*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۱۰ شعبان ۱۴۳۹ \ Friday, April 27, 2018
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷  -  ۱۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۶)؛ جواهری که برای آن ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفت! حوزه/ هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب باشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن است که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته باشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و... .
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۷)؛ وضوی امام خمینی(ره) در بیابان بدون آب! حوزه/ اگر سیری در فضایل نمازهای مستحبی کنیم، در بین آن‌ها نماز شب مانند مرواریدی درخشان، می‌درخشد و شاید میانبری باشد تا یک شخص مؤمن را به درجه والای بندگی و عبودیت در درگاه پروردگار متعال برساند. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۳:۳۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۶)؛ تدبیر حکیمانه میرزای شیرازی برای جلوگیری از تفرقه حوزه/ از مسائل بروز و موردنیاز جامعه اسلامی در این عصر و پس از بیداری اسلامی که در جهان رخ داد، همگرایی و وحدت میان مسلمین است تا مانع تسلط کفار و دشمنان دیرینه اسلام، بر جامعه بزرگ اسلامی شود.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۰۹:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۵)؛ لطف خداوند به آیت الله کاشانی(ره) حوزه/ خداوند متعال از ما می‌خواهد دینش را یاری دهیم و در مقابل به ما وعده داده است اگر در برابر دشمنان دینش ایستادگی کردیم و به فرامین او عمل کردیم، از راه‌های پنهانی ما را در این مسیر یاری خواهد کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۴)؛ وقتی ملاعلی همدانی خورش میزبان را نخورد! حوزه/ دین کامل و بی نقص اسلام، برای حفظ بدن و روح انسان از امراض، غذاها و خوراکی‌های حلال و حرام را کاملاً مشخص کرده است و خوردن هر چیزی را اجازه نداده است؛ از جمله مواردی که خوردن آن را شدیداً نهی کرده است، مردار است.
۱۳۹۵/۱۰/۴ - ۰۸:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۳)؛ امتناع امام خمینی از پذیرش خمس یک تاجر! حوزه/ در طول تاریخ اسلام همواره دولت‌های ظالم با مکر و حیله به دنبال تضعیف اسلام بوده‌اند و از هیچ ابزار و وسیله‌ای در این خصوص دریغ نکرده اند بزرگان دین ما به لطف پروردگار، هیچ‌گاه اسیر نیرنگ آنان نشده‌اند.
۱۳۹۵/۱۰/۲ - ۱۱:۱۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۲)؛ پیش‌بینی مرحوم قاضی از مرگ نوزاد و پایان یک خرافه حوزه/ مرگ مسئله ایست که همه با آن رودررو خواهند شد، حال برخی در اوایل تولد، بعضی در جوانی و یکی هم در سن پیری به آن دچار می‌شود، اما نکته مهم این است اجل هر فرد، مشخص است و اگر فرا برسد، نمی‌توان لحظه‌ای آن را جا به جا کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۱ - ۰۹:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۱)؛ وقتی خدا اجابت می کند! حوزه/ برخی از افراد گله دارند چرا دعاهای ما به اجابت نمی‌رسد در حالی که خداوند وعده به استجابت دعا داده است، در جواب باید گفت؛ برای این وعده الهی مقدماتی وجود دارد از جمله آن اطاعت از پروردگار و ترک گناه است زیرا برخی گناهان مانع استجابت دعا می‌شوند.
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۵:۴۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۰)؛ سنگی که در کنار آتش سرد ماند! حوزه/ موجودات در امور خویش همواره نیازمند توجه خداوند می‌باشند، از جمله آن امور رزق و روزی است البته خداوند حکیم در نظام هوشمندانه و حکیمانه خود رزق و روزی هر شخص و هر موجودی را بدون تغییر در جای خود مشخص و معین کرده است.
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۲:۵۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۹)؛ کرسی درس یا روضه خوانی؟! بدون دوستی و محبت اهل‌بیت (ع)، رسیدن به کمال معنوی، دست نیافتنی نیست زیرا پذیرفتن اعمال مسلمین منوط به ولایت و عشق به آل محمد (ص) است، و تقرب به حی متعال و رسیدن به سعادت دنیا و آخرت با عشق به سلسله عصمت گره خورده است.
۱۳۹۵/۹/۲۸ - ۰۸:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۸)؛ نماز بدون حضور قلب باعث سعادت اخروی شد! حوزه/ گرچه با توجه به اهمیت نماز، تأکید می‌شود هر شخصی اگرچه گناهکار باشد، این عمل با فضیلت را انجام دهد، اما قطعاً هدف اصلی از این عمل ارزشمند، یاد کردن پروردگار و تقرب به درگاه اوست که جز با حضور قلب در نماز، دست یافتنی نیست.
۱۳۹۵/۹/۲۴ - ۰۸:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۷)؛ توصیه پدرانه آیت الله قاضی(ره) به علامه طباطبایی(ره) حوزه/ در اسلام به نمازهای مستحبی زیادی سفارش شده است، اما افضل آن‌ها نماز شب است و همواره مردان خدا را با شب زنده داری و عبادت سحرگاهی توصیف کرده‌اند و میانبر رسیدن به مقامات والای بندگی، نماز و عبادت شبانگاهی است.
۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۰۸:۱۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۶)؛ وقتی خداوند انفاق مقدس اردبیلی را جبران می کند! حوزه/ انفاق و بخشش از آغاز دین اسلام بلکه قبل از آن از فضایل ارزشمند اخلاقی بوده است و قطعاً انفاق کننده بیش از کسی که به او انفاق می‌شود، چه در این دنیا و چه در آخرت سود می‌برد، اما باید بخشش، خالی از ریا و بدون منت باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۱۱:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۵)؛ رفتار نیکوی پیامبر(ص)، یهودی را مسلمان کرد حوزه/ بهترین شیوه و روش برای تبلیغ و ترویج دین رحمانی اسلام، دعوت مردم با کردار و زبان نیک است والا هرچه انسان با سخن گفتن افراد را به نیکی دعوت کند، اما در عمل، طور دیگری رفتار کند یا لحن سخن گفتنش تند باشد، ثمره‌ای ندارد.
۱۳۹۵/۹/۲۱ - ۰۸:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۴)؛ سخاوت مرحوم آخوند خراسانی مخالف را به دوست تبدیل کرد حوزه/ سخاوتمند کسی است که اموال خود را بدون چشم‌داشتی با نیت خالص و از روی بزرگواری می‌بخشد بخشش اموال نوعی شکر نعمت محسوب می‌شود، زیرا هیچ بخیلی را نمی‌بینید که از اولیاءالله باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۰۹:۲۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۴۳)؛ دارویی که بلای جان صاحب خود شد؟! حوزه/ علاوه بر شیطان بیرونی که انسان را همیشه به گناه فرمان می‌دهد، نفس اماره هم به عنوان شیطان درونی ممکن است آدم را به سقوط بکشاند.
۱۳۹۵/۹/۱۸ - ۱۰:۱۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۲)؛ وقتی پاهای ملاحسن یزدی را به فلک بستند! حوزه/ همه احکام الهی طبق مصالح و مفاسدی که خالق یکتا بر آن واقف است بر گردن انسان گذارده شده و انجام وترک آن موجب ثواب و عقاب الهی می گردد، اما امر به معروف و نهی از منکر با توجه به اینکه واجب کفایی است، فراموش شدنش منجر به عقوبت همه گیر می‌شود.
۱۳۹۵/۹/۱۷ - ۰۹:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۱)؛ غرور علمی ممنوع! حوزه/ این دنیای فانی برای فریب دادن هر صنف و قشری راه و روش خاص خود را دارد، تاجر را با مالش، مسئول را با مقامش و عالم را هم با علمش مغرور می‌سازد. پس آدمی در هیچ جایگاهی در امان نیست و مقامات دنیایی هرلحظه در کمین است تا انسان را مغرور سازد.
۱۳۹۵/۹/۱۶ - ۱۱:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۰)؛ اقرار به اشتباه را از این عالم ربانی بیاموزیم حوزه / امروزه در جامعه ما زیاد بحث وجدل صورت می‌گیرد که البته بیشتر مواقع هدف از این بحث‌ها تحقیر و تخریب است و حتی اگر متوجه شوند که حق با طرف مقابل است، دست از گفته باطل خود بر نمی‌دارند در حالی که باید هدف از گفتگو روشن شدن حقیقت باشد.
۱۳۹۵/۹/۱۵ - ۱۱:۰۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۳۹)؛ ماجرای تعویض نگهبانان شهید مدرس در زندان! محبوبیت در بین مردم مسئله ایست که شاید خیلی از افراد به دنبال رسیدن به آن باشند. قرآن کریم روشی ساده اما در عمل سخت را برای رسیدن به محبوبیت در جامعه بیان می‌کند و آن این است که ایمان بیاورید و عمل صالح انجام دهید.
۱۳۹۵/۹/۱۴ - ۱۱:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۳۸)؛ شیخ هادی نجم‌آبادی و سفره وزیر! حوزه/ اگر به قرآن نظاره کنیم یا به سیره معصومین بنگریم یا حتی نگاهی گذرا به زندگی علما داشته باشیم، به اهمیت و جایگاه انفاق در اسلام پی می‌بریم و می‌بینیم چگونه بزرگان دین به دنبال انفاق که دستور چندباره رازق منان در قرآن کریم است، بوده‌اند.
۱۳۹۵/۹/۱۳ - ۰۹:۲۱
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس

پربیننده‌ترین اخبار سایت