*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۵ شعبان ۱۴۳۹ \ Sunday, April 22, 2018
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷  -  ۱۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۶)؛ جواهری که برای آن ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفت! حوزه/ هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب باشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن است که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته باشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و... .
آیه ها و آینه ها (۳۵۸) نامه‌ای که موجب پیاده سفر کردن مقدس اردبیلی شد! حوزه/ کسی که به معاد اعتقاد داشته باشد نمی‌تواند ادعا کند که به دنبال خوشنودی و مسرت در سرای آخرت نیست و همه، هدفشان آخرت اس، اما یقیناً آنچه در یوم‌الحساب، محاسبه می‌گردد چیزی جز اعمالی که انسان با زحمت برای خود انباشته، نمی‌باشد.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۲:۵۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۶) سدی که به دستور آیت‌الله حائری ظرف چند ساعت بنا شد حوزه/ فارغ از وظایف حکومت‌ها و دولت‌های جهان، اگر مردم بخواهند و اراده کنند که نسبت به یکدیگر با نگاه خیرخواهی برخورد کنند، بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌شود اما اگر بدنه مردم نسبت به هم بی محبت باشند، جامعه بی روح می‌گردد.
۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۲۳:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۵) کار کردن مرحوم مدرس در کارخانه به عشق تحصیل تاریخ حوزه/ چه بسیار دیده‌ایم افرادی در حال تحصیل که دچار مشکلات مالی می‌شوند و کار را مانع درس خواندن می‌دانند اما بسیاری از افراد پرتلاش و باهمت هم هستند که درس و کار را باهم جمع کرده‌اند و اتفاقاً موفق بوده‌اند البته به‌شرط تلاش فراوان.
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۰۸:۱۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۴) احترام آیت‌الله بروجردی به امام خمینی(ره) حوزه/ خداوند در قرآن کریم فرموده که صاحبان دانش و علم را بر همه موجودات ترجيح می‌دهد. جایگاه عالمان به شرط عمل به آن، به حدی زیاد است که حتی قلم آنان از خون شهیدان با ارزش‌تر محسوب می‌گردد.
۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۰۱:۴۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۳) تواضع علمی میرزای قمی در باقی ماندن قوه اجتهاد حوزه/ از مسائل بسیار مهم و مورد تأکید در اسلام تواضع و فروتنی می‌باشد که در قرآن هم چند مرتبه به آن اشاره شده است و حتی به پیامبر گرامی اسلام (ص) امر به تواضع و فروتنی شده است و چه زیباست این خضوع در هنگام بزرگی و قدرت.
۱۳۹۶/۸/۳ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۲) پاسخ آیت‌الله کاشانی در مورد اختلاف شیعه و سنی حوزه/ مؤمنان با یکدیگر برادرند و اسلام مسلمانان را امت واحد خوانده است، نباید اختلافات در پاره‌ای از مسائل موجب تفرقه بین مسلمین جهان شود زیرا دشمنان اسلام همواره به دنبال تفرقه و اختلاف‌افکنی در جامعه اسلامی هستند و از آن سود می‌برند.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۱) نقش آیت‌الله العظمی بروجردی در بالا رفتن سطح علمی زنان حوزه/ از نیازهای فطری انسان علم‌آموزی و شناخت خود و جهان پیرامون است و هیچ دینی به اندازه اسلام به علم‌آموزی تأکید و اهتمام نورزیده است. از منظر اسلام ، هیچ تفاوتی در کسب دانش میان زن و مرد نیست.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۰۱:۴۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۰) عشق به نماز، سید مرتضی را به شک انداخت حوزه/ یک مؤمن واقعی باید همه عباداتش ازجمله نماز که شاهرگ دین است خالصانه برای خداوند منان باشد نه برا غیر او زیرا که حتی ذره‌ای ناخالصی ممکن است انسان را از هدف والای خود، یعنی رسیدن به کمال دور کند.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۰۰:۵۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۹) ماجرای ملا عبدالله شوشتری و تأخیر در نماز حوزه/ اعمال و دستورات بسیاری جهت تقرب به معبود بی‌همتا در اسلام وجود دارد که افراد زیادی به ظاهر موفق به انجام آن می‌گردند اما نتیجه لازم را به دست نمی‌آوردند زیرا به عمق و ریشه این اعمال که خلوص نیت باشد، هنوز نرسیده‌اند.
۱۳۹۶/۷/۱۷ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۸) ترس فتحعلى شاه از نفرین حاج ملا احمد نراقى حوزه/ دین رحمانی اسلام، رحمت و بخشش را بر انتقام و غضب ترجیح داده است و پیشوایان ما هم بیش از آنکه لعن و نفرین کنند، برای هدایت و بخشش فرد ستمکار دعا می‌کردند اما گاهی شرایط به گونه‌ای است که راهی جزء نفرین فرد ظالم و ستمکار وجود ندارد.
۱۳۹۶/۷/۱۲ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۷) شهید مدرس پس از نماز صبح به کجا می‌رفت؟! حوزه/ قاعده و طبیعت دنیا چنین است که هر کس سعی و تلاش بیشتری داشته باشد چه در مادیات و چه در معنویات، سرمایه و توشه بهتری نسبت به افراد کم تلاش جمع خواهد کرد و هنگامی‌که انسان با زحمت و مشقت به متاعی رسید، قدر آن را بیشتر می‌داند.
۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۰۱:۳۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۶) بنّایی که واسطه حضرت امیر (ع) و علامه امینی شد حوزه/ مشکلات و مصائب همواره در زندگی وجود داشته، دارند و خواهند داشت، اما آنکه بتواند در مشکلات و سختی‌ها آرامش و طمأنینه خود را حفظ نماید و مضطرب و پریشان نگردد، به مقام عظیم صبر رسیده است که این مقام، مقدمه رسیدن به ایمان تام است.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۶:۱۹
آیه ها و آینه ها (۳۴۵) عالمی که بوسیدن دستش را تاب نیاورد حوزه/ همان طور که باید در برابر کفار نیرومند و مقتدر ظاهر شد و نباید در مقابل آنان ضعف نشان داد، قرآن کریم ما را به فروتنی و تواضع در برابر مؤمنین دعوت کرده، زیرا بسیاری از صفات پسندیده از این سرمایه عظیم سرچشمه می‌گیرند.
۱۳۹۶/۶/۱۳ - ۱۴:۰۸
آیه ها و آینه ها (۳۴۴) این گونه نهی از منکر، حرام است حوزه/ انجام امربه‌معروف و نهی از منکر دارای نکات مهمی است که عدم رعایت آن سبب به وجود آمدن صدمات زیادی به شخص نهی شده و دین مبین اسلام می‌گردد. گاهی ما انسان‌ها چشممان را از بدی‌های بی‌شمار خود می‌بندیم و سراغ شمارش عیب‌های اندک مردم می‌رویم.
۱۳۹۶/۶/۱۲ - ۱۴:۴۸
آیه ها و آینه ها (۳۴۳) روایت آیت‌الله قاضی از نماز شب آیت‌اللّه سید احمد کربلایی حوزه/ نمازی که در دل تاریکی شب بدون ریا و خودنمایی خوانده شود، از عبادات خالص اولیای خدا و از برنامه‌های سازنده اسلامی به شمار می‌آید و انسان را به وادی معنویات نزدیک‌تر می‌کند زیرا نماز شب درس خودسازی و خلوت کردن با خالق است.
۱۳۹۶/۶/۹ - ۱۲:۳۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۴۲) راز شگفت انگیز پیاده شدن شیخ عباس قمی از اتوبوس حوزه/ گاهی اصرار شدیدی به انجام کاری داریم غافل از این‌که صدمه‌ای شدید و شاید جبران ناپذیری بر ما وارد می‌کند و گاهی چنان از عاقبت و نتیجه‌ی کاری واهمه داریم که تصور انجام آن برایمان مشکل است...
۱۳۹۶/۶/۵ - ۱۱:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۴۱) عالمی که نان و ماست خورد و کباب را به فقرا بخشید حوزه/ انسان‌های تیزهوش، در مقابل زندگی متزلزل و فانی در این دنیای دون، راه‌حل زهد و ساده زیستی را انتخاب می‌کنند، زیرا که آرامش و آسایش در دیار فانی و سهولت در حساب پس دادن در دیار باقی را در قناعت و ساده زیستی یافته‌اند.
۱۳۹۶/۶/۲ - ۱۰:۱۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۴۰): پذیرش شهادت اهل تسنن توسط میرزای شیرازی حوزه/ در این غوغای روابط نه چندان خوب بین مسلمین جهان که آتش آن را دشمنان غربی ما روشن کرده‌اند و هر ‌روز به هیزم آن می‌افزایند تنها راه چاره و حلقه مفقوده پیروان شریعت نبوی، رسیدن به وحدت و تأکید بر مشترکات دینی و اعتقادی است.
۱۳۹۶/۵/۳۰ - ۱۱:۱۰
آیه ها و آینه ها (۳۳۹) پذیرایی جالب آیت‌الله العظمی مرعشی از میهمان فرانسوی حوزه/ از رسوم قدیمی و زیبای ایرانیان که اسلام مؤید و مروج آن بوده، سنت میهمانی و میزبانی است که در آن تأکید شده بر پذیرایی، احترام و خوش‌رویی با میهمان زیرا این سیره نیکو که پیشوایان ما در آن سرآمد هستند موجب تحکیم روابط بین مسلمین می‌گردد.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۰:۰۴
آیه ها و آینه ها (۳۳۸) پاسخ جالب آیت‌الله العظمی بروجردی به سؤال طلاب حوزه/ طلاب اگر برای بندگی و عبودیت خدا و انجام‌ وظیفه به این مسیر آمده‌اند، بدانند از روز اول که وارد شده‌اند، به مقصد رسیده‌اند و هر روزی که می‌گذرد، در مقصد سپری می‌شود.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۵:۳۱
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس