*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ \ الاثنين ٢٣ جمادى الأولى ١٤٣٨ \ Monday, February 20, 2017
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵  -  ۱۴:۴۱
یادداشت روز: شاخصه ‌های پاسداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی از منظر آیت الله العظمی مکارم حوزه/ آنچه انقلاب را به ثمر رساند اعتقادات مذهبی مردم بود؛ چیزی که هشت سال مردم را در جبهه ‌ها نگه داشت، اعتقادات بود، زیارت عاشورا، ندبه و توسل بود که باعث پیشرفت شد و حادثه ای واقع شد که دنیا انتظار آن را نداشت.
به مناسبت سالگرد شهادت آغازگر انقلاب اسلامی در عراق اصول سه گانه اندیشه شهید صدر برای تکامل جامعه حوزه /علامه شهید، آیت الله سید محمدباقر صدر، یكی از بزرگترین اندیشمندان مسلمان است که مطالعات و تحقیقات او از مهمترین عواملی بود كه ذهنیت‌ اندیشمندان جامعه اسلامی را در برابر یورش‌های فرهنگی غرب استواری بخشید .
۱۳۹۵/۱/۱۹ - ۰۹:۴۰
نمونه هایی از رفتار امام علی(ع) با ایرانیان حوزه/ سیاستِ تساوی در تقسیم بیت ‌المال که از سوی امام علی(علیه السلام) اعلام شد، در مدینه و نیز در کوفه واکنش ‌هایی به دنبال داشت. در شهر مدینه، افزون بر اصحاب جمل (طلحه، زبیر و دیگر همراهان آنها) افراد دیگری همانند: عقیل و سهل بن حنیف آن حضرت را شگفت ‌زده و به اعتراض وادار کردند.
۱۳۹۵/۱/۱۸ - ۱۰:۳۷
در حاشیه توجه قابل ستایش رسانه ها به حفظ طبیعت؛ اهمیت حفظ حریم شرع کمتر از حفظ طبیعت نیست حوزه/ در پارک ها و بوستان ها و مراکز تفریحی و حتی فرهنگی ، گاه حتی کوچک ترین تذکری نیز به حریم شکنان داده نمی شود تا این گونه فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر چه از سوی مسئولان و ناظران و چه از سوی اشخاص عادی و شهروندان همچنان مظلوم و مهجور باقی بماند.
۱۳۹۵/۱/۱۵ - ۱۰:۲۷
معرفت شناسی اخلاق و گونه های آن در مقاله نویسنده لبنانی حوزه/ جرج حورانی، اندیشمند لبنانی مقیم غرب با تحقیق در متون فلسفۀ غرب به مقایسۀ فرازهایی از این متون با دیدگاه متکلمان اسلامی پرداخته است. وی به خوبی نشان می دهد، آن چه که امروزه در فلسفۀ اخلاق غرب مطرح است، به صورت غنی تر در اندیشۀ متکلمان مسلمان وجود دارد.
۱۳۹۵/۱/۱۴ - ۱۵:۴۵
سونامی اطلاعاتی در تلگرام حوزه/ دکتر محمد جعفر محمدزاده معاون سابق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی یادداشت کوتاهی در کانال رسمی خود، فرصت ها و تهدیدهای سونامی اطلاعاتی در تلگرام را بررسی کرده است
۱۳۹۵/۱/۱۴ - ۱۳:۳۰
سه رویکرد در مطالعات ادیان حوزه/ حقایق بسیاری در منظومه دینی ما نهفته که بازنمایی آنها، اهمیت و ضرورت بسیار دارد؛ مثلا اروپا گذشتۀ خود را درباره جنگ های صلیبی پنهان می کند؛ در حالی که کشتار و ظلمی که در این جنگ ها واقع شده، دو سویه بوده و دست کم مسلمانان و مسیحیان در این زمینه برابر هستند.
۱۳۹۵/۱/۱۱ - ۱۲:۲۶
آیت الله العظمی مظاهری بیان کردند؛ سه پیامد ویرانگر ربا برای اقتصاد حوزه/ يكى از پیامدهاى سوء ربا تمركز ثروت است؛ تمركز ثروت به اين معنا كه پول در انحصار برخى افراد جامعه باشد و هنگامي كه پول در انحصار برخى از افراد قرار گيرد به ناچار توازن و تعادل از بين مى ‏رود، و لازمۀ آن تورّم است؛ و تورّم مفاسد و پیامدهایی نظير: ورشكستگي ها، كم‏ كاري ها، بى‏كاري ها و استثمارها را در برخواهد داشت.‏
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۰:۱۶
اظهارات خلیفه اول در لحظات آخر عمر از نگاه علمای اهل سنت كاش درب خانه فاطمه(سلام الله علیها) را نمى گشودم! حوزه/ مسعودى در «مروج الذهب» مى گويد: از جمله گفتار او (ابوبکر) در بستر مرگ اين است كه گفت بر هيچ چيز اسفناك نيستم جز بر سه چيز كه انجام دادم كه كاش انجام نمى دادم و سه چيز كه انجام ندادم و كاش انجام مى دادم و سه چيز كه كاش پيرامونشان از پيامبر پرسيده بودم.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۲۰:۲۰
۲۰ نکته کلیدی برای یک تبلیغ موفق دینی حوزه/ یک مبلّغ باید در رفتار و کردار و حتی سخنرانی خود از پرداختن به موضوعاتی که شائبة اتهام را به دنبال دارد، پرهیز کند و این امر باید در طول دورة تبلیغی رعایت شود؛ حتی در محافل و مجالس خصوصی.
۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۱۱:۵۰
آثار هشت­گانه طهارت چشم در کلام معصومین (علیهم السلام) حوزه/ وقتی انسان، چشم از حرام بپوشد، می ‌تواند حقایق عالَم ملکوت و نهانِ جهان و عظمت الهی را ببیند؛ همچنین کسی که از این رذیله دوری کند، صفت رذیله حسرت در دل او کم می ‌شود و در نتیجه از هلاکت در امان خواهد بود.
۱۳۹۴/۱۲/۱۷ - ۰۱:۵۸
بیت المال در صدر اسلام چگونه تقسیم می شد حوزه/ از اجزای اصلی و جدایی ناپذیر مدیریت در حکومت اسلامی، اولویت بندی در تقسیم اموال است. حاکم اسلامی بایستی اموال عمومی و دولتی را به بهترین شکل ممکن و با رعایت اولویت محرومیت زدایی، در کشور تقسیم کند.
۱۳۹۴/۱۲/۱۶ - ۱۶:۵۰
یادداشت روز: شاخصه های صیانت از محیط زیست از منظر آیت الله العظمی مکارم حوزه/ فقه اسلامی نه تنها نسبت به مسائل مربوط به محیط زیست بی تفاوت نیست، بلکه دستورهای مؤکدی در زمینه حفظ و نگهداری و گسترش و همچنین آفت زدایی آنها صادر کرده. لذا پیوند ناگسستنی مباحث فقهی با مسائل محیط زیست را باید طلیعه مبارک در حفظ و پاسداری از منابع محیط زیست دانست.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۷:۱۸
نقش زمان و مکان در تنوّع احکام حوزه/ از جمله اموری که در تبدّل موضوع نقش دارد، دو عنصر «زمان» و «مکان» است. اصولاً یکی از امتیازات «مدرسه اصولیّین» و «مکتب اجتهاد» در مقابل مدرسه اخباریین همین نکته می ‌باشد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۷:۰۳
مقاله ای از آیت الله العظمی سبحانی قدرت شگفت انگیز متحد بودن از نگاه آیات و روایات حوزه/ كوچك ترين سودى كه از وحدت و اتفاق عايد اجتماع مى گردد، همان پيوستن نيروهاى كوچك و پراكنده به يكديگر است و در سايه چنين پيوستگى، نيروى عظيمى به وجود مى آيد كه مى تواند مبدأ تحولاتى در شؤون مختلف زندگى گردد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۴ - ۲۱:۱۰
تفاوت عُجب و تکبّر در آموزه های اسلامی حوزه/ تکبّر در مقابل بندگان خدا بسیار مذموم است؛ یعنی شخص، خودستایی و فخرفروشی کرده، توقّع داشته باشد که دیگران او را بی‏ جهت محترم داشته، تکریمش کنند و روحیة استکباری را در خود تقویت نماید. این خصلت زشت از عادات ایام جاهلیّت و امری مذموم بوده و اگر در مقابل خداوند و دستورات او باشد، انسان را تا مرز کفر پیش می‏ برد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۳ - ۱۸:۰۱
در محضر آیت الله العظمی سبحانی درس هایی برای اطاعت از ولایت حوزه/ برخی افراد، با اِعمالِ سليقه هاى شخصى و محلىِ خود در عمل به احكام آسمانى، بر خدا و رسول(س) او سبقت گرفته و دستور «لا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَىِ اللّهِ وَرَسُولِهِ» را ناديده مى گيرند.
۱۳۹۴/۱۲/۹ - ۱۶:۵۲
فرمان ولی امر را چگونه محقق کنیم نگاهی به بایدهای عملیاتی شدن فرمان «همه بیایند» مقام معظم رهبری حوزه/ « همه بیایند » فرمان عمومی رهبر معظم انقلاب برای شرکت واجدان شرایط در انتخابات است و صد البته درک لایه های مختلف معنایی این فرمان کاشف از اهمیت و ضرورت این انتخابات و لزوم بصیرت دینی و سیاسی در این خصوص است که می توان آنها را برخی از دغدغه های اصلی معظم له در قالب این فرمان دانست.
۱۳۹۴/۱۲/۶ - ۰۹:۲۹
مجلس خبرگان رهبری در کلام ولیّ امر مسلمین؛ در انتخاب خبرگان از راهنمایىِ انسان ‌های مؤمن و مطمئن استفاده کنید حوزه/ سطح مجلس خبرگان، بالاترین سطح انتخاب است؛ مردم بایستی افراد شایسته را بشناسند و انتخاب کنند. چنانچه افرادی را نمی ‌شناسند، از راهنمایىِ انسان ‌های مؤمن و مطمئنی استفاده کنند که معرفی آن‌ ها برای انسان حجت شرعی باشد؛ دنبال حجت شرعی باشید.
۱۳۹۴/۱۲/۴ - ۱۱:۱۴
چه کسانی را انتخاب کنیم ۸ ويژگي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از نگاه دین و قانون حوزه/ آيا كساني كه با انواع دسيسه ها و شعارهاي فريبنده و تبليغات پر زرق و برق اذهان مردم را مشوّش كرده و براي رسيدن به مقاصد نفساني خود، آراي مردم را به سوي خود جلب مي كنند، شايستگي وكالت دارند؟!
۱۳۹۴/۱۲/۳ - ۱۱:۱۴
به قلم آیت الله العظمی مکارم انحراف تدريجى انسان از منظر قرآن حوزه/ منابع معرفت انسان مخصوصاً عقل و فطرت و احساس ممكن است گرفتار آفاتى گردد كه گاه خفيف و گاه شديد است و گاه آنچنان آفت چيره شود كه آدمى را در ظلمت جهل كامل فرو مى برد به گونه اى كه روشن ترين حقايق حسّى را نيز نتواند درك كند.
۱۳۹۴/۱۲/۳ - ۰۹:۳۳
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس