*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ \ الأحد ٢٣ ربيع الثاني ١٤٣٨ \ Sunday, January 22, 2017
شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵  -  ۰۹:۰۳
ثمرات پنجگانه فرزندآوری برای والدین حوزه/ وجود فرزندان در خانواده آثار و فواید جسمانی و روحی – روان ‌شناختی فراوانی برای والدین به دنبال دارد. خانواده ‌هایی که صاحب فرزندند، بیش از خانواده‌ های بدون فرزند از زندگی لذت می ‌برند.
مقاله ای از آیت الله العظمی سبحانی قدرت شگفت انگیز متحد بودن از نگاه آیات و روایات حوزه/ كوچك ترين سودى كه از وحدت و اتفاق عايد اجتماع مى گردد، همان پيوستن نيروهاى كوچك و پراكنده به يكديگر است و در سايه چنين پيوستگى، نيروى عظيمى به وجود مى آيد كه مى تواند مبدأ تحولاتى در شؤون مختلف زندگى گردد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۴ - ۲۱:۱۰
تفاوت عُجب و تکبّر در آموزه های اسلامی حوزه/ تکبّر در مقابل بندگان خدا بسیار مذموم است؛ یعنی شخص، خودستایی و فخرفروشی کرده، توقّع داشته باشد که دیگران او را بی‏ جهت محترم داشته، تکریمش کنند و روحیة استکباری را در خود تقویت نماید. این خصلت زشت از عادات ایام جاهلیّت و امری مذموم بوده و اگر در مقابل خداوند و دستورات او باشد، انسان را تا مرز کفر پیش می‏ برد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۳ - ۱۸:۰۱
در محضر آیت الله العظمی سبحانی درس هایی برای اطاعت از ولایت حوزه/ برخی افراد، با اِعمالِ سليقه هاى شخصى و محلىِ خود در عمل به احكام آسمانى، بر خدا و رسول(س) او سبقت گرفته و دستور «لا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَىِ اللّهِ وَرَسُولِهِ» را ناديده مى گيرند.
۱۳۹۴/۱۲/۹ - ۱۶:۵۲
فرمان ولی امر را چگونه محقق کنیم نگاهی به بایدهای عملیاتی شدن فرمان «همه بیایند» مقام معظم رهبری حوزه/ « همه بیایند » فرمان عمومی رهبر معظم انقلاب برای شرکت واجدان شرایط در انتخابات است و صد البته درک لایه های مختلف معنایی این فرمان کاشف از اهمیت و ضرورت این انتخابات و لزوم بصیرت دینی و سیاسی در این خصوص است که می توان آنها را برخی از دغدغه های اصلی معظم له در قالب این فرمان دانست.
۱۳۹۴/۱۲/۶ - ۰۹:۲۹
مجلس خبرگان رهبری در کلام ولیّ امر مسلمین؛ در انتخاب خبرگان از راهنمایىِ انسان ‌های مؤمن و مطمئن استفاده کنید حوزه/ سطح مجلس خبرگان، بالاترین سطح انتخاب است؛ مردم بایستی افراد شایسته را بشناسند و انتخاب کنند. چنانچه افرادی را نمی ‌شناسند، از راهنمایىِ انسان ‌های مؤمن و مطمئنی استفاده کنند که معرفی آن‌ ها برای انسان حجت شرعی باشد؛ دنبال حجت شرعی باشید.
۱۳۹۴/۱۲/۴ - ۱۱:۱۴
چه کسانی را انتخاب کنیم ۸ ويژگي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از نگاه دین و قانون حوزه/ آيا كساني كه با انواع دسيسه ها و شعارهاي فريبنده و تبليغات پر زرق و برق اذهان مردم را مشوّش كرده و براي رسيدن به مقاصد نفساني خود، آراي مردم را به سوي خود جلب مي كنند، شايستگي وكالت دارند؟!
۱۳۹۴/۱۲/۳ - ۱۱:۱۴
به قلم آیت الله العظمی مکارم انحراف تدريجى انسان از منظر قرآن حوزه/ منابع معرفت انسان مخصوصاً عقل و فطرت و احساس ممكن است گرفتار آفاتى گردد كه گاه خفيف و گاه شديد است و گاه آنچنان آفت چيره شود كه آدمى را در ظلمت جهل كامل فرو مى برد به گونه اى كه روشن ترين حقايق حسّى را نيز نتواند درك كند.
۱۳۹۴/۱۲/۳ - ۰۹:۳۳
نوشتاری از مرحوم فلسفی؛ چرا برخی جوانان عقده حقارت دارند حوزه/ زمان بلوغ برای جوانان، زمانِ پرواز از آشيانه هاست. زماني است كه مي توانند تنها و آزاد به سوي انجمن ها و مجامع جوانان بگريزند، در حالي كه هنوز از جدايي و تنهايي وحشت دارند. همين تفاوت بين خواسته ها و قدرت آن ها سبب مي شود كه جوانان غالباً رفتاري زننده و ناموزون پيدا كنند.
۱۳۹۴/۱۲/۲ - ۱۳:۴۹
به قلم آیت الله مصباح یزدی نگاهی به قیام پرحماسه فرهنگی فاطمه (عليها السلام) حوزه /انسان، اين شاهكار آفرينش، در نهاد خويش هماره رو به سوى كمال دارد و با اشتهايى سيرى ناپذير در تكاپوى صعود به مدارج كمال، تعالى و ترقى است ، در راستاى عروج به قله هاى رفيع ترقى و كمال، يكى از كارى ترين نيروهاى فطرى آدمى ميل به تقليد و اسوه پذيرى؛ و يكى از امكانات خارجى، سيره و تجربه كمال يافتگان است.
۱۳۹۴/۱۲/۲ - ۱۲:۱۷
از بهره کشی چه می دانیم؛ ربا از مصادیق استثمار است حوزه/ پديده استثماردر قرآن از نگاهى كلى، امرى ناروا و تعرضى ظالمانه و غاصبانه به شمار رفته و برخلاف فطرت انسانها و سنت الهى و سبب نابودى جامعه تلقى شده و هرگونه رابطه استثمارگرايانه، حرام و معاملات استثمارى به سبب تضييع حقوق ديگران، باطل شمرده شده است.
۱۳۹۴/۱۱/۲۸ - ۰۱:۰۱
معاون تبلیغ حوزه تشریح کرد چگونه مردم را در انتخاب اصلح کمک کنیم حوزه/ براي مجلس شوراي اسلامي بايد افرادي را برگزيد كه از سويي با تمام وجود در جهت اجراي دستورهاي اسلامي بكوشند و از سوي ديگر، با هر گونه سلطه پذيري، مخالفت ورزيده هويت ديني اسلامي و ملي كشور را به بيگانگان و دشمنان اسلام نفروشند.
۱۳۹۴/۱۱/۲۷ - ۰۰:۲۱
آیت الله العظمی سبحانی تشریح کردند؛ نقش تاريخ در استنباط احكام حوزه / عدم توجه به تاريخ يا آگاهى نداشتن از تاريخ، فقيه را دچار اشتباه مى كند ،اگر نسبت به شأن نزول آيه، حديث و واقعه تاريخى آگاه نباشيم در استنباط احكام دچار اشتباه خواهيم شد و چه بسا به خاطر عدم اطلاع يا عدم توجه به اين موضوع، اشتباهاتى در استنباط احكام رخ دهد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۴ - ۱۷:۲۵
انتخابات در آیینه فقه (۵) حکم دروغ های انتخاباتی و مصادیق آن حوزه/ ارتکاب گناهِ دروغ در تبلیغات، منحصر به گفتن مطالب کذب نمی باشد، بلکه نوشتن مسائل غیرواقعی از قبیل القاب و عناوین و مراتب علمی، سیاسی و اجتماعی خلاف واقع و همچنین نوشتن مسئولیت ها یا پست ها یا سوابق و تخصص های غیر واقعی برخلاف قوانین کشور، کذب محسوب شده و مورد نهی الهی و حرمت شرعی فقها واقع می گردد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۴ - ۰۸:۴۵
استبداد و آثار و پیامدهای آن از منظرآیات و روایات حوزه / واژه استبداد در اصطلاح سياسى به سلطه فرد يا گروهى در يك نظام و حكومت و تصرف در حقوق مردم، بدون لحاظ قانون و نظر زيردستان و بدون ترس از بازخواست گفته مى‌شود و از آن جهت نزد عرف ناپسند است كه پيامد آن رسيدن ضرر و آسيب به توده مردم به جهت اِعمال قدرت غير مسئولانه و نامشروع صورت می گیرد.
۱۳۹۴/۱۱/۲۱ - ۰۰:۳۸
حقیقت همیشه زنده( ۹ ) مطبوعات بايد يك مدرسه سيار باشند حوزه / روزنامه ها مال طبقه سوم است، مال طبقه اول نيست، و اين هم نيست كه همه اش مال حكومت باشد. به نظر من روزنامه ها براى همه مردم است، و همه مردم در آن حق دارند و می شود گفت كه گاهى جاى ديگران غصب مى شود.
۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۱۳:۳۴
وجه اشتراک میوه و حجاب حوزه/ تا ميوه اى، پوست بر تن دارد، مدت هاى زيادى دوام خواهد داشت. ولى وقتى پوست ميوه اى گرفته شد بيش از دقايقى دوام نخواهد داشت.
۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۱۰:۳۵
یادداشت رسیده نشاط انقلابی و رسالت مهندسان فکری نظام حوزه/ انقلاب اسلامی تلاشی برای زنده کردن تعالیم بر محور حیات انسان و روشی برای زندگی فراتر از مباحث قومی است. به بیان دیگر، از انقلاب­ هایی است که حرکت و آثار آن در چارچوب مرزهای یک کشور خلاصه نشده، بلکه دیدگاهی فراملی داشته و می تواند الگویی برای تمامی ملت های آزاده باشد.
۱۳۹۴/۱۱/۱۲ - ۱۶:۴۵
به مناسبت سالروز وفات کوثر ثانی نگاهی به صفات و کمالات کریمه اهل بیت(ع) حوزه/ حضرت فاطمه معصومه، کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) در ۲۸ سالگي و در روز دوازدهم ربيع الثاني سال ۲۰۱ هجري قمري در قم وفات یافتند.
۱۳۹۴/۱۰/۳۰ - ۱۶:۱۹
یادداشت مدیرمسئول در کجای راه ایستاده ایم حوزه/ بررسی نیازهای نشئات مختلف زمانی و نوع و میزان نیاز آن‌ها به روحانیت شیعه، نشان از فراز و فرودی دارد که اگر در نموداری بیاید، این روزها را در نقطه اوج نسبت به همه زمان‌ها می‌بینیم.
۱۳۹۴/۱۰/۲۶ - ۱۷:۱۳
محبت و خشونت در اسلام و مسیحیت تصویر خدا در عهد قدیم و جدید حوزه/ تصویر خدا در عهد جدید، با تصویر خدا در عهد قدیم بسیار متفاوت است. خدا در عهد جدید، به خدایی بسیار مهربان تبدیل می ‌شود که از خشم و غضب او چندان اثری دیده نمی ‌شود...
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ - ۱۶:۰۳
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس