*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۸ رمضان ۱۴۴۰ \ Friday, May 24, 2019
تشکر ویژه میرزا جواد تبریزی از یک طلبه حوزه/ خدا را شاهد مي گيرم كه من از متهجّدين و شب زنده داران، كسي را مي شناسم كه به هنگام سحر صداي فرشته اي كه او را بيدار مي كند، مي شنود. فرشته با لفظ «آقا» به او خطاب مي كند....
۱۳۹۴/۶/۸ - ۱۳:۵۸
فرزانگان: به یاد عالم محبوب آستانه اشرفیه حوزه/ مرحوم آیت الله ضيايي از جمله شخصيت هاي برجسته و شاخصي بود كه با توجه به تحصيلات دانشگاهي و تسلط و احاطه بر مباني مسلك ها و شناخت عناصر منحرف و عقايد آنان، منزل خود را پايگاه پاسخ گويي به سؤالات علمي و شبهات گوناگون... قرار داده بود.
۱۳۹۴/۶/۱ - ۱۷:۰۰
فرزانگان: مجلسي كه در آن غيبت شود درس گفتن روا نیست! حوزه/ آيت الله علي علم الهدي در هيئت ۲۷ نفره اتحاد اسلام عضويت داشت و مانند بسياري از عالمان و بزرگان خطه گيلان مانند: سيّد عبدالوهاب صالح ضيابري، سيّد محمود مجتهد روحاني، شيخ محمدرضا حكيمي، شيخ ملا محمد خمامي و... در نهضت ديني جنگل به رهبري ميرزا كوچك خان، نقش فعالانه داشت.
۱۳۹۴/۵/۲۱ - ۱۶:۱۰
فرزانگان؛ ملاعلی همدانی و کرسی مرجع پرور او حوزه/ اگر خواستی منبری شوی، دو چیز را فراموش نکن: اول به همان قصد و نیّت دو رکعت نماز برای خدا می خوانی و به همان نیّت منبر برو. دوم، بدان! مردمی که پای منبر تو نشسته اند، شریف ترین عضوشان که مغز است در اختیار تو قرار داده اند، ببین چه به مغز مردم می ریزی؟
۱۳۹۴/۵/۱۷ - ۱۸:۲۷
فرزانگان؛ نیم نگاهی به جایگاه فقهی شیخ فضل الله نوری حوزه/ نور چشمم شيخ فضل الله ... همانا او در تحصيل قواعد علمي و اصول اجتهادي ... به آرزوي خود دست يافته و عالمي رباني، رهنمايي راستين و حقاني، مجتهدي متبحّر و كامل و جامع و معقول و منقول گرديده است. رواست كه بندگان مؤمن خدا وي را در امور ديني مرجع خود قرار دهند.
۱۳۹۴/۵/۱۰ - ۱۲:۰۶
فرزانگان: به یاد او که هم عصر سه امام معصوم بود حوزه/ احمد بن محمد بن عيسي که محدّثی دقيق بوده، اخبار زيادي از عباس بن معروف قمی نقل كرده است كه بي گمان نشانه اعتماد او است.
۱۳۹۴/۵/۷ - ۱۲:۰۲
فرزانگان؛ عالمی که تا چهل کیلومتری نجف به استقبال امام آمد حوزه/ محقق طبسي از جمله كساني بود كه براي تعظيم و تكريم هر چه بيشتر امام و ناكام گذاشتن دشمنان اسلام، تا چهل كيلومتري نجف اشرف به استقبال امام شتافت و با آگاهي و بصيرت مي گفت: بايد از زحمات اين مرد (يعني امام خميني) تقدير به عمل آورد.
۱۳۹۴/۴/۲۳ - ۱۰:۲۲
فرزانگان؛ ابتکار عالم شیعی درمقابله با جریانی انحرافی حوزه/ احمد بن محمد بن عيسي اشعري يكي از راويان نور است كه رهبري شيعيان قم را به عهده داشت. فزوني رواياتي كه از وي برجاي مانده پژوهش در زندگي وي را ضروري مي سازد.
۱۳۹۴/۴/۱۵ - ۱۵:۰۳
عالم و محدثی که محضر چهار امام را درک کرد حوزه/ بيشتر رواياتي كه ريّان بن صلت قمی از امامان معصوم (ع) نقل كرده، در ابواب مختلف فقهي است كه نشان از توجه و عنايت خاص او به مسايل فقهي و فهم صحيح احكام شرعي دارد.
۱۳۹۴/۴/۸ - ۱۳:۱۵
صاحب عروه از نگاه آیت الله شبیری زنجانی حوزه/ مرحوم آسيد محمد كاظم يزدى چند خصوصيت مثبت بسيار جالب داشتند؛ از جمله آنكه از نوابغ فقه بوده و علمش قابل انكار نبود. آنان كه با وى غرضى نداشتند، عموماً علم وى را در سطح بالا تصديق مى‏كردند، حتى خود آخوند خراسانى به برجستگى ايشان اذعان داشت.
۱۳۹۴/۴/۱ - ۱۲:۴۱
فرزانگان؛ آیت الله انگجی پیشرو در مبارزه با پهلوی حوزه/ در جريان حركت هاي ضد ديني حکومت پهلوي، آيت الله سید ابوالحسن انگجي پيشرو مبارزين بود و تبريز را عملاً كانون مبارزه بر عليه پهلوي كرده بود؛ دولت نيز به جهت اينكه از نفوذ ايشان در بين مردم اطلاع داشت، از جانب اين عالم بزرگ بيمناك بود و به همين جهت .... او را از شهر تبريز تبعيد كرد.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۰۸
فرزانگان سرگذشت خود نوشت آیت الله فضل الله زنجانی (ره) حوزه /مرحوم آیت الله فضل الله زنجانی ازعالمان بزرگ شیعه دارای تالیفات واجازات متعددی ازسوی بزرگان عصر خود می باشد.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۲:۱۱
سرگذشت خودنوشت ؛علامه سید حسن صدر(ره) حوزه/ سید حسن صدر؛ از علمای نام آوری است و دارای بیش از 40 اثر علمی است که در میان انها کتاب تاسیس الشیعه و نیز کتاب در تایید کفر ابن تیمیه را باید از شاهکارهای نوشتاری این عالم عارف دانست.
۱۳۹۴/۲/۲۳ - ۱۷:۳۳
مردی که برای بار دوم زیست نخستین رساله عملیه به شیوه‌ کنونی را کدام عالم نوشت حوزه/حاج شیخ علی اصغر کرباسچیان که بعدها لقب علامه یافت و منشأ تحولاتی بزرگ درآموزش عقیدتی و تأسیس مدارس امروزین دینی شد، آن سان زیست که گویی برای بار دوم است که به این جهان پا می گذارد.
۱۳۹۴/۲/۱۹ - ۰۹:۲۹
به مناسبت سالروز رحلت آیت الله کمالوند نگاهی به نقش آیت الله کمالوند در مبارزه علیه طاغوت حوزه/ مرحوم آیت الله کمالوند در میان مردم خرم آباد دارای محبوبیتی خاص بود و از نفوذ سیاسی- اجتماعی یک مرجع بهره می برد. محبوبیت فراوان آن مجتهد وارسته تنها در سایه اخلاق و پرهیزگاری شکل گرفت.
۱۳۹۴/۲/۱۶ - ۱۳:۱۷
نگاهی به زندگی کودکی که پشت در مکتب خانه خوابش بُرد نمره بیستی که شهید مطهری گرفت حوزه/ مرحوم راشد صفحه ای از کتاب منظومه را می گشاید و از ایشان می خواهد تا به ترجمه و شرح آن بپردازد. مطهری مباحث منظومه را با توجه به اشارات و اسفار به تفصیل شرح می دهد. راشد که از فضل او در حیرت می ماند رو به وی کرده و می گوید: صبر کن ما از بیست بالاتر نداریم. این نمرۀ بیست؛ حالا مطلب را ادامه بده تا ما استفاده کنیم!.
۱۳۹۴/۲/۱۳ - ۱۷:۴۶
آیت الله کاشف الغطاء: قلب‌های همه ما علیه انگلیس است حوزه/ اگر سياست به معناي پند، راهنمايي، نهي از فساد، نصيحت و مبارزه با استعمار است، من اهل سياستم. آري، من تا فرق سر غرق در سياستم. چنين سياستي از واجبات است.
۱۳۹۴/۲/۹ - ۱۲:۱۹
نخستین مجتهدی که در جریان انقلاب لباس رزم پوشید حوزه/ از خودگذشتگى و به خدا پيوستگى، او را به مرزى رسانده بود كه از اهانت به خود مى گذشت اما اهانت به نظام و مسئولين را تحمل نمى كرد. اجازه نمى داد كسى باورها و اعتقادات مردم را به مسخره بگيرد.
۱۳۹۴/۲/۸ - ۱۶:۱۱
به یاد او که مرجعی انقلابی و مجاهدپرور بود آيت الله اراكى از آغاز نهضت امام خمينى(ره)در سال 1341، همواره به پشتيبانى از ايشان برآمدند؛ با این كه بيش از ده سال از امام (ره) بزرگتر بودند،
۱۳۹۴/۱/۲۶ - ۰۹:۰۱
فرزانگان وقتی دولت محمدشاه دست‌بوس سید شفتی می‌شود حوزه/ طاقت شنيدن مصائب‌ اهل بيت عصمت‌ علیهم السلام را نداشت و لذا در هر زماني او در مسجد حضور داشت‌، ذاكرين بالاي منبر نمي‌رفتند و صبر مي‌كردند تا وی از مسجد خارج شود.
۱۳۹۴/۱/۳ - ۱۱:۰۲
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس