*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ \ الجمعة ٣ رجب ١٤٣٨ \ Friday, March 31, 2017
یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵  -  ۲۲:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۹)؛ مرحوم کمپانی و ذکری که مدام بر لب داشت! حوزه/ انسان در زندگی خود بسیار دچار غفلت می‌شود و هر آن ممکن است وسوسه‌های شیطان او را از مسیر هدایت خارج کند، بهترین راه‌حل برای دوری از غفلت، این است که خداوند را ناظر بر اعمال خود بدانیم و طبق دستور قرآن همواره ذکر او را بگوییم.
آیه ها و آینه ها(۱۲۲)؛ عزت نفس شیخ حسین زاهد در حال بیماری حوزه/ انسان ها در بسیاری از کارهای روز مره خود به یکدیگر محتاج و نیاز به همدیگر دارند؛ هر چه انسان بتواند احتیاجات خود را به دیگران کمتر کند و امور مربوط به خود را خودش انجام دهد، عزت و احترام او بالا تر می رود.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۶:۴۴
آیه ها و آینه ها(۱۲۱)؛ مجتهدی که برای تبلیغ در دهکده ای کوچک زندگی کرد! حوزه/ از وظایف اصلی مسلمین، دعوت کردن مردم به اطاعت از خداوند یکتاست؛ بعضی افراد با ایثارگری در این راه قدم برداشتند و از مقام و ثروت در این دنیا گذشتند تا بتوانند عده ای رابه این مسیر الهی هدایت کنند.
۱۳۹۴/۱۲/۱۰ - ۱۱:۴۳
آیه ها و آینه ها(۱۲۰)؛ مجتهدی چیره دست و یک مزرعه کوچک حوزه/ کار وتلاش کردن در اسلام محترم است و به هیچ فردی از غیبت هیچ چیزی نمی‌رسد، وهیچ چیزی بدست نمی آید مگر با تلاش و کوشش مستمر؛ افرادی که نخواهند تلاش کنند و زحمت بکشند در زندگی پیشرفتی نخواهند داشت.
۱۳۹۴/۱۲/۹ - ۰۹:۵۷
آیه ها و آینه ها(۱۱۹)؛ شایسته سالاری را از آیت الله کوه کمره ای بیاموزیم! حوزه/اصل شایسته سالاری موضوعی است اگر رعایت شود، سرعت پیشرفت جامعه بیش از پیش زیاد می شود، اما در بسیاری اوقات غرور و تکبر بی جا باعث می شود بعضی اشخاص، افراد برتر از خود را نبینند و از آنان بهره نبرند.
۱۳۹۴/۱۲/۸ - ۱۶:۰۵
آیه ها و آینه ها(۱۱۸)؛ چرا شهید بهشتی در برابر اتهامات از خود دفاع نکرد!؟ حوزه/ هر شخصی مسئولیتی را می پذیرد، ممکن است در طول زندگی با انواع اتهامات رو به رو شود، اگر انسان از کار خود مطمئن باشد و هر خدمتی که انجام می دهد را برای رضای خدا انجام داده باشد، این سخنان ناروا اثری بر او نمی گذارد.
۱۳۹۴/۱۲/۵ - ۰۹:۴۹
آیه ها و آینه ها(۱۱۷)؛ وقتی سید شفتی سیر کردن حیوانی را بر خود ترجیح داد! حوزه/ نیکی کردن و خیر رساندن به خلق از مباحثی است که حتی یک انسان بی دین هم آن را تحسین می کند، اما این احسان و نیکوکاری زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که آدمی از آنچه خود نیاز دارد، بگذرد و بخشش کند.
۱۳۹۴/۱۲/۱ - ۱۹:۴۶
آیه ها و آینه ها(۱۱۶)؛ تمجید شاه عباس از صفای باطن دو عالم شیعه حوزه/ یکی از مسائلی که می تواند کمک زیادی به حفظ جامعه اسلامی کند و رفاقت وصمیمیت را بین مؤمنین دوچندان نماید، حسن ظن است که قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) بر آن تأکید دارند و در مقابل آن سوء ظن، تفرقه و عدم اعتماد بین مسلمین را رواج می دهد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۹ - ۱۰:۲۱
آیه ها و آینه ها(۱۱۵)؛ شیخ انصاری یاد حضرت عیسی را زنده کرد! حوزه/ زهد و ساده زیستی از صفات بندگان مخلص خداست، اما زمانی این باور در جامعه مومنین عملی می شود که بزرگان دینی ما به تأسی از انبیاء و ائمه (ع) زندگی معنوی و بی آلایشی داشته باشند و مردم با دیدن آنها یاد معصومین بیافتند.
۱۳۹۴/۱۱/۲۶ - ۱۰:۴۲
آیه ها و آینه ها(۱۱۴)؛ عروسی که از امام قول شفاعت گرفت حوزه/ از مصادیق رأفت و رحمت الهی این است که اجازه می دهد بعضی از اولیاء الله بعض دیگر از بندگان را شفاعت کنند، چه خوب است که مومن اگر نمی تواند شفیع کسی باشد، حداقل لیاقت این را داشته باشد که شفاعت شود.
۱۳۹۴/۱۱/۲۴ - ۱۰:۱۰
آیه ها و آینه ها(۱۱۳)؛ آزمون سخت سید بحرالعلوم از مرحوم نراقی(ره) حوه/ هر انسانی برای رسیدن به درجات عالیه نیاز به فراگیری علم دارد، اما آن علمی که در اسلام بر آن تأکید شده است، علم همراه با عمل است و الا عالمی که فقط مردم را نصیحت کند و خودش به علمش عمل نکند، هیچ ارج و قربی نزد خداوند متعال ندارد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۰۹:۲۹
آیه ها و آینه ها(۱۱۲)؛ کمونیستی که مرید آیت الله دستغیب شد! حوزه/ اصلی ترین معیار وملاک شناخت شخصیت افراد، نوع سخن گفتن و برخورد آنها در جامعه است که اسلام هم توصیه به اخلاق و سخن نیکو با مردم دارد و یک شخص مومن با زبان نرم و اخلاقی نیکو می تواند مردم را به سمت خدا سوق دهد.
۱۳۹۴/۱۱/۱۸ - ۱۶:۰۸
آیه ها و آینه ها(۱۱۱)؛ مشورت مرحوم آیت الله بروجردی با امام خمینی(ره) حوزه/ تصمیماتی که یک فرد در طول زندگی می گیرد، مسیر زندگی و عاقبت او را رقم می زند، گاهی یک دو راهی، زندگی انسان را بین بهترین و بدترین قرار می دهد، در این موارد، مشورت و تبادل نظر انسان را به بهترین تصمیم می رساند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۵ - ۰۲:۰۵
آیه ها و آینه ها(۱۱۰) ناصرالدین شاه از پذیرایی ملاهادی سبزواری می گوید حوزه/ مهترین ویژگی کسب و درآمد مؤمنین، حلال و طیب بودن آن است، پاداش تلاش برای رزق حلال با ثواب جهاد مقایسه شده است و همواره اهل بیت (ع) در سیره عملی و گفتاری خود بر این امر تاکید داشته اند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۲ - ۱۰:۰۲
آیه ها و آینه ها(۱۰۹)؛ فتوا دادن چقدر سخت است؟! حوزه/ مجتهد باید در فتوا دادن دقت بالایی داشته باشد زیرا هر فتوایی که او صادر می کند به خداوند نسبت داده می شود و اگر شخصی تعمداً فتوای غلطی را بیان کند به حق تعالی دروغ بسته است.
۱۳۹۴/۱۱/۱۰ - ۰۸:۴۰
آیه ها و آینه ها(۱۰۸)؛ مرحوم کنی چگونه درخواست شاه را اجابت کرد!؟ حوزه/ مسجد محل عبادت مومنان و خانه خداوند متعال بر روی این کره خاکی است که علاوه بر عبادتگاه، مرکز تعلیم آموزه های دینی و تربیت بندگان خداست؛ با توجه به اهمیت این مکان مقدس نه تنها تخریب آن مذموم است بلکه رونق آن بر مسلمین لازم است.
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۰۹:۱۹
آیه ها و آینه ها(۱۰۷)؛ وقتی خواجه نصیرالدین طوسی مدهوش می شد حوزه/ شاید در این دنیا هیچ چیز برای انسان بدتر از جهل ونادانی نباشد و هرچه آدمی با مطالعه از جهل خود بکاهد و به علمش بیافزاید، تاریکی های ذهنش کم می شود و با دید باز به زندگی می نگرد و راه سعادت را بهتر و راحت تر می یابد
۱۳۹۴/۱۱/۳ - ۱۰:۳۳
آیه ها و آینه ها(۱۰۶)؛ وقتی علامه مجلسی فاسق را مؤمن می‌کند حوزه/ هر جا که برویم و هر کاری که انجام دهیم، نمی توانیم از سلطه حکومت الهی خارخ شویم و رزق و روزی ما در همه حال بدست رازق یکتاست؛ ما در برابر این لطف بزرگ الهی چه کرده ایم!؟
۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۹:۳۶
آیه ها و آینه ها(۱۰۵)؛ نام مرا از لیست فقرا خط نزنید؟! يکى از عوامل اساسى سربلندی انسان در اجتماع، قناعت است زیرا انسان دنیا پرست برای بدست آوردن آن دست به ذلت و خواری می زند و این حرص و طمع پایانی ندارد مگر اینکه انسان قناعت پیشه کند.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۰۸:۴۹
آیه ها و آینه ها(۱۰۴) برای آبادانی مساجد مانند شیخ عباس قمی عمل کنیم حوزه/ شاید بتوان گفت مهمترین پایگاه و محل اجتماع مومنین برای توسعه دین مبین اسلام مسجد است، پایگاهی که در قرآن و روایات بر آن تأکید بسیار شده و آبادانی آن موجب گستردگی دین و اتحاد بیشتر مسلمین می گردد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۶ - ۰۸:۵۸
آیه ها و آینه ها(۱۰۳)؛ آزمون فهم شاگردان با کشتن مرغ حوزه/اگر آدمی بتواند به این باور برسد که خداوند متعال در همه حال شاهد و ناظر بر اعمال اوست، به مرتبه والایی دست یافته است و شاید همین باور درست و زیبا که در کلام خدا هم به آن اشاره شده، باعث سعادت دنیوی و اخروی او گردد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۲ - ۰۸:۱۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس