*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۷ رمضان ۱۴۴۰ \ Thursday, May 23, 2019
دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸  -  ۱۰:۴۷
یادداشت رسیده: فضای مجازی یا فضای ولنگاری؟ حوزه/ کارایی فضای مجازی برای دشمنان انقلاب اسلامی فراتر از این حرف هاست، آن ها اگر از لحاظ اقتصادی و سیاسی آرایش جنگی گرفته اند باتوجه و باکمک همین فضای مجازی است.
یادداشت رسیده: ترویج فرهنگ مشارکت اجتماعی– سیاسی در جمهوری اسلامی ایران حوزه/ در ۳۷ مرتبه انتخابات برگزار شده در نظام جمهوری اسلامی ایران تا به حال بیش از ۸۲۱ میلیون نفر مشارکت کرده‌اند که حکایت از نهادینه شدن فرهنگ مشارکت در جمهوری اسلامی ایران است.
۱۳۹۷/۹/۶ - ۱۴:۳۵
یادداشت رسیده: مصلحت گرايى و نصّ قرآنى حوزه/ يكى از ترفندهاى دشمنان در صدر اسلام اين بود كه به عوامل خود مى گفتند: «شما بامدادان تظاهر به اسلام كنيد، و شامگاهان، از اسلام بازگرديد و با اين عمل، شك و ترديد را در دل ديگر مسلمانان پديد آوريد».
۱۳۹۷/۹/۴ - ۲۲:۲۲
یادداشتی به بهانه فرارسیدن ۱۷ ربیع الاول؛ رسول الله(ص)؛ والاترین اُسوه اخلاق و مهرورزی پیامبر اکرم(ص) نسبت به همه مردم ، خصلت مهرورزی آمیخته با اخلاق حسنه خویش را به منصه ظهور می رساندند و این گونه بود که ایشان در طول ۲۳ سال دوران رسالت توانستند قلوب امت را شیفته این راه و مکتب نورانی کنند.
۱۳۹۷/۹/۴ - ۰۹:۳۵
سر مقاله: سرمایه اجتماعی روحانیت حوزه/ اخیراً چنین ادعا می‌شود که روحانیت در سایه تصدی مسئولیت‌های جدید و به‌طور خاص، دولتی و حاکمیتی، سرمایه اجتماعی خویش یعنی اعتماد و پذیرش مردم را از دست داده است. ولی واقعیتی که نباید از آن غافل شد، خطای تحلیل تک‌عاملی و تک‌شاخصی در مناسبات اجتماعی و وزن‌دهی به نیروهاست.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۱:۵۸
یادداشت رسیده: نبرد سرنوشت تمدنی؛ در همین نزدیکی ها حوزه/ سیر عجیب و سریع تحولات ۴۰ ساله پس از انقلاب کبیر اسلامی که منبر پیام هایی بزرگ و تحول زا در تمامی ابعاد سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی در مقیاس جهانی است همه نظریه پردازان جهان کفر و نفاق را به تردید و آشفتگی در فکر؛ و همه راهبردنگاران نظام لیبرال دمکراسی را به شگفتی و آشفتگی در محاسبه کشانده است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۰۱:۰۰
"ما" یعنی: حب الحسین یجمعنا اسدزاده نوشت: " ما" هیچ غرض و مرضی برای تخریب ساحت محترم هیچ فردی نداریم و تنها در شرایطی که جریان هایی در جهان عهد کرده اند در مقابل ایمان ملت ها به "علی ع" و "حسین ع" بایستند، "ما" وظیفه داریم آزادیخواهانه و اخلاقمدارانه در این مقابله جهانی ایستادگی کنیم.
۱۳۹۷/۸/۵ - ۱۳:۴۸
آیت الله العظمی مکارم در شرح زیارت عاشورا تبیین کردند: چرا مصیبت امام حسین (ع)بزرگترین مصیبت در آسمان ها و زمین است؟ حوزه/ در مسائل مربوط به حكومت اسلامى نيز مى گوييم:حمايت مردم و آراى ملت از اساسى ترين پايه هاى حكومت است، زيرا امامى مى تواند نظام امت را برقرار كند كه مبسوط اليد باشد و مبسوط اليد بودن جز از طريق همكارى مردمى حاصل نمى شود.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۹:۴۵
تعلیقه‌اى بر یک یادداشت حوزه/ شگفت آنکه نویسنده یادداشت، اهل خوانسار است که از توابع اصفهان مى‌باشد، ولى در معرفى بانوى بزرگوار و فاخر این خطه بلکه افتخار ایران، یعنی بانو مجتهده امین غفلت کرده و از ایشان نامى نبرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۲:۳۰
«نقد عيار» در بوته نقد آیت الله العظمی سبحانی حوزه/ اخيراً خبردار شديم كه فراكسيون زنان مجلس شوراى اسلامى طرحى نگاشته شده و مى خواهد به هيأت رئيسه مجلس تقديم كند و آن اين كه برخى از زنان با شرايط خاص مثلاً داراى مدرك فوق ليساس، سابقه چند سال كار اجرايى، مى توانند بدون اذن پدر ازدواج كنند، چنين زن با تجربه، نيازى به اذن ولى ندارد. اين همان تخريج مناط است.
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۳:۰۶
تلنگرهای حوزویان(۱۱) در جهان کو صاحب فهم درست! حوزه / رسول جعفریان نوشت: در جوامع علمی، آدم هایی هستند که تقریبا همه هنره هستند، به این معنا که هر چیزی را می توانند اثبات یا نفی کنند. اگر دلشان به طرف اثبات باشد، هزار و یک دلیل برای آن می آورند، و اگر دلشان به سمت انکار و نفی باشد، گردش بحث را چنان سامان می دهند که اساسا و گویی از روز الست، با آن مخالف بوده اند... یک دلیلش این است که در هیچ رشته تخصص ای ندارند...
۱۳۹۷/۷/۱۳ - ۱۵:۰۵
نوشتاری از آیت‌الله‌العظمی سبحانی(بخش دوم و پايانى) زمان و مکان چه میزان در استنباط احکام تاثیر دارند ؟ حوزه/ حاصل نظريات اين ميزگرد همان تخريج مناطات احكام است و لذا مى‌گويد: «فقيه در رشته‌اى كه مى‌خواهد نظر بدهد مثلاً بحث ديه زن، علم به معناى واقعى‌اش دخالت كند، يعنى روان‌شناسى را دخالت دهد، جامعه‌شناسى دخالت دهد، علم حقوق را دخالت دهد.» نتيجه اين مى‌شود حكم جديد جانشين حكم قرآنى و حديثى مى‌شود و حكم ديرينه ناديده گرفته مى‌شود.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۰۸:۰۴
به قلم آیت‌الله‌العظمی سبحانی تبیین شد؛ چرا دیه زن نصف مرد است/ مقدار دیه چگونه تعیین شد؟ حوزه/ احکام حکومتی، در طول احکام شرع مقدس است و همگی برای تنظیم جامعه می‌باشد، از اختیارات حاکم است و نمی‌توان آن‌ها را حکم شرعی به معنای وحی الهی تلقی کرد و لذا با دگرگونی شرایط حکم نیز از میان می‌رود. بهترین نمونه، تحریم تنباکو از جانب میرزا بزرگ شیرازی است.
۱۳۹۷/۷/۳ - ۱۳:۱۳
۱۶۰روز قیام، ۱۴۰۰ سال پیروزی شاهدان واقعه حوزه / اگر قیام امام بدون شاهد به اتمام می‌رسید با وجود لشکر پیروز حکومت وقت، این قیام تا حد جنگ‌های محلی مطرح می‌شد و حکومت پیروز آن را در حد از میان برداشتن کسی که علیه خلیفه شوریده بود، مطرح می‌کرد و چون دیگر وقایع تاریخی به دست فراموشی سپرده می‌شد. آن وقت حکومت می‌توانست پرونده این حرکت را بسته نگه دارد و کسی باقی نمانده بود که با نقل مشاهدات خود، این قیام را زنده نگه دارد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۲۱:۳۹
روزنامه جوان و ادعای عجیب زیباکلام درباره طلاب + عکس حوزه / شهریه طلاب بسیار بسیار کمتر از عددی است که جناب آقای زیبا کلام به آن اشاره کرده اند و اکثریت طلاب زندگی را با صرفا چندصد هزار تومان در ماه می گذرانند و بیش از ۹۰درصد طلاب زیر خط فقر بوده و مشکلات عدیده معیشتی دارند اما به دلیل اعتقاد به اسلام و اعتقاد به ترویج آموزه های دینی در این دنیای پر از نیرنگ و دروغ، با افتخار در این راه مقدس گام برداشته اند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۲۰:۱۹
یادداشت رسیده: مؤلفه های تأثیر گذاری مکتب عاشورا در شکل گیری و قدرتمندی انقلاب اسلامی حوزه/ تبیین صحیح جایگاه عزاداری برای امام حسین (ع) ؛ حرکت های تکاملی و پویا وابسته به دو عامل است اول: آگاهی ، بینش و معرفت صحیح دوم: شور و تحریک احساسات و عواطف پاک مردمان عاشورایی.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۰:۳۹
شکرگزار سفر زائران عراقی به ایران باشیم! حوزه / تلاش دشمنان در ایجاد بدگمانی بین دو ملت است و باید حواسمان جمع باشد که تحت تأثیر القائات آنان قرار نگیریم و البته اگر تخلفی در جایی صورت پذیرد در هر دو کشور مکانیزم قانونی برای پیگیری وجود دارد.
۱۳۹۷/۶/۶ - ۱۷:۳۵
به بهانه استیضاح وزیر سابق اقتصاد؛ سخنی با نمایندگان فراکسیون امید حوزه/ روی سخن در اینجا با نمایندگان فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی است که آیا شما باید به هر قیمتی همیشه مؤید همه کارهای دولتی‌ها باشید.
۱۳۹۷/۶/۵ - ۱۶:۳۳
فهرستی از دروس خارج فقه قم درباره مسائل جدید حوزه/ مراجع عظام تقلید و اساتید دروس خارج در حوزه های علمیه، نه یک درس و پنج درس و ده درس، بلکه دهها درس خارج در زمینه های غیر مکرر، جدید و کاملاً عینی داشته و دارند. علمای ما با بهره گیری از فقه پویای جواهری، حتی درباره مسایل جدیدتر از بانک، همچون لقاح مصنوعی، شبیه سازی و فقه الفضاء نیز درس داشته و بحث کرده اند.
۱۳۹۷/۶/۳ - ۰۷:۰۳
یادداشت رسیده: جلسه فیضیه و چند یادآوری حوزه/ ریشه سکولاریسم نه حوزه است و نه دانشگاه؛ بلکه عقلانیت و تجربه بشری و حتی متون دینی است.
۱۳۹۷/۵/۳۰ - ۱۳:۱۳
یادداشت رسیده: رضاخان هم نتوانست صدای حوزه را خاموش کند! حوزه/ همان زمان که رضاخانِ سرسپرده، بزرگ‌ترین شخصیت حوزوی وقت در قم؛ آیت الله بافقی را در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها به جرم نهی از منکر بدحجابی، به باد کتک گرفت و صدا از سنگ و آجر بلند شد اما در حوزه، صغیر و کبیری نتوانست دم بزند!
۱۳۹۷/۵/۳۰ - ۱۳:۱۱
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس