*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ \ الخميس ٤ ربيع الأوّل ١٤٣٩ \ Thursday, November 23, 2017
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۷)؛ ماجرای خواندنی نبش قبر مرحوم کلینی حوزه/ انسان‌های باتقوا و پرهیزگار همواره خود را در مقام فداکاری و ایثار داشته‌های خود در برابر حفظ دین حق، یعنی اسلام قرار می‌دهند و در مقابل این اعمال، پروردگار هم این بزرگواران را مورد لطف خود قرار می‌دهد.
۱۳۹۵/۵/۲ - ۱۶:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۷۶)؛ وقتی الاغ سید حطاب هم از هدیه نادر شاه بی نیاز است! حوزه/ در این دنیا دو مسیر وجود دارد، یکی رفتن سراغ زیبایی‌ها و لذائذ فانی دنیا و فروختن آخرت، دیگری دست کشیدن از زینت‌های زودگذر و آماده کردن توشه برای سرای باقی؛ با کمی تأمل هر عاقلی راه دوم را می‌پسندد، اما بسیاری در عمل پا پس می‌ کشند.
۱۳۹۵/۴/۳۰ - ۰۸:۵۰
آیه ها و آینه ها(۱۷۵)؛ سه طلبه ای که در فقر و تنگدستی مرجع تقلید شدند حوزه/ آنچه مسلم است، مشکلات و سختی در زندگی همه وجود دارد که باید با تدبیر و صبر از کنار آن‌ها عبور کرد و هرکس بتواند بر این مشکلات صبر کند و به سمت اهداف والای خود حرکت کند حتماً به آسانی در زندگی خواهد رسید.
۱۳۹۵/۴/۲۸ - ۰۲:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۴)؛ زخم چند ساله‌ای که در اثر حق‌الناس به وجود آمده بود حوزه/ گناهان کوچک و بزرگی که در این دنیا انجام می‌گیرد زندگی اخروی را با مشکل روبه‌رو می‌کند اما آنچه انسان را امیدوار نگه می‌دارد، رحمت الهی است اما حقی که از مردم ضایع می‌شود تا صاحب آن راضی نشود، مورد بخشش خداوند قرار نمی‌گیرد.
۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۰۰:۰۴
آیه ها و آینه ها(۱۷۳) دارندگان فیش های نجومی این حکایت را بخوانند حوزه/ در این زمانه که در مصرف بیت المال دقت لازم انجام نمی گیرد و برخی افراد چندین برابر نیاز خود از آن ارتزاق می‌کنند شاید متن زندگی برخی علما در مراعات کردن مصرف بیت المال جزء داستانهای باور نکردنی باشد، اما حقایقی است که در این دنیا وجود دارد.
۱۳۹۵/۴/۲۱ - ۱۵:۴۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۷۲)؛ پارچه ای تعارفی که آیت الله کوهستانی را زاهد کرد؟! حوزه/ مقابله کردن با نفس از راه‌های رسیدن به مراتب والای زهد و بندگی است و اینکه مومن با از دست دادن چیزی ناراحت نشود یا با بدست آوردن دنیا خوشحال نگردد، ملاک و معیار خوبی برای سنجش عیار تقوا و بندگی اوست.
۱۳۹۵/۴/۲۰ - ۰۰:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۱)؛ راز احترام ویژه مرحوم آخوند به طلبه جوان حوزه/ سیره بزرگان دین ما در برابر کسی که از او علم آموخته‌اند بر پایه احترام و ادب فراوان است و گاهی حکایات بسیار عجیبی در این مورد از علما می‌بینیم که درک و فهم آن برای ما راحت نیست و مسلماً ادب کردن به استاد مقدمه اولیه علم‌آموزی است.
۱۳۹۵/۴/۱۸ - ۱۹:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۰)؛ وقتی ابن اثیر مانع معالجه خود از سوی طبیب می شود حوزه/ ظلم و ستم علاوه بر اینکه ازجمله گناهان کبیره است عقل نیز قباحت ذاتی آن را تأیید می‌کند و در برخی روایات کمک کردن به سلاطین جائر، همپایِ کفر توصیف شده است.
۱۳۹۵/۴/۱۶ - ۱۰:۲۵
آیه ها و آینه ها(۱۶۹) پرهیز مرحوم آخوند خراسانی از تجملات دنیایی حوزه/ پسرم اگر قرار باشد منزل‌های این شهر را میان مستحقانش تقسیم کنند به ما بیش از این نمی‌رسد.
۱۳۹۵/۴/۱۵ - ۱۱:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۶۸)؛ ماجرای عالمی که به فرد تکفیر کننده‌اش، اقتدا کرد حوزه/ چه خوب می شد اگر نگاهمان نسبت به یکدیگر با حسن ظن و خضوع وخشوع بود تا با کوچکترین بی احترامی از سوی دوست و آشنای دیرینه‌ای، از کوره در نرویم و با غرور و تکبر مسیری را نرویم که به کینه توزی و ناراحتی های بلند مدت ختم شود.
۱۳۹۵/۴/۱۴ - ۱۰:۵۲
آیه ها و آینه ها(۱۶۷) وقتی نادر شاه اذعان می کند در مقابله با پشه ناتوان است! حوزه/ همه چیز و همه کس در این جهان محتاج غیر است و فقط قادر بی‌همتاست که بر همه چیز تسلط دارد، پس چه بهتر است که شخص گرفتار، به جای کمک خواستن از بندگان، به خالق یکتا رجوع کند.
۱۳۹۵/۴/۹ - ۱۵:۳۷
آیه ها و آینه ها(۱۶۶)؛ میرزای شیرازی بانی ازدواج جوان سنی حوزه/ از مسائلی که مورد تأیید همه ادیان و مذاهب است و تقریباً همه آن را تصدیق می‌کنند، اخلاق نیکو داشتن در برخورد با یکدیگر است تا جایی که سیره پیامبر اکرم(ص) به ما نشان می‌دهد در مقابل تندخویی و اهانت کفار هم با نیکی رفتار کنیم.
۱۳۹۵/۴/۱ - ۱۸:۳۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۶۵)؛ صف اهل سنت برای دست بوسی عالم شیعه حوزه/ از ساده‌ترین راه‌های دعوت مردم به سمت حق‌تعالی که البته هنرمندی خاص خودش را می‌خواهد، دعوت مردم به فرامین اسلامی و خوش‌رفتاری است که حتی می‌تواند دشمن انسان را به دوست، تبدیل کند.
۱۳۹۵/۳/۲۸ - ۱۴:۴۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۶۴) آیه‌ای که تفسیر آن نزدیک به سی روز طول کشید حوزه/ برخی آیات قرآن کریم صریح و برخی دیگر متشابه‌اند و این پیچیدگی که نشإت گرفته از اعجاز قرآن است، به گونه ای است که در روایات برای قرآن تا هفتاد بطن ذکرشده است که شامل آیات محکم هم می‌شود.
۱۳۹۵/۳/۲۷ - ۰۹:۱۲
آیه ها و آینه ها(۱۶۳)؛ وبایی که با دستورالعمل یک مجتهد مهار شد حوزه/ انفاق و صدقه دادن به افراد مستحق طبق برخی روایات باعث می شود انفاق کننده و خانواده‌اش را از بلایای اتفاقی محفوظ بدارد و چه زیباست اگر انسان روزش را با صدقه آغاز کند.
۱۳۹۵/۳/۲۶ - ۰۱:۳۹
آیه‌ ها و آینه‌ ها (۱۶۲) ماجرای شاه قاسم فیض بخش و شبهه در لااله‌الاالله بعضی مواقع نیکی کردن به دیگران بیشتر به نفع نیکوکار می‌باشد، چون حس زیبایی به او می دهد همانطور که بدی کردن فرد ظالم را منزوی می کند و بدی ظلم اول از همه بر سر خودش خراب می گردد چنان که ضرب المثل معروف می گوید: چاه مکن بهر کسی...
۱۳۹۵/۳/۲۳ - ۰۵:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۶۱)؛ سید کاظم یزدی اهل نجف را از شر بیگانگان نجات داد عزیزترین چیز برای انسان ها در این دنیا جانشان هست و نفس آدمی در دین اخلاق مدار اسلام به اندازه ای اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن کریم نجات جان یک انسان را برابر نجات همه مردم خوانده است.
۱۳۹۵/۳/۲۱ - ۱۶:۳۰
آیه ها و آینه ها(۱۶۰)؛ واکنش میرزای قمی به جهالت اهالی یک روستا! حوزه/ بهترین سرمایه برای انسان داشتن علم است که اگر همراه با عمل باشد موجب سعادت در دو جهان می‌گردد و در مقابل آن جهل است که البته جاهل بیش از اینکه به خودش آسیبی برساند، اطرافیان خود را اذیت می کند و گاهی در مقابل جاهل کاری جز سکوت نمی توان کرد.
۱۳۹۵/۳/۲۰ - ۰۱:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۹)؛ درماندگی سفیر انگلیس در مقابل تدبیر مرجع شیعه حوزه/ در طول تاریخ مستعمران و کفار سود جو همواره به دنبال سلطه داشتن بر مسلمین بوده اند که به لطف پروردگار و تدبیر علماء مبارز به خواسته خود نرسیده‌اند و مسلمین باید به گونه ای عمل کنند که هیچگاه تحت سلطه وبه نوعی محتاج کفار نباشند.
۱۳۹۵/۳/۱۸ - ۰۹:۲۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۸)؛ برتری اسلام بر ارامنه و یهودی‌ها با دعای حاجی کلباسی! حوزه/ یکی از صفات مذموم محتاج دیگران بودن و درخواست از غیر خدا کردن است که موجب ذلت انسان می‌گردد، اما مگر خواهش و خواسته از خالق یکتا باشد خداوند وعده اجابت بندگان را داده است.
۱۳۹۵/۳/۱۵ - ۲۰:۱۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس