*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ \ الثلاثاء ١ ذو القعدة ١٤٣٨ \ Tuesday, July 25, 2017
چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶  -  ۱۶:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۶)؛ منش عالم شیعی در هدایت سارق حوزه/ نیکی کردن در حق دیگران از صفات پسندیده همه جامع بشری است اما گاهی این عمل در مقام جبران محبت است و گاهی این کار نیک برای فردی است که شما صرفاً مدیون او نیستید و گاهی این محبت در برابر بی‌مهری نسبت به شماست که این مورد بالاترین درجه محبت است.
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۶)؛ عیدی حضرت رضا علیه‌السلام به شیخ ابراهیم صاحب‌الزمانی(ره) حوزه/ معامله کردن در این دنیا انواع مختلف دارد، گاهی سود دارد و گاهی ضرر و برخی اوقات انسان از انجام معامله‌ای بشدت پشیمان می‌شود اما بهترین معامله ای که هیچ گاه ضرر و پشیمانی ندارد، معامله با خداست و بیشترین سود از این ناحیه نصیب انسان می شود.
۱۳۹۵/۳/۱۱ - ۰۹:۱۴
آیه‌ ها و آینه‌ ها (۱۵۵)؛ خرمنی که در میان آتش سالم ماند! حوزه/ نعمت‌های زیادی در زندگی انسان وجود دارد، شکر این الطاف خداوندی را هیچ‌گاه نمی‌توان آن گونه که پسندیده است بجا آورد؛ یکی از نعمت های بزرگ الهی، قرآن کریم است اما آن چنان که در شأن کلام خداوند است نتوانسته ایم بهره کافی را ببریم.
۱۳۹۵/۳/۹ - ۰۹:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۴)؛ صاحب تفسیر مجمع البیان چگونه از قبر بیرون آمد! چه بسیار است قضایایی که به ظاهر خوش‌آیند ما نیست، ولی در واقع آن کار به مصلحت ماست و چه بسا کارهایی که به ظاهر زیباست، اما به ضرر ماست؛ در همه مقدرات الهی حکمتی نهفته است که ما از آن بی اطلاعیم، لذا به مصلحت ماست آنچه رقم می‌خورد راضی باشیم که خیر نیز در آن است.
۱۳۹۵/۳/۷ - ۱۷:۵۷
آیه ها و آینه ها(۱۵۳)؛ سالم بودن جسد شیخ صدوق بعد از نهصد سال! حوزه/ اجساد برخی از افراد متقی و با ایمان بعد از گذشت مدت ها در قبر، سالم می ماند، علت آن را شاید بتوان تقوای بالا و طهارت روح آن بزرگواران نامید، اما هر چه هست، سلامت جسم پس از مرگ یک موهبت الهی برای صالحان است.
۱۳۹۵/۳/۵ - ۰۸:۲۲
آیه ها و آینه ها(۱۵۲)؛ گریه مرحوم مقدس در مقابل فرستاده شاه! انسان مومن باید عبد درگاه معبود یکتا باشد و به نوعی همیشه خود را در محضر خداوند بداند و هرچه او بدان امر کرده دوست بدارد و انجام دهد و نسبت به آنچه مورد نهی قرار گفته است، کراهت داشته و از آن پرهیز کند و این همان تقواست.
۱۳۹۵/۳/۳ - ۰۰:۰۲
آیه ها و آینه ها(۱۵۱) شهید ثالث کیست و آرزویش چه بود؟ حوزه/ مرگ، سرانجام همه اشخاص است، اما بهترین نوع مرگ، شهادت است واین سعادت که انسان بتواند جانش را که با ارزش ترین سرمایه دنیایی اوست در راه خداوند متعال فدا کند، نصیب هر کس نمی شود.
۱۳۹۵/۳/۱ - ۱۷:۴۴
آیه ها و آینه ها(۱۵۰)؛ ظلم ستیزی سید بحرالعلوم از کودکی حوزه/ مومنین باید همواره به مبارزه با سلاطین و حکام ظالم بپردازند و نگذارند ظلم و ستم در جامعه فراگیر گردد و بنا به فرموده قادر بی همتا در قرآن کریم حتی نباید به ستمکاران تمایل داشت، زیرا بغض نسبت به ظالمان همواره در قلب مومن وجود دارد.
۱۳۹۵/۲/۲۹ - ۰۰:۳۹
آیه ها و آینه ها(۱۴۹)؛ انقلابی ماندن به سبک شیخ عبدالکریم جزائری مسلمانان باید همواره اقتدار و عظمت اسلام را حفظ کنند و به این دستور فقهی و سیاسی اسلام که تسلط کفار بر مومنین را حرام می داند، جامه عمل بپوشانند ومانع هر گونه تفوذ و سلطه اجانب و اغیار به جامعه اسلامی گردند.
۱۳۹۵/۲/۲۷ - ۰۰:۲۵
آیه ها و آینه ها(۱۴۸)؛ وقتی رضا شاه طرفدار مدرس می شود! حوزه/ در آموزه هاى دينى ما، همانطور كه از ظلم و ستم به شدت اعلام انزجار شده، تن دادن مردم به ظلم و ستم نيز مورد نهى واقع شده است، همچنین دفاع از مظلومان و کمک کردن به آنان، به عنوان يك تكليف شرعى، عنوان شده است.
۱۳۹۵/۲/۲۴ - ۱۶:۱۶
آیه ها و آینه ها (۱۴۷) آیت الله غروی اصفهانی روزی هزار بار سوره قدر را می خواند حوزه/ آنچه موجب می شود برخی افراد خداباور قله های رفیع معنویت را یکی پس از دیگری طی کند، علاوه بر انجام واجبات، اصرار بر مستحبات و پرهیز از مکروهات است و در این زمینه مردان علم و عمل راز و رمز خود در پیوند ناگسستنی با خدا و اهل بیت(ع) را انجام مستحبات دانسته و از این رهگذر به مقامات علمی و معنوی رسیده اند.
۱۳۹۵/۲/۲۱ - ۰۰:۱۵
آیه ها و آینه ها(۱۴۶)؛ شهید سعیدی و راننده ای که خانه نشین شده بود حوزه/ به قدری به مقوله نیکو کاری و احسان در دین رئوف اسلام تاکید شده که جزء مسلمات دین محسوب می شود اما احسان فقط به بخشش مالی ختم نمی شود و چه بسا افرادی که تمکن مالی دارند اما نیازمند یک دلجویی و احوال پرسی کوچک هستند.
۱۳۹۵/۲/۱۹ - ۱۸:۱۱
آیه ها و آینه ها(۱۴۵)؛ وقتی رضاخان مغلوب آیت الله قمی می شود «حوزه»/اگر مومنین در راه ترویج آیین الهی گام بردارند و به کمک دین خداوند روند و در این مسیر استقامت و پایداری داشته باشند، این وعده الهی در قرآن کریم است که خداوند یکتا به یاریشان خواهد آمد و قطعا پیروز خواهند بود.
۱۳۹۵/۲/۱۸ - ۰۹:۲۶
آیه ها و آینه ها(۱۴۴)؛ چرا آیت الله حائری با رضاخان مماشات می کرد!؟ حوزه/ از مباحث مهمی که در جامعه حال حاضر بسیار مورد نقد و بررسی قرار می گیرد، بحث تزاحم بین تکلیف و مصلحت است؛ گاهی اوقات با تشخیص به موقع یک مصلحت والا می توان با یک عقب نشینی کوچک به دست مایه ای ارزشمند رسید.
۱۳۹۵/۲/۱۵ - ۰۸:۲۷
آیه ها و آینه ها(۱۴۳)؛ واکنش آیت الله بهبهانی به شیک پوشی عروسش! حوزه/ هیچ کس نمی تواند انسان را از نعمات پاک و بی شمار الهی منع کند، اما توجه به این نکته هم ضروریست که غرق شدن در نعمت های خداوندی باعث غفلت و دوری انسان از هدف نهایی می گردد.
۱۳۹۵/۲/۱۳ - ۰۰:۰۱
آیه ها و آینه ها(۱۴۲)؛ کفاره با برکت فراموش کردن یک عمل مستحبی حوزه/ چند روزی را در این دنیا و بر سر سفره پر زرق و برق آن به میهمانی هستیم، حال اگر از همه جا غافل شویم و غرق در زینت های دنیا گردیم همه چیز را باخته ایم، اما اگر از فرصت انفاق بهره ببریم، سعادتمند خواهیم شد.
۱۳۹۵/۲/۱۱ - ۱۰:۵۰
آیه ها و آینه ها(۱۴۱)؛ وقتی سید بحرالعلوم نماز شب را برای طلاب اجباری می کند؟! حوزه/ يكي از مهمترين طرق دستيابي به مقام عبوديت و تقرب الهي همان گونه که در قرآن و روایات به آن اشاره شده، شب زنده داري است كه از آن به احيا و تهجد شبانه و مانند آن ياد مي كنند، بندگان حقيقی شب را ظرف پرواز مي دانند.
۱۳۹۵/۲/۶ - ۱۰:۳۵
آیه ها و آینه ها(۱۴۰)؛ شخصی که در مقابل توهین کردن، پاداش گرفت! حوزه/ دین زیبای اسلام، دین محبت است و همواره پیروان خود را به احسان کردن دعوت کرده است و بهترین نیکوکاری این است که بدی دیگران را با خوبی پاسخ دهیم و می توان با چنین برخوری دشمن را به دوست تبدیل کرد.
۱۳۹۵/۲/۴ - ۰۹:۴۷
آیه ها و آینه ها(۱۳۹)؛ چرا شیخ انصاری وطن خود را ترک کرد؟ حوزه/ اسلام، به عنوان کامل ترین دین الهی، برقراری عدل میان مردم جامعه را امری لازم و قضاوت را پیش نیاز آن می داند، قضاوت باید عادلانه و قاطعانه باشد تا جامعه فدای غرض ورزی ها و خواسته های شخصی نشود.
۱۳۹۵/۲/۱ - ۰۸:۳۷
آیه ها و آینه ها(۱۳۸)؛ تواضع مرحوم آخوند برای کمک به طلبه ای جوان حوزه/ انسان های بزرگوار و نیکوکار همیشه به دنبال خدمت به مردم هستند و آن را وظیفه بندگی خود می دانند و اهل بیت(ع) همواره خود را به این صفت زیبا آراستند و دیگران را نیز به این خیر بزرگ فراخوانده اند.
۱۳۹۵/۱/۳۰ - ۲۳:۵۰
آیه ها و آینه ها(۱۳۷) هدیه ای که شیخ اعظم به دشمن خود داد حوزه/ از صفات بارز بندگان صالح و مخلص خداوند متعال عفو و گذشت است اما فضیلت برتر مومن واقعی این است که هنگامی که به او بدی کنند و او را مورد آزار قرار دهند علاوه بر بخشش و گذشت، بدی را با نیکی پاسخ دهد.
۱۳۹۵/۱/۲۲ - ۰۷:۴۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس