*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ \ ۱۹ شعبان ۱۴۴۰ \ Wednesday, April 24, 2019
فرزانگان؛ راز بی خوابی حاج شیخ علی محمد بروجردی حوزه/ هنگام عبادت و خواندن قرآن، گاهی صدایش بلند می شد؛ به گونه ای که اطرافیانش که در خواب بودند، بر می خاستند و درخواست می کردند که آرام قرآن را تلاوت کند تا بتوانند بخوابند. ایشان در جواب می فرمود:...
۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۰۱:۰۵
فرزانگان؛ نگاهی به زندگی نماینده شیخ طوسی در شام حوزه/ ابن برّاج از اکابر فقهای امامیه اواخر قرن پنجم هجری از وجوه و اعیان ایشان و از شاگردان سید مرتضی علم ‌الهدی بود؛ به جهت شاگردی و اُنسی که با استاد داشت او را «خلیفۀ المرتضی» گفته ‌اند.
۱۳۹۵/۴/۲۲ - ۰۹:۳۸
به مناسبت سالروز شیخ العراقین؛ وصی امیرکبیردرتولیت مدرسه و مسجد ترکهای تهران حوزه / شیخ عبدالحسین، متصدی امر قضا درزمان ناصرالدین شاه بسیار متشرع و محکم و از نظر علمی ملای درجه اول بود و در منصب قضا تسلیم عناوین و القاب نمی‌‏شد.
۱۳۹۵/۴/۸ - ۱۴:۱۰
فرزانگان ؛ یادی از عالمی که امام خمينى(ره) را الگوى خود مى‏ دانست حوزه / آيت اللّه سيد محمد حسينى نجفى همدانى (عربزاده) فرزند آيت اللّه سيد على عرب، از سادات اعرجى كاظمين و از علماى عارف و عرفاى فقيه و فقهاى اصولى و نيز از مفسران معاصر است.
۱۳۹۵/۴/۸ - ۱۲:۵۳
فرزانگان آیت الله بحری، هدیه امام علی (ع) به مردم جهرم بود حوزه / آیت الله بحری از هم مباحثه های حضرت آیت الله سیدعلی سیستانی و شهید سید مصطفی خمینی، بود که دروس خارج فقه و اصول را در نزد مراجع عالیقدر نجف اشرف، حضرات آیات عظام مرحوم حاج سید محسن حکیم، حاج سید محمود شاهرودی و حاج سید ابوالقاسم خوئی (رضوان الله علیهم اجمعین) فرا گرفت.
۱۳۹۵/۳/۲۵ - ۱۱:۱۸
فرزانگان؛ «آقای بزرگ» لقب چه کسی است؟ حوزه/ مرحوم آيت الله «آقاي بزرگ» خدمات عام المنفعه بسياري از جمله ساخت مسجد، مدرسه، قبرستان، حمام، غسالخانه، كتابخانه و... را به انجام رسانیده و باقيات صالحات فراواني را براي خويش به جاي گذاشته است.
۱۳۹۵/۳/۱۲ - ۱۷:۲۶
فرزانگان؛ عالمی که آثار علمی خود را با شعر می سرود حوزه/ تبحر وی در شعر چنان است که حتی برخی از آثار کلامی و فقهی خود را به صورت شعر تألیف کرده؛ این امر، شاید پیش از آن که بیانگر جامعیت او باشد، از قدرت و تسلط ادبی او حکایت می کند.
۱۳۹۵/۳/۱۰ - ۱۳:۴۵
فرزانگان به یاد عالمی که۵۲ اثر در هفت علم تألیف کرد حوزه/ کوشش های طاقت فرسای علامه بحرانی، عالمان و سیره نویسان بلند پایه را بر آن داشت تا همگان اعتراف کنند که در تاریخ تشیع کسی جز علامه مجلسی مانند او دیده نشده است.
۱۳۹۵/۳/۴ - ۱۱:۲۱
فرزانگان؛ به یاد احیاگر علم کلام حوزه/ کتاب «الصراط المستقیم الی مُستَحقّیِ التَّقدیم» مشهور به الصراط المستقیم در علم کلام است که قوّت علمی و قدرت بیان او را نشان می دهد و برخی آن را در مباحث امامت، بهترین کتاب بعد از الشافی سید مرتضی و چه بسا برتر از آن می دانند.
۱۳۹۵/۲/۲۸ - ۱۲:۴۱
فرزانگان؛ ۲۰ سال زمان برای نوشتن کتاب الکافی حوزه/ کاری که او در مدت بیست سال برای تشیع به پایان رساند کاری بود که شش تن از بزرگترین عالمان اهل سنت در مدت یک قرن برای مذهب خود انجام دادند.
۱۳۹۵/۲/۱۹ - ۰۰:۱۰
فرزانگان؛ درس و بحث این روحانی هیچگاه تعطیل نشد حوزه/ یکی از شاگردان به استاد عرض کرد: جناب استاد! اگر باران ادامه پیدا می کرد و آب خیابان ها را می گرفت، باز هم تشریف می آوردید؟. مرحوم حکیم عسکری گفت: اگر آب خیابان را می گرفت، قایق کرایه می کردم و از روی آب می آمدم و درس را تعطیل نمی کردم.
۱۳۹۵/۲/۶ - ۱۶:۳۴
فرزانگان یادی از مجتهد ۱۶ ساله شیعه حوزه/ من به خواهش فرزند عزیزم محمد کتاب «اَلفَین» را املا نمودم. خداوند مرا فدای او گرداند و از بدی ‌ها دور بدارد. خداوند عمر او را طولانی کند تا با دست خود مرا به خاک سپارد و برایم طلب آمرزش کند، چنان که من نیز خالص‌ ترین دعای خود را برای ترقیات او می ‌نمایم.
۱۳۹۵/۱/۳۱ - ۱۵:۱۶
فرزانگان؛ سه دهه تحصیل در مکتب علامه مجلسی حوزه/ میر محمدصالح خاتون آبادى از لحاظ علمی ‌‌مورد اعتماد و عنایت علامه مجلسی بوده، به طوری که حکایت شده علامه مجلسی پیش از تألیف «زادالمعاد»، مردم را به کتاب «ذریعۀ النجاح» میر محمدصالح ارجاع می ‌‌داده ، همچنان که او به اشاره علامه، «شرح استبصار» را تصنیف و «شرح کافی» را تکمیل کرده است.
۱۳۹۵/۱/۲۶ - ۱۰:۲۰
فرزانگان حتی آتش خشم یهودیان مانع نگارش کتاب او نشد حوزه/ سنگرهای مذهب به وسیله او حمایت شد و کتاب ارزنده اش «کشف الغمه»، دلیل قاطع بر دانش زیاد، مهارت در حدیث، ثبات در مذهب، نبوغ در ادب و مهارت در شعر این دانشمند تواناست.
۱۳۹۵/۱/۱۶ - ۱۶:۰۶
فرزانگان؛ عالمی که در فنون معقول و منقول سرآمد روزگارخودبود حوزه/ خلیفه سلطان یکی از علمای بسیار معروف و دانشمند عصر خویش از فنون و علوم بهره کافی برده و در قواعد اصول دین مبین در نهایت متانت و فطانت بود. در درس او دو هزار نفر حاضر می شدند و هیچ منبر درسی در دوره حیات وی برپا نمی شد مگر آن که برای او نصب می گردید.
۱۳۹۵/۱/۹ - ۱۰:۵۱
فرزانگان ابتکار یک عالم در فهماندن ارزش علم به مردم حوزه/ شاه عباس روزی به دیدن ملا عبدالله تونی آمد و آخوند مدرسه ‌ای ساخته بود ولی خالی از طلاب بود. سلطان در بازدید مدرسه از ملا عبدالله سؤال کرد: چرا مدرسه شما از طلاب خالی است؟. ملا عبدالله در جواب گفت: پاسخ این سؤال را بعداً به شما خواهم گفت.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۴:۵۳
فرزانگان نگاهی به زندگی پربار فرزند شهید ثانی حوزه/ تعجب من از این است چرا دانش مانند مُرده ‌ای در میان مردم نابود گردیده و کسی پی به ارزش آن نمی ‌‌‌برد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۸:۲۴
فرزانگان چه کسی آیت الله بروجردی را علمدار حوزه نامید حوزه/ برخی به ایشان اعتراض کرده و گفتند؛ شما که خود صاحب فتوی و مرجع تقلید هستید، برای چه آیت الله بروجردی را تبلیغ می‌‌ کنید؟ در جواب گفتند: اگر کار برای خدا است، ما باید از کسی که فعلاً علمدار است و حوزه را حفظ می‌‌ کند، ترویج کنیم، و اگر برای غیر خداست، من اهلش نیستم.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۶:۱۶
فرزانگان؛ «نجم الائمۀ» لقب کدام عالم شیعی است حوزه/ میر سید شریف جرجانی که از بزرگان علمای صرف و نحو و علوم ادبی است و خود بر این شرح تعلیقاتی نوشته است در اجازه ای که به یکی از شاگردانش داده است، این شرح و مؤلف آن ـ یعنی شیخ رضی نجم الائمه ـ را سخت ستوده است، و اوست که به شیخ رضی لقب نجم الائمه داده است.
۱۳۹۴/۱۲/۷ - ۰۱:۰۲
فرزانگان؛ نقش عالمان جبل عامل در تثبیت حوزه تشیع حوزه/ عالمان جبل عامل، در رواج و آموزش علوم شیعی تلاش‌ های گسترده ‌ای مبذول داشتند و حوزه ‌های بحث و تدریس را رونق بخشیدند... ناگفته نماند که تأکید بر نقش جبل عاملی‌ ها در رواج مکتب و مذهب اهل بیت (ع)، به معنی انکار تأثیرگذاری عالمان ایران عصر صفوی نیست.
۱۳۹۴/۱۱/۲۵ - ۱۶:۳۳
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس