*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۱ آیان ۱۳۹۶ \ الاثنين ٢ صفر ١٤٣٩ \ Monday, October 23, 2017
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۲)؛ حفظ عزت حتی در تنگدستی! حوزه/ ممکن است هر فردی در چرخه زندگی خود گرفتار آلام و مصائبی گردد که گذر از آن نیازمند تحمل والایی است، اما عزت‌نفسی که کتاب هدایت آن را مختص خدا، رسول و مؤمنان دانسته، به بندگان این اجازه را نمی‌دهد تا در این دوران زیر بار منت فساق و منافقین روند.
۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۰:۴۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۱)؛ چهار عضو یک خانواده با دو عبا! حوزه/ جان و مال آدمی برای قشر مادی نگر ارزشمندترین چیزهاست و گذشتن از آن بسیار سخت و محنت آور است زیرا آن را تمام سرمایه زندگی خود می‌دانند، اما آنان که خود را از مرداب دنیا بیرون کشیده‌اند و به آن تعلق ندارند، جان و مال خود را در عوض بهشت با خالق خود مبادله می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۰۹:۰۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۰)؛ پشیمانی آیت‌الله بهجت از برخوردش با جوان فلج! حوزه/ داشتن سرمایه ارزشمندی چون مقام رضا و تسلیم، درّ کمیابی است که بندگان ناب الهی به آن می‌رسند و از آن آرامش می‌گیرند و در مشکلات به آن تکیه می‌کنند اما هر کس که از این دارایی گران‌بها محروم باشد حتی در بهترین شرایط، نگران و ناراضی است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۹)؛ ثمره رفاقت میرزا جوادآقا تهرانی در عاقبت بخیری آرایشگر محل حوزه/ متدینین و مؤمنین جامعه در مقابل قشر گنه‌کار دو راه دارند؛ یا به بهانه گنه‌کار بودن از آنان اجتناب کنند، با آنان رفاقت نمایند تا با ارشاد و راهنمایی اثرگذار باشند، مسیر دوم سخت‌تر است و ممکن است مورد اتهام هم قرار گیرند اما اولیاء الهی آن را انتخاب می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۹:۱۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۸)؛ سال های قحطی و آغوش باز مؤسس حوزه قم برای فقرا حوزه/ افرادی از همین جامعه به ظاهر زیبای ما به هر علتی دچار بحران مالی هستند و حتی برخی از این اشخاص محتاج نان شب خود می‌باشند، این عزیزان به عنوان یک انسان، استحقاق اطعام و احسان دارند و حقی در اموال اغنیاء برای فقراء وجود دارد که باید اداء شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۳:۳۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۷)؛ پذیرایی طلبگی از ناصرالدین‌شاه با طعم انگور حوزه/ در متون ديني ما در باب مخالفت با تجملات دنيوی و دنياگرايی تأكيدات فراواني شده است، يكي از كمالات اخلاقي انسان ساده زيستي است، زاهدانه زیستن، پاسخ انسان‌های دانا و متفکر به زندگي ناپايدار دنياست که در پرتو آن، آرامش درون و برون برایشان حاصل می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۱:۳۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۶)؛ شیخ عباس قمی و نوشتن کتاب در کنار جاده در اعصار مختلف همواره افرادی بوده‌اند که نسبت به روحانیت نگاه بدبینانه داشته‌اند و به دنبال بدنام کردن و تنزل جایگاه روحانیت و به تبع آن، اسلام بوده‌اند، اما غافل از آن‌ که عزت و ذلت به فرموده حق‌تعالی از آن اوست.
۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۱:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۵)؛ انفاق علی‌وار شیخ مرتضی انصاری! حوزه/ برای این که در کارها و عبادات خود اخلاص داشته باشیم باید آفت ریا را از بین ببریم و بدانیم کسی که با خداست، همه چیز دارد، و کسی که از او جداست فاقد همه چیز است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۰۹:۲۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۴)؛ حجره مثال زدنی سید جعفر شهیدی(ره) حوزه/ ارزش انسان با توجه به تلاش و کوششی که در راه رسیدن به اهدافش انجام می‌دهد، سنجیده می‌شود و پاداش این تلاش اگر با ایمان به خداوند و برای او انجام‌گرفته باشد، برعهده اوست والا پاداشش بر عهده کسی خواهد بود که کار برای او انجام‌شده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۰۹:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۳)؛ تعجب عزرائیل از قبض روح ندیم سلیمان(ع) حوزه/برای هر انسانی با توجّه به طبیعت و استعداد جسمی خود و تقدیری که برایش رقم خورده است، اجل مشخصی قرار داده ‌شده و مدّت زمان زندگی‌اش معین و مشخص‌گردیده، بر این اساس هنگامی‌که اجل کسی فرارسد، امکان پیش و پس کردن آن وجود ندارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۰۹:۰۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۲)؛ ردپای فرشتگان رزق در مطب طبیب شیرازی حوزه/ این که برخی روزی بیشتری دارند وبرخی در تنگی رزق قرار می‌گیرند، حکمت و آزمون الهی است و الا برای خداوند همه چیز ممکن است، اما می‌خواهد به این وسیله روح سخاوت و فداکاری را در اغنیا و همچنین صبر و تحمل را در فقرا پرورش دهد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۱:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۱)؛ واکنش آیت‌الله ملکی تبریزی به انتقاد از اهل علم! حوزه/ متأسفانه برخی به دليل شدت محبت نسبت به معبود بی‌همتا گاهي پا را فراتر از محدوده قوانين الهي مي‌گذارند، دچار افراط مي‌شوند، در صورتی که این تندروی، وسوسه شیطان است و خداوند در قرآن کریم از این کار نهی فرموده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۹:۲۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۰)؛ در و دیوار با مرحوم کاشی ذکر می گفتند! حوزه/ عظمت و بزرگی خداوند متعال به حدی است که همه موجودات و مخلوقات تسبیح او را می‌گویند و اینکه انسان به عنوان اشرف مخلوقات بتواند دائماً ذکر پروردگار را بگوید و همواره به یاد او باشد، توفیق بزرگی است که نصیب هر کسی نمی‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۸:۳۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۹)؛ عبایی که پانزده نفر را از سرما نجات داد! حوزه/ حلاوت و لذت بخشیدن، در کمال آن است، یعنی اینکه انسان از آنچه دوست دارد و مورد توجه اوست بگذرد و به تعبیر دیگر ایثارگر باشد، نه اینکه آنچه لازم ندارد و یا وسایلی که دورریختنی است را انفاق کند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۰۸:۳۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۸)؛ واکنش شیخ جعفر کاشف الغطاء به جسارت های یک فقیر حوزه/ در قرآن کریم مکرر امر به انفاق شده است، این مسئله یک وظیفه برای مسلمین است، اما باید این کار و هر عمل خیر دیگری را فقط برای رضای خدا انجام داد، در این صورت قدر نشناسی فرد محتاج منجر به ناراحتی نمی‌شود و اجر آن در پیشگاه الهی محفوظ است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۷)؛ وضوی امام خمینی(ره) در بیابان بدون آب! حوزه/ اگر سیری در فضایل نمازهای مستحبی کنیم، در بین آن‌ها نماز شب مانند مرواریدی درخشان، می‌درخشد و شاید میانبری باشد تا یک شخص مؤمن را به درجه والای بندگی و عبودیت در درگاه پروردگار متعال برساند. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۳:۳۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۶)؛ تدبیر حکیمانه میرزای شیرازی برای جلوگیری از تفرقه حوزه/ از مسائل بروز و موردنیاز جامعه اسلامی در این عصر و پس از بیداری اسلامی که در جهان رخ داد، همگرایی و وحدت میان مسلمین است تا مانع تسلط کفار و دشمنان دیرینه اسلام، بر جامعه بزرگ اسلامی شود.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۰۹:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۵)؛ لطف خداوند به آیت الله کاشانی(ره) حوزه/ خداوند متعال از ما می‌خواهد دینش را یاری دهیم و در مقابل به ما وعده داده است اگر در برابر دشمنان دینش ایستادگی کردیم و به فرامین او عمل کردیم، از راه‌های پنهانی ما را در این مسیر یاری خواهد کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۴)؛ وقتی ملاعلی همدانی خورش میزبان را نخورد! حوزه/ دین کامل و بی نقص اسلام، برای حفظ بدن و روح انسان از امراض، غذاها و خوراکی‌های حلال و حرام را کاملاً مشخص کرده است و خوردن هر چیزی را اجازه نداده است؛ از جمله مواردی که خوردن آن را شدیداً نهی کرده است، مردار است.
۱۳۹۵/۱۰/۴ - ۰۸:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۳)؛ امتناع امام خمینی از پذیرش خمس یک تاجر! حوزه/ در طول تاریخ اسلام همواره دولت‌های ظالم با مکر و حیله به دنبال تضعیف اسلام بوده‌اند و از هیچ ابزار و وسیله‌ای در این خصوص دریغ نکرده اند بزرگان دین ما به لطف پروردگار، هیچ‌گاه اسیر نیرنگ آنان نشده‌اند.
۱۳۹۵/۱۰/۲ - ۱۱:۱۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس

پربیننده‌ترین اخبار سایت