*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ \ الخميس ٢٤ ذو القعدة ١٤٣٨ \ Thursday, August 17, 2017
چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶  -  ۱۱:۵۶
آیه ها و آینه ها (۳۳۷) ماجرای دفاع میرزای شیرازی از اهل سنت حوزه/ خداوند در قرآن کریم فرموده است که هیچ راهی برای تسلط کافرین بر مؤمنان قرار نداده است. ما هم نباید اجازه دهیم که روابط مسلمین جهان، اعم از امامیه و عامه موجب دخالت، نفوذ و حتی تسلط کفار بر مسلمین گردد.
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۸)؛ طلاب چگونه حرمت کاذب درخت مقدس را شکستند! احترام به مقدسات و عمل به تکالیف الهی از وظایف شرعی همه مسلمین است اما باید دقت داشت این تقدس گرایی در مسیر دین باشد والا منجر به خرافه می‌شود آن وقت نه‌تنها پسندیده نیست بلکه مذموم است.
۱۳۹۵/۶/۲۸ - ۰۹:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۷)؛ ماجرای دیوانگی بهلول دانا حوزه/ ظلم و بی‌عدالتی از مواردی است که بسیار در روایات و آیات ما از آن نهی شده است و تاریخ پر است از دانشمندانی که در دستگاه ظلم حضور داشتند و به آن‌ها کمک می‌کردند، اما آن‌کس که بتواند خود را از دربار حاکم ظالم دور نگه دارد، از مصادیق عالم کامل است.
۱۳۹۵/۶/۲۷ - ۰۹:۴۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۶)؛ چرا ملا عبدالله شوشتری نماز خود را با تأخیر خواند؟! حوزه/ مهم‌ترین شرط قبولی طاعات و عبادات در اسلام، داشتن اخلاص در عمل و نیت است، به نحوی که اگر این صفت در عبادات نباشد، جدای از اینکه مورد قبول درگاه الهی واقع نمی‌شود، گاهی منجر به ریا و دوری از خالق بی‌همتا نیز می‌گردد.
۱۳۹۵/۶/۲۶ - ۱۲:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۵)؛ صبر در مصیبت را از کبوتر بیاموزیم حوزه/ گرچه رسیدن به مقام رضا، یعنی راضی بودن به قضا و قدر الهی و تسلیم بودن در مقابل آن سخت است، اما کسانی که به این جایگاه رفیع رسیده‌اند، علاوه بر خشنود کردن خداوند، در زندگی روزمره هم آرامش پیدا می‌کنند.
۱۳۹۵/۶/۲۴ - ۰۰:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۴)؛ ماجرای کلاه کهنه آیت الله مامقانی و فرار او از غرور حوزه/ ازدیاد مال، فرزند، علم و از این قبیل موارد، دنیایی منجر به بروز کبر و خودبزرگ‌بینی می‌شود که بسیار صفت ناپسندی است، حتی این غرور کاذب گاهی به جایی می‌رسد که شخص از دستورات الهی هم نافرمانی و سرکشی می‌کند.
۱۳۹۵/۶/۲۰ - ۰۹:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۳)؛ واکنش حاج‌آقا حسین علوی به بوسه پزشک بر درب منزلش حوزه/ رفتار و کردار هر شخص در جامعه، شخصیت اجتماعی او را برای مردم ترسیم می‌کند، حال اگر این عملکرد مطابق با روش و سنت دینی و از روی اخلاص باشد، این فرد مشمول رحمت الهی می شود والا نسبت به آنچه در این دنیا انجام داده است باید پاسخگو باشد.
۱۳۹۵/۶/۱۷ - ۰۸:۴۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۲)؛ به من ربطی ندارد! خود امام زمان (عج) حل کنند؟! حوزه/ توکل به خداوند متعال یک باور قلبی است و باید به این یقین رسید که هیچ احدی غیر از خالق یکتا نبوده، نیست و نخواهد بود تا به انسان کمک کند.
۱۳۹۵/۶/۱۳ - ۰۹:۰۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۱)؛ ولایی بودن به سبک آیت الله بروجردی حوزه/ از اصول و پایه‌های اولیه تشیع که این مذهب را از سایر مذاهب اسلامی متمایز می‌کند محبت به پیامبر اکرم (ص) و خاندان عظیم الشأن ایشان است.
۱۳۹۵/۶/۱۰ - ۰۷:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۹۰)؛ حقوق ماهیانه صاحب ابن عباد برای غلام سرکش! حوزه/ در مقابل تعدی و تجاوزی که نسبت به انسان انجام می‌گیرد می‌توان مقابله بمثل کرد و بدی را با بدی پاسخ داد اما اگر شخصی گذشت کند و بزرگوارانه در مقابل بدی دیگران نیکی کند، نزد خداوند مقام والایی خواهد داشت.
۱۳۹۵/۶/۶ - ۱۵:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۹)؛ روضه خوانی آیت الله العظمی مرعشی نجفی وسط کوچه برفی حوزه/ زمانی که به آیات و روایاتی پیرامون قیامت، عذاب و حساب رسی دقیق به اعمال می‌نگریم، خوف سرتاسر وجودمان را میگیرد و شاید بهترین راه برای آرامش در عالم باقی، چنگ انداختن به ریسمان اهل‌بیت(ع) وداشتن محبت به این بزرگواران باشد.
۱۳۹۵/۶/۳ - ۱۰:۵۷
آیه ها و آینه ها؛(۱۸۸) راز معروف شدن کتاب های شیخ عباس قمی حوزه/ اگر کسی برای خدا کار کند، کارش می گیرد و چون رضای خدا در آن است، سال­ها و قرن­ها کار او در ذهن و خاطر مردم نسل بعد از نسل می ماند و می چرخد.
۱۳۹۵/۶/۱ - ۱۶:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۷) کدام حدیث آیت‌الله بروجردی را دگرگون کرد؟ گاهی اوقات تمجید و تعریف بی پایه و اساس اطرافیان، انسان را فریب می‌دهد و گمان می‌کند به سرحد کمال رسیده است اما باید دقت داشت حساب و کتاب اعمال با خالق بی همتاست و او فقط اعمال خالص و بی ریا را می‌پذیرد.
۱۳۹۵/۵/۲۷ - ۰۹:۰۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۶)؛ شیخ مهدی و سه روز روزه بدون افطار! حوزه/ آنچه از این دنیای فناپذیر برای انسان می‌ماند و نفعی دارد، فقط اعمال نیک و خیر است و ایمان بدون عمل صالح ارزش چندانی ندارد؛ زیرا آدمی را در آخرت با اعمال و کردار نیک و بدش می‌سنجند.
۱۳۹۵/۵/۲۵ - ۰۰:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۵)؛ عذرخواهی به سبک آیت الله بروجردی حوزه/ از نشانه های بزرگ مردان خدا این است هر گاه اشتباهی مرتکب شوند، یا اگر احیانا حق کسی را ضایع کنند آن را انکار نمی‌کنند؛ بلکه به آن اعتراف می‌کنند و با کمال فروتنی، عذرخواهی و طلب حلالیت می نمایند.
۱۳۹۵/۵/۲۰ - ۱۸:۲۱
آیه ها و آینه ها(۱۸۴) شب اول قبر و نماز ملا فتحعلی سلطان آبادی حوزه/ طبق روایاتی که واردشده است، شب اول قبر سخت‌ترین لحظاتی است که بر میت می‌گذرد و او دستش از دنیا کوتاه است و نزدیکان او برای آرامش او باید برای طلب رحمت و مغفرت کنند و با خواندن نماز لیلة الدفن روح او را از عذاب نجات دهند.
۱۳۹۵/۵/۱۶ - ۱۰:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۸۳)؛ شیوه نقد علمی را از میرزا جواد آقا تهرانی بیاموزیم گاهی اوقات نظرات و یا فتاوایی از سوی علما به گوش می‌رسد که به نظر درست نمی‌آیند، اولاً در این موارد فقط صاحبان علم حق اظهارنظر دارند و ثانیاً باید احترام آن عالم حفظ شود و اگر بحثی وجود دارد، فقط باید از منظر علم و در کمال ادب بیان گردد، زیرا احترام گذاشتن به عالم لازم است.
۱۳۹۵/۵/۱۴ - ۱۲:۴۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۸۲)؛ ناصرالدین شاه مغلوب اراده میرزای آشتیانی گاهی انسان در طول زندگی به دوراهی برخورد می‌کند که یک سوی آن گناه و معصیت و راه دیگر تحمل رنج و سختی و مشقت است، شخصی که بتواند در این دوراهی مسیر گناه را کنار بگذارد، مؤمن واقعی است.
۱۳۹۵/۵/۱۳ - ۰۹:۱۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۸۱)؛ مردان علم در میدان عمل! حوزه/ زینت‌های فریبنده این دنیا همچون سرابی است که تشنگان دنیا را به سمت خودش می‌کشد و هرچه انسان بیشتر دنبال آن برود، تشنه‌تر می‌شود لذا تنها راه فرار از دنیاطلبی و رسیدن به آرامش قانع بودن است.
۱۳۹۵/۵/۱۲ - ۰۹:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۰)؛ بحران مالی آیت الله بروجردی برای پرداخت شهریه طلاب چگونه حل شد! حوزه/ اگر انسان بتواند همه امور زندگی خود را علیرغم تلاش برای رسیدن به مراتب والای بندگی به خداوند متعال واگذار کند و به پروردگار به عنوان خالق بی همتا اعتماد کند، برای او کافی است اگرچه رسیدن به این مقام، اعتقاد و ایمان بالایی می خواهد.
۱۳۹۵/۵/۹ - ۲۳:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۹)؛ گاهی مواقع پاسخ ندادن مسئله شرعی لازم است! حوزه/ یک مقوله‌ای که در عصر حاضر زیاد مشاهده می‌شود، صحبت کردن درباره مسئله ایست که درباره آن اطلاعات و علم لازم را نداریم و این کار علاوه بر این‌که خلاف آیات قرآن است گاهی منجر به گناهانی از جمله تهمت، دروغ و... می‌گردد.
۱۳۹۵/۵/۷ - ۰۰:۰۲
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس