*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ \ ۱۳ ربيع الأول ۱۴۴۰ \ Wednesday, November 21, 2018
فرزانگان به یاد عالمی که۵۲ اثر در هفت علم تألیف کرد حوزه/ کوشش های طاقت فرسای علامه بحرانی، عالمان و سیره نویسان بلند پایه را بر آن داشت تا همگان اعتراف کنند که در تاریخ تشیع کسی جز علامه مجلسی مانند او دیده نشده است.
۱۳۹۵/۳/۴ - ۱۱:۲۱
فرزانگان؛ به یاد احیاگر علم کلام حوزه/ کتاب «الصراط المستقیم الی مُستَحقّیِ التَّقدیم» مشهور به الصراط المستقیم در علم کلام است که قوّت علمی و قدرت بیان او را نشان می دهد و برخی آن را در مباحث امامت، بهترین کتاب بعد از الشافی سید مرتضی و چه بسا برتر از آن می دانند.
۱۳۹۵/۲/۲۸ - ۱۲:۴۱
فرزانگان؛ ۲۰ سال زمان برای نوشتن کتاب الکافی حوزه/ کاری که او در مدت بیست سال برای تشیع به پایان رساند کاری بود که شش تن از بزرگترین عالمان اهل سنت در مدت یک قرن برای مذهب خود انجام دادند.
۱۳۹۵/۲/۱۹ - ۰۰:۱۰
فرزانگان؛ درس و بحث این روحانی هیچگاه تعطیل نشد حوزه/ یکی از شاگردان به استاد عرض کرد: جناب استاد! اگر باران ادامه پیدا می کرد و آب خیابان ها را می گرفت، باز هم تشریف می آوردید؟. مرحوم حکیم عسکری گفت: اگر آب خیابان را می گرفت، قایق کرایه می کردم و از روی آب می آمدم و درس را تعطیل نمی کردم.
۱۳۹۵/۲/۶ - ۱۶:۳۴
فرزانگان یادی از مجتهد ۱۶ ساله شیعه حوزه/ من به خواهش فرزند عزیزم محمد کتاب «اَلفَین» را املا نمودم. خداوند مرا فدای او گرداند و از بدی ‌ها دور بدارد. خداوند عمر او را طولانی کند تا با دست خود مرا به خاک سپارد و برایم طلب آمرزش کند، چنان که من نیز خالص‌ ترین دعای خود را برای ترقیات او می ‌نمایم.
۱۳۹۵/۱/۳۱ - ۱۵:۱۶
فرزانگان؛ سه دهه تحصیل در مکتب علامه مجلسی حوزه/ میر محمدصالح خاتون آبادى از لحاظ علمی ‌‌مورد اعتماد و عنایت علامه مجلسی بوده، به طوری که حکایت شده علامه مجلسی پیش از تألیف «زادالمعاد»، مردم را به کتاب «ذریعۀ النجاح» میر محمدصالح ارجاع می ‌‌داده ، همچنان که او به اشاره علامه، «شرح استبصار» را تصنیف و «شرح کافی» را تکمیل کرده است.
۱۳۹۵/۱/۲۶ - ۱۰:۲۰
فرزانگان حتی آتش خشم یهودیان مانع نگارش کتاب او نشد حوزه/ سنگرهای مذهب به وسیله او حمایت شد و کتاب ارزنده اش «کشف الغمه»، دلیل قاطع بر دانش زیاد، مهارت در حدیث، ثبات در مذهب، نبوغ در ادب و مهارت در شعر این دانشمند تواناست.
۱۳۹۵/۱/۱۶ - ۱۶:۰۶
فرزانگان؛ عالمی که در فنون معقول و منقول سرآمد روزگارخودبود حوزه/ خلیفه سلطان یکی از علمای بسیار معروف و دانشمند عصر خویش از فنون و علوم بهره کافی برده و در قواعد اصول دین مبین در نهایت متانت و فطانت بود. در درس او دو هزار نفر حاضر می شدند و هیچ منبر درسی در دوره حیات وی برپا نمی شد مگر آن که برای او نصب می گردید.
۱۳۹۵/۱/۹ - ۱۰:۵۱
فرزانگان ابتکار یک عالم در فهماندن ارزش علم به مردم حوزه/ شاه عباس روزی به دیدن ملا عبدالله تونی آمد و آخوند مدرسه ‌ای ساخته بود ولی خالی از طلاب بود. سلطان در بازدید مدرسه از ملا عبدالله سؤال کرد: چرا مدرسه شما از طلاب خالی است؟. ملا عبدالله در جواب گفت: پاسخ این سؤال را بعداً به شما خواهم گفت.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۴:۵۳
فرزانگان نگاهی به زندگی پربار فرزند شهید ثانی حوزه/ تعجب من از این است چرا دانش مانند مُرده ‌ای در میان مردم نابود گردیده و کسی پی به ارزش آن نمی ‌‌‌برد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۸:۲۴
فرزانگان چه کسی آیت الله بروجردی را علمدار حوزه نامید حوزه/ برخی به ایشان اعتراض کرده و گفتند؛ شما که خود صاحب فتوی و مرجع تقلید هستید، برای چه آیت الله بروجردی را تبلیغ می‌‌ کنید؟ در جواب گفتند: اگر کار برای خدا است، ما باید از کسی که فعلاً علمدار است و حوزه را حفظ می‌‌ کند، ترویج کنیم، و اگر برای غیر خداست، من اهلش نیستم.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۶:۱۶
فرزانگان؛ «نجم الائمۀ» لقب کدام عالم شیعی است حوزه/ میر سید شریف جرجانی که از بزرگان علمای صرف و نحو و علوم ادبی است و خود بر این شرح تعلیقاتی نوشته است در اجازه ای که به یکی از شاگردانش داده است، این شرح و مؤلف آن ـ یعنی شیخ رضی نجم الائمه ـ را سخت ستوده است، و اوست که به شیخ رضی لقب نجم الائمه داده است.
۱۳۹۴/۱۲/۷ - ۰۱:۰۲
فرزانگان؛ نقش عالمان جبل عامل در تثبیت حوزه تشیع حوزه/ عالمان جبل عامل، در رواج و آموزش علوم شیعی تلاش‌ های گسترده ‌ای مبذول داشتند و حوزه ‌های بحث و تدریس را رونق بخشیدند... ناگفته نماند که تأکید بر نقش جبل عاملی‌ ها در رواج مکتب و مذهب اهل بیت (ع)، به معنی انکار تأثیرگذاری عالمان ایران عصر صفوی نیست.
۱۳۹۴/۱۱/۲۵ - ۱۶:۳۳
یادی از استاد فقید حوزه کم خرج ترین عائله حضرت ولیعصر(عج) هستم حوزه/ وقتي كه شوراي مديريت حوزه علميه قم در سال ۱۳۷۶ براي اولين بار خواستند مدرّس نمونه حوزه علميه قم را معرفي كنند، در ميان صدها مدرّس عالي مقام، آيت الله ستوده را برگزيدند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۱۷:۳۹
فرزانگان عالمی که آیت الله العظمی مرعشی او را علامه پژوهشگر و فقیه اصولی معرفی کرد حوزه/ آیت الله سید هادی بجستانی خراسانی، نسبت به سرنوشت مردم و ظلم حاکمان بر آنان حساس بود و در مواقع مختلف به امر به معروف و نهی از منکر، موضع گیری سیاسی و گاه به مبارزه روی می‌آورد.
۱۳۹۴/۱۱/۱۴ - ۲۲:۰۰
نگاهی به زندگینامه صاحب «البراهین الاثنی عشر» یکصد اثر از این عالم ربانی به جای مانده است حوزه / آیت الله سید طیب موسوی جزایری از جمله مشهورترین نوادگان سید نعمت الله جزایری - محدث شناخته شده مذهب تشیع - و از فقهای مجاهد تشیع است.
۱۳۹۴/۱۱/۷ - ۱۵:۴۰
فرزانگان؛ به یاد بانی مسجد چهل ستون تهران حوزه/ مرحوم آيت اللّه سعيد تهرانی در سال ۱۳۳۷ق. برابر با ۱۲۹۸ ش. ديده به جهان گشود و تحصيلات خود را در تهران سپس در قم به پايان رسانيد؛ آن گاه براى تكميل، رهسپار نجف اشرف گرديد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۰:۴۰
فرزانگان تکریم ویژه آیت الله العظمی بروجردی از آل آقا حوزه / روزی در بیرونی خانه آیةالله‌العظمی بروجردی، جایگاه خود با آرامش و مهابت مخصوص خود نشسته بود. دیدیم شیخی متوسط‌القامة، عصا به‌دست، از راهرو جلو می‌آید.
۱۳۹۴/۱۰/۲۲ - ۱۰:۳۴
فرزانگان؛ ماجرای شفای مرحوم آیت الله حسین تقوی از زبان خودش حوزه/ مرحوم آیت الله شیخ حسین تقوی اشتهاردی نقل می کند: بر اثر رطوبت حجره مسكوني مدرسه فيضيه به روماتيسم سختي مبتلا شدم؛ مدت ها طول كشيد و از معالجات نتيجه نگرفتم تا اين كه براي زيارت مرقد حضرت امام رضا(ع) به مشهد مشرف شدم.
۱۳۹۴/۱۰/۱۲ - ۱۰:۱۴
فرزانگان به یاد او که موسس حوزه قم او را شیخ انصاری ثانی لقب داد حوزه/ خطيب و محدث بزرگ، مرحوم حجت الاسلام و المسلمين شيخ مرتضي انصاري قمي، يكي از مبلغان نستوه دين به شمار مي رفت كه در وعظ و تبليغات ديني و ترويج و نشر احاديث اهل بيت(ع)، گوي سبقت از اقران ربود و صوت مواعظ حسنه اش به سراسر ايران رسيد.
۱۳۹۴/۱۰/۵ - ۱۰:۵۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس