*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ \ ۱۶ رجب ۱۴۴۰ \ Saturday, March 23, 2019
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۹)؛ حتی گیاهان را آتش نزنیم! حوزه/ اسلام برای هر موجود زنده‌ای حرمت و حقی قرار داده است و به آزار نرساندن به آن‌ها سفارش کرده است، لذا نباید از روی هوس و خوش‌گذرانی جان حیوانات را گرفت و این شیوه که بعضی برای تفریح به آزار و اذیت آن‌ها می‌پردازند، مذموم است.
۱۳۹۵/۸/۲۰ - ۰۸:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۸)؛ چرا میرزای شیرازی در نجف ماندگار شد؟! حوزه/ پرسیدن و سؤال کردن در مسیر تحصیل علم، از ضروریات است و اگر شخصی بخواهد به مقامات بالای علمی برسد، باید از تمام موقعیت‌ها برای بهره‌گیری از علما استفاده کند.
۱۳۹۵/۸/۱۹ - ۱۰:۱۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۷)؛ وقتی مقدس اردبیلی لباس زائر امام علی(ع) را می شویَد! حوزه/ انسان باید در برابر خدا و مؤمنین و مؤمنات خود را پایین‌تر از جایگاهی که دارد، قرار دهد، یعنی تواضع و فروتنی به نسبت جایگاه افراد متفاوت است که البته این فروتنی نباید منجر به ذلت و خواری گردد که صفتی ناپسند است.
۱۳۹۵/۸/۱۷ - ۰۸:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۶)؛ پاسخ جالب آیت‌الله حجت به نامه‌ی طلبه‌ای جوان! حوزه/ یک مؤمن باید اعتقاد و ایمان قلبی و عملی داشته باشد که همه چیز در عالم از آن خالق بی همتاست و هیچ‌گاه نباید به غیر او دل بست ، بلکه باید در هر کاری به خداوند منان توکل کرد و تنها از او یاری خواست.
۱۳۹۵/۸/۱۶ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۵)؛ انفاق فداکارانه آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی حوزه/گرچه انفاق کردن با خلوص نیت و از مال حلال، چه کم باشد چه زیاد مورد قبول درگاه الهی است اما خداوند منان در قرآن کریم رسیدن به نیکی را مشروط کرده به انفاق آنچه دوست دارید، نه بخشیدن اموال کم ارزش.
۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۰:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۴)؛ تعطیلی دروس حوزه در قدیم چگونه بود؟! حوزه/ از مشکلات و موانع تعلیم و تعلم در جامعه امروزی تعطیلات زیاد است که در بیشتر مواقع ضرورتی برای تعطیل شدن دروس وجود ندارد و روزهای درسی در سال کاهش چشمگیری پیدا کرده و این امر موجب کند شدن علم اندوزی می شود.
۱۳۹۵/۸/۱۳ - ۱۶:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۳)؛ همنشین حضرت داوود علیه‌ السلام در بهشت کیست؟ حوزه/ افرادی که سرمایه رضا و تسلیم بودن در برابر پروردگار حکیم را در خود نهادینه کرده‌اند، همواره از زندگی رضایت د‌ارند و در همه حال، شاکر نعمت‌های بی پایان او هستند و با صبر و تحمل بالا بر مشکلات فائق می‌آیند.
۱۳۹۵/۸/۱۲ - ۱۰:۲۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۲)؛ نصیحت شیخ حسنعلی نخودکی به ملاعلی همدانی حوزه/ تواضع و فروتنی از صفاتی است که در آموزه‌های دینی ما بر آن تأکید فراوانی شده است، همچنین این صفت گران‌بها آرامش خاصی را به زندگی انسان می‌بخشد، زیرا شخص متواضع برخلاف انسان متکبر و مغرور، از زندگی و اطرافیانش توقع چندانی ندارد.
۱۳۹۵/۸/۱۱ - ۱۰:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۱)؛ درسی که علامه حسن زاده آملی از استاد خود آموخت حوزه/ سعی و تلاش عواملی هستند برای رسیدن به موفقیت و انسان به اهداف خود نمی‌رسد مگر با کوشش و تلاش مستمر، اما این تلاش اگر در مسیر به دست آوردن معنویات و علوم الهی باشد منجر به رستگاری و سعادت می‌گردد.
۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۰۹:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۰)؛ میرزای شیرازی در حال احتضار سئوال شرعی را پاسخ داد! حوزه/ از دیرباز تاکنون مسئله علم‌اندوزی و تلاش برای یادگیری و کشف علوم جدید، از فضایل اخلاقی محسوب می‌شده و همگان برای دانشمندان احترام خاصی قائل بودند و این اهمیت تعلم و احترام به عالم از مباحث مورد تأکید اسلام است.
۱۳۹۵/۸/۹ - ۱۰:۰۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۹)؛ ماجرای کلوخی که بهلول به سر ابوحنیفه زد! حوزه/ متأسفانه در جامعه زیاد دیده می‌شود، شبهات بی‌پایه و اساسی که از طرف دشمن، در بین مردم، رواج پیدا کرده است و این وظیفه مؤمنین است به رفع این شبهات از ذهن مردم، البته با شرایط لازم و با نیکوترین روش بپردازند.
۱۳۹۵/۸/۸ - ۰۸:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۸)؛ کلاس درس یک نفره علامه شعرانی! حوزه/ تعلیم و تربیت از مسائل بسیار مهمی است که در همه اعصار مورد توجه قرار داشته و به نوعی ریشه و بنیان پیشرفت جامعه تلقی می‌گردد؛ حال در این زمینه باید دانشمندان بدون چشم داشتی و با کمال رغبت، معلومات خود را در اختیار تشنگان علم قرار دهند تا قطار علم با سرعت به حرکت خود ادامه دهد.
۱۳۹۵/۸/۶ - ۰۹:۲۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۷)؛ اعدام، عاقبت فقیری که ثروتمند شد! حوزه/ یکی از سؤالاتی که زیاد مطرح می‌شود این است، چرا برخی حاجات، با وجود اصرار فراوان، هیچ‌گاه اجابت نمی‌شوند؟! در پاسخ باید گفت: در آنچه خداوند حکیم به انسان می‌دهد و آنچه نمی‌دهد، حکمتی وجود دارد که در خیلی از مواقع از آن آگاه نیستیم و این حکمت مانع اجابت دعا می‌گردد.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۰۹:۳۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۶)؛ زهدی که شیخ انصاری را به مرجعیت رساند حوزه/ هر شخصی به اندازه ظرفیت و توان خود تقوا و پرهیزگاری پیشه می‌کند، اما کسی به درجه والای بندگی و عبودیت می‌رسد که سرآمد همه افراد در زهد و بی میلی نسبت به دنیا و اطاعت کردن خالق قادر باشد.
۱۳۹۵/۸/۴ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۵)؛ ماجرای عالمی که سی سال نماز جماعت اول وقت خود را قضا کرد حوزه/ خیلی از ما اعمال ریز و درشتی در مسیر بندگی انجام می‌دهیم، اما غافل از آنیم که در این اعمال، ریا جایگزین اخلاص شده، آری ریا نشانه منافق و مخرب تمام خوبی هاست و ابزار شیطان برای گمراه کردن است.
۱۳۹۵/۸/۲ - ۰۹:۱۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۴)؛ لقمه‌ حرام چگونه ایمان را نابود می کند؟! حوزه/ مؤمن واقعی، همه هستی و دار وندارش، ایمان اوست و آن را به هیچ بهایی نمی‌فروشد، اما گاهی، برخی عوامل مانند مال، فرزند و لقمه حرام، ایمان انسان را ناخواسته زایل می‌کند.
۱۳۹۵/۸/۱ - ۰۹:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۳)؛ راز موفقیت حاج شیخ عباس قمی در تالیف کتب حوزه/ واضح و مسلم است هیچ احدی بدون تلاش و کوشش فراوان به موفقیت قابل توجهی دست پیدا نمی‌کند و انصافاً علمای شیعه با جدیت، تلاش و پشتکار فوق‌العاده‌ای موفق شده‌اند جهان تشیع را به چنین جایگاهی برسانند.
۱۳۹۵/۷/۲۹ - ۰۹:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۲)؛ چه چیزی امام خمینی (ره) را نا آرام می کرد!؟ اگرچه به واسطه برخی مشکلات امرار معاش و گذراندن زندگی برای بسیاری از افراد جامعه سخت شده، اما باید دقت داشت در اغلب موارد علت اصلی آن، توقع بالا و مصرف گرایی که منجر به اسراف نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۱)؛ مجتهدی پای سماور چایی روضه حوزه/ ارادت و محبت نسبت به اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از ویژگی‌های بارز شیعیان است که همین محبت باعث شده تا همه افراد، غنی یا فقیر، رئیس یا کارگر، زن یا مرد و پیر یا جوان همه و همه خدمتگزار اهل‌بیت علیهم‌السلام هستند.
۱۳۹۵/۷/۲۷ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۰)؛ بخشش بی منت نانوا از رزق حلال به طلاب حوزه/ خداوند منان در قرآن کریم به مؤمنین دستور داده است، از اموالی که به دست می‌آورید، انفاق کنید اما این بخشش و بزرگی زمانی زیباست که بی منت و با اخلاص کامل باشد که اگر چنین نباشد مورد قبول درگاه الهی واقع نمی‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۲۶ - ۰۸:۳۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس