*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۵ رمضان ۱۴۳۹ \ Monday, May 21, 2018
آیه ها و آینه ها (۳۸۲)؛ شیخ مرتضی انصاری علمیت خود را از چه کسی به ارث برد؟ حوزه/ اگر محصل و طالب علم حقیقتاً دنبال پیشرفت و اکتساب دانش باشد، باید خود را در برابر استاد کوچک ببیند که این تواضع و فروتنی در رویارویی علم و عالم نه حقارت بلکه شکوه عزت است، زیرا تا انسان استاد خویش را رفیع و بلندمرتبه نبیند، نمی‌تواند قطره‌ای از بحر علم او برگزیند.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۲۳:۳۰
آیه ها و آینه ها (۳۸۱)؛ چگونه اخلاص پدر، فرزندش را علامه کرد؟! حوزه/ برای استجابت دعا شرایط بسیاری نقل‌شده، همچنین زمان‌ها و مکان‌های مختلفی ذکرشده که دعا در آن رد نخواهد شد اما شاید همه این موارد درگرو خلوص نیت دعا کننده باشد و یا به تعبیر عرفی دل انسان که شکست دعا مستجاب می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۸۰)؛ ماجرای گریه مرحوم آخوند در کلاس درس! حوزه/ از دستاویزهای مهم امتحانات الهی رزق و روزی است؛ زیرا رازق بی‌همتا برخی را با دارایی بسیار و شماری دیگر را با محنت فقر می‌آزماید که اگر در این محک سخت به این اعتقاد و ایمان برسیم که روزی انسان به دست خداوند است، راحت‌تر می‌توانیم از این آزمون، سربلند بیرون بیاییم.
۱۳۹۷/۲/۱۷ - ۰۱:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۹)؛ تبدیل مجلس گناه به مجلس توبه به دست استاد موسیقی حوزه/ دو مورد از فروع دین و واجبات ما امربه‌معروف و نهی از منکر است که باید احیاء شود و نیاز به صبر و تحمل بالا و همچنین لحنی نرم، آرام و منطقی دارد. مثلاً با بیان محاسن و از سر دلسوزی نه با لجاجت یا تحمیل قدرت و ... باید تذکر داده شود.
۱۳۹۷/۲/۱۳ - ۱۳:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۸)؛ تذکر حکیم جلوه به ناصرالدین‌شاه حوزه/ مسئولین و مقامات حکومت اسلامی باید بدانند که در قبال تک‌تک تصمیمات و عملکردشان در روز حساب باید پاسخگو باشند و نباید بین خودشان و مردم مسلمان فاصله ایجاد کنند بلکه لازم است در میان آن‌ها باشند و بینشان به‌حق داوری کنند.
۱۳۹۷/۲/۷ - ۱۷:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۷)؛ مواجهه با مقدرات الهی را از میرزا جواد ملکی تبریزی بیاموزیم حوزه/ انسان‌ها در مقابله با مشکلات و مصائب دو دسته هستند؛ برخی همیشه ناراضی و طلبکارند و آرامش را هیچ‌گاه در زندگی لمس نمی‌کنند اما عده از خواص که به حکمت و تدبیر الهی اعتقاد و اطمینان دارند، اگر خداوند امری برای آنان مقدر کند، آنان نیز راضی هستند.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۰۲:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۶)؛ جواهری که برای آن ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفت! حوزه/ هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب باشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن است که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته باشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و... .
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۵)؛ قناعت شگفت‌آور مرحوم شیخ انصارى حوزه/ اینکه آدمی به آنچه دارد بدون آن‌که چشم به زندگی دیگران داشته باشد یا همیشه خود را زیر بار قرض ببرد و برای دنیا دست‌ وپا بزند، اکتفا کند، قناعت نام دارد که با خساست تفاوت بسیار دارد و انسان قانع همیشه در زندگی آسایش و آرامش دارد.
۱۳۹۷/۱/۱۹ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۷۴)؛ ماجرای تقلید ملاعلی نوری از میرزای قمی حوزه/ پس از اعتقاد پیدا کردن به اصول دین، باید در احکام دینی از مجتهد جامع‌الشرایط تقلید کرد. با مراجعه به زندگی بزرگان، علمای بسیاری را می‌بینیم که گرچه در رتبه علمی والایی هم قرار داشتند بدون هیچ غرور و تکبری از مراجع زمان خود تقلید کردند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۰ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۳)؛ طلاقی که سلطان محمد خدابنده را شیعه کرد حوزه/ گرچه قرآن کریم امر به مجادله کرده است اما باید دقت کرد که این مجادله مقید به قید «احسن» است یعنی بعضی جدال ها بد است، برخی خوب است اما گاهی جدل احسن یعنی خوبتر ونیکوتر می باشد که خداوند هم دستور به این نوع از جدال داده است.
۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۲) غیبتی که میرزا جواد آقای ملکی را چهل سال به زحمت انداخت حوزه/ تا تذهیب نفس نباشد مفاهیم اخلاقی فرصت بروز و ظهور پیدا نخواهند کرد. نفس آدمی همچون اسب سرکشی است که اگر با مانع رو به رو نشود انسان را به دریای ضلالت می‌رساند. از این رو است که در دین ما به کنترل نفس، جهاد اکبر می‌گویند.
۱۳۹۶/۱۱/۶ - ۰۱:۴۰
آیه ها و آینه ها (۳۷۱) تلنگر بهلول به هارون و قدرت دنیوی او حوزه/ یکی از شدیدترین عذاب‌ها در روایات، برای حکام ظالم ذکر شده است. هر کس که مسئولیتی دارد، باید دقت کند که این مقام و مسئولیت دو لبه دارد که یک‌طرف آن بهشت جاودان و لبه دیگر آن جهنم سوزان است که به‌واسطه عملکرد انسان، تعیین می‌گردد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۱)؛ پوشیدن لباس کهنه و بخشیدن لباس نو به یک طلبه حوزه/ انفاق و بخشش، گذشتن از تعلقات دنیایی برای تقرب به معبود است زیرا در انفاق انسان از دارایی‌های دنیایی خود که گاها به آن وابسته است دل می‌کند تا به خالق بی‌همتا برسد و والاترین مرتبه بخشش، گذشتن از دارایی‌های مورد علاقه است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۰) حسرتی که سکاکی را دانشمندی بزرگ کرد! حوزه/ به‌طور طبیعی هر انسانی با هر دین و مسلکی در جهان برای آینده و سرنوشت خود یک مقصود و مقصدی دارد اما اینکه چند درصد از این افراد به این هدف مقصود برسند، فقط و فقط بستگی به میزان تلاش و زحمتی دارد که برای آن ساحل آرامش می‌کشند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۹) مشکلات علما در رساندن حوزه به جایگاه فعلی حوزه/ رنج‌ها و سختی‌ها جزو جدانشدنی در زندگی تمامی انسان‌هاست؛ ولی اهداف بزرگ به تناسب بزرگی‌شان مشکلات بزرگ‌تری نیز ایجاد می‌کنند و اینجاست که توکل به خداوند بزرگ و صبر راهگشای انسان در مسیر سعادت می‌باشد.
۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ۰۱:۰۰
آیه ها و آینه ها (۳۶۸) عالمی که روزانه فقط دو ساعت می خوابید و ایام تعطیل نداشت حوزه/ دین اسلام به‌عنوان برترین دین، همه انسان‌ها را به علم‌آموزی دعوت و فراگیری علم و دانش را بر همگان لازم می‌داند. چه زیباست کردار انسانی که زمان را به‌عنوان برترین سرمایه زندگی‌اش صرف فراگیری علم و دانش می‌کند.
۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۷) سرپرست ما حضرت ولیعصر (عج) است حوزه/ زندگی در دنیا، آمیخته با مشکلات عجیبی است که اگر در مقابل آن بایستیم وشکیبایی به خرج دهیم، به یقین به پیروزی خواهیم رسید و همیشه فرج وگشایش در سایه صبر، همت و توکل به خداوند حکیم می باشد.
۱۳۹۶/۱۰/۸ - ۱۷:۳۰
آیه ها و آینه ها (۳۶۶) آیت‌الله حائری: من نوکر ایشان هستم حوزه/ تواضع صفت زیبایی است که در قرآن و روایات تأکید زیادی بر آن شده است. چه زیباست که این صفت پسندیده خوی و منش انسان‌های بزرگ و در مقام قدرت باشد زیرا تواضع در افراد عادی، امری طبیعی و معمول است.
۱۳۹۶/۱۰/۷ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۵) مستأجری که پول خرید خانه را خرج حوزه علمیه کرد حوزه/ به گفته سعدی حرص و طمع نفس سرکش انسان را یا قناعت یا خاک گور ارضا می‌کند. چه خوب است که انسان خصوصاً وقتی‌که صاحب‌ مقام و قدرت است با ملکه قناعت جلوی نفس سرکش خود را بگیرد و برای خود بزرگواری بخرد.
۱۳۹۶/۱۰/۲ - ۰۵:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۴) تقوای عبدالله بن مسعود در برابر درخواست خلیفه حوزه/ لازمه ورود انسان به صراط مستقیم و ماندگاری در آن، داشتن تقوا و عزمی راسخ برای پیمودن مسیر سخت ولی شیرین بندگی است. حفظ تقوا و بازداری نفس زمانی که دنیا به او روی آورده است بسیار سخت ولی شدنی است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۰۱:۱۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس