*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ \ الجمعة ٣ شعبان ١٤٣٩ \ Friday, April 20, 2018
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷  -  ۱۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۶)؛ جواهری که برای آن ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفت! حوزه/ هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب باشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن است که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته باشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و... .
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۷)؛ ماجرای گریه میرزای قمی و سجده شکر فتحعلی شاه! حوزه/ علاقه داشتن نسبت به افراد صالح و باتقوا و بغض نسبت به کفار و منافقین از آموزه های اسلام است و در طول عمر با افراد زیادی نشست‌وبرخاست داریم و باید بدانیم با هرکسی چگونه برخورد کنیم، زیرا انسان با کسی که به او محبت دارد محشور می‌شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۰۹:۱۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۶)؛ بیم و امید میرزا جوادآقا تهرانی از شلیک دو تیر حوزه/ همه افراد جامعه از مدیری که میلیاردها پول دست اوست گرفته تا کارگری ساده به گونه ای با بیت‌المال در ارتباط ‌اند، بسیاری از افراد در مصرف بیت‌المال بی‌مبالات هستند و برخی هم بشدت از آن دوری می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۴:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۵)؛ فقط یک روز غیبت در سیزده سال تحصیل حوزه/ تلاش و کوشش علی‌الخصوص در مباحث علمی قطعاً ثمره زیادی دارد و فردی که در مباحث علمی تلاش کند و سختی بکشد، به‌مراتب والایی می‌رسد که هم خود او را در مسیر هدایت قرار می‌دهد و هم راهنمای دیگران خواهد شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۰۹:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۴)؛ ارثی که آیت‌الله العظمی مرعشی برای فرزندانش گذاشت! حوزه/ پول‌هایی که از طرف مسلمین مقید و متعهد به دین به دست مرجع تقلید می‌رسد، امانتی است که به‌عنوان وجوه شرعیِ در اختیار مراجع تقلید قرار می‌گیرد و این بزرگان گرچه اختیارات فراوانی در مصرف آن دارند، اما باید همواره در مصرف آن محتاط باشند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۱۲:۲۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۳)؛ افسوس آیت‌الله بروجردی برای نرسیدن به فیض شهادت حوزه/ بدون تردید جان آدمی ارزشمندترین دارایی در این دنیا می‌باشد و اگر کسی آن را در راه خداوند متعال فدا کند، مستحق پاداش وافری است، اما گاهی می‌توان با ‌قلم و تالیف یک اثر صدها مؤمن مخلص و فدایی برای اسلام ساخت.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - ۰۸:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۲)؛ دعایی که پیامبر(ص) نپسندید حوزه/ یکی از ابزار تقرب بندگان به پروردگار متعال، دعا و درخواست کردن از درگاه اوست، قادر متعال در قرآن کریم به ما چگونه دعا کردن را آموخته است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - ۰۸:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۱)؛ زهد موسس حوزه علمیه قم در بیان امام خمینی(ره) حوزه/ از جمله مواردی که می‌توان با آن ایمان را محک زد، انفاق است زیرا مسائل مادی و دنیوی در نظر مؤمن خالص بی‌ارزش است و نزد مادی‌گرایان ارزشمند و اگر شخصی بتواند برای رضای خداوند متعال از آنچه دوست دارد انفاق کند، نشانه خلوص ایمان اوست.
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۰۸:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۰)؛ اشک‌های اقبال لاهوری بر صفحات قرآن کریم حوزه/ قرآن کریم گنجینه‌ای تمام نشدنی است که هرچه به آن رجوع شود و مورد استفاده قرار گیرد، بازهم حرف تازه دارد، اما برای رسیدن به عمق آن و بهره‌برداری بهتر از این کتاب ارزشمند فقط خواندن، کفایت نمی‌کند، بلکه باید تدبر کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۹ - ۰۸:۰۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۹)؛ واکنش میرزا جواد آقا تهرانی به تهدید قتل حوزه/ یک مومن باید بگونه ای زندگی کند که همیشه برای مرگ و رفتن به محکمه الهی آماده باشد، اگر انسان اعمال و رفتارش مطابق با موازین دین و شریعت باشد و خود حسابگر اعمالش باشد، نه تنها از مرگ نمی‌ترسد بلکه از آن استقبال خواهد کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۰۸:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۸)؛ قضاوت در مورد افراد را از شیخ انصاری بیاموزیم حوزه/ یکی از معضلات جامعه امروزی ما این است که به‌راحتی درباره افراد قضاوت می‌شود، بدون آنکه حکمی ثابت شود، اتهامات فراوانی زده می‌شود، غافل از آن‌که به فرموده قرآن فرشتگان همواره در حال ثبت تک‌تک اعمال ما هستند و باید بسیار دقت کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۱:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۷)؛ کمک فداکارانه ملاعباس تربتی به مردم زلزله‌زده حوزه/ از مسائلی که بسیار در اسلام مورد تاکید قرارگرفته است، بحث گره‌گشایی و کمک به همنوع است، برآورده کردن حاجات مؤمنین چه از لحاظ مالی و چه معنوی باید جزئی از زندگی یک فرد مومن باشد و همواره کمک به خلق را وظیفه خود بداند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۵۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۶)؛ چرا شیخ انصاری درس خود را تعطیل کرد؟ حوزه/ قطعاً باید حرمت علمای اسلامی در بین مسلمین رعایت شود، اگرچه در مباحث علمی هیچ جای تعارف نیست و اگر انسان نقد درستی نسبت به نظریه‌ عالمی بزرگ داشت، می‌تواند بیان کند اما این مسئله نباید منجر به بی‌احترامی نسبت به این بزرگان گردد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۰:۰۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۵)؛ شهید مدرس طرفدارش را نقره‌داغ کرد! حوزه/ از جمله مواردی که در طول تاریخ بشریت، همه اقشار جامعه به دنبال آن بوده‌اند، عدالت خواهی است که حکومت اسلامی هم موظف به اجرای آن است؛ اجرای عدالت به معنی واقعی اراده‌ای بسیار قوی می‌خواهد و دنیاداران نمی‌توانند عدالت را اجرا کنند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۹:۴۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۴)؛ سختی‌های مسیر مرجعیت سید ابوالحسن اصفهانی حوزه/ آنچه مسلم است این که خوشی‌ها و سختی‌ها زودگذرند، چه خوب است آدمی در شادی‌ها نیز به فکر آینده باشد و شادی کوتاه مدت او را از پیشرفت بازندارد از طرفی در روزهای سخت ناامید نگردد، زیرا ورای هر سختی، آسانی و راحتی است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ - ۰۹:۲۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۳)؛ رفتنی‌ها و ماندنی‌ها از نگاه مؤلف مفاتیح الجنان حوزه/ هر کار خیر و عمل نیکی در درگاه الهی مستحق پاداش است، اما برخی از اعمال نیکو به‌گونه‌ای است که پس از مرگ نیز به‌طور مستمر برای انسان اجر و پاداش دارد، مانند تألیف کتاب های ارزشمند که سال‌ها مورداستفاده مسلمین قرار گرفته و از آن بهره‌مند می شوند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۰۸:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۲)؛ برخورد میرزا جواد آقا تهرانی با دوچرخه سوار بی‌احتیاط حوزه/ یکی از مسائلی که ذهن انسان را بشدت مشغول می‌کند و آرامش را از زندگی دور می‌کند، نداشتن روحیه گذشت و بخشش است در حالی که می‌توان با گذشت از برخی بی‌محبتی‌ها یا کم‌لطفی‌ها، آسایش و آرامش را به روح خود تزریق کنیم.
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۱)؛ وقتی امام جماعت مسجد النبی(ص) درمانده می شود؟! حوزه/ از آنجا که اسلام، دینی لطیف و رحمانی است، پیروان خود را از بحث و مجادله بی‌مورد نهی کرده است، اما در مواردی برای وصال مردم به حقیقت با شرایطی اجازه داده بلکه به آن امر کرده زیرا ممکن است افرادی با دیدن این مجادلات نیکو، از گمراهی نجات یابند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۰۹:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۰)؛ نماز با طمأنینه در سرمایی که اشک چشم یخ می‌زد حوزه/ از جمله اعمالی که برای همه طبقات معنوی بندگان کارساز است، نماز است زیرا آن‌کسانی که درجه تعبد و اطاعتشان پایین است خود را با نماز به معبود متصل می‌کنند و همچنین اولیاءالله نیز با این عمل نیکو به طبقات والای بندگی می‌رسند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۰۹:۱۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۷۹)؛ فقیه بیابان‌گرد! حوزه/ بهترین نعمت بندگان در این جهان داشتن خالق و معبودی کریم است که در بخشندگی هم مانند دیگر صفاتش، از همه برتر است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۷۸)؛ راز مرگ فرزند خردسال شیخ حسنعلی اصفهانی! حوزه/ نهایت بندگی را می‌توان در نماز دید و شاید عمل دیگری چنین نباشد که مصداق این مقدار عبودیت و تضرع در پیشگاه معبود بی‌همتا باشد پس باید دقت کرد، نه‌تنها هیچ‌گاه این عمل ترک نشود بلکه در بهترین مکان و زمان، یعنی در مسجد و اول وقت انجام گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۰:۰۱
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس