*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ \ ۱۰ محرم ۱۴۴۰ \ Thursday, September 20, 2018
فرزانگان نگاهی به زندگی پربار فرزند شهید ثانی حوزه/ تعجب من از این است چرا دانش مانند مُرده ‌ای در میان مردم نابود گردیده و کسی پی به ارزش آن نمی ‌‌‌برد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۸:۲۴
فرزانگان چه کسی آیت الله بروجردی را علمدار حوزه نامید حوزه/ برخی به ایشان اعتراض کرده و گفتند؛ شما که خود صاحب فتوی و مرجع تقلید هستید، برای چه آیت الله بروجردی را تبلیغ می‌‌ کنید؟ در جواب گفتند: اگر کار برای خدا است، ما باید از کسی که فعلاً علمدار است و حوزه را حفظ می‌‌ کند، ترویج کنیم، و اگر برای غیر خداست، من اهلش نیستم.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۶:۱۶
فرزانگان؛ «نجم الائمۀ» لقب کدام عالم شیعی است حوزه/ میر سید شریف جرجانی که از بزرگان علمای صرف و نحو و علوم ادبی است و خود بر این شرح تعلیقاتی نوشته است در اجازه ای که به یکی از شاگردانش داده است، این شرح و مؤلف آن ـ یعنی شیخ رضی نجم الائمه ـ را سخت ستوده است، و اوست که به شیخ رضی لقب نجم الائمه داده است.
۱۳۹۴/۱۲/۷ - ۰۱:۰۲
فرزانگان؛ نقش عالمان جبل عامل در تثبیت حوزه تشیع حوزه/ عالمان جبل عامل، در رواج و آموزش علوم شیعی تلاش‌ های گسترده ‌ای مبذول داشتند و حوزه ‌های بحث و تدریس را رونق بخشیدند... ناگفته نماند که تأکید بر نقش جبل عاملی‌ ها در رواج مکتب و مذهب اهل بیت (ع)، به معنی انکار تأثیرگذاری عالمان ایران عصر صفوی نیست.
۱۳۹۴/۱۱/۲۵ - ۱۶:۳۳
یادی از استاد فقید حوزه کم خرج ترین عائله حضرت ولیعصر(عج) هستم حوزه/ وقتي كه شوراي مديريت حوزه علميه قم در سال ۱۳۷۶ براي اولين بار خواستند مدرّس نمونه حوزه علميه قم را معرفي كنند، در ميان صدها مدرّس عالي مقام، آيت الله ستوده را برگزيدند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۱۷:۳۹
فرزانگان عالمی که آیت الله العظمی مرعشی او را علامه پژوهشگر و فقیه اصولی معرفی کرد حوزه/ آیت الله سید هادی بجستانی خراسانی، نسبت به سرنوشت مردم و ظلم حاکمان بر آنان حساس بود و در مواقع مختلف به امر به معروف و نهی از منکر، موضع گیری سیاسی و گاه به مبارزه روی می‌آورد.
۱۳۹۴/۱۱/۱۴ - ۲۲:۰۰
نگاهی به زندگینامه صاحب «البراهین الاثنی عشر» یکصد اثر از این عالم ربانی به جای مانده است حوزه / آیت الله سید طیب موسوی جزایری از جمله مشهورترین نوادگان سید نعمت الله جزایری - محدث شناخته شده مذهب تشیع - و از فقهای مجاهد تشیع است.
۱۳۹۴/۱۱/۷ - ۱۵:۴۰
فرزانگان؛ به یاد بانی مسجد چهل ستون تهران حوزه/ مرحوم آيت اللّه سعيد تهرانی در سال ۱۳۳۷ق. برابر با ۱۲۹۸ ش. ديده به جهان گشود و تحصيلات خود را در تهران سپس در قم به پايان رسانيد؛ آن گاه براى تكميل، رهسپار نجف اشرف گرديد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۰:۴۰
فرزانگان تکریم ویژه آیت الله العظمی بروجردی از آل آقا حوزه / روزی در بیرونی خانه آیةالله‌العظمی بروجردی، جایگاه خود با آرامش و مهابت مخصوص خود نشسته بود. دیدیم شیخی متوسط‌القامة، عصا به‌دست، از راهرو جلو می‌آید.
۱۳۹۴/۱۰/۲۲ - ۱۰:۳۴
فرزانگان؛ ماجرای شفای مرحوم آیت الله حسین تقوی از زبان خودش حوزه/ مرحوم آیت الله شیخ حسین تقوی اشتهاردی نقل می کند: بر اثر رطوبت حجره مسكوني مدرسه فيضيه به روماتيسم سختي مبتلا شدم؛ مدت ها طول كشيد و از معالجات نتيجه نگرفتم تا اين كه براي زيارت مرقد حضرت امام رضا(ع) به مشهد مشرف شدم.
۱۳۹۴/۱۰/۱۲ - ۱۰:۱۴
فرزانگان به یاد او که موسس حوزه قم او را شیخ انصاری ثانی لقب داد حوزه/ خطيب و محدث بزرگ، مرحوم حجت الاسلام و المسلمين شيخ مرتضي انصاري قمي، يكي از مبلغان نستوه دين به شمار مي رفت كه در وعظ و تبليغات ديني و ترويج و نشر احاديث اهل بيت(ع)، گوي سبقت از اقران ربود و صوت مواعظ حسنه اش به سراسر ايران رسيد.
۱۳۹۴/۱۰/۵ - ۱۰:۵۵
فرزانگان یادی از عالم نامدار گیلان حوزه/ آيت الله حجّتي مهمان دوست و مهمان نواز بود و شايد هيچ شبي نبود كه ميهان نداشته باشد. اهل نماز شب و نافله هاي مستحبي بود و مراقبت داشت كه آنان را ترك نكند. دائم الذّكر بود و اذكاری را همواره بر زبان جاري مي ساخت. وی مقيّد بود كه هر روز زيارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام بخواند
۱۳۹۴/۹/۲۳ - ۱۰:۵۱
نگاهی به زندگی علامه درچه ای، استاد آیت الله بروجردی حوزه /سیّد محمّد باقر دُرچه‌ای از فقیهان امامی قرن سیزدهم و چهاردهم قمری و از استادان حوزه علمیه اصفهان بود که در نجف نزد میرزای شیرازی و میرزا حبیب الله رشتی و در اصفهان نزد محمد باقر خوانساری شاگردی کرد.
۱۳۹۴/۹/۱۴ - ۱۱:۳۹
فرزانگان نگاهی به یک قرن مجاهدت علمی و عملی آیت الله العظمی اراکی(ره) حوزه/ این مرجع تقلید به عالمان مجاهد عشق مي ورزيد و احترام فوق العاده براي آنان قائل بود؛ ايشان بارها به همراهي آیت الله خوانساري، پيشنهاد قيام و مبارزه عليه طاغوت را با آيت الله العظمي بروجردي در ميان گذاشته بودند.
۱۳۹۴/۹/۸ - ۱۵:۱۹
به یاد کتاب شناس نامدار شیعه حوزه/ تسلط مرحوم آیت الله سید عبدالعزیز طباطبایی بر كتابشناسيِ اسلامي از سوی این عالم وارسته جاي شك و شبهه نبود، به صورتي كه اگر نگوييم بي نظير، مسلّم كم نظير بود؛ مسامحه و تعارف در تعبير نبود و مطالبي كه نوشته است با توجه به پشتوانه تحقيق قابل اعتنا بود.
۱۳۹۴/۹/۵ - ۱۲:۵۵
به یاد زعیم حوزه نجف در عصر خفقان رژیم بعث حوزه/ كتاب «البيان فى تفسير القرآن» استاد يكى از مصادر علاقه مندان علوم قرآن و تفسير است و به حق شايسته بود استاد فقيد اين نوشته را تعقيب كند و تا آخر قرآن، آن را ادامه دهد...
۱۳۹۴/۸/۲۸ - ۱۶:۰۹
فرزانگان میرزای کبیر قمی؛ عالِمی که مصداق اخلاقِ عملی بود حوزه/ مرحوم آيت الله سيد احمد شبیری زنجاني می گفت: زمان تحصیل ما در قم، درس رسمي اخلاق نبود. اما نمونه هاي اخلاقي در حوزه از قبيل: آيت الله حاج شيخ ابوالقاسم قمي وجود داشت كه انسان مي توانست زندگي آنان را الگو و سرمشق قرار دهد.
۱۳۹۴/۸/۱۷ - ۱۰:۲۸
روایت آیت الله خزعلی از دو استاد والامقام نرمش آهن در دستان عارف حوزه/ مرحوم آیت الله خزعلی در بیان سلسله خاطرات اساتید و علمای عصر خود، شرح حال آیات شیخ مجتبی قزوینی و حاج شیخ علی اکبر الهیان را این گونه بیان کرده اند.
۱۳۹۴/۸/۱۲ - ۱۶:۳۷
فرزانگان؛ طرح تاسیس تربیت مبلغ از سوی کدام عالم کلید خورد حوزه/ مهم ترين آثار فرهنگي و اجتماعي بنيانگذار «جامعه تعليمات اسلامي» را مي توان همان تأسيس و بنيان مدارس اسلامي در سراسر كشور ايران نام برد تا جائي كه بيش از ۱۸۰مدرسه به نام وی در دفاتر مربوطه ثبت و ضبط گرديد.
۱۳۹۴/۸/۱۱ - ۱۴:۴۳
عالمی که نماد اخلاق و تواضع بود حوزه/ آیت‌الله انصاری، با داشتن جایگاه رفیع علمی اگر طلبه جوانی به حضورش می‌رسید با احترام جلو پایش برمی خاست و در برابر حاضران به تکریم و احترام وی می‌پرداخت.
۱۳۹۴/۸/۳ - ۱۶:۰۲
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس