*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ \ الجمعة ٣ رجب ١٤٣٨ \ Friday, March 31, 2017
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵  -  ۰۸:۲۳
به چه اموری می شود سوگند خورد حوزه/ گاهى مورد قسم داراى اسرار و رموز عظيمى است و هدف جلب توجه ما به شناخت اسرار اين موجودات است تا از طريق شناخت آنها به عظمت حق پى ببريم و يا در زندگى از اسرار آنها بهره بگيريم. تمام سوگندهای وارده در سوره «الشمس» از اين مقوله است.
نیم نگاهی به مکاشفات معصومین وغیرمعصومین از مکاشفه چه می دانیم؟ حوزه /مکاشفه، پدیده‌ای غیر متعارف و نامعمول است که طی آن، انسان به دریافت‌هایی در ورای ماده دست پیدا می‌کند. این امر، اگرچه راهی به عالم غیب می‌گشاید، ولی به دلیل عدم توانایی انسان در شناخت ابعاد این موضوع و خطرات احتمالی آن، باید با مقدمات کافی و از روش درست حاصل شود که همان روش قرآنی بندگی خالصانه و تهذیب نفس است.
۱۳۹۵/۲/۱ - ۱۱:۴۷
مقاله ای از حجت الاسلام والمسلمین گلستانی؛ شباهت دردهاى اخلاقى و جسمی حوزه / بدون شك بيماريهاى روحى و اخلاقى انسان ، شباهت زيادى با بيماريهاى جسمى او دارد ، هر دو كشنده است و نياز به طبيب و درمان و پرهيز دارد که بايد ريشه يابى شده و پس از شناخت ريشه اصلى به درمان آنها پرداخت .
۱۳۹۵/۱/۳۰ - ۲۳:۱۰
به مناسبت سالروز میلاد مولود کعبه(۱) نگاهی به سیر مطالعاتی امام علی علیه السلام حوزه / عالمان دین درعصر حاضر با تالیف آثاری درباره شخصیت امام علی (علیه السلام) گوشه ای اززندگی امام اول شیعیان را به تصویر کشیده اند باشد که مطالعه این آثار ما را درجهت شناخت بیشتر این نورخلقت یاری نماید.
۱۳۹۵/۱/۲۹ - ۱۰:۳۶
مبارزه امام هادی (ع) با سه جریان انحرافی حوزه/ امام هادی علیه السلام با توجه به وجود غُلات و فعالیت آنان و وجود شخصیت هایی در رأس آنان، سكوت در مقابل این گروهِ گمراه و گمراه كننده را جایز ندانست و به صورتی قاطع و صریح به مبارزه با آنان پرداختند.
۱۳۹۵/۱/۲۳ - ۱۷:۴۹
موانع چهارگانه رسیدن به کمال در کلام امام هادی (ع) حوزه/ يعني اگر انسان بخواهد خود را به صفات زيباي اخلاقي بيارايد، لازم است كه وجودش را از آلودگي هاي نفساني و شيطاني پاك سازد.
۱۳۹۵/۱/۲۳ - ۰۹:۲۶
سخنی با دلسوزان انقلاب اسلامی سال ۹۵ و جای خالی سالنامه دستاوردهای انقلاب اسلامی حوزه/ حجت الاسلام اکبرمظفری با ارسال یادداشتی ضمن ابراز تاسف از عدم انتشار سالنامه دستاوردهای انقلاب اسلامی دلایل عدم انتشار این سالنامه که به همت محققان حوزه تدوین می شد را بیان کرد.
۱۳۹۵/۱/۲۳ - ۰۸:۵۵
عقل هدایتی؛ آخرت ساز، حکمت ساز و هدایت گر حوزه/ یکی از معانی عقل در نصوص دینی که فلاسفه بدان توجه نداشته یا خیلی سریع از آن گذشته اند، عقل هدایتی است. این عقل، آخرت ساز، حکمت ساز و هدایت گر است و در مقابل جهل قرار دارد؛ نه علم.
۱۳۹۵/۱/۲۲ - ۱۷:۴۵
درنشستی علمی بررسی شده است؛ شناخت و احیای نسخ خطی حدیثی، ضرورت ها و راهکارها حوزه/ در «نگرش به نسخ خطی» نباید نگاه مالکیتی داشت؛ ضمن این که هیچ اصراری نباید کرد که نسخ خطی از کشوری به کشور دیگر منتقل شود؛ چرا که وجود نسخه های خطی از مسلمانان و علوم اسلامی، نشانۀ حضور اسلام در آن منطقه است.
۱۳۹۵/۱/۲۱ - ۱۱:۵۹
به مناسبت سالگرد شهادت آغازگر انقلاب اسلامی در عراق اصول سه گانه اندیشه شهید صدر برای تکامل جامعه حوزه /علامه شهید، آیت الله سید محمدباقر صدر، یكی از بزرگترین اندیشمندان مسلمان است که مطالعات و تحقیقات او از مهمترین عواملی بود كه ذهنیت‌ اندیشمندان جامعه اسلامی را در برابر یورش‌های فرهنگی غرب استواری بخشید .
۱۳۹۵/۱/۱۹ - ۰۹:۴۰
نمونه هایی از رفتار امام علی(ع) با ایرانیان حوزه/ سیاستِ تساوی در تقسیم بیت ‌المال که از سوی امام علی(علیه السلام) اعلام شد، در مدینه و نیز در کوفه واکنش ‌هایی به دنبال داشت. در شهر مدینه، افزون بر اصحاب جمل (طلحه، زبیر و دیگر همراهان آنها) افراد دیگری همانند: عقیل و سهل بن حنیف آن حضرت را شگفت ‌زده و به اعتراض وادار کردند.
۱۳۹۵/۱/۱۸ - ۱۰:۳۷
در حاشیه توجه قابل ستایش رسانه ها به حفظ طبیعت؛ اهمیت حفظ حریم شرع کمتر از حفظ طبیعت نیست حوزه/ در پارک ها و بوستان ها و مراکز تفریحی و حتی فرهنگی ، گاه حتی کوچک ترین تذکری نیز به حریم شکنان داده نمی شود تا این گونه فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر چه از سوی مسئولان و ناظران و چه از سوی اشخاص عادی و شهروندان همچنان مظلوم و مهجور باقی بماند.
۱۳۹۵/۱/۱۵ - ۱۰:۲۷
معرفت شناسی اخلاق و گونه های آن در مقاله نویسنده لبنانی حوزه/ جرج حورانی، اندیشمند لبنانی مقیم غرب با تحقیق در متون فلسفۀ غرب به مقایسۀ فرازهایی از این متون با دیدگاه متکلمان اسلامی پرداخته است. وی به خوبی نشان می دهد، آن چه که امروزه در فلسفۀ اخلاق غرب مطرح است، به صورت غنی تر در اندیشۀ متکلمان مسلمان وجود دارد.
۱۳۹۵/۱/۱۴ - ۱۵:۴۵
سونامی اطلاعاتی در تلگرام حوزه/ دکتر محمد جعفر محمدزاده معاون سابق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی یادداشت کوتاهی در کانال رسمی خود، فرصت ها و تهدیدهای سونامی اطلاعاتی در تلگرام را بررسی کرده است
۱۳۹۵/۱/۱۴ - ۱۳:۳۰
سه رویکرد در مطالعات ادیان حوزه/ حقایق بسیاری در منظومه دینی ما نهفته که بازنمایی آنها، اهمیت و ضرورت بسیار دارد؛ مثلا اروپا گذشتۀ خود را درباره جنگ های صلیبی پنهان می کند؛ در حالی که کشتار و ظلمی که در این جنگ ها واقع شده، دو سویه بوده و دست کم مسلمانان و مسیحیان در این زمینه برابر هستند.
۱۳۹۵/۱/۱۱ - ۱۲:۲۶
آیت الله العظمی مظاهری بیان کردند؛ سه پیامد ویرانگر ربا برای اقتصاد حوزه/ يكى از پیامدهاى سوء ربا تمركز ثروت است؛ تمركز ثروت به اين معنا كه پول در انحصار برخى افراد جامعه باشد و هنگامي كه پول در انحصار برخى از افراد قرار گيرد به ناچار توازن و تعادل از بين مى ‏رود، و لازمۀ آن تورّم است؛ و تورّم مفاسد و پیامدهایی نظير: ورشكستگي ها، كم‏ كاري ها، بى‏كاري ها و استثمارها را در برخواهد داشت.‏
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۰:۱۶
اظهارات خلیفه اول در لحظات آخر عمر از نگاه علمای اهل سنت كاش درب خانه فاطمه(سلام الله علیها) را نمى گشودم! حوزه/ مسعودى در «مروج الذهب» مى گويد: از جمله گفتار او (ابوبکر) در بستر مرگ اين است كه گفت بر هيچ چيز اسفناك نيستم جز بر سه چيز كه انجام دادم كه كاش انجام نمى دادم و سه چيز كه انجام ندادم و كاش انجام مى دادم و سه چيز كه كاش پيرامونشان از پيامبر پرسيده بودم.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۲۰:۲۰
۲۰ نکته کلیدی برای یک تبلیغ موفق دینی حوزه/ یک مبلّغ باید در رفتار و کردار و حتی سخنرانی خود از پرداختن به موضوعاتی که شائبة اتهام را به دنبال دارد، پرهیز کند و این امر باید در طول دورة تبلیغی رعایت شود؛ حتی در محافل و مجالس خصوصی.
۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۱۱:۵۰
آثار هشت­گانه طهارت چشم در کلام معصومین (علیهم السلام) حوزه/ وقتی انسان، چشم از حرام بپوشد، می ‌تواند حقایق عالَم ملکوت و نهانِ جهان و عظمت الهی را ببیند؛ همچنین کسی که از این رذیله دوری کند، صفت رذیله حسرت در دل او کم می ‌شود و در نتیجه از هلاکت در امان خواهد بود.
۱۳۹۴/۱۲/۱۷ - ۰۱:۵۸
بیت المال در صدر اسلام چگونه تقسیم می شد حوزه/ از اجزای اصلی و جدایی ناپذیر مدیریت در حکومت اسلامی، اولویت بندی در تقسیم اموال است. حاکم اسلامی بایستی اموال عمومی و دولتی را به بهترین شکل ممکن و با رعایت اولویت محرومیت زدایی، در کشور تقسیم کند.
۱۳۹۴/۱۲/۱۶ - ۱۶:۵۰
یادداشت روز: شاخصه های صیانت از محیط زیست از منظر آیت الله العظمی مکارم حوزه/ فقه اسلامی نه تنها نسبت به مسائل مربوط به محیط زیست بی تفاوت نیست، بلکه دستورهای مؤکدی در زمینه حفظ و نگهداری و گسترش و همچنین آفت زدایی آنها صادر کرده. لذا پیوند ناگسستنی مباحث فقهی با مسائل محیط زیست را باید طلیعه مبارک در حفظ و پاسداری از منابع محیط زیست دانست.
۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۷:۱۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس