*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ \ الأحد ٢٨ ربيع الأوّل ١٤٣٩ \ Sunday, December 17, 2017
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۳)؛ تعجب عزرائیل از قبض روح ندیم سلیمان(ع) حوزه/برای هر انسانی با توجّه به طبیعت و استعداد جسمی خود و تقدیری که برایش رقم خورده است، اجل مشخصی قرار داده ‌شده و مدّت زمان زندگی‌اش معین و مشخص‌گردیده، بر این اساس هنگامی‌که اجل کسی فرارسد، امکان پیش و پس کردن آن وجود ندارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۰۹:۰۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۲)؛ ردپای فرشتگان رزق در مطب طبیب شیرازی حوزه/ این که برخی روزی بیشتری دارند وبرخی در تنگی رزق قرار می‌گیرند، حکمت و آزمون الهی است و الا برای خداوند همه چیز ممکن است، اما می‌خواهد به این وسیله روح سخاوت و فداکاری را در اغنیا و همچنین صبر و تحمل را در فقرا پرورش دهد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۱:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۱)؛ واکنش آیت‌الله ملکی تبریزی به انتقاد از اهل علم! حوزه/ متأسفانه برخی به دليل شدت محبت نسبت به معبود بی‌همتا گاهي پا را فراتر از محدوده قوانين الهي مي‌گذارند، دچار افراط مي‌شوند، در صورتی که این تندروی، وسوسه شیطان است و خداوند در قرآن کریم از این کار نهی فرموده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۹:۲۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۰)؛ در و دیوار با مرحوم کاشی ذکر می گفتند! حوزه/ عظمت و بزرگی خداوند متعال به حدی است که همه موجودات و مخلوقات تسبیح او را می‌گویند و اینکه انسان به عنوان اشرف مخلوقات بتواند دائماً ذکر پروردگار را بگوید و همواره به یاد او باشد، توفیق بزرگی است که نصیب هر کسی نمی‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۸:۳۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۹)؛ عبایی که پانزده نفر را از سرما نجات داد! حوزه/ حلاوت و لذت بخشیدن، در کمال آن است، یعنی اینکه انسان از آنچه دوست دارد و مورد توجه اوست بگذرد و به تعبیر دیگر ایثارگر باشد، نه اینکه آنچه لازم ندارد و یا وسایلی که دورریختنی است را انفاق کند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۰۸:۳۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۸)؛ واکنش شیخ جعفر کاشف الغطاء به جسارت های یک فقیر حوزه/ در قرآن کریم مکرر امر به انفاق شده است، این مسئله یک وظیفه برای مسلمین است، اما باید این کار و هر عمل خیر دیگری را فقط برای رضای خدا انجام داد، در این صورت قدر نشناسی فرد محتاج منجر به ناراحتی نمی‌شود و اجر آن در پیشگاه الهی محفوظ است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۷)؛ وضوی امام خمینی(ره) در بیابان بدون آب! حوزه/ اگر سیری در فضایل نمازهای مستحبی کنیم، در بین آن‌ها نماز شب مانند مرواریدی درخشان، می‌درخشد و شاید میانبری باشد تا یک شخص مؤمن را به درجه والای بندگی و عبودیت در درگاه پروردگار متعال برساند. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۳:۳۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۶)؛ تدبیر حکیمانه میرزای شیرازی برای جلوگیری از تفرقه حوزه/ از مسائل بروز و موردنیاز جامعه اسلامی در این عصر و پس از بیداری اسلامی که در جهان رخ داد، همگرایی و وحدت میان مسلمین است تا مانع تسلط کفار و دشمنان دیرینه اسلام، بر جامعه بزرگ اسلامی شود.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۰۹:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۵)؛ لطف خداوند به آیت الله کاشانی(ره) حوزه/ خداوند متعال از ما می‌خواهد دینش را یاری دهیم و در مقابل به ما وعده داده است اگر در برابر دشمنان دینش ایستادگی کردیم و به فرامین او عمل کردیم، از راه‌های پنهانی ما را در این مسیر یاری خواهد کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۴)؛ وقتی ملاعلی همدانی خورش میزبان را نخورد! حوزه/ دین کامل و بی نقص اسلام، برای حفظ بدن و روح انسان از امراض، غذاها و خوراکی‌های حلال و حرام را کاملاً مشخص کرده است و خوردن هر چیزی را اجازه نداده است؛ از جمله مواردی که خوردن آن را شدیداً نهی کرده است، مردار است.
۱۳۹۵/۱۰/۴ - ۰۸:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۳)؛ امتناع امام خمینی از پذیرش خمس یک تاجر! حوزه/ در طول تاریخ اسلام همواره دولت‌های ظالم با مکر و حیله به دنبال تضعیف اسلام بوده‌اند و از هیچ ابزار و وسیله‌ای در این خصوص دریغ نکرده اند بزرگان دین ما به لطف پروردگار، هیچ‌گاه اسیر نیرنگ آنان نشده‌اند.
۱۳۹۵/۱۰/۲ - ۱۱:۱۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۲)؛ پیش‌بینی مرحوم قاضی از مرگ نوزاد و پایان یک خرافه حوزه/ مرگ مسئله ایست که همه با آن رودررو خواهند شد، حال برخی در اوایل تولد، بعضی در جوانی و یکی هم در سن پیری به آن دچار می‌شود، اما نکته مهم این است اجل هر فرد، مشخص است و اگر فرا برسد، نمی‌توان لحظه‌ای آن را جا به جا کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۱ - ۰۹:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۱)؛ وقتی خدا اجابت می کند! حوزه/ برخی از افراد گله دارند چرا دعاهای ما به اجابت نمی‌رسد در حالی که خداوند وعده به استجابت دعا داده است، در جواب باید گفت؛ برای این وعده الهی مقدماتی وجود دارد از جمله آن اطاعت از پروردگار و ترک گناه است زیرا برخی گناهان مانع استجابت دعا می‌شوند.
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۵:۴۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۰)؛ سنگی که در کنار آتش سرد ماند! حوزه/ موجودات در امور خویش همواره نیازمند توجه خداوند می‌باشند، از جمله آن امور رزق و روزی است البته خداوند حکیم در نظام هوشمندانه و حکیمانه خود رزق و روزی هر شخص و هر موجودی را بدون تغییر در جای خود مشخص و معین کرده است.
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۲:۵۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۹)؛ کرسی درس یا روضه خوانی؟! بدون دوستی و محبت اهل‌بیت (ع)، رسیدن به کمال معنوی، دست نیافتنی نیست زیرا پذیرفتن اعمال مسلمین منوط به ولایت و عشق به آل محمد (ص) است، و تقرب به حی متعال و رسیدن به سعادت دنیا و آخرت با عشق به سلسله عصمت گره خورده است.
۱۳۹۵/۹/۲۸ - ۰۸:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۸)؛ نماز بدون حضور قلب باعث سعادت اخروی شد! حوزه/ گرچه با توجه به اهمیت نماز، تأکید می‌شود هر شخصی اگرچه گناهکار باشد، این عمل با فضیلت را انجام دهد، اما قطعاً هدف اصلی از این عمل ارزشمند، یاد کردن پروردگار و تقرب به درگاه اوست که جز با حضور قلب در نماز، دست یافتنی نیست.
۱۳۹۵/۹/۲۴ - ۰۸:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۷)؛ توصیه پدرانه آیت الله قاضی(ره) به علامه طباطبایی(ره) حوزه/ در اسلام به نمازهای مستحبی زیادی سفارش شده است، اما افضل آن‌ها نماز شب است و همواره مردان خدا را با شب زنده داری و عبادت سحرگاهی توصیف کرده‌اند و میانبر رسیدن به مقامات والای بندگی، نماز و عبادت شبانگاهی است.
۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۰۸:۱۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۶)؛ وقتی خداوند انفاق مقدس اردبیلی را جبران می کند! حوزه/ انفاق و بخشش از آغاز دین اسلام بلکه قبل از آن از فضایل ارزشمند اخلاقی بوده است و قطعاً انفاق کننده بیش از کسی که به او انفاق می‌شود، چه در این دنیا و چه در آخرت سود می‌برد، اما باید بخشش، خالی از ریا و بدون منت باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۱۱:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۵)؛ رفتار نیکوی پیامبر(ص)، یهودی را مسلمان کرد حوزه/ بهترین شیوه و روش برای تبلیغ و ترویج دین رحمانی اسلام، دعوت مردم با کردار و زبان نیک است والا هرچه انسان با سخن گفتن افراد را به نیکی دعوت کند، اما در عمل، طور دیگری رفتار کند یا لحن سخن گفتنش تند باشد، ثمره‌ای ندارد.
۱۳۹۵/۹/۲۱ - ۰۸:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۴)؛ سخاوت مرحوم آخوند خراسانی مخالف را به دوست تبدیل کرد حوزه/ سخاوتمند کسی است که اموال خود را بدون چشم‌داشتی با نیت خالص و از روی بزرگواری می‌بخشد بخشش اموال نوعی شکر نعمت محسوب می‌شود، زیرا هیچ بخیلی را نمی‌بینید که از اولیاءالله باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۰۹:۲۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس