*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ \ ۵ شوال ۱۴۳۹ \ Wednesday, June 20, 2018
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷  -  ۱۷:۰۷
یادداشت وارده در انتقاد از برنامه های سحرگاهی رسانه ملی؛ "دوش وقت سحر از غصه نجاتمان بدهید..." حوزه / رسانه ملی مخصوصا در حوزه برنامه های سحرگاهی و به خصوص در چند سال اخیر نه تنها به خود زحمت نوآوری در ساخت برنامه در این عرصه را نداده بلکه ابتدائی ترین و دم دستی شکل برنامه سازی را انتخاب کرده...
مراتب هفتگانه اخلاص از منظر آیت الله العظمی مظاهری‏ حوزه/ مراتب هفتگانه اخلاص در شش مرتبۀ آن در ردیف «مخلِصین» قرار گرفته و یک صورت آن که عبادت عارفین است در زمرۀ «مخلَصین» قرار می گیرد که سيره انبياء و ائمه (ع) بوده است.
۱۳۹۵/۶/۱۶ - ۰۰:۲۰
یادداشت چرا رهبر انقلاب از عبارت شجره ملعونه استفاده کردند؟ حوزه/ به کار بردن عبارت شجرۀ ملعونه برای آل ‌سعود در پیام حج رهبر انقلاب، نشان دهنده خط منحرفی است که در جهان اسلام به وجود آمده که با رفتار و گفتار خود، موجبات فتنه در بین مسلمین را ایجاد کرده ‌اند.
۱۳۹۵/۶/۱۵ - ۱۶:۱۵
دیدگاه مشترک شیعه و اهل سنت درباره فضَایل مسجد حوزه / هیچ‌ یک از مذاهب اسلامی درباره مسجد - که مفاهیم زیادی دارد - با یکدیگر فرقی ندارند و نکته‌ای که ما شیعیان در باره مسجد داشته باشیم و علمای اهل سنّت نداشته باشند وجود ندارد.
۱۳۹۵/۶/۱۴ - ۱۱:۵۲
نهاد خانواده و سازندگي هاى ازدواج عواملی که باعث تثبیت ازدواج می شود حوزه /انسان ها، گر چه واحدهاى جدا از هم اند، اما عوامل مختلفى از اين آحاد، مجموعه پديد مى آورد و آنان را به شكل هاى مختلفى با هم و مرتبط با يكديگر مى سازد، خانواده ، يكى از اين گونه مجموعه ها و از مقدس ترين نهادهاى اجتماعى و پيوند دهنده افراد به شمار مى آيد.
۱۳۹۵/۶/۱۳ - ۱۵:۱۵
نوشتار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی؛ افزایش پسران و دختران ازدواج نکرده علامت نقص جامعه است حوزه/ پسران و دختران بدون همسر هر چه بیشتر شود، علامت نقص اجتماعی است و هر چه کمتر باشد، علامت کمال جامعه و التزام به اخلاق اسلامی است.
۱۳۹۵/۶/۱۳ - ۱۲:۵۳
عوامل دست یابی به بصیرت از منظر امام علی(علیه السلام) حوزه/ داشتن بینش صحیح و بصیرت برآمده از آموزه ‌های دینی، نقش بسزایی در تصحیح افعال انسان دارد و بخشی از مفهوم اصلی نیّت و حسن فاعلی در همین عنصر نهفته است.
۱۳۹۵/۶/۱۲ - ۱۳:۵۵
شش حقیقت روح نماز در نگاه فیض کاشانی حوزه / عبد وقتى مى تواند حقيقت بندگى و آثار عبادت را از خود ظهور دهد كه در تمام حركات و سكنات، نيّتش براى خدا باشد ، و اگر نيّت براى خدا قرار نگيرد غافل است و غافل به فرموده قرآن مجيد ( كَالْاَنْعام )است .
۱۳۹۵/۶/۱۱ - ۲۰:۱۵
پاسخ علمای اهل سنت به دو شبهه وهابیت وهابیت ، ابن تیمیه را برتر از پیامبراسلام(ص) می داند؟! حوزه/ وهابيون علم غيب ابن تيميه و آگاهي پيدا كردن وي از لوح محفوظ و خبر دادن از باطن مردم را‌ براي او كه به گفته علماي اهل سنت، دشمن اهل ‏بيت(علیهم السلام) بود،‌ قائل هستند؛ اما حتی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نمي ‏تواند با اذن خدا علم غيب داشته باشد، و اگر كسي چنين ادعايي را در مورد آنها داشته باشد، كافر می ‏دانند؟!‌
۱۳۹۵/۶/۶ - ۱۰:۵۵
دحوالارض و برنامه هاي معنوي آن حوزه/ درک معنای دحو الارض و حقیقت آن از اموری است که در کتب اهل عرفان و معرفت و در تفاسیر و کتب اهل هیئت و نجوم مورد بررسی و مناقشات فراوانی بوده است.
۱۳۹۵/۶/۶ - ۰۹:۴۵
نوشته ای از مرحوم استاد آل کاظمی چرا غسل جمعه سنت شد؟ حوزه/ خداوند نمازهای واجب را با نمازهای نافله تکمیل ساخت و روزه واجب را با روزه های مستحبی تکمیل کرد؛ و وضوء نمازهای واجب نیز با غسل روز جمعه تکمیل فرمود...
۱۳۹۵/۵/۲۸ - ۱۸:۳۵
نوشتاری از آیت الله العظمی جوادی آملی؛ دلایل قرآنی ضرورت رجوع مردم به امام حوزه/ عترت طاهره كساني هستند كه بر گويا ساختن قرآن و شنيدن نجواي آن و آگاهي بر باطن پنهان آن توانمندند و مفسران و مترجمان حقيقي قرآنند و بر مردم واجب است كه چون قرآن، به ايشان نيز رجوع كنند. چون اين دو (معصوم و قرآن) هرگز از يكديگر جدا نمي ‏گردند.
۱۳۹۵/۵/۲۴ - ۱۱:۴۸
مناظره و تفاوت های ۶ گانۀ مراء و جدل حوزه/ مراء، نکوهیده و مذموم است؛ زیرا معمولاً در مورد مخاصمه و نزاع درباره حقی گفته می ‌شود که ظاهر و آشکار شده؛ ولی جدال همیشه اینگونه نیست.
۱۳۹۵/۵/۱۴ - ۱۵:۲۶
به مناسبت میلاد نور؛ درس هایی از ولایت پذیری کریمه اهل بیت (س) حوزه/ اگرچه در دین اسلام تأكید شده كه زنان حتی الإمكان در پس پرده عفاف حجاب باشند و حضور در درون سنگر خانه و جبهه جهاد تربیت انسان، برای آنها از هر چیز دیگری بهتر است، اما این مادامی است كه این جهاد با واجب بزرگتری كه دفاع از حریم ولایت است تزاحم نداشته باشد. آن وقت...
۱۳۹۵/۵/۱۳ - ۱۸:۴۷
آیت الله العظمی مظاهری در تفسیر آیه ۶۰ سوره یس؛ ۴ نظریه دربارۀ معاهده در «عالم ذر» حوزه/ در اين كه ما يك عالم «ذر» داريم هيچ اشكالي نيست هم قرآن و هم روايات فراواني بر آن دلالت دارد. علامه مجلسي(ره) بيش از صد روايت براي عالم ذر در بحارالانوار آورده ‌اند.
۱۳۹۵/۵/۱۰ - ۱۵:۳۱
آیت الله مصباح یزدی تشریح کرد؛ «عفو» یا «مجازات» کدامیک رحمانی است حوزه / فلسفه عفو و گذشت اين است كه انسان خاطى متنبّه شده، خود را اصلاح نمايد و دشمنى او به دوستى تبديل گردد ،بنابراين اگر عفو موجب جرى تر شدن فرد گناه كار گردد، نبايد از او گذشت نمود.
۱۳۹۵/۵/۱۰ - ۰۸:۰۴
اقسام روش ها و گرایش های تفسیری در فهم قرآن حوزه/ هر دانشمندى تخصص علمى خود را وسيله فهم قرآن قرار مى دهد و از زاويه دانشى كه در آن تبحّر دارد، به قرآن مى نگرد؛ از اين رو مى توان تفاسير را به انواع گوناگونى تقسيم كرد: ادبى و لغوى، كلامى، فلسفى، عرفانى، اجتماعى، علمى يا جامع.
۱۳۹۵/۵/۳ - ۰۰:۰۵
یادداشت مدیر مسئول مدیریت حوزه؛ توفیقات، انتظارات حوزه/ آیین تودیع و معارفه مدیران حوزه، رویدادی بود که اهل نظر به بهانه آن، بازنگاهی به خدمات ادوار پیشین و برنامه های روشن پسین نمایند.
۱۳۹۵/۴/۳۰ - ۱۲:۱۴
نگاهی به مسابقه برد برد از نگاه قرآن و روایات حوزه/ گروهی که در رقابت و مسابقه ‌اي سالم سعی دارند تا با كار و تلاش بر دارايي ‏هاي حلال خويش بيفزايند تا با آن، هم خانواده خود را در رفاه و آسايش قرار دهند و هم گره از مشكلات ديگران بگشايند و هم خود را به آخرت آباد برسانند.
۱۳۹۵/۴/۲۹ - ۰۰:۰۴
مقاله ای از آیت الله دوزدوزانی چرا باید حتماً دین داشته باشیم؟ حوزه/ حضرت آیت الله یدالله دوزدوزانی تبریزی در مقاله ای با طرح چند سئوال فلسفه دینداری و نیز بهترین دین و بهترین مذهب را به رشته تحریر در آورده است.
۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۱۷:۴۹
حریم روابط با نامحرم از نگاه اسلام حوزه /بر اساس سنّت جاري مسلمين از زمان رسول اكرم(صلي الله عليه و آله) زنان از شركت در مجالس و مجامع منع نمي‌شده‌اند ولي همواره اصل "حريم" رعايت مي‌شده و در مساجد و مجامع حتي در كوچه و معبر زن و مرد مختلط نبوده است.
۱۳۹۵/۴/۲۶ - ۱۶:۰۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس