*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ \ ۱۳ ربيع الأول ۱۴۴۰ \ Wednesday, November 21, 2018
فرزانگان؛ ابتکار عالم شیعی درمقابله با جریانی انحرافی حوزه/ احمد بن محمد بن عيسي اشعري يكي از راويان نور است كه رهبري شيعيان قم را به عهده داشت. فزوني رواياتي كه از وي برجاي مانده پژوهش در زندگي وي را ضروري مي سازد.
۱۳۹۴/۴/۱۵ - ۱۵:۰۳
عالم و محدثی که محضر چهار امام را درک کرد حوزه/ بيشتر رواياتي كه ريّان بن صلت قمی از امامان معصوم (ع) نقل كرده، در ابواب مختلف فقهي است كه نشان از توجه و عنايت خاص او به مسايل فقهي و فهم صحيح احكام شرعي دارد.
۱۳۹۴/۴/۸ - ۱۳:۱۵
صاحب عروه از نگاه آیت الله شبیری زنجانی حوزه/ مرحوم آسيد محمد كاظم يزدى چند خصوصيت مثبت بسيار جالب داشتند؛ از جمله آنكه از نوابغ فقه بوده و علمش قابل انكار نبود. آنان كه با وى غرضى نداشتند، عموماً علم وى را در سطح بالا تصديق مى‏كردند، حتى خود آخوند خراسانى به برجستگى ايشان اذعان داشت.
۱۳۹۴/۴/۱ - ۱۲:۴۱
فرزانگان؛ آیت الله انگجی پیشرو در مبارزه با پهلوی حوزه/ در جريان حركت هاي ضد ديني حکومت پهلوي، آيت الله سید ابوالحسن انگجي پيشرو مبارزين بود و تبريز را عملاً كانون مبارزه بر عليه پهلوي كرده بود؛ دولت نيز به جهت اينكه از نفوذ ايشان در بين مردم اطلاع داشت، از جانب اين عالم بزرگ بيمناك بود و به همين جهت .... او را از شهر تبريز تبعيد كرد.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۰۸
فرزانگان سرگذشت خود نوشت آیت الله فضل الله زنجانی (ره) حوزه /مرحوم آیت الله فضل الله زنجانی ازعالمان بزرگ شیعه دارای تالیفات واجازات متعددی ازسوی بزرگان عصر خود می باشد.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۲:۱۱
سرگذشت خودنوشت ؛علامه سید حسن صدر(ره) حوزه/ سید حسن صدر؛ از علمای نام آوری است و دارای بیش از 40 اثر علمی است که در میان انها کتاب تاسیس الشیعه و نیز کتاب در تایید کفر ابن تیمیه را باید از شاهکارهای نوشتاری این عالم عارف دانست.
۱۳۹۴/۲/۲۳ - ۱۷:۳۳
مردی که برای بار دوم زیست نخستین رساله عملیه به شیوه‌ کنونی را کدام عالم نوشت حوزه/حاج شیخ علی اصغر کرباسچیان که بعدها لقب علامه یافت و منشأ تحولاتی بزرگ درآموزش عقیدتی و تأسیس مدارس امروزین دینی شد، آن سان زیست که گویی برای بار دوم است که به این جهان پا می گذارد.
۱۳۹۴/۲/۱۹ - ۰۹:۲۹
به مناسبت سالروز رحلت آیت الله کمالوند نگاهی به نقش آیت الله کمالوند در مبارزه علیه طاغوت حوزه/ مرحوم آیت الله کمالوند در میان مردم خرم آباد دارای محبوبیتی خاص بود و از نفوذ سیاسی- اجتماعی یک مرجع بهره می برد. محبوبیت فراوان آن مجتهد وارسته تنها در سایه اخلاق و پرهیزگاری شکل گرفت.
۱۳۹۴/۲/۱۶ - ۱۳:۱۷
نگاهی به زندگی کودکی که پشت در مکتب خانه خوابش بُرد نمره بیستی که شهید مطهری گرفت حوزه/ مرحوم راشد صفحه ای از کتاب منظومه را می گشاید و از ایشان می خواهد تا به ترجمه و شرح آن بپردازد. مطهری مباحث منظومه را با توجه به اشارات و اسفار به تفصیل شرح می دهد. راشد که از فضل او در حیرت می ماند رو به وی کرده و می گوید: صبر کن ما از بیست بالاتر نداریم. این نمرۀ بیست؛ حالا مطلب را ادامه بده تا ما استفاده کنیم!.
۱۳۹۴/۲/۱۳ - ۱۷:۴۶
آیت الله کاشف الغطاء: قلب‌های همه ما علیه انگلیس است حوزه/ اگر سياست به معناي پند، راهنمايي، نهي از فساد، نصيحت و مبارزه با استعمار است، من اهل سياستم. آري، من تا فرق سر غرق در سياستم. چنين سياستي از واجبات است.
۱۳۹۴/۲/۹ - ۱۲:۱۹
نخستین مجتهدی که در جریان انقلاب لباس رزم پوشید حوزه/ از خودگذشتگى و به خدا پيوستگى، او را به مرزى رسانده بود كه از اهانت به خود مى گذشت اما اهانت به نظام و مسئولين را تحمل نمى كرد. اجازه نمى داد كسى باورها و اعتقادات مردم را به مسخره بگيرد.
۱۳۹۴/۲/۸ - ۱۶:۱۱
به یاد او که مرجعی انقلابی و مجاهدپرور بود آيت الله اراكى از آغاز نهضت امام خمينى(ره)در سال 1341، همواره به پشتيبانى از ايشان برآمدند؛ با این كه بيش از ده سال از امام (ره) بزرگتر بودند،
۱۳۹۴/۱/۲۶ - ۰۹:۰۱
فرزانگان وقتی دولت محمدشاه دست‌بوس سید شفتی می‌شود حوزه/ طاقت شنيدن مصائب‌ اهل بيت عصمت‌ علیهم السلام را نداشت و لذا در هر زماني او در مسجد حضور داشت‌، ذاكرين بالاي منبر نمي‌رفتند و صبر مي‌كردند تا وی از مسجد خارج شود.
۱۳۹۴/۱/۳ - ۱۱:۰۲
فرزانگان عالمی که خداوند نور فقه را در قلب او تابانده بود حوزه/ حراست و نگهبانی از مرزهای اعتقادی و باورهای دینی و دفاع از آن ها در برابر شبهات فکری از وظایف بزرگ عالمان حوزه دین است.
۱۳۹۳/۱۲/۱۴ - ۱۱:۱۹
فرزانگان سیاستمدار پارسا نگاهی به حیات علمی - اخلاقی آیت الله شیخ محمد انبوهی حوزه/ آیت‌الله انبوهی به خاطر روحیه اخلاقی والا، زهد، تقوی و پارسایی که از پدر و اجداد خود به ارث برده و در مکتب نبوی و علوی آموخته بود، هرگز به سراغ دنیا نرفت
۱۳۹۳/۱۲/۹ - ۱۰:۱۷
تسلط علامه بلاغی به چهار زبان رسمی حوزه/ نوشته هاي مرحوم علامه بلاغی با قلم و سبكى ابتكارى و در قالب هاى ادبى و شعر، داستان، رُمان و مناظره به رشته تحرير درآمده و برخى از مسائل عقيدتى و فلسفى را در قالب شعر سروده و شعرهای او حامل پيام می باشد.
۱۳۹۳/۱۱/۱۸ - ۱۷:۱۴
علامه شعرانی در هفت علم کتاب نوشت حوزه / علامه شيخ ابوالحسن شعرانى از شخصيت‌هاى برجسته و دانشمند كم نظير اسلامى در قرن چهاردهم هجرى است که در علوم مختلف زبانزد خاص و عام بود.
۱۳۹۳/۱۱/۸ - ۱۸:۲۵
فرزانگان به یاد بنیانگذار موسسه ملی اقتصاد در ایران حوزه/ چشمان بیدار علماء شیعه در طول تاریخ باعث شده تا مال، جان و سرزمین مسلمانان از گزند دژخیمان روباه صفت در امان بماند؛ تورّق زندگی چنین بزرگانی، کمترین تشکر از آن هاست.
۱۳۹۳/۱۰/۲۹ - ۱۴:۴۱
فرزانگان: جایزه ویژه برای کشتن کسروی حوزه/ او از سخن بیهوده پرهیز و از حرکتی که موجب کدورت باشد، امتناع می ورزید. زهد و ورع این عالم بزرگ در مقابل علمش زبانزد بود به همین خاطر مردم عاشق وی بودند.
۱۳۹۳/۱۰/۲۱ - ۱۰:۰۴
فرزانگان دست پرورده میرزای شیرازی حوزه/آن بزرگوار از نظر اخلاق، یک مربی نمونه و متین بود و بدین سبب تدریس سازنده‌ای داشت. ایشان بسیار مورد عنایت آیات و مراجع عظام به ویژه آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی بود.
۱۳۹۳/۱۰/۱۵ - ۱۱:۴۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس