*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ \ الأربعاء ٧ جمادى الأولى ١٤٣٩ \ Wednesday, January 24, 2018
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۲)؛ وقتی وعده خداوند در این آیه محقق می‌شود حوزه/ خداوند منان بر ما منت نهاده و در قرآن کریم وعده داده است؛ هر کس کار خیری انجام دهد به او ده برابر پاداش بدهد و در برابر هر گناهی فقط یک کیفر بدهد اما باز هم برخی از ما به سوی گناه می رویم و کیفرمان از پاداشمان پیشی می گیرد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۰۹:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۱۱)؛ فقیرنوازی به سبک آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) حوزه/ انفاق و دستگیری از مستمندان صفتی نیکو برای مؤمنان است که مورد تأکید فراوان قرآن قرار دارد و جدای از دین نیز امری پسندیده که جامعه را از فقر خارج می‌کند و نیز باعث برکت در زندگی نیکوکاران می‌شود.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۰:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۱۰)؛ اعتراض مرحوم راشد به قیمت کارشناسی منزلش! حوزه/ مجموعه‌ای از اموال عمومی که تحت نظر دولت قرار دارد، به عنوان بیت‌المال و امانت الهی در دست مسئولین و کارمندان و عموم مردم قرار گرفته است. همه افراد موظف‌اند تمام سعی خود را بکنند تا این امانت، حفظ و در موارد نیاز مصرف شود.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۰:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۹)؛ اصرار علامه طباطبایی بر تکیه نزدن بر متکا! حوزه/ اطرافیان ما انتظاری جزء اینکه به آن‌ها احترام بگذاریم و نسبت به آنان توجه داشته باشیم از ما ندارند و به‌راحتی با قدردانی از آن‌ها می‌توان انس و الفت را فزونی بخشید؛ در ضمن احترام گذاشتن و تکریم هم نوع نشانه عظمت و بزرگواری خود شخص است.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۰۹:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۸)؛ فقرا و اعیان شهر بر سر یک سفره! حوزه/ برخی مناسبات دنیایی باعث شده بین افراد اختلاف طبقاتی به وجود بیاید، مثلاً یکی ثروتمند است و دیگری مستمند، یکی مدیر است و دیگری کارگر و ... اما باید توجه داشت این مقامات دنیایی نزد پروردگار هیچ ارزشی ندارد و ملاک قادر متعال تقوای افراد است.
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۰:۱۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۷)؛ علاقه شدید شهروندان فرانسوی به امام خمینی(ره) حوزه/ دین پویا و کامل اسلام چهارچوب و مسیر مشخصی را برای پیروانش ترسیم کرده که اگر به آن عمل کنند و مصداق آشکار مؤمن حقیقی شوند نه تنها محبوب دل‌ها می‌شوند بلکه این اشخاص بهترین تبلیغ برای دین می‌باشند بدون آن‌که به زبان امرونهی کنند.
۱۳۹۶/۱/۲۱ - ۱۷:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۶): مردانگی میرزای شیرازی در مقابل شخصی خطاکار حوزه/ چشم‌پوشی از خطای دیگران و نادیده گرفتن اشتباه اطرافیان صفتی بس نیکو و گران‌بهاست، این صفت مختص افرادی است که در خودشان ملکه بزرگواری و رادمردی را پرورانده‌اند و زندگی خود را با اشتباهات دیگران تلخ نمی‌کنند.
۱۳۹۶/۱/۱۳ - ۱۹:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۴): گریه شخص مؤمن در برابر آیه‌ای که نازل شد حوزه/ یک مؤمن واقعی باید در برابر دین خدا سخاوتمند باشد و آن را هم برای خود و هم برای دیگران بخواهد و مؤمنین و مؤمنات را امر به نیکی و نهی از بدی کند و البته اول باید از خوش و خانواده‌اش شروع کند، همان‌گونه که لقمان حکیم پسرش را نصیحت کرد.
۱۳۹۶/۱/۱۲ - ۱۱:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۳): ماجرای تعهد شيخ عبدالكريم حایری به شاگردش حوزه/ هیچگاه اسلام مانع استفاده از امکانات حلال دنیایی نبوده است بلکه تأکید دارد که از حلال خدا بهره‌مند شوید و فقط از محرمات دوری کنیدt اما فرق زیادی است بین استفاده کردن از محللات دنیا که بلامانع است و تعلق‌خاطر پیدا کردن به آن‌که مذموم و قبیح است.
۱۳۹۶/۱/۱۱ - ۱۶:۱۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۲): عاقبت امر دو هم مباحثه، وزارت و عزلت حوزه/ بدیهی و مسلم است که هر آنچه از زندگی دنیا نزد انسان می‌باشد، بی‌ارزش است، از مال و ثروت گرفته تا جایگاه و مقام دنیوی و اگر شخصی آن را برای خدا بخواهد و از سرمایه و منصب خود در راه او استفاده کند، سعادتمند است.
۱۳۹۶/۱/۱۰ - ۱۵:۵۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۱): چراغی که جایگزین برق انگلیسی شد! حوزه/ از مباحثی که همواره مورد اهمیت بوده و در همه ادوار به آن بها داده‌شده است، استقلال مسلمین است به این معنا که مسلمین زیر سلطه کفار نباشند و این مسیر سختی‌های خاص خودش را دارد و گاهی باید برای این استقلال از برخی امکانات و رفاه چشم‌پوشی کرد.
۱۳۹۶/۱/۹ - ۱۳:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۰)؛ برخورد ملا عباس تربتی با پسرش پس از پنج سال دوری حوزه/یکی از خلقیاتی که برای فرد مسلمان حائز اهمیت است، مردم‌داری است، یعنی شریک درد و غم مردم بودن و همدرد و همراه با دیگران بودن و فرزندان و خانواده مؤمنین را مانند فرزند و خانواده خود دانستن و به تعبیری دیگر مؤمن باید همواره با زبان خوش و رفتاری نیکو کنار مردم باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۰۸:۵۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۹)؛ مرحوم کمپانی و ذکری که مدام بر لب داشت! حوزه/ انسان در زندگی خود بسیار دچار غفلت می‌شود و هر آن ممکن است وسوسه‌های شیطان او را از مسیر هدایت خارج کند، بهترین راه‌حل برای دوری از غفلت، این است که خداوند را ناظر بر اعمال خود بدانیم و طبق دستور قرآن همواره ذکر او را بگوییم.
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۲۲:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۸)؛ ماجرای برخورد شیخ حسنعلی نخودکی با راهزنان حوزه/ بهترین راه تبلیغ و ترویج دین اسلام، دعوت مردم با عمل است، یعنی اگر شخصی، مصداق بارز آیات و روایات معصومین باشد، می‌تواند بدون توصیه زبانی، گنه‌کار را از گناهش بازدارد که یکی از این اعمال نیکو، سخن گفتن با نرمی و اخلاق نیک است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ - ۰۷:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۷)؛ ماجرای گریه میرزای قمی و سجده شکر فتحعلی شاه! حوزه/ علاقه داشتن نسبت به افراد صالح و باتقوا و بغض نسبت به کفار و منافقین از آموزه های اسلام است و در طول عمر با افراد زیادی نشست‌وبرخاست داریم و باید بدانیم با هرکسی چگونه برخورد کنیم، زیرا انسان با کسی که به او محبت دارد محشور می‌شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۰۹:۱۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۶)؛ بیم و امید میرزا جوادآقا تهرانی از شلیک دو تیر حوزه/ همه افراد جامعه از مدیری که میلیاردها پول دست اوست گرفته تا کارگری ساده به گونه ای با بیت‌المال در ارتباط ‌اند، بسیاری از افراد در مصرف بیت‌المال بی‌مبالات هستند و برخی هم بشدت از آن دوری می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۴:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۵)؛ فقط یک روز غیبت در سیزده سال تحصیل حوزه/ تلاش و کوشش علی‌الخصوص در مباحث علمی قطعاً ثمره زیادی دارد و فردی که در مباحث علمی تلاش کند و سختی بکشد، به‌مراتب والایی می‌رسد که هم خود او را در مسیر هدایت قرار می‌دهد و هم راهنمای دیگران خواهد شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۰۹:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۴)؛ ارثی که آیت‌الله العظمی مرعشی برای فرزندانش گذاشت! حوزه/ پول‌هایی که از طرف مسلمین مقید و متعهد به دین به دست مرجع تقلید می‌رسد، امانتی است که به‌عنوان وجوه شرعیِ در اختیار مراجع تقلید قرار می‌گیرد و این بزرگان گرچه اختیارات فراوانی در مصرف آن دارند، اما باید همواره در مصرف آن محتاط باشند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۱۲:۲۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۳)؛ افسوس آیت‌الله بروجردی برای نرسیدن به فیض شهادت حوزه/ بدون تردید جان آدمی ارزشمندترین دارایی در این دنیا می‌باشد و اگر کسی آن را در راه خداوند متعال فدا کند، مستحق پاداش وافری است، اما گاهی می‌توان با ‌قلم و تالیف یک اثر صدها مؤمن مخلص و فدایی برای اسلام ساخت.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - ۰۸:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۲)؛ دعایی که پیامبر(ص) نپسندید حوزه/ یکی از ابزار تقرب بندگان به پروردگار متعال، دعا و درخواست کردن از درگاه اوست، قادر متعال در قرآن کریم به ما چگونه دعا کردن را آموخته است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - ۰۸:۰۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس