*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۷ رمضان ۱۴۴۰ \ Thursday, May 23, 2019
فرزانگان؛ طلایه دار نهضت ترجمه متون عربی به فارسی در عصر صفوی حوزه/ این عالم وارسته پارسی نگاری در عرصه های گوناگون علوم و عقاید شیعه را با جدیت دنبال کرد و با وجود آنکه نگارش این متون به زبان عربی برای او یک موفقیت و ارتقای علمی به شمار می رفت و شهرت وی را در میان اهل معرفت افزایش می داد، چنین مقصدی را مورد توجه قرار داد و تنها ضرورت آن را احساس کرد.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۱۶:۰۹
فرزانگان عالمی که از زمان دقیق وفات خود خبر داد! حوزه /آيت‌ الله العظمی حاج میرزا حسين فقيه سبزواري (۱۳۰۹، ۱۳۸۴ ق) از علماي ديني و فقهاي قرن چهاردهم هجري و از مراجع تقلید و مدرسین نامدار و برجسته حوزه مشهد بود.
۱۳۹۵/۷/۲۶ - ۱۴:۴۸
فرزانگان؛ آداب تبلیغ دین را از این روحانی مخلص بیاموزیم حوزه/ پیرمردی می ‌گفت: ما حمد و سوره و احکام شریعت را از وی یاد گرفتیم. حدود شصت، هفتاد سال پیش به روستای ما آمد و با خود، شیرینی همراه داشت. هر کس قرائت خوبی داشت، شیرینی جایزه می‌ گرفت.
۱۳۹۵/۷/۱۰ - ۰۸:۵۴
به یاد امام جمعه فقید کاشان حوزه / آیت‌الله یثربی‌ از ابتدای‌ حضور در کاشان‌، با آغاز نهضت‌ امام‌ خمینی‌ (ره)به‌ مبارزه‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ با رژیم‌ حاکم‌ برخاست‌ و نماینده‌ شرعی‌ امام‌ در این‌ شهر محسوب‌ می‌شد.
۱۳۹۵/۷/۸ - ۱۶:۲۱
​نگاهی به حالات علاّمه شیخ محمدتقی شوشتری(ره) حوزه/ حاج شیخ محمدتقی شیخ شوشتری، نه‌تنها به لحاظ علمی کوهی از حکمت بود بلکه پیر عارف دنیای اسلام بود. آن مرحوم آن‌چنان به عبادت و خلوت با معبود خود عشق می‌ورزید که وقتی مشغول عبادت می‌شد گویی در عالم هیچ‌کسی را غیر از خدای متعال نمی‌شناسد.
۱۳۹۵/۷/۵ - ۱۰:۲۹
فرزانگان؛ تعابیر اعجاب انگیز میرزای نائینی در وصف میرزای اصفهانی حوزه/ وقتی به او گفتند: منزل شما کوچک است و عائله شما زیاد، خوب است منزلی برای شما تهیه شود، مریدان شما دوست دارند منزلی برای شما تهیه کنند. در جواب گفت: همین منزل استیجاری برای من کافی است.
۱۳۹۵/۷/۱ - ۰۹:۳۸
فرزانگان؛ اولین مجتهد شیعی کیست؟ حوزه/ ابن ابی عقیل اولین کسی است که استنباط احکام فقهی و مسائل شرعی را بر اساس قواعد کلی کتاب و سنت پایه گذاری کرد و از حدود عبارت های نصوص و الفاظ خارج کرد.
۱۳۹۵/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
یادداشت رسیده برای آیت الله خزعلی که هیچ گاه خود را ندید حوزه/ مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی با ارسال یادداشتی به خبرگزاری حوزه اخلاص، تواضع و فروتنی آیت الله خزعلی را به رشته تحریر درآورده است.
۱۳۹۵/۶/۲۷ - ۱۴:۲۰
فرزانگان به یاد مؤسس مسجد لرزاده حوزه / ایشان یک حیاط ۵۰ متری با اتاقی ۳۰ متری بَرِ خیابان لرزاده و کنار خانه اش ساخته بود که درآن به روی همه باز بود و مسجد لرزاده شهر کوچکی بودکه افراد مختلف از هر صنفی در آن حضور می یافتند.
۱۳۹۵/۶/۲۵ - ۱۰:۰۹
فرزانگان سینه او صندوقچه خاطرات انقلاب و امام خمینی(ره) حوزه / مرحوم آیت الله خاتم یزدی ، در سالهاي‌ پيش‌ و پس‌ از انقلاب‌ هماره‌ در خدمت‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌(ره‌) و از ياران‌ صديق‌ ايشان‌ بود و سينه‌اي‌ سرشار از خاطرات‌ داشتند.
۱۳۹۵/۶/۲۰ - ۱۰:۳۱
فرزانگان؛ روحانی شیعه چگونه وزیر اعظم تایلند شد؟ حوزه/ شیخ احمد، اولین شیخ الاسلام تایلند است که لیاقت خود را در امور فرهنگی و سیاسی نشان داد و موفق گردید از سوی پادشاه به مقام «چائوفایاراج نایوک»، که به معنی وزیر اعظم می ‌‌باشد، دست یابد.
۱۳۹۵/۶/۱۸ - ۰۰:۳۵
نگاهی اجمالی به زندگانی آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب(ره)؛ فقیهی متعبد و سیاست‌مداری صادق حوزه/ آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب، فقیهی متعبد و سیاست‌مداری صادق بود که در عین تواضع، فروتنی و دست‌گیری از مستمندان، با دربار پهلوی و حکومت ستم‌شاهی، به‌شدت مبارزه می‌کردند و مردم را به قیام علیه رژیم فرا می‌خواند ...
۱۳۹۵/۶/۱۲ - ۲۳:۰۵
فرزانگان؛ نیم نگاهی به زندگی هم ­رزم گمنام شهید نواب صفوی حوزه/ آيت‌ الله سید کاظم میرعبدالعظیمی، همزمان با دستگيري سيد مجتبي نواب صفوي دستگير شد. وی‌ پس‌ از حضور در نهضت‌ مقدس‌ شهيد نواب‌‌ و اسارت و تحمل زندان، سال ها در خدمت‌ پير مراد خويش‌ امام‌ خميني‌(ره‌) بود.
۱۳۹۵/۶/۸ - ۱۱:۵۹
فرزانگان؛ به یاد سید «اصولی» حوزه علمیه بروجرد حوزه /بدون تردید یکی از ارکان مهم و اصلی حوزه علمیه بروجرد مرحوم علامه سیّدمحمّد شفیع جاپلقی است؛ زیرا او بود که توانست علم اصول فقه را در این حوزه رونق بخشد و شاگردان بزرگی را در اصول و فقه تربیت کند.
۱۳۹۵/۶/۷ - ۰۷:۵۸
فرزانگان؛ پرچمدار حدیث و حکمت حوزه/ علامه مجلسی (ره) وجود این شخصیت پژوهشگر اسلامی (علامه شیخ ابراهیم کفعمی) را حلقه اتصال بین دو دانشمند نخبه شیعی، یعنی «شهید اول» و «شهید ثانی» می ‌داند.
۱۳۹۵/۵/۲۷ - ۱۶:۱۳
به مناسبت سالروز رحلت آیت الله سید محمدهادی میلانی ماجرای هجرت خاندان میلانی از مدینه به آذربایجان ایران حوزه / بازسازی مدارس علمی مشهد و مدرسه حقانی قم و کمک به ایجاد چندین مدرسه دینی در شهرستان ها و دهها کار خیر برای مسلمانان ایران و سایر کشورهای اسلامی بخشی از خدمات مرحوم آیت الله میلانی است.
۱۳۹۵/۵/۱۷ - ۱۵:۴۰
فرزانگان؛ خاطره جالبی از عالم بحرینی در کلاس درس حوزه/ ابن میثم هنگامی‌ که دید آن چه مورد اهمیت عمومی‌ مردم و برخی دانش ‌پژوهان قرار دارد، پول و ثروت دنیاست و به کمالات معنوی و علمی‌ توجهی نمی ‌شود، غم بر دلش سایه ‌افکند.
۱۳۹۵/۵/۶ - ۰۹:۴۵
نگاهی به زندگی آیت الله اشتهاردی اسوه علم واخلاق به یاد او که نیم قرن شرح لعمه را تدریس کرد حوزه / سالها امام جماعت حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها و مدرسه مبارکه فیضه بود و به خاطر اینکه به عنوان خادم وماندگار به ساحت علم باقی ماند، بسیاری از کتاب های خویش را برای استفاده طلاب و دیگر اقشار جامعه به کتابخانه ها وقف و هدیه نمود.
۱۳۹۵/۴/۲۹ - ۰۱:۰۵
فرزانگان؛ به یاد معلم اخلاق و قاضی عادل حوزه/ آيت الله محمدي گيلاني از جمله افرادی بود كه در طول حيات خويش، در مسير آزمون ها و امتحانات سخت و طاقت فرسايي قرار گرفت و از آن با لطف و مدد الهي و ايمان سرشار و ارادة مستحكم، سربلند و موفق بيرون آمد.
۱۳۹۵/۴/۲۸ - ۰۶:۴۱
به بهانه سالروز رحلت؛ شیخ بهایی چگونه به مقام شیخ الاسلامی رسید حوزه /ناحیه "جبل عامل" همواره یكی از مراكز شیعه در مغرب آسیا بوده است و پیشوایان و دانشمندان شیعه كه از این ناحیه برخاسته‌اند، بسیارند و خاندان بهائی نیز از همان خانواده‌های معروف شیعه در جبل عامل بوده است.
۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۱۲:۰۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس