*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۵ رمضان ۱۴۳۹ \ Monday, May 21, 2018
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۲)؛ وقتی پاهای ملاحسن یزدی را به فلک بستند! حوزه/ همه احکام الهی طبق مصالح و مفاسدی که خالق یکتا بر آن واقف است بر گردن انسان گذارده شده و انجام وترک آن موجب ثواب و عقاب الهی می گردد، اما امر به معروف و نهی از منکر با توجه به اینکه واجب کفایی است، فراموش شدنش منجر به عقوبت همه گیر می‌شود.
۱۳۹۵/۹/۱۷ - ۰۹:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۱)؛ غرور علمی ممنوع! حوزه/ این دنیای فانی برای فریب دادن هر صنف و قشری راه و روش خاص خود را دارد، تاجر را با مالش، مسئول را با مقامش و عالم را هم با علمش مغرور می‌سازد. پس آدمی در هیچ جایگاهی در امان نیست و مقامات دنیایی هرلحظه در کمین است تا انسان را مغرور سازد.
۱۳۹۵/۹/۱۶ - ۱۱:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۴۰)؛ اقرار به اشتباه را از این عالم ربانی بیاموزیم حوزه / امروزه در جامعه ما زیاد بحث وجدل صورت می‌گیرد که البته بیشتر مواقع هدف از این بحث‌ها تحقیر و تخریب است و حتی اگر متوجه شوند که حق با طرف مقابل است، دست از گفته باطل خود بر نمی‌دارند در حالی که باید هدف از گفتگو روشن شدن حقیقت باشد.
۱۳۹۵/۹/۱۵ - ۱۱:۰۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۳۹)؛ ماجرای تعویض نگهبانان شهید مدرس در زندان! محبوبیت در بین مردم مسئله ایست که شاید خیلی از افراد به دنبال رسیدن به آن باشند. قرآن کریم روشی ساده اما در عمل سخت را برای رسیدن به محبوبیت در جامعه بیان می‌کند و آن این است که ایمان بیاورید و عمل صالح انجام دهید.
۱۳۹۵/۹/۱۴ - ۱۱:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۳۸)؛ شیخ هادی نجم‌آبادی و سفره وزیر! حوزه/ اگر به قرآن نظاره کنیم یا به سیره معصومین بنگریم یا حتی نگاهی گذرا به زندگی علما داشته باشیم، به اهمیت و جایگاه انفاق در اسلام پی می‌بریم و می‌بینیم چگونه بزرگان دین به دنبال انفاق که دستور چندباره رازق منان در قرآن کریم است، بوده‌اند.
۱۳۹۵/۹/۱۳ - ۰۹:۲۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۳۷)؛ وقتی آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی کارگر می شود! حوزه/ اکثر پیامبران ما کشاورزی می‌کردند و از آن ابایی نداشتند بلکه به آن افتخار می‌کردند زیرا کار و تلاش و فعالیت نزد خداوند، ارزشمند است و به همین سبب در روایات ما مکرر کسانی که شرایط جسمی کار کردن دارند و بیکار مانده‌اند، مورد نکوهش قرار گرفته‌اند.
۱۳۹۵/۹/۱۱ - ۰۹:۴۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۳۶)؛ چرا آیت الله بهجت نماز شب را ترک کردند!؟ حوزه/ ارزش و اهمیت جایگاه پدر و مادر در اسلام به گونه ای است که غیر از واجبات و محرمات، امر و دستور پدر در باقی اعمال لازم الاجراست و آه مادر زندگی فرزند را به تباهی می کشاند و سراغ نداریم کسی را که بدون احترام گذاشتن به والدین خود به مراتب رفیع رسیده باشد.
۱۳۹۵/۹/۹ - ۰۸:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۳۵)؛ نصیحت آیت‌ الله سلطانی به پسرش؛ آبرو مبر! حوزه/ اسلام حفظ آبرو در کنار حفظ جان و مال مؤمن را بسیار محترم شمرده است و کسی حق ندارد آبروی مؤمنی را بریزد اما گاهی برخی افراد، آبرویی که ذره ذره و طی سالیان طولانی به دست آمده را چگونه خدشه‌دار می‌کنند!
۱۳۹۵/۹/۷ - ۰۹:۲۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۴)؛ مال دنیا نزد علامه طباطبایی چقدر ارزش داشت؟! حوزه/ اگر از نگاه بالا و حقیقی به دنیا نظاره کنیم و به مسافر بودن در این دنیا که هیچ فردی چه مسلمان و چه کافر به بقا در آن امید ندارد، اعتقاد راسخ پیدا کنیم، قطعاً از تشریفات و تجملات دنیایی که دست و پای انسان را برای رسیدن به آخرت می‌بندد، فراری خواهیم بود.
۱۳۹۵/۹/۶ - ۰۹:۱۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۳۳)؛ خدمت به خلق در سیره شیخ حسنعلی نخودکی حوزه/ عبادت در دین اسلام هم جنبه فردی دارد و هم جنبه اجتماعی، شاید مهم‌ترین عبادت اجتماعی، خدمت‌رسانی به مسلمین و باز کردن گره از زندگی آنان باشد بر همین اساس است که ائمه (ع) همواره به دنبال خدمت به جامعه و تزریق آسایش به مؤمنین بودند.
۱۳۹۵/۹/۲ - ۱۳:۲۶
آیه ‌ها و آینه‌ ها (۲۳۲) مغلوب شدن سفیر مسیحی در مواجهه با شیخ بهایی حوزه/ علمای عامل در طول تاریخ اسلامی در بزنگاه ها حقانیت دین اسلام را بر همگان روشن نموده و بر این حدیث شریف نبوی صحه گذاشته اند که حضرتش فرمود: علماء امتم از انبیاء بنی اسرائیل برتر هستند.
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۰۸:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۳۱)؛ طلاب جوان این حکایت را بخوانند! حوزه/ رفتار هر شخصی نشان‌دهنده شخصیت اوست و بندگان خاص خدا باید رفتاری متواضعانه داشته باشند، یعنی هم در کلام و هم در عمل با همه اقشار مردم، زن یا مرد، پیر یا جوان و... با فروتنی و تواضع همراه با وقار و متانت برخورد کنند.
۱۳۹۵/۸/۲۳ - ۰۸:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۳۰)؛ شبی که مرحوم مجلسی علامه شد! حوزه/ یکی از رفتارهای اشتباه مسلمین در دعا کردن این است، غالباً زمانی سراغ خداوند و درخواست از او می‌روند که غرق در مشکلات مادی و معنوی فراوانی شده‌اند و کمتر پیش می‌آید برای پیشرفت مسائل معنوی خود در زندگی، دعا کنند.
۱۳۹۵/۸/۲۲ - ۰۹:۳۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۹)؛ حتی گیاهان را آتش نزنیم! حوزه/ اسلام برای هر موجود زنده‌ای حرمت و حقی قرار داده است و به آزار نرساندن به آن‌ها سفارش کرده است، لذا نباید از روی هوس و خوش‌گذرانی جان حیوانات را گرفت و این شیوه که بعضی برای تفریح به آزار و اذیت آن‌ها می‌پردازند، مذموم است.
۱۳۹۵/۸/۲۰ - ۰۸:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۸)؛ چرا میرزای شیرازی در نجف ماندگار شد؟! حوزه/ پرسیدن و سؤال کردن در مسیر تحصیل علم، از ضروریات است و اگر شخصی بخواهد به مقامات بالای علمی برسد، باید از تمام موقعیت‌ها برای بهره‌گیری از علما استفاده کند.
۱۳۹۵/۸/۱۹ - ۱۰:۱۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۷)؛ وقتی مقدس اردبیلی لباس زائر امام علی(ع) را می شویَد! حوزه/ انسان باید در برابر خدا و مؤمنین و مؤمنات خود را پایین‌تر از جایگاهی که دارد، قرار دهد، یعنی تواضع و فروتنی به نسبت جایگاه افراد متفاوت است که البته این فروتنی نباید منجر به ذلت و خواری گردد که صفتی ناپسند است.
۱۳۹۵/۸/۱۷ - ۰۸:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۶)؛ پاسخ جالب آیت‌الله حجت به نامه‌ی طلبه‌ای جوان! حوزه/ یک مؤمن باید اعتقاد و ایمان قلبی و عملی داشته باشد که همه چیز در عالم از آن خالق بی همتاست و هیچ‌گاه نباید به غیر او دل بست ، بلکه باید در هر کاری به خداوند منان توکل کرد و تنها از او یاری خواست.
۱۳۹۵/۸/۱۶ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۵)؛ انفاق فداکارانه آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی حوزه/گرچه انفاق کردن با خلوص نیت و از مال حلال، چه کم باشد چه زیاد مورد قبول درگاه الهی است اما خداوند منان در قرآن کریم رسیدن به نیکی را مشروط کرده به انفاق آنچه دوست دارید، نه بخشیدن اموال کم ارزش.
۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۰:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۴)؛ تعطیلی دروس حوزه در قدیم چگونه بود؟! حوزه/ از مشکلات و موانع تعلیم و تعلم در جامعه امروزی تعطیلات زیاد است که در بیشتر مواقع ضرورتی برای تعطیل شدن دروس وجود ندارد و روزهای درسی در سال کاهش چشمگیری پیدا کرده و این امر موجب کند شدن علم اندوزی می شود.
۱۳۹۵/۸/۱۳ - ۱۶:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۲۳)؛ همنشین حضرت داوود علیه‌ السلام در بهشت کیست؟ حوزه/ افرادی که سرمایه رضا و تسلیم بودن در برابر پروردگار حکیم را در خود نهادینه کرده‌اند، همواره از زندگی رضایت د‌ارند و در همه حال، شاکر نعمت‌های بی پایان او هستند و با صبر و تحمل بالا بر مشکلات فائق می‌آیند.
۱۳۹۵/۸/۱۲ - ۱۰:۲۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس