*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ \ الأحد ٢ رمضان ١٤٣٨ \ Sunday, May 28, 2017
آیه ها و آینه ها(۱۴۱)؛ وقتی سید بحرالعلوم نماز شب را برای طلاب اجباری می کند؟! حوزه/ يكي از مهمترين طرق دستيابي به مقام عبوديت و تقرب الهي همان گونه که در قرآن و روایات به آن اشاره شده، شب زنده داري است كه از آن به احيا و تهجد شبانه و مانند آن ياد مي كنند، بندگان حقيقی شب را ظرف پرواز مي دانند.
۱۳۹۵/۲/۶ - ۱۰:۳۵
آیه ها و آینه ها(۱۴۰)؛ شخصی که در مقابل توهین کردن، پاداش گرفت! حوزه/ دین زیبای اسلام، دین محبت است و همواره پیروان خود را به احسان کردن دعوت کرده است و بهترین نیکوکاری این است که بدی دیگران را با خوبی پاسخ دهیم و می توان با چنین برخوری دشمن را به دوست تبدیل کرد.
۱۳۹۵/۲/۴ - ۰۹:۴۷
آیه ها و آینه ها(۱۳۹)؛ چرا شیخ انصاری وطن خود را ترک کرد؟ حوزه/ اسلام، به عنوان کامل ترین دین الهی، برقراری عدل میان مردم جامعه را امری لازم و قضاوت را پیش نیاز آن می داند، قضاوت باید عادلانه و قاطعانه باشد تا جامعه فدای غرض ورزی ها و خواسته های شخصی نشود.
۱۳۹۵/۲/۱ - ۰۸:۳۷
آیه ها و آینه ها(۱۳۸)؛ تواضع مرحوم آخوند برای کمک به طلبه ای جوان حوزه/ انسان های بزرگوار و نیکوکار همیشه به دنبال خدمت به مردم هستند و آن را وظیفه بندگی خود می دانند و اهل بیت(ع) همواره خود را به این صفت زیبا آراستند و دیگران را نیز به این خیر بزرگ فراخوانده اند.
۱۳۹۵/۱/۳۰ - ۲۳:۵۰
آیه ها و آینه ها(۱۳۷) هدیه ای که شیخ اعظم به دشمن خود داد حوزه/ از صفات بارز بندگان صالح و مخلص خداوند متعال عفو و گذشت است اما فضیلت برتر مومن واقعی این است که هنگامی که به او بدی کنند و او را مورد آزار قرار دهند علاوه بر بخشش و گذشت، بدی را با نیکی پاسخ دهد.
۱۳۹۵/۱/۲۲ - ۰۷:۴۶
آیه ها و آینه ها(۱۳۶)؛ بی خوابی شیخ عبدالکریم حائری در شبی سرد و برفی حوزه/ از آنجا که دین مبین اسلام دین انسان دوستی است و به همه افراد جامعه اعم از فقیر و غنی احترام می گزارد، یکی از فرامین مهم آن کمک به همنوع علی الخصوص مستمندان و نیازمندان مسلمان است.
۱۳۹۵/۱/۲۰ - ۱۲:۰۵
آیه ها و آینه ها(۱۳۵)؛ تدبیر جالب مرحوم کاشف الغطاء برای کمک به فقرا حوزه/ کمک کردن به افراد محتاج اگر با نیت خالص و برای جلب رضایت الهی باشد، علاوه بر گره گشایی از کار نیازمندان، تأثیرات زیادی دارد که بعضی از آن آثار، در همین جهان قابل مشاهده بوده و برخی از آن، در جهان دیگر ظاهر می‌گردد.
۱۳۹۵/۱/۱۵ - ۱۶:۴۲
آیه ها و آینه ها(۱۳۴)؛ امام خمینی بین دختر و نوه اش کدام را انتخاب کرد!؟ حوزه/ طبیعی است که در طول زندگی برای هر شخصی مشکلات سخت وبحران هایی بوجود می آید که در این سختی ها باید رضایت به تقدیر الهی داشت و با اطمینان به پروردگار حکیم و توکل به او راحت از این مشکلات گذشت.
۱۳۹۵/۱/۱۳ - ۱۴:۲۰
آیه ها و آینه ها(۱۳۳)؛ خلوص نیت آیت الله العظمی بروجردی حوزه / ممکن است انسان در عمر خود اعمال نیک وکارهای پسندیده ای انجام داده باشد اما ملاک قبولی این اعمال نیت آدمی می باشد، چه بسا کار خیر که با ریا کاری و با نیت سود هیچ ارجی نزد پروردگار حکیم ندارد.
۱۳۹۵/۱/۱۳ - ۰۹:۱۰
آیه ها و آینه ها(۱۳۲)؛ امام خمینی (ره) در پاریس هم زاهدانه زیست! حوزه/ غرق شدن در مادیات و روی آوردن به تجملات که از معضلات بزرگ جامعه حال حاضر است باعث شده که به نوعی، بسیاری از ما بدون آنکه اصلا متوجه باشیم، مرتکب گناهی بزرگ بنام اسراف شده ایم.
۱۳۹۵/۱/۱۲ - ۰۸:۵۰
آیه ها و آینه ها(۱۳۱)؛ اختلاف علما در نپذیرفتن مرجعیت! حوزه/مومنین باید در کردارشان نیت خود را خالص کرده و هر عملی که انجام می دهند، فقط در مسیر جلب رضایت الهی باشد و الا اگر قصد و نیت افراد غیر از این باشد، هر چه رشته اند، پنبه می گردد و اعمالشان بی ارزش می شود.
۱۳۹۵/۱/۱۱ - ۱۳:۵۶
آیه ها و آینه ها(۱۳۰)؛ اگراز فقر همسایه مطلع بودی و شام می‏خوردی کافر بودی! حوزه/ از اصول مسلم در اسلام نیکی کردن و احسان به افراد نیازمند و محتاج است اما اولویت در کمک کردن با نزدیکان انسان، اعم از خویشاوندان و همسایگان است و روایات زیادی نیز در مورد حقوق همسایگان نسبت به یکدیگر وارد شده است.
۱۳۹۵/۱/۸ - ۱۹:۴۴
آیه ها و آینه ها(۱۲۹)؛ آوایی که شهید ثالث را یک عمر نماز شب خوان کرد حوزه/ از نشانه های عبودیت و بندگی راز و نیاز و تضرع کردن به درگاه خالق یکتاست اما این مناجات زمانی به اوج ارزش و زیبایی می رسد که درخلو ت و تاریکی در دل شب بدور از هیاهوی روزانه باشد.
۱۳۹۵/۱/۶ - ۱۰:۴۰
آیه ها و آینه ها(۱۲۸)؛ میرزای یزدی در اثر ناراحتی از مجلس فسق درگذشت «حوزه»/ فارغ از اینکه امر به معروف و نهی از منکر از واجبات مهم الهی است باید به این نکته دقت داشت که نشانه یک مومن واقعی این است که هنگام دیدن کار خیر و نیکو خوشحال شود و وقتی گناهی را می بیند، از درون نا آرام گردد.
۱۳۹۵/۱/۵ - ۰۹:۲۹
آیه ها و آینه ها(۱۲۷)؛ چه چیزی باعث پریشانی ملا هادی سبزواری شد!؟ «حوزه»/ هر کس، در هر مقامی که باشد، نیاز به شنیدن پند و موعظه دارد زیرا اگرنسبت به آنچه که می‌شنود دانا باشد، آن موعظه برایش تذکر است و اگرجاهل باشد، این موعظه برایش کسب معرفت است، و یادآوری مرگ و فانی بودن دنیا از بهترین پندهاست.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۰:۵۳
آیه ها و آینه ها(۱۲۶)؛ حکایتی از زهد و تقوای مرحوم حاج آقا رضا همدانی حوزه/ بسیار پیش می آید که روزی شخصی را به سرحد عظمت می رسانند و روزی همان شخص را تا تکفیر پیش می برند و شاید هر دو اینها خلاف واقعیت باشد، پس چه بهتر است که در هیاهوی جامعه تقوی پیشه کرد وسراغ این مباحث بی ثمر نرفت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۶ - ۰۹:۱۵
آیه ها و آینه ها(۱۲۵)؛ حمایت از فقرا به سبک آیت الله بروجردی (ره) حوزه/ کمک به همنوع و انفاق و بخشش از آموزه های زیبایی است که علاوه بر این که در اسلام تأکید فراوانی بر آن شده، مسئله ای است که همه انسان ها اعم از دیندار و بی دین، مسلمان و غیر مسلمان آن را می پسندند و تحسین می کنند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۲:۵۶
آیه ها و آینه ها(۱۲۴)؛ سید میرداماد هر شب نیمی از قرآن را تلاوت می کرد. خداوند متعال دوری از حرام و انجام واجبات را لازم کرده است و انجام مباحات را جایز شمرده است با این وجود بنده نمونه و طراز اول کسی است که که از تمام لغویات دوری کند و کارهای مباح را هم به حد ضرورت ونیاز انجام دهد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۱۰:۲۰
آیه ها و آینه ها(۱۲۳)؛ واکنش سیدابوالحسن اصفهانی به دشنام های یک مستمند حوزه/ گاهی اوقات پیش می آید، انسان مورد ظلم و بی عدالتی قرار می گیرد و شاید اولین راهی که به ذهن خطور می کند انتقام گیری است، اما کار شایسته تری که قرآن به آن اشاره کرده است، پاسخ دادن بدی با خوبی است.
۱۳۹۴/۱۲/۱۷ - ۰۹:۵۶
آیه ها و آینه ها(۱۲۲)؛ عزت نفس شیخ حسین زاهد در حال بیماری حوزه/ انسان ها در بسیاری از کارهای روز مره خود به یکدیگر محتاج و نیاز به همدیگر دارند؛ هر چه انسان بتواند احتیاجات خود را به دیگران کمتر کند و امور مربوط به خود را خودش انجام دهد، عزت و احترام او بالا تر می رود.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۶:۴۴
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس