*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ \ الأحد ٣ شعبان ١٤٣٨ \ Sunday, April 30, 2017
چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶  -  ۰۹:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۴)؛ واکنش مرحوم درچه ای به پذیرایی که شبهه رشوه داشت! حوزه/ از بارزترین فسادهای مالی که مشکل بسیاری از جوامع بشری بوده و از قدیم حتی قبل از اسلام و تا کنون وجود دارد مسئله ارتشاء است که تاکنون به کشور ضررهای زیادی زده است، البته گره این مشکل فقط با تعبد و تدین عموم مردم و خودداری از مال حرام، باز می‌شود.
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۴)؛ لقمه‌ حرام چگونه ایمان را نابود می کند؟! حوزه/ مؤمن واقعی، همه هستی و دار وندارش، ایمان اوست و آن را به هیچ بهایی نمی‌فروشد، اما گاهی، برخی عوامل مانند مال، فرزند و لقمه حرام، ایمان انسان را ناخواسته زایل می‌کند.
۱۳۹۵/۸/۱ - ۰۹:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۳)؛ راز موفقیت حاج شیخ عباس قمی در تالیف کتب حوزه/ واضح و مسلم است هیچ احدی بدون تلاش و کوشش فراوان به موفقیت قابل توجهی دست پیدا نمی‌کند و انصافاً علمای شیعه با جدیت، تلاش و پشتکار فوق‌العاده‌ای موفق شده‌اند جهان تشیع را به چنین جایگاهی برسانند.
۱۳۹۵/۷/۲۹ - ۰۹:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۲)؛ چه چیزی امام خمینی (ره) را نا آرام می کرد!؟ اگرچه به واسطه برخی مشکلات امرار معاش و گذراندن زندگی برای بسیاری از افراد جامعه سخت شده، اما باید دقت داشت در اغلب موارد علت اصلی آن، توقع بالا و مصرف گرایی که منجر به اسراف نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۱)؛ مجتهدی پای سماور چایی روضه حوزه/ ارادت و محبت نسبت به اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از ویژگی‌های بارز شیعیان است که همین محبت باعث شده تا همه افراد، غنی یا فقیر، رئیس یا کارگر، زن یا مرد و پیر یا جوان همه و همه خدمتگزار اهل‌بیت علیهم‌السلام هستند.
۱۳۹۵/۷/۲۷ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۰)؛ بخشش بی منت نانوا از رزق حلال به طلاب حوزه/ خداوند منان در قرآن کریم به مؤمنین دستور داده است، از اموالی که به دست می‌آورید، انفاق کنید اما این بخشش و بزرگی زمانی زیباست که بی منت و با اخلاص کامل باشد که اگر چنین نباشد مورد قبول درگاه الهی واقع نمی‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۲۶ - ۰۸:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۹)؛ پذیرایی از دزدی که به کاهدان زد! حوزه/ وقتی شخصی مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرد، عدالت اسلامی به او این اجازه را می‌دهد انتقام بگیرد و قصاص کند، اما در کنار عدالت، در اخلاق اسلامی به احسان هم سفارش شده است و می‌توان از انتقام‌گیری به احسان تغییر موضع داد و به کمال رسید.
۱۳۹۵/۷/۲۵ - ۰۹:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۰۸)؛ واکنش مرحوم حاج آخوند به شوخی پزشک معالج حوزه/ چه بسیار دیده می‌شود که در جمع، بعضی از افراد برای خودشیرینی و جلب‌توجه، شوخی‌های بی‌موردی می‌کنند که بعضاً هم گناه است و هم موجب ناراحتی، دل شکستن و از بین رفتن آبروی دیگران می‌شود که صفت بسیار ناپسندی است.
۱۳۹۵/۷/۲۳ - ۱۱:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۷)؛ انزجار میرزای آشتیانی از انگلیس حتی پس از فوت حوزه/ از دستورات کاربردی اسلام به اهل ایمان این است که نگذارید کفار بر شما تسلط پیدا کنند. شاید حداقل کاری که از ما بر می‌آید این است که از خرید اجناس خارجی که موجب تقویت کفار می‌گردد خودداری کنیم حتی اگر این اجناس مرغوب باشند.
۱۳۹۵/۷/۲۰ - ۱۲:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۶)؛ آقازادگی مجرمان، مانع اجرای عدالت امام علی(ع) نمی شد حوزه/ لازمه پایدار ماندن حکومت اسلامی، اجرای عدالت با متد دین اسلام است به نحوی که احکام الهی در برابر همه افراد جامعه از مدیران ارشد کشوری تا کارگر ساده یکسان باشد و به خاطر جایگاه افراد، سنت الهی تغییر داده نشود.
۱۳۹۵/۷/۱۸ - ۱۳:۳۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۰۵)؛ ماجرای تشنگی مرحوم محدث قمی حوزه/ طلب آمرزش برای اموات و خیرات کردن برای آنان که حقیقتاً دستشان از دنیا کوتاه است و آرزوی بازگشت به این دنیا و فرستادن حتی یک صلوات را دارند از وظایف ماست که موجب گشایش در زندگی‌مان نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۱۵ - ۰۹:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۴)؛ امتحانی سخت که برای شیخ انصاری راحت بود! حوزه/ دوری از هوا و هوس و خوف از مقام الهی، انسان را از هرگونه معصیتی مصون می‌دارد و باعث می‌شود، فکر گناه هم به ذهن، خطور نکند ، خداوند به کسانی که از او خوف دارند و نفس خود را از هوس پاک نگه داشته‌اند، وعده بهشت داده است.
۱۳۹۵/۷/۱۳ - ۱۰:۲۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۳)؛ نماز جماعت امام خمینی (ره) در مسجد متروکه! حوزه/ یکی از رموز موفقیت اسلام در عرصه تبلیغ و ترویج دین، داشتن پایگاه مقدس و پربرکتی همچون مسجد است که محل اجتماع و اتحاد مؤمنین می‌باشد و همه ما باید برای رونق گرفتن و آبادی آن تلاش کنیم.
۱۳۹۵/۷/۱۰ - ۰۹:۰۵
آیه ها و آینه ها(۲۰۲)؛ شیخ عباس قمی در مسجد مملو از جمعیت سخنرانی نکرد! حوزه/ در عصر حاضر بازار غرور و خودبینی بین مردم داغ است. از افراد بی دین گرفته تا مدعیان دین که بعضا ناخواسته وارد وادی تکبر شده اند و به سرعت جلو می‌روند، اما خداوند انسان را از صفت رذیله تکبر و غرور نهی کرده است.
۱۳۹۵/۷/۸ - ۰۹:۰۸
آیه ها و آینه ها(۲۰۱)؛ تدبیر میرزا محمدتقی شیرازی برای دفع «وبا» از اهالی سامرا حوزه/ معبود بی‌همتا از بندگان خودخواسته است تا هر آنچه نیاز دارند از او بخواهند تا اجابت کند، گرچه گاهی برخی موانع باعث می‌شود دعا مستجاب نشود، اما صرف دعا کردن ولو اینکه اجابت نشود، ثمراتی دارد و یکی از بهترین ثمرات آن نزدیک شدن بنده با معبود خود است.
۱۳۹۵/۷/۶ - ۰۸:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۰)؛ وقتی امام خمینی نشست خبری با رسانه ها را ناتمام گذاشت حوزه/ یکی از ارکان اصلی دین مبین اسلام، نماز است که ارزش و اهمیت بالای آن باعث شده قبولی همه طاعات و عبادات در گرو قبول شدن نماز باشد و میزان اهمیت انسان به نماز، نشانگر میزان اهمیت او به اسلام است.
۱۳۹۵/۷/۳ - ۰۹:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۹)؛ همنشین حضرت موسی در بهشت کیست؟! حوزه/ از تاکیدات دین پویای اسلام، احترام گذاشتن به والدین است به گونه ای که رضایت و عدم رضایت پدر و مادر در زندگی اخروی انسان نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.
۱۳۹۵/۶/۳۱ - ۱۰:۱۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۸)؛ طلاب چگونه حرمت کاذب درخت مقدس را شکستند! احترام به مقدسات و عمل به تکالیف الهی از وظایف شرعی همه مسلمین است اما باید دقت داشت این تقدس گرایی در مسیر دین باشد والا منجر به خرافه می‌شود آن وقت نه‌تنها پسندیده نیست بلکه مذموم است.
۱۳۹۵/۶/۲۸ - ۰۹:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۷)؛ ماجرای دیوانگی بهلول دانا حوزه/ ظلم و بی‌عدالتی از مواردی است که بسیار در روایات و آیات ما از آن نهی شده است و تاریخ پر است از دانشمندانی که در دستگاه ظلم حضور داشتند و به آن‌ها کمک می‌کردند، اما آن‌کس که بتواند خود را از دربار حاکم ظالم دور نگه دارد، از مصادیق عالم کامل است.
۱۳۹۵/۶/۲۷ - ۰۹:۴۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۶)؛ چرا ملا عبدالله شوشتری نماز خود را با تأخیر خواند؟! حوزه/ مهم‌ترین شرط قبولی طاعات و عبادات در اسلام، داشتن اخلاص در عمل و نیت است، به نحوی که اگر این صفت در عبادات نباشد، جدای از اینکه مورد قبول درگاه الهی واقع نمی‌شود، گاهی منجر به ریا و دوری از خالق بی‌همتا نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۶/۲۶ - ۱۲:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۵)؛ صبر در مصیبت را از کبوتر بیاموزیم حوزه/ گرچه رسیدن به مقام رضا، یعنی راضی بودن به قضا و قدر الهی و تسلیم بودن در مقابل آن سخت است، اما کسانی که به این جایگاه رفیع رسیده‌اند، علاوه بر خشنود کردن خداوند، در زندگی روزمره هم آرامش پیدا می‌کنند.
۱۳۹۵/۶/۲۴ - ۰۰:۰۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس