*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ \ الأحد ٢٢ جمادى الأولى ١٤٣٨ \ Sunday, February 19, 2017
آیه ها و آینه ها(۱۲۷)؛ چه چیزی باعث پریشانی ملا هادی سبزواری شد!؟ «حوزه»/ هر کس، در هر مقامی که باشد، نیاز به شنیدن پند و موعظه دارد زیرا اگرنسبت به آنچه که می‌شنود دانا باشد، آن موعظه برایش تذکر است و اگرجاهل باشد، این موعظه برایش کسب معرفت است، و یادآوری مرگ و فانی بودن دنیا از بهترین پندهاست.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۰:۵۳
آیه ها و آینه ها(۱۲۶)؛ حکایتی از زهد و تقوای مرحوم حاج آقا رضا همدانی حوزه/ بسیار پیش می آید که روزی شخصی را به سرحد عظمت می رسانند و روزی همان شخص را تا تکفیر پیش می برند و شاید هر دو اینها خلاف واقعیت باشد، پس چه بهتر است که در هیاهوی جامعه تقوی پیشه کرد وسراغ این مباحث بی ثمر نرفت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۶ - ۰۹:۱۵
آیه ها و آینه ها(۱۲۵)؛ حمایت از فقرا به سبک آیت الله بروجردی (ره) حوزه/ کمک به همنوع و انفاق و بخشش از آموزه های زیبایی است که علاوه بر این که در اسلام تأکید فراوانی بر آن شده، مسئله ای است که همه انسان ها اعم از دیندار و بی دین، مسلمان و غیر مسلمان آن را می پسندند و تحسین می کنند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۲:۵۶
آیه ها و آینه ها(۱۲۴)؛ سید میرداماد هر شب نیمی از قرآن را تلاوت می کرد. خداوند متعال دوری از حرام و انجام واجبات را لازم کرده است و انجام مباحات را جایز شمرده است با این وجود بنده نمونه و طراز اول کسی است که که از تمام لغویات دوری کند و کارهای مباح را هم به حد ضرورت ونیاز انجام دهد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۱۰:۲۰
آیه ها و آینه ها(۱۲۳)؛ واکنش سیدابوالحسن اصفهانی به دشنام های یک مستمند حوزه/ گاهی اوقات پیش می آید، انسان مورد ظلم و بی عدالتی قرار می گیرد و شاید اولین راهی که به ذهن خطور می کند انتقام گیری است، اما کار شایسته تری که قرآن به آن اشاره کرده است، پاسخ دادن بدی با خوبی است.
۱۳۹۴/۱۲/۱۷ - ۰۹:۵۶
آیه ها و آینه ها(۱۲۲)؛ عزت نفس شیخ حسین زاهد در حال بیماری حوزه/ انسان ها در بسیاری از کارهای روز مره خود به یکدیگر محتاج و نیاز به همدیگر دارند؛ هر چه انسان بتواند احتیاجات خود را به دیگران کمتر کند و امور مربوط به خود را خودش انجام دهد، عزت و احترام او بالا تر می رود.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۶:۴۴
آیه ها و آینه ها(۱۲۱)؛ مجتهدی که برای تبلیغ در دهکده ای کوچک زندگی کرد! حوزه/ از وظایف اصلی مسلمین، دعوت کردن مردم به اطاعت از خداوند یکتاست؛ بعضی افراد با ایثارگری در این راه قدم برداشتند و از مقام و ثروت در این دنیا گذشتند تا بتوانند عده ای رابه این مسیر الهی هدایت کنند.
۱۳۹۴/۱۲/۱۰ - ۱۱:۴۳
آیه ها و آینه ها(۱۲۰)؛ مجتهدی چیره دست و یک مزرعه کوچک حوزه/ کار وتلاش کردن در اسلام محترم است و به هیچ فردی از غیبت هیچ چیزی نمی‌رسد، وهیچ چیزی بدست نمی آید مگر با تلاش و کوشش مستمر؛ افرادی که نخواهند تلاش کنند و زحمت بکشند در زندگی پیشرفتی نخواهند داشت.
۱۳۹۴/۱۲/۹ - ۰۹:۵۷
آیه ها و آینه ها(۱۱۹)؛ شایسته سالاری را از آیت الله کوه کمره ای بیاموزیم! حوزه/اصل شایسته سالاری موضوعی است اگر رعایت شود، سرعت پیشرفت جامعه بیش از پیش زیاد می شود، اما در بسیاری اوقات غرور و تکبر بی جا باعث می شود بعضی اشخاص، افراد برتر از خود را نبینند و از آنان بهره نبرند.
۱۳۹۴/۱۲/۸ - ۱۶:۰۵
آیه ها و آینه ها(۱۱۸)؛ چرا شهید بهشتی در برابر اتهامات از خود دفاع نکرد!؟ حوزه/ هر شخصی مسئولیتی را می پذیرد، ممکن است در طول زندگی با انواع اتهامات رو به رو شود، اگر انسان از کار خود مطمئن باشد و هر خدمتی که انجام می دهد را برای رضای خدا انجام داده باشد، این سخنان ناروا اثری بر او نمی گذارد.
۱۳۹۴/۱۲/۵ - ۰۹:۴۹
آیه ها و آینه ها(۱۱۷)؛ وقتی سید شفتی سیر کردن حیوانی را بر خود ترجیح داد! حوزه/ نیکی کردن و خیر رساندن به خلق از مباحثی است که حتی یک انسان بی دین هم آن را تحسین می کند، اما این احسان و نیکوکاری زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که آدمی از آنچه خود نیاز دارد، بگذرد و بخشش کند.
۱۳۹۴/۱۲/۱ - ۱۹:۴۶
آیه ها و آینه ها(۱۱۶)؛ تمجید شاه عباس از صفای باطن دو عالم شیعه حوزه/ یکی از مسائلی که می تواند کمک زیادی به حفظ جامعه اسلامی کند و رفاقت وصمیمیت را بین مؤمنین دوچندان نماید، حسن ظن است که قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) بر آن تأکید دارند و در مقابل آن سوء ظن، تفرقه و عدم اعتماد بین مسلمین را رواج می دهد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۹ - ۱۰:۲۱
آیه ها و آینه ها(۱۱۵)؛ شیخ انصاری یاد حضرت عیسی را زنده کرد! حوزه/ زهد و ساده زیستی از صفات بندگان مخلص خداست، اما زمانی این باور در جامعه مومنین عملی می شود که بزرگان دینی ما به تأسی از انبیاء و ائمه (ع) زندگی معنوی و بی آلایشی داشته باشند و مردم با دیدن آنها یاد معصومین بیافتند.
۱۳۹۴/۱۱/۲۶ - ۱۰:۴۲
آیه ها و آینه ها(۱۱۴)؛ عروسی که از امام قول شفاعت گرفت حوزه/ از مصادیق رأفت و رحمت الهی این است که اجازه می دهد بعضی از اولیاء الله بعض دیگر از بندگان را شفاعت کنند، چه خوب است که مومن اگر نمی تواند شفیع کسی باشد، حداقل لیاقت این را داشته باشد که شفاعت شود.
۱۳۹۴/۱۱/۲۴ - ۱۰:۱۰
آیه ها و آینه ها(۱۱۳)؛ آزمون سخت سید بحرالعلوم از مرحوم نراقی(ره) حوه/ هر انسانی برای رسیدن به درجات عالیه نیاز به فراگیری علم دارد، اما آن علمی که در اسلام بر آن تأکید شده است، علم همراه با عمل است و الا عالمی که فقط مردم را نصیحت کند و خودش به علمش عمل نکند، هیچ ارج و قربی نزد خداوند متعال ندارد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۰۹:۲۹
آیه ها و آینه ها(۱۱۲)؛ کمونیستی که مرید آیت الله دستغیب شد! حوزه/ اصلی ترین معیار وملاک شناخت شخصیت افراد، نوع سخن گفتن و برخورد آنها در جامعه است که اسلام هم توصیه به اخلاق و سخن نیکو با مردم دارد و یک شخص مومن با زبان نرم و اخلاقی نیکو می تواند مردم را به سمت خدا سوق دهد.
۱۳۹۴/۱۱/۱۸ - ۱۶:۰۸
آیه ها و آینه ها(۱۱۱)؛ مشورت مرحوم آیت الله بروجردی با امام خمینی(ره) حوزه/ تصمیماتی که یک فرد در طول زندگی می گیرد، مسیر زندگی و عاقبت او را رقم می زند، گاهی یک دو راهی، زندگی انسان را بین بهترین و بدترین قرار می دهد، در این موارد، مشورت و تبادل نظر انسان را به بهترین تصمیم می رساند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۵ - ۰۲:۰۵
آیه ها و آینه ها(۱۱۰) ناصرالدین شاه از پذیرایی ملاهادی سبزواری می گوید حوزه/ مهترین ویژگی کسب و درآمد مؤمنین، حلال و طیب بودن آن است، پاداش تلاش برای رزق حلال با ثواب جهاد مقایسه شده است و همواره اهل بیت (ع) در سیره عملی و گفتاری خود بر این امر تاکید داشته اند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۲ - ۱۰:۰۲
آیه ها و آینه ها(۱۰۹)؛ فتوا دادن چقدر سخت است؟! حوزه/ مجتهد باید در فتوا دادن دقت بالایی داشته باشد زیرا هر فتوایی که او صادر می کند به خداوند نسبت داده می شود و اگر شخصی تعمداً فتوای غلطی را بیان کند به حق تعالی دروغ بسته است.
۱۳۹۴/۱۱/۱۰ - ۰۸:۴۰
آیه ها و آینه ها(۱۰۸)؛ مرحوم کنی چگونه درخواست شاه را اجابت کرد!؟ حوزه/ مسجد محل عبادت مومنان و خانه خداوند متعال بر روی این کره خاکی است که علاوه بر عبادتگاه، مرکز تعلیم آموزه های دینی و تربیت بندگان خداست؛ با توجه به اهمیت این مکان مقدس نه تنها تخریب آن مذموم است بلکه رونق آن بر مسلمین لازم است.
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۰۹:۱۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس