*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۵ رمضان ۱۴۳۹ \ Monday, May 21, 2018
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۲)؛ برخورد میرزا جواد آقا تهرانی با دوچرخه سوار بی‌احتیاط حوزه/ یکی از مسائلی که ذهن انسان را بشدت مشغول می‌کند و آرامش را از زندگی دور می‌کند، نداشتن روحیه گذشت و بخشش است در حالی که می‌توان با گذشت از برخی بی‌محبتی‌ها یا کم‌لطفی‌ها، آسایش و آرامش را به روح خود تزریق کنیم.
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۱)؛ وقتی امام جماعت مسجد النبی(ص) درمانده می شود؟! حوزه/ از آنجا که اسلام، دینی لطیف و رحمانی است، پیروان خود را از بحث و مجادله بی‌مورد نهی کرده است، اما در مواردی برای وصال مردم به حقیقت با شرایطی اجازه داده بلکه به آن امر کرده زیرا ممکن است افرادی با دیدن این مجادلات نیکو، از گمراهی نجات یابند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۰۹:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۰)؛ نماز با طمأنینه در سرمایی که اشک چشم یخ می‌زد حوزه/ از جمله اعمالی که برای همه طبقات معنوی بندگان کارساز است، نماز است زیرا آن‌کسانی که درجه تعبد و اطاعتشان پایین است خود را با نماز به معبود متصل می‌کنند و همچنین اولیاءالله نیز با این عمل نیکو به طبقات والای بندگی می‌رسند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۰۹:۱۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۷۹)؛ فقیه بیابان‌گرد! حوزه/ بهترین نعمت بندگان در این جهان داشتن خالق و معبودی کریم است که در بخشندگی هم مانند دیگر صفاتش، از همه برتر است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۷۸)؛ راز مرگ فرزند خردسال شیخ حسنعلی اصفهانی! حوزه/ نهایت بندگی را می‌توان در نماز دید و شاید عمل دیگری چنین نباشد که مصداق این مقدار عبودیت و تضرع در پیشگاه معبود بی‌همتا باشد پس باید دقت کرد، نه‌تنها هیچ‌گاه این عمل ترک نشود بلکه در بهترین مکان و زمان، یعنی در مسجد و اول وقت انجام گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۰:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۷)؛ آمران به معروف به این سه آیه دقت کنند!! حوزه/ شاید امربه‌معروف و نهی از منکر از مهم‌ترین واجباتی باشند که به دست فراموشی سپرده ‌شده‌اند و باید احیاء شوند، اما نکته‌ای که قبل از آن باید به آن دقت کرد، این است مؤمن باید اول به فکر تصحیح اعمال خودش باشد سپس به مردم تذکر دهد.
۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۳:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۶)؛ تعارف عجیب شیخ انصاری به همسر خود! حوزه/ ارتزاق و استفاده شخصی از بیت‌المال، نوعی بیماری است که در آن شخص مریض عادت به استفاده بیش‌ازحد و نابجا از بیت‌المال می‌کند و همواره در مصرف آن نسبت به اموال خود بی‌توجه است. حاکم شرع باید با جدیت با این افراد برخورد کند.
۱۳۹۵/۱۱/۶ - ۱۰:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۵)؛ صدقات چگونه باطل می شوند؟! حوزه/ چه بسا انسان توفیق پیدا می‌کند و اعمال نیک و شایسته انجام می‌دهد اما مسئله مهم‌تر این است که بتواند آن اعمال را نگه دارد و حبط نشود، مثلاً در انفاق تأکید شده که بدون منت ببخشید و الا آن بخشش و انفاقی که با منت باشد، هیچ ثمره‌ای ندارد.
۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۱۰:۰۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۴)؛ هرگز به مال یتیم نزدیک نشویم! حوزه/ تصرف عدوانی در اموال دیگران قطعاً اشکال دارد، این عمل در برخی موارد مانند تعرض به مال یتیم، بسیار مورد نهی واقع‌شده، زیرا یتیم از طرفی سرپرستی ندارد و نمی‌تواند از خود دفاع کند و از طرف دیگر، معمولاً به آن مال محتاج است.
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۰:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۳)؛ اسارت و اقامه نماز با دست شکسته حوزه/ نماز از بهترین اعمال برای بندگی است که همواره بزرگان ما تأکید فراوانی نسبت به آن داشته‌اند و اصرار دارند، گرچه فردی گناهکار هم باشد؛ اگر نماز را کنار نگذارد و ترک صلاة نکند، قطعاً روزی به مسیر تعبد و بندگی بازخواهد گشت.
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۱:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۲)؛ حفظ عزت حتی در تنگدستی! حوزه/ ممکن است هر فردی در چرخه زندگی خود گرفتار آلام و مصائبی گردد که گذر از آن نیازمند تحمل والایی است، اما عزت‌نفسی که کتاب هدایت آن را مختص خدا، رسول و مؤمنان دانسته، به بندگان این اجازه را نمی‌دهد تا در این دوران زیر بار منت فساق و منافقین روند.
۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۰:۴۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۱)؛ چهار عضو یک خانواده با دو عبا! حوزه/ جان و مال آدمی برای قشر مادی نگر ارزشمندترین چیزهاست و گذشتن از آن بسیار سخت و محنت آور است زیرا آن را تمام سرمایه زندگی خود می‌دانند، اما آنان که خود را از مرداب دنیا بیرون کشیده‌اند و به آن تعلق ندارند، جان و مال خود را در عوض بهشت با خالق خود مبادله می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۰۹:۰۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۰)؛ پشیمانی آیت‌الله بهجت از برخوردش با جوان فلج! حوزه/ داشتن سرمایه ارزشمندی چون مقام رضا و تسلیم، درّ کمیابی است که بندگان ناب الهی به آن می‌رسند و از آن آرامش می‌گیرند و در مشکلات به آن تکیه می‌کنند اما هر کس که از این دارایی گران‌بها محروم باشد حتی در بهترین شرایط، نگران و ناراضی است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۹)؛ ثمره رفاقت میرزا جوادآقا تهرانی در عاقبت بخیری آرایشگر محل حوزه/ متدینین و مؤمنین جامعه در مقابل قشر گنه‌کار دو راه دارند؛ یا به بهانه گنه‌کار بودن از آنان اجتناب کنند، با آنان رفاقت نمایند تا با ارشاد و راهنمایی اثرگذار باشند، مسیر دوم سخت‌تر است و ممکن است مورد اتهام هم قرار گیرند اما اولیاء الهی آن را انتخاب می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۹:۱۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۸)؛ سال های قحطی و آغوش باز مؤسس حوزه قم برای فقرا حوزه/ افرادی از همین جامعه به ظاهر زیبای ما به هر علتی دچار بحران مالی هستند و حتی برخی از این اشخاص محتاج نان شب خود می‌باشند، این عزیزان به عنوان یک انسان، استحقاق اطعام و احسان دارند و حقی در اموال اغنیاء برای فقراء وجود دارد که باید اداء شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۳:۳۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۷)؛ پذیرایی طلبگی از ناصرالدین‌شاه با طعم انگور حوزه/ در متون ديني ما در باب مخالفت با تجملات دنيوی و دنياگرايی تأكيدات فراواني شده است، يكي از كمالات اخلاقي انسان ساده زيستي است، زاهدانه زیستن، پاسخ انسان‌های دانا و متفکر به زندگي ناپايدار دنياست که در پرتو آن، آرامش درون و برون برایشان حاصل می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۱:۳۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۶)؛ شیخ عباس قمی و نوشتن کتاب در کنار جاده در اعصار مختلف همواره افرادی بوده‌اند که نسبت به روحانیت نگاه بدبینانه داشته‌اند و به دنبال بدنام کردن و تنزل جایگاه روحانیت و به تبع آن، اسلام بوده‌اند، اما غافل از آن‌ که عزت و ذلت به فرموده حق‌تعالی از آن اوست.
۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۱:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۵)؛ انفاق علی‌وار شیخ مرتضی انصاری! حوزه/ برای این که در کارها و عبادات خود اخلاص داشته باشیم باید آفت ریا را از بین ببریم و بدانیم کسی که با خداست، همه چیز دارد، و کسی که از او جداست فاقد همه چیز است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۰۹:۲۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۴)؛ حجره مثال زدنی سید جعفر شهیدی(ره) حوزه/ ارزش انسان با توجه به تلاش و کوششی که در راه رسیدن به اهدافش انجام می‌دهد، سنجیده می‌شود و پاداش این تلاش اگر با ایمان به خداوند و برای او انجام‌گرفته باشد، برعهده اوست والا پاداشش بر عهده کسی خواهد بود که کار برای او انجام‌شده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۰۹:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۳)؛ تعجب عزرائیل از قبض روح ندیم سلیمان(ع) حوزه/برای هر انسانی با توجّه به طبیعت و استعداد جسمی خود و تقدیری که برایش رقم خورده است، اجل مشخصی قرار داده ‌شده و مدّت زمان زندگی‌اش معین و مشخص‌گردیده، بر این اساس هنگامی‌که اجل کسی فرارسد، امکان پیش و پس کردن آن وجود ندارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۰۹:۰۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس