*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۶ رمضان ۱۴۴۰ \ Wednesday, May 22, 2019
دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸  -  ۱۰:۴۷
یادداشت رسیده: فضای مجازی یا فضای ولنگاری؟ حوزه/ کارایی فضای مجازی برای دشمنان انقلاب اسلامی فراتر از این حرف هاست، آن ها اگر از لحاظ اقتصادی و سیاسی آرایش جنگی گرفته اند باتوجه و باکمک همین فضای مجازی است.
یادداشت رسیده؛ فاطمه (سلام الله علیها) و حقیقت عبادات حوزه/ زهرا(س) در آخرين ساعت هاى وداع به اميرالمؤمنين (ع) گفت: پسر عمو! در طول عمر هرگز به تو دروغ نگفتم و خيانت نكردم و هيچگاه با تو مخالفت ننمودم. اميرالمؤمنين در پاسخ فرمود: آرى اى دختر پيامبر! معاذ اللَّه كه تو خلافى را مرتكب شده باشى. مرتبه خداشناسى و نيكوكارى و تقوا و خداترسى تو بالاتر از آن است كه با من مخالفت كرده باشى. مفارقت از تو بسيار بر من سخت است.
۱۳۹۷/۱۱/۶ - ۰۰:۲۲
یادداشت رسیده: شبکه های مذهبی به کام شبکه های مروج فرهنگ و سبک زندگی غربی حوزه/ ارائه سرویس به برخی شبکه های مذهبی توانسته فضایی را ایجاد کند که این سرویس دهنده به نام ارائه سرویس به این شبکه ها خود گرداننده و تامین مالی کننده شبکه هایی باشد که مروج سبک زندگی غربی در بدترین حالت ممکنه خود هستند.
۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۲۲:۱۰
یادداشت رسیده: انقلاب شناسی و انقلابی‌گری در بیاناتِ مقام معظّم رهبری حوزه/ قانون‌پذیری مهمترین معیار انقلابی بودن است که باید با ویژگی‌های پرهیز از سیاست زدگی، نداشتن ترس، صراحت در بیان حق، نیفتادن در دام افراط و تفریط، وحدت، توکّل به خدا، ساده زیستی و نفی اشرافیّت، روحیه‌ی استقلال طلبی و نفی وابستگی و مردمی بودن همراه باشد.
۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۰۸:۵۸
یادداشت رسیده؛ معاش اهالی فرهنگ و ارتباط آن با اصلاح کشور حوزه/ اگر دم از انقلاب و عدالت اسلامی می زنیم نباید از این نکته غافل ماند که این فعالین حوزه فرهنگ هستند که حیات و ممات تمدن اسلامی به دست آنهاست و دور از عدالت است که همچنان بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی هنوز چشم انتظار عدالت حداقلی معاش خویش باشند.
۱۳۹۷/۱۰/۳۰ - ۱۱:۰۰
لزوم مقابله با شایعه سازی دشمن در فضای مجازی حوزه/ مرتضی نجفی قدسی نوشت: آگاهی بخشی به عموم مردم وظیفه همه است و هر کس به هر میزان که اثرگذار است باید نسبت به افزایش سطح آگاهی‌‏های مردم و آشنایی آنها با شگردهای دشمنان و مقابله با آنها تلاش کند و نگذارند مردم تحت تاثیر شایعات مکارانه آنها قرار بگیرند.
۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۱:۵۶
یادداشت: تحقیر آخوند خراسانی یا بزرگداشت وی/غلبه نگاه دشمنانه در شنیدن سخنان آیت الله جوادی آملی حوزه/ چند روزی است کانال‌های تلگرامی افراط‌گرایان شیعه با انتشار کلیپی از سخنرانی آیت الله جوادی آملی در آئین رونمایی از کتاب «تحریر الاصول» اتهام توهین به آخوند خراسانی را به ایشان نسبت می‌دهند.
۱۳۹۷/۱۰/۱۴ - ۲۲:۱۰
یادداشت رسیده: ذبح اخلاق علمی به‌پای گرایش‌ سیاسی شگفت‌تر آنکه جناب سروش محلاتی در بخش دیگری از مصاحبه خود نظریه منطقة‌الفراغ شهید صدر را این‌طور توضیح می‌دهد: «شهید صدر این قلمرو را قلمروی آزادی انسان و اختیار او برای شیوه زندگی می‌داند. این قلمرو در اختیار انسان است؛ یعنی شهروندان نسبت به آن تصمیم می‌گیرند» و ...
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۸:۲۳
یادداشت رسیده: چه نیازیست به شهید دیالمه؟! حوزه/ در سالیان اخیر، از ویژگی­های مختلف شهید دیالمه سخن گفته­ اند، ولی کمتر به «زهد و ساده­ زیستی» شهید اشاره کرده‏ اند. شاید بتوان گفت زهد و ساده­زیستی از مهمترین گمشده ‏های امروز فعالان فرهنگی و انقلابی و خصوصاً مدعیان انقلابی ماست. استقبال برخی نهادها از برخی فعالان انقلابی باعث شده است که زهد و ساده ­زیستی در زندگی و مشی آن­ها رنگ ببازد و به بهانه رعایت شأن یا نیاز خانواده ـ خصوصاً زن و فرزندان ـ رفاه­ طلبی و زندگی شبه­ اشرافی را توجیه کنند.
۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۰۱:۲۶
سر مقاله: هویت دینی حقیقتی عمیقاً پرنفوذ حوزه/بسیار شاهد این واگویه هستیم که جوان ایرانی امروز هویت دینی کمتری نسبت به گذشته دارد. اما واقعیت امر این است که اولاً؛ با چه سنجه و ابزاری به این نتیجه رسیده‌ایم و ثانیاً؛ نرخ پایایی هویت دینی جوان ایرانی را نمی‌توان در خلأ و به دور از واقعیات دنیای معاصر تحلیل کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۸ - ۰۹:۰۱
یادداشت رسیده: دعوت اندیشمندان حوزوی به تأمل عالمانه پیرامون «اصول نظام» حوزه/ «حسینیه اندیشه» در یادداشتی تحلیلی پیرامون مباحث مطرح‌شده درباره «فقه نظام» از اندیشمندان حوزوی به تأمل عالمانه پیرامون «اصول نظام» به عنوان عامل اصلی برای تعمیقِ «فقه نظام» دعوت کرده است.
۱۳۹۷/۹/۲۷ - ۱۲:۴۸
یادداشت سرپرست شبکه قرآن به مناسبت ۲۰ سالگی شبکه حوزه/ شبکه قرآن با هدف اطلاع رسانی اتفاقات حوزه فرهنگ، دین و قران شبکه تلاش کرده تا به کمک رسانه های هم افزا در صف نخست قرار گیرد. بخشی از این اطلاع‌رسانی در تولید برنامه‌های گفتگومحور و خبری نظیر برنامه «رصد»، مستند نظیر برنامه‌های «حدیث بندگی» و «سعادتمندان» بسته‌های رسانه‌ای از مفاخر دینی و علما جانمایی کند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۲۳:۴۱
سرمقاله: انقلاب اسلامی رسالتی فراتاریخی حوزه/ به نظر می‌رسد در یک نگاه فراتاریخی بتوان انقلاب اسلامی ایران را بُرشی از یک جریان فرازمانی دانست. اندیشه تحول‌خواهی، نوگرایی، کمالی‌طلبی و در پی به‌زیستن و قرب به خدای متعال پروژه‌ای نبوی بوده که سلسله جنبان آن حضرت حق جل‌جلاله است و باید حرکت عظیم پیامبران اولوالعزم، نوح و ابراهیم و موسی و عیسی و محمد‌ صلی الله علیه و آله و سلم را در همین جریان عظیم الهی فهم کرد
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۳:۲۲
در مقاله ای مطرح شد: برهان نظم يك برهان عقلى است/ پاسخ به شبهه دگرانديشان حوزه/ در فضاى مجازى دگرانديشان گاهى اصول اقتصادى و سياسى نظام اسلامى را نشانه مى گيرند، و احياناً با طرح شبهاتى در صدد ايجاد تزلزل در باورهاى جوانان هستند.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۲۳:۲۲
یادداشت رسیده: در کدام آیه قرآن به مفهوم "سلبریتی ها" اشاره شده است؟! حوزه/ خداوند متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه "شعراء" که در واقع تعبیری از سلبریتی ها به مفهوم امروزی آن است از سرمستان از شهرت و همچنین جامعه ای که تحت تاثیر آنان است به شدت انتقاد و آنان را موجب گمراهی معرفی می کند.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۷:۵۲
زيارت قبور پاكان، رسم انسانى و سنت رحمانى حوزه/ شخص زائر در كنار تربيت شهيدانِ راه حق، اعلام مى دارد كه به راه شهيدان وفادار است و آرمان مقدس و ارزشمندشان را پاس مى دارد. حضور در سرزمين «بدر» و «اُحد» و «كربلا» و در سرزمين ديگر عزيزان خفته به خون، نوعى تكريم و احترام به آنها است، تو گويى با حضور خود، و فرستادن درود بر آنها تعهد مى كند كه تداوم بخش راه آنها باشد و پيوسته پيرو راه آنها گردد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۱:۵۴
یادداشت؛ از حکومت اسلامی تا فقه نظام حوزه/ ادله و مناقشات نظری و روشی باورمندان و منکران «فقه نظام» در وضعیتی نیست که مدعای یک طرف به وضوح اثبات یا رد شده باشد. همان‌گونه که امکان فقه نظام رد نشده، ضرورت و تحقق آن نیز اثبات نشده است و تلاش‌های علمی می‌تواند به تقویت و غلبه یکی از این دو مسلک بیانجامد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۹:۵۱
یادداشت رسیده: توصیه به رفع ممنوعیت احکام الهی، نوعی اعلام جنگ با خداست! حوزه/ توصیه به رفع ممنوعیت احکام الهی در جامعه از جمله مساله شراب خواری، نوعی اعلام جنگ با خداست!
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۰۱:۰۰
یادداشت رسیده: اشکالاتی به مقوله نفی فقه نظامات حوزه/ مجموعه نظام های فقهی در ذیل فقه نظام اجتماعی قرار می گیرند و فقه نظام اجتماعی به نوبه خود جزئی از منظومه معرفت دینی است و بر این فرض محذوری مترتب نمی شود.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۰:۲۶
سرمقاله؛ حقوق‌بشر و مطالبه‌گری هوشمندانه حوزه/ علی‌رغم انتقادات جدی بنیادی به بیانیه حقوق بشر و اذعان به ضرورت معنادهی و نیز بازآفرینی نهادی و محتوایی حقوق بشر نه تنها نباید از تمسک به آن برای استیفای حقوق‌مان بهراسیم که اتفاقاً ضروری است.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۰۹:۱۲
یادداشت رسیده؛ بایسته های عدالت در حوزه کار و فعالیت های اجتماعی حوزه/ در محاسبه هزینه تولید و پرداخت مابه ازای کالا ضروری است این هزینه ها از مبدأ تا مقصد، محاسبه و به عبارتی هزینه خوراک، پوشاک، مسکن و ... تولیدکنندگان یا کارگران شاغل در این عرصه جزء هزینه های اولیه تولید محاسبه و در تامین آن جدیت لازم را از سوی سیاست گذاران این عرصه می طلبد.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۰۱:۰۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس