*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ \ الأربعاء ١ رجب ١٤٣٨ \ Wednesday, March 29, 2017
یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵  -  ۲۲:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۹)؛ مرحوم کمپانی و ذکری که مدام بر لب داشت! حوزه/ انسان در زندگی خود بسیار دچار غفلت می‌شود و هر آن ممکن است وسوسه‌های شیطان او را از مسیر هدایت خارج کند، بهترین راه‌حل برای دوری از غفلت، این است که خداوند را ناظر بر اعمال خود بدانیم و طبق دستور قرآن همواره ذکر او را بگوییم.
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۶۱)؛ سید کاظم یزدی اهل نجف را از شر بیگانگان نجات داد عزیزترین چیز برای انسان ها در این دنیا جانشان هست و نفس آدمی در دین اخلاق مدار اسلام به اندازه ای اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن کریم نجات جان یک انسان را برابر نجات همه مردم خوانده است.
۱۳۹۵/۳/۲۱ - ۱۶:۳۰
آیه ها و آینه ها(۱۶۰)؛ واکنش میرزای قمی به جهالت اهالی یک روستا! حوزه/ بهترین سرمایه برای انسان داشتن علم است که اگر همراه با عمل باشد موجب سعادت در دو جهان می‌گردد و در مقابل آن جهل است که البته جاهل بیش از اینکه به خودش آسیبی برساند، اطرافیان خود را اذیت می کند و گاهی در مقابل جاهل کاری جز سکوت نمی توان کرد.
۱۳۹۵/۳/۲۰ - ۰۱:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۹)؛ درماندگی سفیر انگلیس در مقابل تدبیر مرجع شیعه حوزه/ در طول تاریخ مستعمران و کفار سود جو همواره به دنبال سلطه داشتن بر مسلمین بوده اند که به لطف پروردگار و تدبیر علماء مبارز به خواسته خود نرسیده‌اند و مسلمین باید به گونه ای عمل کنند که هیچگاه تحت سلطه وبه نوعی محتاج کفار نباشند.
۱۳۹۵/۳/۱۸ - ۰۹:۲۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۸)؛ برتری اسلام بر ارامنه و یهودی‌ها با دعای حاجی کلباسی! حوزه/ یکی از صفات مذموم محتاج دیگران بودن و درخواست از غیر خدا کردن است که موجب ذلت انسان می‌گردد، اما مگر خواهش و خواسته از خالق یکتا باشد خداوند وعده اجابت بندگان را داده است.
۱۳۹۵/۳/۱۵ - ۲۰:۱۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۷)؛ وقتی پسر پای دار پدر سوت و کف می زند حوزه/ شاید مهم‌ترین دغدغه والدین در زندگی، تربیت فرزندان صالح ومفید برای جامعه باشد، اما گاهی می‌بینیم از افراد با‌ایمان فرزندی ناخلف بجا می‌ماند که علل مختلف دارد و ازجمله موارد مهم در پرورش فرزند صالح، لقمه حلال و شیر پاک دادن به اوست.
۱۳۹۵/۳/۱۳ - ۰۰:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۶)؛ عیدی حضرت رضا علیه‌السلام به شیخ ابراهیم صاحب‌الزمانی(ره) حوزه/ معامله کردن در این دنیا انواع مختلف دارد، گاهی سود دارد و گاهی ضرر و برخی اوقات انسان از انجام معامله‌ای بشدت پشیمان می‌شود اما بهترین معامله ای که هیچ گاه ضرر و پشیمانی ندارد، معامله با خداست و بیشترین سود از این ناحیه نصیب انسان می شود.
۱۳۹۵/۳/۱۱ - ۰۹:۱۴
آیه‌ ها و آینه‌ ها (۱۵۵)؛ خرمنی که در میان آتش سالم ماند! حوزه/ نعمت‌های زیادی در زندگی انسان وجود دارد، شکر این الطاف خداوندی را هیچ‌گاه نمی‌توان آن گونه که پسندیده است بجا آورد؛ یکی از نعمت های بزرگ الهی، قرآن کریم است اما آن چنان که در شأن کلام خداوند است نتوانسته ایم بهره کافی را ببریم.
۱۳۹۵/۳/۹ - ۰۹:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۵۴)؛ صاحب تفسیر مجمع البیان چگونه از قبر بیرون آمد! چه بسیار است قضایایی که به ظاهر خوش‌آیند ما نیست، ولی در واقع آن کار به مصلحت ماست و چه بسا کارهایی که به ظاهر زیباست، اما به ضرر ماست؛ در همه مقدرات الهی حکمتی نهفته است که ما از آن بی اطلاعیم، لذا به مصلحت ماست آنچه رقم می‌خورد راضی باشیم که خیر نیز در آن است.
۱۳۹۵/۳/۷ - ۱۷:۵۷
آیه ها و آینه ها(۱۵۳)؛ سالم بودن جسد شیخ صدوق بعد از نهصد سال! حوزه/ اجساد برخی از افراد متقی و با ایمان بعد از گذشت مدت ها در قبر، سالم می ماند، علت آن را شاید بتوان تقوای بالا و طهارت روح آن بزرگواران نامید، اما هر چه هست، سلامت جسم پس از مرگ یک موهبت الهی برای صالحان است.
۱۳۹۵/۳/۵ - ۰۸:۲۲
آیه ها و آینه ها(۱۵۲)؛ گریه مرحوم مقدس در مقابل فرستاده شاه! انسان مومن باید عبد درگاه معبود یکتا باشد و به نوعی همیشه خود را در محضر خداوند بداند و هرچه او بدان امر کرده دوست بدارد و انجام دهد و نسبت به آنچه مورد نهی قرار گفته است، کراهت داشته و از آن پرهیز کند و این همان تقواست.
۱۳۹۵/۳/۳ - ۰۰:۰۲
آیه ها و آینه ها(۱۵۱) شهید ثالث کیست و آرزویش چه بود؟ حوزه/ مرگ، سرانجام همه اشخاص است، اما بهترین نوع مرگ، شهادت است واین سعادت که انسان بتواند جانش را که با ارزش ترین سرمایه دنیایی اوست در راه خداوند متعال فدا کند، نصیب هر کس نمی شود.
۱۳۹۵/۳/۱ - ۱۷:۴۴
آیه ها و آینه ها(۱۵۰)؛ ظلم ستیزی سید بحرالعلوم از کودکی حوزه/ مومنین باید همواره به مبارزه با سلاطین و حکام ظالم بپردازند و نگذارند ظلم و ستم در جامعه فراگیر گردد و بنا به فرموده قادر بی همتا در قرآن کریم حتی نباید به ستمکاران تمایل داشت، زیرا بغض نسبت به ظالمان همواره در قلب مومن وجود دارد.
۱۳۹۵/۲/۲۹ - ۰۰:۳۹
آیه ها و آینه ها(۱۴۹)؛ انقلابی ماندن به سبک شیخ عبدالکریم جزائری مسلمانان باید همواره اقتدار و عظمت اسلام را حفظ کنند و به این دستور فقهی و سیاسی اسلام که تسلط کفار بر مومنین را حرام می داند، جامه عمل بپوشانند ومانع هر گونه تفوذ و سلطه اجانب و اغیار به جامعه اسلامی گردند.
۱۳۹۵/۲/۲۷ - ۰۰:۲۵
آیه ها و آینه ها(۱۴۸)؛ وقتی رضا شاه طرفدار مدرس می شود! حوزه/ در آموزه هاى دينى ما، همانطور كه از ظلم و ستم به شدت اعلام انزجار شده، تن دادن مردم به ظلم و ستم نيز مورد نهى واقع شده است، همچنین دفاع از مظلومان و کمک کردن به آنان، به عنوان يك تكليف شرعى، عنوان شده است.
۱۳۹۵/۲/۲۴ - ۱۶:۱۶
آیه ها و آینه ها (۱۴۷) آیت الله غروی اصفهانی روزی هزار بار سوره قدر را می خواند حوزه/ آنچه موجب می شود برخی افراد خداباور قله های رفیع معنویت را یکی پس از دیگری طی کند، علاوه بر انجام واجبات، اصرار بر مستحبات و پرهیز از مکروهات است و در این زمینه مردان علم و عمل راز و رمز خود در پیوند ناگسستنی با خدا و اهل بیت(ع) را انجام مستحبات دانسته و از این رهگذر به مقامات علمی و معنوی رسیده اند.
۱۳۹۵/۲/۲۱ - ۰۰:۱۵
آیه ها و آینه ها(۱۴۶)؛ شهید سعیدی و راننده ای که خانه نشین شده بود حوزه/ به قدری به مقوله نیکو کاری و احسان در دین رئوف اسلام تاکید شده که جزء مسلمات دین محسوب می شود اما احسان فقط به بخشش مالی ختم نمی شود و چه بسا افرادی که تمکن مالی دارند اما نیازمند یک دلجویی و احوال پرسی کوچک هستند.
۱۳۹۵/۲/۱۹ - ۱۸:۱۱
آیه ها و آینه ها(۱۴۵)؛ وقتی رضاخان مغلوب آیت الله قمی می شود «حوزه»/اگر مومنین در راه ترویج آیین الهی گام بردارند و به کمک دین خداوند روند و در این مسیر استقامت و پایداری داشته باشند، این وعده الهی در قرآن کریم است که خداوند یکتا به یاریشان خواهد آمد و قطعا پیروز خواهند بود.
۱۳۹۵/۲/۱۸ - ۰۹:۲۶
آیه ها و آینه ها(۱۴۴)؛ چرا آیت الله حائری با رضاخان مماشات می کرد!؟ حوزه/ از مباحث مهمی که در جامعه حال حاضر بسیار مورد نقد و بررسی قرار می گیرد، بحث تزاحم بین تکلیف و مصلحت است؛ گاهی اوقات با تشخیص به موقع یک مصلحت والا می توان با یک عقب نشینی کوچک به دست مایه ای ارزشمند رسید.
۱۳۹۵/۲/۱۵ - ۰۸:۲۷
آیه ها و آینه ها(۱۴۳)؛ واکنش آیت الله بهبهانی به شیک پوشی عروسش! حوزه/ هیچ کس نمی تواند انسان را از نعمات پاک و بی شمار الهی منع کند، اما توجه به این نکته هم ضروریست که غرق شدن در نعمت های خداوندی باعث غفلت و دوری انسان از هدف نهایی می گردد.
۱۳۹۵/۲/۱۳ - ۰۰:۰۱
آیه ها و آینه ها(۱۴۲)؛ کفاره با برکت فراموش کردن یک عمل مستحبی حوزه/ چند روزی را در این دنیا و بر سر سفره پر زرق و برق آن به میهمانی هستیم، حال اگر از همه جا غافل شویم و غرق در زینت های دنیا گردیم همه چیز را باخته ایم، اما اگر از فرصت انفاق بهره ببریم، سعادتمند خواهیم شد.
۱۳۹۵/۲/۱۱ - ۱۰:۵۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس