*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Sunday, July 21, 2019
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸  -  ۱۸:۰۷
یادداشت رسیده: یک شورای نگهبانِ خوش‌ساخت حوزه/ شاهد ترکیبی خوش ساخت از شورای نگهبان هستیم که در سایه‌ تدبیر امام خامنه‌ای نوید اتفاقاتی نو در آینده را می‌دهد. انتظاراتی که با انتخاب عضو جدید فقهای شورای نگهبان توسط رهبر معظم دوچندان شده است.
یادداشت رسیده: در کدام آیه قرآن به مفهوم "سلبریتی ها" اشاره شده است؟! حوزه/ خداوند متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه "شعراء" که در واقع تعبیری از سلبریتی ها به مفهوم امروزی آن است از سرمستان از شهرت و همچنین جامعه ای که تحت تاثیر آنان است به شدت انتقاد و آنان را موجب گمراهی معرفی می کند.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۷:۵۲
زيارت قبور پاكان، رسم انسانى و سنت رحمانى حوزه/ شخص زائر در كنار تربيت شهيدانِ راه حق، اعلام مى دارد كه به راه شهيدان وفادار است و آرمان مقدس و ارزشمندشان را پاس مى دارد. حضور در سرزمين «بدر» و «اُحد» و «كربلا» و در سرزمين ديگر عزيزان خفته به خون، نوعى تكريم و احترام به آنها است، تو گويى با حضور خود، و فرستادن درود بر آنها تعهد مى كند كه تداوم بخش راه آنها باشد و پيوسته پيرو راه آنها گردد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۱:۵۴
یادداشت؛ از حکومت اسلامی تا فقه نظام حوزه/ ادله و مناقشات نظری و روشی باورمندان و منکران «فقه نظام» در وضعیتی نیست که مدعای یک طرف به وضوح اثبات یا رد شده باشد. همان‌گونه که امکان فقه نظام رد نشده، ضرورت و تحقق آن نیز اثبات نشده است و تلاش‌های علمی می‌تواند به تقویت و غلبه یکی از این دو مسلک بیانجامد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۹:۵۱
یادداشت رسیده: توصیه به رفع ممنوعیت احکام الهی، نوعی اعلام جنگ با خداست! حوزه/ توصیه به رفع ممنوعیت احکام الهی در جامعه از جمله مساله شراب خواری، نوعی اعلام جنگ با خداست!
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۰۱:۰۰
یادداشت رسیده: اشکالاتی به مقوله نفی فقه نظامات حوزه/ مجموعه نظام های فقهی در ذیل فقه نظام اجتماعی قرار می گیرند و فقه نظام اجتماعی به نوبه خود جزئی از منظومه معرفت دینی است و بر این فرض محذوری مترتب نمی شود.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۰:۲۶
سرمقاله؛ حقوق‌بشر و مطالبه‌گری هوشمندانه حوزه/ علی‌رغم انتقادات جدی بنیادی به بیانیه حقوق بشر و اذعان به ضرورت معنادهی و نیز بازآفرینی نهادی و محتوایی حقوق بشر نه تنها نباید از تمسک به آن برای استیفای حقوق‌مان بهراسیم که اتفاقاً ضروری است.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۰۹:۱۲
یادداشت رسیده؛ بایسته های عدالت در حوزه کار و فعالیت های اجتماعی حوزه/ در محاسبه هزینه تولید و پرداخت مابه ازای کالا ضروری است این هزینه ها از مبدأ تا مقصد، محاسبه و به عبارتی هزینه خوراک، پوشاک، مسکن و ... تولیدکنندگان یا کارگران شاغل در این عرصه جزء هزینه های اولیه تولید محاسبه و در تامین آن جدیت لازم را از سوی سیاست گذاران این عرصه می طلبد.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۰۱:۰۰
یادداشت رسیده: ترویج فرهنگ مشارکت اجتماعی– سیاسی در جمهوری اسلامی ایران حوزه/ در ۳۷ مرتبه انتخابات برگزار شده در نظام جمهوری اسلامی ایران تا به حال بیش از ۸۲۱ میلیون نفر مشارکت کرده‌اند که حکایت از نهادینه شدن فرهنگ مشارکت در جمهوری اسلامی ایران است.
۱۳۹۷/۹/۶ - ۱۴:۳۵
یادداشت رسیده: مصلحت گرايى و نصّ قرآنى حوزه/ يكى از ترفندهاى دشمنان در صدر اسلام اين بود كه به عوامل خود مى گفتند: «شما بامدادان تظاهر به اسلام كنيد، و شامگاهان، از اسلام بازگرديد و با اين عمل، شك و ترديد را در دل ديگر مسلمانان پديد آوريد».
۱۳۹۷/۹/۴ - ۲۲:۲۲
یادداشتی به بهانه فرارسیدن ۱۷ ربیع الاول؛ رسول الله(ص)؛ والاترین اُسوه اخلاق و مهرورزی پیامبر اکرم(ص) نسبت به همه مردم ، خصلت مهرورزی آمیخته با اخلاق حسنه خویش را به منصه ظهور می رساندند و این گونه بود که ایشان در طول ۲۳ سال دوران رسالت توانستند قلوب امت را شیفته این راه و مکتب نورانی کنند.
۱۳۹۷/۹/۴ - ۰۹:۳۵
سر مقاله: سرمایه اجتماعی روحانیت حوزه/ اخیراً چنین ادعا می‌شود که روحانیت در سایه تصدی مسئولیت‌های جدید و به‌طور خاص، دولتی و حاکمیتی، سرمایه اجتماعی خویش یعنی اعتماد و پذیرش مردم را از دست داده است. ولی واقعیتی که نباید از آن غافل شد، خطای تحلیل تک‌عاملی و تک‌شاخصی در مناسبات اجتماعی و وزن‌دهی به نیروهاست.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۱:۵۸
یادداشت رسیده: نبرد سرنوشت تمدنی؛ در همین نزدیکی ها حوزه/ سیر عجیب و سریع تحولات ۴۰ ساله پس از انقلاب کبیر اسلامی که منبر پیام هایی بزرگ و تحول زا در تمامی ابعاد سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی در مقیاس جهانی است همه نظریه پردازان جهان کفر و نفاق را به تردید و آشفتگی در فکر؛ و همه راهبردنگاران نظام لیبرال دمکراسی را به شگفتی و آشفتگی در محاسبه کشانده است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۰۱:۰۰
"ما" یعنی: حب الحسین یجمعنا اسدزاده نوشت: " ما" هیچ غرض و مرضی برای تخریب ساحت محترم هیچ فردی نداریم و تنها در شرایطی که جریان هایی در جهان عهد کرده اند در مقابل ایمان ملت ها به "علی ع" و "حسین ع" بایستند، "ما" وظیفه داریم آزادیخواهانه و اخلاقمدارانه در این مقابله جهانی ایستادگی کنیم.
۱۳۹۷/۸/۵ - ۱۳:۴۸
آیت الله العظمی مکارم در شرح زیارت عاشورا تبیین کردند: چرا مصیبت امام حسین (ع)بزرگترین مصیبت در آسمان ها و زمین است؟ حوزه/ در مسائل مربوط به حكومت اسلامى نيز مى گوييم:حمايت مردم و آراى ملت از اساسى ترين پايه هاى حكومت است، زيرا امامى مى تواند نظام امت را برقرار كند كه مبسوط اليد باشد و مبسوط اليد بودن جز از طريق همكارى مردمى حاصل نمى شود.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۹:۴۵
تعلیقه‌اى بر یک یادداشت حوزه/ شگفت آنکه نویسنده یادداشت، اهل خوانسار است که از توابع اصفهان مى‌باشد، ولى در معرفى بانوى بزرگوار و فاخر این خطه بلکه افتخار ایران، یعنی بانو مجتهده امین غفلت کرده و از ایشان نامى نبرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۲:۳۰
«نقد عيار» در بوته نقد آیت الله العظمی سبحانی حوزه/ اخيراً خبردار شديم كه فراكسيون زنان مجلس شوراى اسلامى طرحى نگاشته شده و مى خواهد به هيأت رئيسه مجلس تقديم كند و آن اين كه برخى از زنان با شرايط خاص مثلاً داراى مدرك فوق ليساس، سابقه چند سال كار اجرايى، مى توانند بدون اذن پدر ازدواج كنند، چنين زن با تجربه، نيازى به اذن ولى ندارد. اين همان تخريج مناط است.
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۳:۰۶
تلنگرهای حوزویان(۱۱) در جهان کو صاحب فهم درست! حوزه / رسول جعفریان نوشت: در جوامع علمی، آدم هایی هستند که تقریبا همه هنره هستند، به این معنا که هر چیزی را می توانند اثبات یا نفی کنند. اگر دلشان به طرف اثبات باشد، هزار و یک دلیل برای آن می آورند، و اگر دلشان به سمت انکار و نفی باشد، گردش بحث را چنان سامان می دهند که اساسا و گویی از روز الست، با آن مخالف بوده اند... یک دلیلش این است که در هیچ رشته تخصص ای ندارند...
۱۳۹۷/۷/۱۳ - ۱۵:۰۵
نوشتاری از آیت‌الله‌العظمی سبحانی(بخش دوم و پايانى) زمان و مکان چه میزان در استنباط احکام تاثیر دارند ؟ حوزه/ حاصل نظريات اين ميزگرد همان تخريج مناطات احكام است و لذا مى‌گويد: «فقيه در رشته‌اى كه مى‌خواهد نظر بدهد مثلاً بحث ديه زن، علم به معناى واقعى‌اش دخالت كند، يعنى روان‌شناسى را دخالت دهد، جامعه‌شناسى دخالت دهد، علم حقوق را دخالت دهد.» نتيجه اين مى‌شود حكم جديد جانشين حكم قرآنى و حديثى مى‌شود و حكم ديرينه ناديده گرفته مى‌شود.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۰۸:۰۴
به قلم آیت‌الله‌العظمی سبحانی تبیین شد؛ چرا دیه زن نصف مرد است/ مقدار دیه چگونه تعیین شد؟ حوزه/ احکام حکومتی، در طول احکام شرع مقدس است و همگی برای تنظیم جامعه می‌باشد، از اختیارات حاکم است و نمی‌توان آن‌ها را حکم شرعی به معنای وحی الهی تلقی کرد و لذا با دگرگونی شرایط حکم نیز از میان می‌رود. بهترین نمونه، تحریم تنباکو از جانب میرزا بزرگ شیرازی است.
۱۳۹۷/۷/۳ - ۱۳:۱۳
۱۶۰روز قیام، ۱۴۰۰ سال پیروزی شاهدان واقعه حوزه / اگر قیام امام بدون شاهد به اتمام می‌رسید با وجود لشکر پیروز حکومت وقت، این قیام تا حد جنگ‌های محلی مطرح می‌شد و حکومت پیروز آن را در حد از میان برداشتن کسی که علیه خلیفه شوریده بود، مطرح می‌کرد و چون دیگر وقایع تاریخی به دست فراموشی سپرده می‌شد. آن وقت حکومت می‌توانست پرونده این حرکت را بسته نگه دارد و کسی باقی نمانده بود که با نقل مشاهدات خود، این قیام را زنده نگه دارد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۲۱:۳۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس