*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ \ ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۰ \ Sunday, November 18, 2018
فرزانگان یادی از عالم نامدار گیلان حوزه/ آيت الله حجّتي مهمان دوست و مهمان نواز بود و شايد هيچ شبي نبود كه ميهان نداشته باشد. اهل نماز شب و نافله هاي مستحبي بود و مراقبت داشت كه آنان را ترك نكند. دائم الذّكر بود و اذكاری را همواره بر زبان جاري مي ساخت. وی مقيّد بود كه هر روز زيارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام بخواند
۱۳۹۴/۹/۲۳ - ۱۰:۵۱
نگاهی به زندگی علامه درچه ای، استاد آیت الله بروجردی حوزه /سیّد محمّد باقر دُرچه‌ای از فقیهان امامی قرن سیزدهم و چهاردهم قمری و از استادان حوزه علمیه اصفهان بود که در نجف نزد میرزای شیرازی و میرزا حبیب الله رشتی و در اصفهان نزد محمد باقر خوانساری شاگردی کرد.
۱۳۹۴/۹/۱۴ - ۱۱:۳۹
فرزانگان نگاهی به یک قرن مجاهدت علمی و عملی آیت الله العظمی اراکی(ره) حوزه/ این مرجع تقلید به عالمان مجاهد عشق مي ورزيد و احترام فوق العاده براي آنان قائل بود؛ ايشان بارها به همراهي آیت الله خوانساري، پيشنهاد قيام و مبارزه عليه طاغوت را با آيت الله العظمي بروجردي در ميان گذاشته بودند.
۱۳۹۴/۹/۸ - ۱۵:۱۹
به یاد کتاب شناس نامدار شیعه حوزه/ تسلط مرحوم آیت الله سید عبدالعزیز طباطبایی بر كتابشناسيِ اسلامي از سوی این عالم وارسته جاي شك و شبهه نبود، به صورتي كه اگر نگوييم بي نظير، مسلّم كم نظير بود؛ مسامحه و تعارف در تعبير نبود و مطالبي كه نوشته است با توجه به پشتوانه تحقيق قابل اعتنا بود.
۱۳۹۴/۹/۵ - ۱۲:۵۵
به یاد زعیم حوزه نجف در عصر خفقان رژیم بعث حوزه/ كتاب «البيان فى تفسير القرآن» استاد يكى از مصادر علاقه مندان علوم قرآن و تفسير است و به حق شايسته بود استاد فقيد اين نوشته را تعقيب كند و تا آخر قرآن، آن را ادامه دهد...
۱۳۹۴/۸/۲۸ - ۱۶:۰۹
فرزانگان میرزای کبیر قمی؛ عالِمی که مصداق اخلاقِ عملی بود حوزه/ مرحوم آيت الله سيد احمد شبیری زنجاني می گفت: زمان تحصیل ما در قم، درس رسمي اخلاق نبود. اما نمونه هاي اخلاقي در حوزه از قبيل: آيت الله حاج شيخ ابوالقاسم قمي وجود داشت كه انسان مي توانست زندگي آنان را الگو و سرمشق قرار دهد.
۱۳۹۴/۸/۱۷ - ۱۰:۲۸
روایت آیت الله خزعلی از دو استاد والامقام نرمش آهن در دستان عارف حوزه/ مرحوم آیت الله خزعلی در بیان سلسله خاطرات اساتید و علمای عصر خود، شرح حال آیات شیخ مجتبی قزوینی و حاج شیخ علی اکبر الهیان را این گونه بیان کرده اند.
۱۳۹۴/۸/۱۲ - ۱۶:۳۷
فرزانگان؛ طرح تاسیس تربیت مبلغ از سوی کدام عالم کلید خورد حوزه/ مهم ترين آثار فرهنگي و اجتماعي بنيانگذار «جامعه تعليمات اسلامي» را مي توان همان تأسيس و بنيان مدارس اسلامي در سراسر كشور ايران نام برد تا جائي كه بيش از ۱۸۰مدرسه به نام وی در دفاتر مربوطه ثبت و ضبط گرديد.
۱۳۹۴/۸/۱۱ - ۱۴:۴۳
عالمی که نماد اخلاق و تواضع بود حوزه/ آیت‌الله انصاری، با داشتن جایگاه رفیع علمی اگر طلبه جوانی به حضورش می‌رسید با احترام جلو پایش برمی خاست و در برابر حاضران به تکریم و احترام وی می‌پرداخت.
۱۳۹۴/۸/۳ - ۱۶:۰۲
فرزانگان: شیخ صدوق به استادی این فرد افتخار می کرد حوزه/ جعفر بن حسين مؤمن قمي يكي از نمونه هاي برجسته عالمان شيعي است كه متانت تمامي داشت و اين موقعيّت شايسته را در پرتو بهره مندي از سرچشمه هاي زلال معرفت به دست آورده بود.
۱۳۹۴/۷/۲۵ - ۱۱:۴۶
نشانی از بی نشان به یاد مجتهدی که هر روز منبر می رفت حوزه/ روز مقیّد بود که برای ارشاد و هدایت مردم منبر برود و آنان را با پند و موعظه سازنده خویش در مسیر الهی سوق دهد.
۱۳۹۴/۷/۱۲ - ۰۹:۰۶
فرزانگان؛ عالمی که صداقت و امانتداری او به تأیید حضرت صاحب‌الامر علیه‌السلام رسید حوزه / از افتخارات شیخ محمدحسین کاظمی، این بود که صداقت و امانتش به تأیید حضرت صاحب‌الامر علیه‌السلام رسید و نیابت آن فقیه وارسته را آن حضرت امضاء فرمودند.
۱۳۹۴/۷/۵ - ۰۸:۱۴
آیت الله خزعلی به قلم خودش خبرگزاری رسمی حوزه در پی درگذشت آیت الله خزعلی، زندگی نامه خود نوشت این عالم فقید را منتشر می کند.
۱۳۹۴/۶/۲۵ - ۱۲:۰۳
تشکر ویژه میرزا جواد تبریزی از یک طلبه حوزه/ خدا را شاهد مي گيرم كه من از متهجّدين و شب زنده داران، كسي را مي شناسم كه به هنگام سحر صداي فرشته اي كه او را بيدار مي كند، مي شنود. فرشته با لفظ «آقا» به او خطاب مي كند....
۱۳۹۴/۶/۸ - ۱۳:۵۸
فرزانگان: به یاد عالم محبوب آستانه اشرفیه حوزه/ مرحوم آیت الله ضيايي از جمله شخصيت هاي برجسته و شاخصي بود كه با توجه به تحصيلات دانشگاهي و تسلط و احاطه بر مباني مسلك ها و شناخت عناصر منحرف و عقايد آنان، منزل خود را پايگاه پاسخ گويي به سؤالات علمي و شبهات گوناگون... قرار داده بود.
۱۳۹۴/۶/۱ - ۱۷:۰۰
فرزانگان: مجلسي كه در آن غيبت شود درس گفتن روا نیست! حوزه/ آيت الله علي علم الهدي در هيئت ۲۷ نفره اتحاد اسلام عضويت داشت و مانند بسياري از عالمان و بزرگان خطه گيلان مانند: سيّد عبدالوهاب صالح ضيابري، سيّد محمود مجتهد روحاني، شيخ محمدرضا حكيمي، شيخ ملا محمد خمامي و... در نهضت ديني جنگل به رهبري ميرزا كوچك خان، نقش فعالانه داشت.
۱۳۹۴/۵/۲۱ - ۱۶:۱۰
فرزانگان؛ ملاعلی همدانی و کرسی مرجع پرور او حوزه/ اگر خواستی منبری شوی، دو چیز را فراموش نکن: اول به همان قصد و نیّت دو رکعت نماز برای خدا می خوانی و به همان نیّت منبر برو. دوم، بدان! مردمی که پای منبر تو نشسته اند، شریف ترین عضوشان که مغز است در اختیار تو قرار داده اند، ببین چه به مغز مردم می ریزی؟
۱۳۹۴/۵/۱۷ - ۱۸:۲۷
فرزانگان؛ نیم نگاهی به جایگاه فقهی شیخ فضل الله نوری حوزه/ نور چشمم شيخ فضل الله ... همانا او در تحصيل قواعد علمي و اصول اجتهادي ... به آرزوي خود دست يافته و عالمي رباني، رهنمايي راستين و حقاني، مجتهدي متبحّر و كامل و جامع و معقول و منقول گرديده است. رواست كه بندگان مؤمن خدا وي را در امور ديني مرجع خود قرار دهند.
۱۳۹۴/۵/۱۰ - ۱۲:۰۶
فرزانگان: به یاد او که هم عصر سه امام معصوم بود حوزه/ احمد بن محمد بن عيسي که محدّثی دقيق بوده، اخبار زيادي از عباس بن معروف قمی نقل كرده است كه بي گمان نشانه اعتماد او است.
۱۳۹۴/۵/۷ - ۱۲:۰۲
فرزانگان؛ عالمی که تا چهل کیلومتری نجف به استقبال امام آمد حوزه/ محقق طبسي از جمله كساني بود كه براي تعظيم و تكريم هر چه بيشتر امام و ناكام گذاشتن دشمنان اسلام، تا چهل كيلومتري نجف اشرف به استقبال امام شتافت و با آگاهي و بصيرت مي گفت: بايد از زحمات اين مرد (يعني امام خميني) تقدير به عمل آورد.
۱۳۹۴/۴/۲۳ - ۱۰:۲۲
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس