*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ \ الأحد ٢٨ ربيع الأوّل ١٤٣٩ \ Sunday, December 17, 2017
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۳)؛ همنشین حضرت داوود علیه‌ السلام در بهشت کیست؟ حوزه/ افرادی که سرمایه رضا و تسلیم بودن در برابر پروردگار حکیم را در خود نهادینه کرده‌اند، همواره از زندگی رضایت د‌ارند و در همه حال، شاکر نعمت‌های بی پایان او هستند و با صبر و تحمل بالا بر مشکلات فائق می‌آیند.
۱۳۹۵/۸/۱۲ - ۱۰:۲۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۲)؛ نصیحت شیخ حسنعلی نخودکی به ملاعلی همدانی حوزه/ تواضع و فروتنی از صفاتی است که در آموزه‌های دینی ما بر آن تأکید فراوانی شده است، همچنین این صفت گران‌بها آرامش خاصی را به زندگی انسان می‌بخشد، زیرا شخص متواضع برخلاف انسان متکبر و مغرور، از زندگی و اطرافیانش توقع چندانی ندارد.
۱۳۹۵/۸/۱۱ - ۱۰:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۱)؛ درسی که علامه حسن زاده آملی از استاد خود آموخت حوزه/ سعی و تلاش عواملی هستند برای رسیدن به موفقیت و انسان به اهداف خود نمی‌رسد مگر با کوشش و تلاش مستمر، اما این تلاش اگر در مسیر به دست آوردن معنویات و علوم الهی باشد منجر به رستگاری و سعادت می‌گردد.
۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۰۹:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۰)؛ میرزای شیرازی در حال احتضار سئوال شرعی را پاسخ داد! حوزه/ از دیرباز تاکنون مسئله علم‌اندوزی و تلاش برای یادگیری و کشف علوم جدید، از فضایل اخلاقی محسوب می‌شده و همگان برای دانشمندان احترام خاصی قائل بودند و این اهمیت تعلم و احترام به عالم از مباحث مورد تأکید اسلام است.
۱۳۹۵/۸/۹ - ۱۰:۰۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۹)؛ ماجرای کلوخی که بهلول به سر ابوحنیفه زد! حوزه/ متأسفانه در جامعه زیاد دیده می‌شود، شبهات بی‌پایه و اساسی که از طرف دشمن، در بین مردم، رواج پیدا کرده است و این وظیفه مؤمنین است به رفع این شبهات از ذهن مردم، البته با شرایط لازم و با نیکوترین روش بپردازند.
۱۳۹۵/۸/۸ - ۰۸:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۸)؛ کلاس درس یک نفره علامه شعرانی! حوزه/ تعلیم و تربیت از مسائل بسیار مهمی است که در همه اعصار مورد توجه قرار داشته و به نوعی ریشه و بنیان پیشرفت جامعه تلقی می‌گردد؛ حال در این زمینه باید دانشمندان بدون چشم داشتی و با کمال رغبت، معلومات خود را در اختیار تشنگان علم قرار دهند تا قطار علم با سرعت به حرکت خود ادامه دهد.
۱۳۹۵/۸/۶ - ۰۹:۲۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۷)؛ اعدام، عاقبت فقیری که ثروتمند شد! حوزه/ یکی از سؤالاتی که زیاد مطرح می‌شود این است، چرا برخی حاجات، با وجود اصرار فراوان، هیچ‌گاه اجابت نمی‌شوند؟! در پاسخ باید گفت: در آنچه خداوند حکیم به انسان می‌دهد و آنچه نمی‌دهد، حکمتی وجود دارد که در خیلی از مواقع از آن آگاه نیستیم و این حکمت مانع اجابت دعا می‌گردد.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۰۹:۳۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۶)؛ زهدی که شیخ انصاری را به مرجعیت رساند حوزه/ هر شخصی به اندازه ظرفیت و توان خود تقوا و پرهیزگاری پیشه می‌کند، اما کسی به درجه والای بندگی و عبودیت می‌رسد که سرآمد همه افراد در زهد و بی میلی نسبت به دنیا و اطاعت کردن خالق قادر باشد.
۱۳۹۵/۸/۴ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۵)؛ ماجرای عالمی که سی سال نماز جماعت اول وقت خود را قضا کرد حوزه/ خیلی از ما اعمال ریز و درشتی در مسیر بندگی انجام می‌دهیم، اما غافل از آنیم که در این اعمال، ریا جایگزین اخلاص شده، آری ریا نشانه منافق و مخرب تمام خوبی هاست و ابزار شیطان برای گمراه کردن است.
۱۳۹۵/۸/۲ - ۰۹:۱۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۴)؛ لقمه‌ حرام چگونه ایمان را نابود می کند؟! حوزه/ مؤمن واقعی، همه هستی و دار وندارش، ایمان اوست و آن را به هیچ بهایی نمی‌فروشد، اما گاهی، برخی عوامل مانند مال، فرزند و لقمه حرام، ایمان انسان را ناخواسته زایل می‌کند.
۱۳۹۵/۸/۱ - ۰۹:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۳)؛ راز موفقیت حاج شیخ عباس قمی در تالیف کتب حوزه/ واضح و مسلم است هیچ احدی بدون تلاش و کوشش فراوان به موفقیت قابل توجهی دست پیدا نمی‌کند و انصافاً علمای شیعه با جدیت، تلاش و پشتکار فوق‌العاده‌ای موفق شده‌اند جهان تشیع را به چنین جایگاهی برسانند.
۱۳۹۵/۷/۲۹ - ۰۹:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۲)؛ چه چیزی امام خمینی (ره) را نا آرام می کرد!؟ اگرچه به واسطه برخی مشکلات امرار معاش و گذراندن زندگی برای بسیاری از افراد جامعه سخت شده، اما باید دقت داشت در اغلب موارد علت اصلی آن، توقع بالا و مصرف گرایی که منجر به اسراف نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۱)؛ مجتهدی پای سماور چایی روضه حوزه/ ارادت و محبت نسبت به اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از ویژگی‌های بارز شیعیان است که همین محبت باعث شده تا همه افراد، غنی یا فقیر، رئیس یا کارگر، زن یا مرد و پیر یا جوان همه و همه خدمتگزار اهل‌بیت علیهم‌السلام هستند.
۱۳۹۵/۷/۲۷ - ۰۹:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۰)؛ بخشش بی منت نانوا از رزق حلال به طلاب حوزه/ خداوند منان در قرآن کریم به مؤمنین دستور داده است، از اموالی که به دست می‌آورید، انفاق کنید اما این بخشش و بزرگی زمانی زیباست که بی منت و با اخلاص کامل باشد که اگر چنین نباشد مورد قبول درگاه الهی واقع نمی‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۲۶ - ۰۸:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۹)؛ پذیرایی از دزدی که به کاهدان زد! حوزه/ وقتی شخصی مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرد، عدالت اسلامی به او این اجازه را می‌دهد انتقام بگیرد و قصاص کند، اما در کنار عدالت، در اخلاق اسلامی به احسان هم سفارش شده است و می‌توان از انتقام‌گیری به احسان تغییر موضع داد و به کمال رسید.
۱۳۹۵/۷/۲۵ - ۰۹:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۰۸)؛ واکنش مرحوم حاج آخوند به شوخی پزشک معالج حوزه/ چه بسیار دیده می‌شود که در جمع، بعضی از افراد برای خودشیرینی و جلب‌توجه، شوخی‌های بی‌موردی می‌کنند که بعضاً هم گناه است و هم موجب ناراحتی، دل شکستن و از بین رفتن آبروی دیگران می‌شود که صفت بسیار ناپسندی است.
۱۳۹۵/۷/۲۳ - ۱۱:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۷)؛ انزجار میرزای آشتیانی از انگلیس حتی پس از فوت حوزه/ از دستورات کاربردی اسلام به اهل ایمان این است که نگذارید کفار بر شما تسلط پیدا کنند. شاید حداقل کاری که از ما بر می‌آید این است که از خرید اجناس خارجی که موجب تقویت کفار می‌گردد خودداری کنیم حتی اگر این اجناس مرغوب باشند.
۱۳۹۵/۷/۲۰ - ۱۲:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۶)؛ آقازادگی مجرمان، مانع اجرای عدالت امام علی(ع) نمی شد حوزه/ لازمه پایدار ماندن حکومت اسلامی، اجرای عدالت با متد دین اسلام است به نحوی که احکام الهی در برابر همه افراد جامعه از مدیران ارشد کشوری تا کارگر ساده یکسان باشد و به خاطر جایگاه افراد، سنت الهی تغییر داده نشود.
۱۳۹۵/۷/۱۸ - ۱۳:۳۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۰۵)؛ ماجرای تشنگی مرحوم محدث قمی حوزه/ طلب آمرزش برای اموات و خیرات کردن برای آنان که حقیقتاً دستشان از دنیا کوتاه است و آرزوی بازگشت به این دنیا و فرستادن حتی یک صلوات را دارند از وظایف ماست که موجب گشایش در زندگی‌مان نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۷/۱۵ - ۰۹:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۰۴)؛ امتحانی سخت که برای شیخ انصاری راحت بود! حوزه/ دوری از هوا و هوس و خوف از مقام الهی، انسان را از هرگونه معصیتی مصون می‌دارد و باعث می‌شود، فکر گناه هم به ذهن، خطور نکند ، خداوند به کسانی که از او خوف دارند و نفس خود را از هوس پاک نگه داشته‌اند، وعده بهشت داده است.
۱۳۹۵/۷/۱۳ - ۱۰:۲۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس