*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۱۰ شعبان ۱۴۳۹ \ Friday, April 27, 2018
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷  -  ۱۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۶)؛ جواهری که برای آن ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفت! حوزه/ هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب باشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن است که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته باشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و... .
آیه ها و آینه ها (۳۳۷) ماجرای دفاع میرزای شیرازی از اهل سنت حوزه/ خداوند در قرآن کریم فرموده است که هیچ راهی برای تسلط کافرین بر مؤمنان قرار نداده است. ما هم نباید اجازه دهیم که روابط مسلمین جهان، اعم از امامیه و عامه موجب دخالت، نفوذ و حتی تسلط کفار بر مسلمین گردد.
۱۳۹۶/۵/۱۸ - ۱۱:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۶)؛ منش عالم شیعی در هدایت سارق حوزه/ نیکی کردن در حق دیگران از صفات پسندیده همه جامع بشری است اما گاهی این عمل در مقام جبران محبت است و گاهی این کار نیک برای فردی است که شما صرفاً مدیون او نیستید و گاهی این محبت در برابر بی‌مهری نسبت به شماست که این مورد بالاترین درجه محبت است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۶:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۳۵)؛ حکایتی از نوع دوستی آیت ‌الله سیدعلی قاضی (ره) حوزه/ گره‏‌گشایى و رفع نیاز از نیازمندان باید تبدیل به یک ارزش و یک فرهنگ عمومى شود همه سعى در برآورده کردن حاجات مردم داشته باشند، چون در سایه این تعاون است که وحدت و یکدلی در جامعه حاکم و ابتکارها و خلاقیت‏ها پدیدار می‏شوند.
۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۰۸:۱۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۳۴)؛ درسی که استاد از شاگرد آموخت حوزه/ ادب کردن و احترام گذاشتن نسبت به همنوع از سفارشات اسلام است، حتی اگر نسبت به شما بی‌احترامی شده باشد، اما نسبت به استاد و شخصی که انسان از او مطلبی می‌آموزد اسلام تأکیدات بیشتری دارد و متعلم همواره مدیون معلم خویش است و باید حرمت او را نگه دارد.
۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۰:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۳)؛ عالمی که کارگری را افتخار می‌دانست حوزه/ ضعف بزرگی که در جامعه وجود دارد این است که افراد اهداف و رؤیاهای بلند و بالایی دارند، گرچه می‌دانند رسیدن به این اهداف عظیم حاصل نمی‌شود مگر با سعی و تلاش فراوان اما بااین‌حال همتی در اندازه آمال خود انجام نمی‌دهند.
۱۳۹۶/۴/۲۱ - ۱۱:۵۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۲)؛ نهی از منکر به سبک حاج شیخ عبدالکریم حائرى حوزه/ امربه‌معروف و نهی از منکر باید از روی علم و با توجه به لوازم و شرایطش، انجام گردد و نباید انسانی که خلاف شرع انجام داده را رسوا کرد، اگر این واجب الهی با زبان نرم، مخفیانه و با نیت خیرخواهانه گفته شود، مسلماً تأثیرگذار خواهد بود.
۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۴:۰۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۳۱)؛ با این پول نمی‌شود غسل کرد حوزه/ اسلام، رشوه دهنده و رشوه گیرنده را مستحق‏ آتش و پولی که از این راه تحصیل می‌شود را حرام و ناروا می‌داند. خداوند به شرط تلاش، روزی هرکسی را به مقداری مقدر کرده است که برکت در مال، آمرزش گناهان، استجابت دعا و ... از جمله آثار کسب روزی حلال است.
۱۳۹۶/۴/۱۵ - ۱۵:۰۸
آیه‌ ها و آینه‌ ها(۳۳۰)؛ اقتدا کردن مرحوم کاشف الغطاء به تاجر نیکوکار حوزه/ آئين اسلام از بعد اجتماعي مهمي برخوردار است و با عنايت‏ به‏ برکات و آثار وحدت و تجمع و يکپارچگي، در بسياري از برنامه‏هايش‏ به آن تکيه و تأکید کرده است. که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برگزاري نمازهاي روزانه واجب به صورت جماعت است.
۱۳۹۶/۴/۱۳ - ۱۲:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۹)؛ ماجرای برخورد آیت‌الله العظمی مرعشی با کشف حجاب حوزه/ قطعاً حکومتی که در آن ظلم و ستم وجود داشته باشد، پایدار نخواهد بود. یک مسلمان با ایمان همواره باید با ظلم مقابله کند و متمایل به ظالم نگردد و اجازه ندهد بی‌عدالتی و بی‌دینی در جامعه نهادینه گردد که اگر دین را یاری کند، خداوند هم او را یاری می کند.
۱۳۹۶/۴/۱۰ - ۱۰:۱۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۸) تجویز مرحوم نخودکی برای درد قلب حوزه/ هر امری رکن و پایه‌ای دارد که پایداری آن به‌واسطه آن رکن است. اصل و اساس اسلام هم نماز است که لازم است هر فردی حتی اگر در برهه‌ای از اعتقاداتش فاصله گرفت نباید آن را کنار بگذارد چراکه قبولی همه اعمال وابسته به آن است.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۷)؛ شیوه جالب علامه مجلسی در احقاق حق حوزه/ نباید اجازه دهیم مسیر جامعه اسلامی به سمتی رود که جایگاه علم و عالم تزلزل پیدا کند؛ زیرا علاوه بر ایات و روایات بسیاری که در تحسین جایگاه عالم وجود دارد، اگر این جایگاه از بین برود، تبعات ناخوشایندی در جامعه خواهد داشت که جبران ناپذیر است.
۱۳۹۶/۳/۲۷ - ۱۶:۰۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۶)؛ تواضع تحسین برانگیز امام (ره) در مسائل علمی حوزه/ چه بسا افرادی که در مسیر ظاهری اسلام قدم بر می‌دارند و سفارشات آن را عمل می‌کنند اما این تعبد در راستای تکبر و شهرت طلبی است که نزد خداوند ارزشی ندارد و حکیم دانا فقط به عبد مخلص و متواضع خود پاداش می‌دهد.
۱۳۹۶/۳/۲۳ - ۱۲:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۵)؛ چرا بی وضو به درس آمدی؟ حوزه/ در طول عمر، با انسان‌هایی با سلایق و پوشش‌های مختلف و متفاوت مواجه می‌شویم و چه بسیار پیش می‌آید که این افراد را به‌واسطه ظاهرشان قضاوت می‌کنیم اما باید پذیرفت که منزلت هر انسانی به‌واسطه پروردگار مشخص می‌شود که ملاک آن‌هم تقواست.
۱۳۹۶/۳/۲۱ - ۱۸:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۵)؛ راز تکرار چندباره یک آیه در نماز توسط علامه شوشتری حوزه/ هیچ دین و مذهبی مانع احساسات بشر نسبت به همسر، فرزند و آشنایان نمی‌شود، اما قطعاً این علایق و احساسات در فرد مسلمان باید در مسیر اسلام باشد و انسان را از یاد خدا غافل نکند.
۱۳۹۶/۳/۱۶ - ۱۱:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۴)؛ نوجوان پاک دلی که آفت را از زراعت یک روستا دور کرد حوزه/ از مسائل مهم اقتصادی اسلام، مسئله زکات است که در معرض فراموش‌شدن است در حالی‌که پرداخت این سهم باعث رشد و نمو مال می‌شود و پرداخت نکردن آن برکت را از مال فرد مسلمان دور می‌کند.
۱۳۹۶/۳/۹ - ۱۷:۴۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۳)؛ ماجرای نمازی که بوعلی را به مراد دلش رساند حوزه/ روال زندگی در این دنیا به گونه ایست که عاری از مشکلات نیست و بسیاری از بندگان در مواقع گرفتاری به همه‌چیز و همه‌کس دست دراز می‌کنند، اما به درگاه الهی دست نیاز بلند نمی‌کنند در حالی که قادر مطلق اوست.
۱۳۹۶/۳/۸ - ۰۸:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۲)؛ مرحوم ملا عباس تربتی برای تبلیغ به کجا می‌رفت!؟ حوزه/ طلاب و دانشمندان علوم دینی باید دقت داشته باشند ملاکشان در امر تبلیغ دین انجام تکلیف و رضایت خداوند متعال باشد و فقط به دنبال ترویج و توسعه اسلام و فرهنگ اسلامی باشند.
۱۳۹۶/۳/۷ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۱)؛ واکنش آیت الله اصفهانی به اقدام یک تروریست حوزه/ اسلام دین اخلاق مداری است و برای فرد مظلوم حقوق لازم را تعیین کرده است تا حق کسی ضایع نگردد، اما در آن تاکید شده است فراتر از حقوق شرعی و قانونی امری به نام بخشش و گذشت وجود دارد که بهتر از انتقام است.
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۶:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۰)؛ دقت در مصرف بیت المال به سبک امام خمینی حوزه/ در زندگی از اسراف و حرمت آن بسیار شنیده‌ایم و خود را مصون از این گناه میدانیم، اما اگر کمی بیشتر دقت کنیم، می‌بینیم در طول شبانه‌روز فراوان اسراف می‌شود ولی متوجه آن نیستیم از آن کاغذهایی که جای خالی دارد و دور ریخته می‌شود تا آبی که هنگام وضو و مسواک هدر می‌رود.
۱۳۹۶/۲/۲۶ - ۰۸:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۹): نهی از منکر آیت‌الله غفاری با دستان بسته حوزه/ امربه معروف و نهی از منکر دو فریضه مهم هستند که گاهی ترس و خجالت بیجا موجب ترک این واجب می‌شود، اما مؤمن می‌تواند با رعایت تمامی شرایط امر به معروف و نهی از منکر با توکل بر خدا بر ترس و خجالت خود فائق آید و به تکلیف شرعی خود عمل نماید.
۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۷:۴۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس

پربیننده‌ترین اخبار سایت