*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ \ ۹ شوال ۱۴۳۹ \ Sunday, June 24, 2018
‌فرزانگان؛ به یاد سفیر اسلام در آلمان حوزه/ ‌جلسات ماهانه برای آلمانی ‌ها در شهر هامبورگ تشکیل نمی ‌شد مگر این ‌که چند نفری فی ‌المجلس مسلمان می ‌شدند و یا به اسلام علاقه و میل پیدا می ‌کنند. در طول ۵ سال بالغ بر سیصد نفر به دین مبین اسلام مشرف شدند.
۱۳۹۵/۸/۱۳ - ۰۹:۳۳
فرزانگان؛ لقبی که ناصرالدین شاه به مجتهد قمی داد حوزه / حاج ملاصادق مجتهد قمی در شهر مقدس قم دارای مقام علمی و معنوی بالایی بود، به طوری که بزرگان مملکتی نیز برای وی احترام زیادی قائل بودند. حتی شخص ناصرالدین شاه و صدراعظم میرزا آقاخان نوری، مدرسه‌ای برای تدریس طلاب و اقامه جماعت برای معظم له ساخته بودند که فاصله چندانی با خانه مسکونی ایشان نداشت.
۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۱۶:۰۹
فرزانگان؛ این مجتهد ایران را از انگلیس پس گرفت حوزه/ حاج ملاعلی کنی با رهبری مبارزه علیه امتیاز رویتر، افکار عمومی مردم را در جهت لغو امتیاز هدایت کرد. نامه اعتراض ‌آمیز و کوبنده او به شاه، سند زنده تیزبینی و آگاهی آن مرجع شیعه بوده و قدرت تشخیص و توانایی درک مسائل پیچیده سیاسی او را بر همگان روشن می‌ سازد.
۱۳۹۵/۸/۸ - ۱۵:۲۸
فرزانگان؛ طلایه دار نهضت ترجمه متون عربی به فارسی در عصر صفوی حوزه/ این عالم وارسته پارسی نگاری در عرصه های گوناگون علوم و عقاید شیعه را با جدیت دنبال کرد و با وجود آنکه نگارش این متون به زبان عربی برای او یک موفقیت و ارتقای علمی به شمار می رفت و شهرت وی را در میان اهل معرفت افزایش می داد، چنین مقصدی را مورد توجه قرار داد و تنها ضرورت آن را احساس کرد.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۱۶:۰۹
فرزانگان عالمی که از زمان دقیق وفات خود خبر داد! حوزه /آيت‌ الله العظمی حاج میرزا حسين فقيه سبزواري (۱۳۰۹، ۱۳۸۴ ق) از علماي ديني و فقهاي قرن چهاردهم هجري و از مراجع تقلید و مدرسین نامدار و برجسته حوزه مشهد بود.
۱۳۹۵/۷/۲۶ - ۱۴:۴۸
فرزانگان؛ آداب تبلیغ دین را از این روحانی مخلص بیاموزیم حوزه/ پیرمردی می ‌گفت: ما حمد و سوره و احکام شریعت را از وی یاد گرفتیم. حدود شصت، هفتاد سال پیش به روستای ما آمد و با خود، شیرینی همراه داشت. هر کس قرائت خوبی داشت، شیرینی جایزه می‌ گرفت.
۱۳۹۵/۷/۱۰ - ۰۸:۵۴
به یاد امام جمعه فقید کاشان حوزه / آیت‌الله یثربی‌ از ابتدای‌ حضور در کاشان‌، با آغاز نهضت‌ امام‌ خمینی‌ (ره)به‌ مبارزه‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ با رژیم‌ حاکم‌ برخاست‌ و نماینده‌ شرعی‌ امام‌ در این‌ شهر محسوب‌ می‌شد.
۱۳۹۵/۷/۸ - ۱۶:۲۱
​نگاهی به حالات علاّمه شیخ محمدتقی شوشتری(ره) حوزه/ حاج شیخ محمدتقی شیخ شوشتری، نه‌تنها به لحاظ علمی کوهی از حکمت بود بلکه پیر عارف دنیای اسلام بود. آن مرحوم آن‌چنان به عبادت و خلوت با معبود خود عشق می‌ورزید که وقتی مشغول عبادت می‌شد گویی در عالم هیچ‌کسی را غیر از خدای متعال نمی‌شناسد.
۱۳۹۵/۷/۵ - ۱۰:۲۹
فرزانگان؛ تعابیر اعجاب انگیز میرزای نائینی در وصف میرزای اصفهانی حوزه/ وقتی به او گفتند: منزل شما کوچک است و عائله شما زیاد، خوب است منزلی برای شما تهیه شود، مریدان شما دوست دارند منزلی برای شما تهیه کنند. در جواب گفت: همین منزل استیجاری برای من کافی است.
۱۳۹۵/۷/۱ - ۰۹:۳۸
فرزانگان؛ اولین مجتهد شیعی کیست؟ حوزه/ ابن ابی عقیل اولین کسی است که استنباط احکام فقهی و مسائل شرعی را بر اساس قواعد کلی کتاب و سنت پایه گذاری کرد و از حدود عبارت های نصوص و الفاظ خارج کرد.
۱۳۹۵/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
یادداشت رسیده برای آیت الله خزعلی که هیچ گاه خود را ندید حوزه/ مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی با ارسال یادداشتی به خبرگزاری حوزه اخلاص، تواضع و فروتنی آیت الله خزعلی را به رشته تحریر درآورده است.
۱۳۹۵/۶/۲۷ - ۱۴:۲۰
فرزانگان به یاد مؤسس مسجد لرزاده حوزه / ایشان یک حیاط ۵۰ متری با اتاقی ۳۰ متری بَرِ خیابان لرزاده و کنار خانه اش ساخته بود که درآن به روی همه باز بود و مسجد لرزاده شهر کوچکی بودکه افراد مختلف از هر صنفی در آن حضور می یافتند.
۱۳۹۵/۶/۲۵ - ۱۰:۰۹
فرزانگان سینه او صندوقچه خاطرات انقلاب و امام خمینی(ره) حوزه / مرحوم آیت الله خاتم یزدی ، در سالهاي‌ پيش‌ و پس‌ از انقلاب‌ هماره‌ در خدمت‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌(ره‌) و از ياران‌ صديق‌ ايشان‌ بود و سينه‌اي‌ سرشار از خاطرات‌ داشتند.
۱۳۹۵/۶/۲۰ - ۱۰:۳۱
فرزانگان؛ روحانی شیعه چگونه وزیر اعظم تایلند شد؟ حوزه/ شیخ احمد، اولین شیخ الاسلام تایلند است که لیاقت خود را در امور فرهنگی و سیاسی نشان داد و موفق گردید از سوی پادشاه به مقام «چائوفایاراج نایوک»، که به معنی وزیر اعظم می ‌‌باشد، دست یابد.
۱۳۹۵/۶/۱۸ - ۰۰:۳۵
نگاهی اجمالی به زندگانی آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب(ره)؛ فقیهی متعبد و سیاست‌مداری صادق حوزه/ آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب، فقیهی متعبد و سیاست‌مداری صادق بود که در عین تواضع، فروتنی و دست‌گیری از مستمندان، با دربار پهلوی و حکومت ستم‌شاهی، به‌شدت مبارزه می‌کردند و مردم را به قیام علیه رژیم فرا می‌خواند ...
۱۳۹۵/۶/۱۲ - ۲۳:۰۵
فرزانگان؛ نیم نگاهی به زندگی هم ­رزم گمنام شهید نواب صفوی حوزه/ آيت‌ الله سید کاظم میرعبدالعظیمی، همزمان با دستگيري سيد مجتبي نواب صفوي دستگير شد. وی‌ پس‌ از حضور در نهضت‌ مقدس‌ شهيد نواب‌‌ و اسارت و تحمل زندان، سال ها در خدمت‌ پير مراد خويش‌ امام‌ خميني‌(ره‌) بود.
۱۳۹۵/۶/۸ - ۱۱:۵۹
فرزانگان؛ به یاد سید «اصولی» حوزه علمیه بروجرد حوزه /بدون تردید یکی از ارکان مهم و اصلی حوزه علمیه بروجرد مرحوم علامه سیّدمحمّد شفیع جاپلقی است؛ زیرا او بود که توانست علم اصول فقه را در این حوزه رونق بخشد و شاگردان بزرگی را در اصول و فقه تربیت کند.
۱۳۹۵/۶/۷ - ۰۷:۵۸
فرزانگان؛ پرچمدار حدیث و حکمت حوزه/ علامه مجلسی (ره) وجود این شخصیت پژوهشگر اسلامی (علامه شیخ ابراهیم کفعمی) را حلقه اتصال بین دو دانشمند نخبه شیعی، یعنی «شهید اول» و «شهید ثانی» می ‌داند.
۱۳۹۵/۵/۲۷ - ۱۶:۱۳
به مناسبت سالروز رحلت آیت الله سید محمدهادی میلانی ماجرای هجرت خاندان میلانی از مدینه به آذربایجان ایران حوزه / بازسازی مدارس علمی مشهد و مدرسه حقانی قم و کمک به ایجاد چندین مدرسه دینی در شهرستان ها و دهها کار خیر برای مسلمانان ایران و سایر کشورهای اسلامی بخشی از خدمات مرحوم آیت الله میلانی است.
۱۳۹۵/۵/۱۷ - ۱۵:۴۰
فرزانگان؛ خاطره جالبی از عالم بحرینی در کلاس درس حوزه/ ابن میثم هنگامی‌ که دید آن چه مورد اهمیت عمومی‌ مردم و برخی دانش ‌پژوهان قرار دارد، پول و ثروت دنیاست و به کمالات معنوی و علمی‌ توجهی نمی ‌شود، غم بر دلش سایه ‌افکند.
۱۳۹۵/۵/۶ - ۰۹:۴۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس