*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Thursday, July 18, 2019
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸  -  ۱۸:۰۸
یادداشت رسیده؛ سخنی با دولتمردان جمهوری اسلامی ایران حوزه/ دولتمردان محترم؛ قریب به شش سال از حضور شما در رأس قدرت می گذرد و مشکلات معیشتی مردم صبور ایران زمین، هر روز بیشتر از روز گذشته شده است؛ بیایید با اعتماد به کلام خدای متعال و تکیه بر توان همین مردم صبور، مشکلات ایران اسلامی را خود به دندان گرفته و نگاهمان را از غربی ها و غریبه ها به داخلی ها برگردانیم؛ باشد که رستگار شویم.
به بهانه استیضاح وزیر سابق اقتصاد؛ سخنی با نمایندگان فراکسیون امید حوزه/ روی سخن در اینجا با نمایندگان فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی است که آیا شما باید به هر قیمتی همیشه مؤید همه کارهای دولتی‌ها باشید.
۱۳۹۷/۶/۵ - ۱۶:۳۳
فهرستی از دروس خارج فقه قم درباره مسائل جدید حوزه/ مراجع عظام تقلید و اساتید دروس خارج در حوزه های علمیه، نه یک درس و پنج درس و ده درس، بلکه دهها درس خارج در زمینه های غیر مکرر، جدید و کاملاً عینی داشته و دارند. علمای ما با بهره گیری از فقه پویای جواهری، حتی درباره مسایل جدیدتر از بانک، همچون لقاح مصنوعی، شبیه سازی و فقه الفضاء نیز درس داشته و بحث کرده اند.
۱۳۹۷/۶/۳ - ۰۷:۰۳
یادداشت رسیده: جلسه فیضیه و چند یادآوری حوزه/ ریشه سکولاریسم نه حوزه است و نه دانشگاه؛ بلکه عقلانیت و تجربه بشری و حتی متون دینی است.
۱۳۹۷/۵/۳۰ - ۱۳:۱۳
یادداشت رسیده: رضاخان هم نتوانست صدای حوزه را خاموش کند! حوزه/ همان زمان که رضاخانِ سرسپرده، بزرگ‌ترین شخصیت حوزوی وقت در قم؛ آیت الله بافقی را در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها به جرم نهی از منکر بدحجابی، به باد کتک گرفت و صدا از سنگ و آجر بلند شد اما در حوزه، صغیر و کبیری نتوانست دم بزند!
۱۳۹۷/۵/۳۰ - ۱۳:۱۱
نظر علامه طباطبائی در مورد حقیقت عذاب: عذاب آدمی در نرسیدن به لذت خالص است حوزه / چیستی عذاب انسان یکی از بحث هایی است که از قبل از علامه طباطبائی از سوی فلاسفه و متکلمین و مفسرین قرآن کریم به طور کامل بحث نشده است، از منظر علامه طباطبائی آنچه كه خوش‏آيند جسم و مضر به روح آدمى است، مايه شقاوت آدمى و عذاب اوست، چرا که با دستیابی به لذت مطلق تنافی دارد.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۲۰:۰۰
یادداشت رسیده: « اندر خیانت مسئولان بانکی! مردم منتظر اعلام و اعدام مفسدین اقتصادی هستند! » حوزه/ اقدامات اخیر قوه قضاییه در عمل به توصیه های رهبری معظم انقلاب در جدیت مبارزه با مفاسد اقتصادی موجب امیدواری شده است ولیکن قطعا ابتدای راه است و خواست عموم مردم مبارزه جدی و بی امان با مفسدین اقتصادی و مخصوصا دانه درشت هاست
۱۳۹۷/۵/۸ - ۲۱:۰۶
یادداشت رسیده؛ دموکراسی بزرگترین دروغ حاضر حوزه/ دموکراسی به معنای حکومت مردم بر مردم را می توان بزرگترین دروغ عصر حاضر دانست، چرا که برندگان بازی دموکراسی بیشتر و پیش تر از اینکه منتخب مردم باشند منتخب جریانات قدرت و ثروت و جبهه رسانه ای آن ها هستند.
۱۳۹۷/۵/۱ - ۱۰:۵۷
در دانشگاه باقرالعلوم(ع) دفاع شد: «بررسی زمینه ها و عوامل سیاسی – اجتماعی ناکامی بیداری اسلامی در مصر و راهبردهای جمهوری اسلامی » حوزه/ رساله بررسی زمینه ها و عوامل سیاسی – اجتماعی ناکامی بیداری اسلامی در مصر و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با آن در دانشگاه باقرالعلوم(ع) دفاع شد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۴:۱۷
بخش پايانى: تحلیل آیت الله العظمی سبحانی از ديه قتل در ماه هاى حرام حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی در مقاله ای پیامد های تك نگرى به قانون ديه را بررسی و تحلیل کردند.
۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۳:۰۴
از اخلاق رسانه تا فقه رسانه؛ چرا باید به رسانه، نگاه فقهی داشته باشیم؟ حوزه/ فقه رسانه از جمله فقه مضاف است که به بررسی احکام فقهی در موضوعات رسانه ای می پردازد. در واقع فقه رسانه، ترکیبی اضافی است که این ترکیب بیانگر مفهوم حیطه ای از علم فقه است که موضوعات رسانه ای در آن بررسی می شود.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۵:۳۵
آیت الله العظمی سبحانی بررسی کردند: پيامدهاى تك نگرى به قانون ديه حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی در مقاله ای پیامد های تك نگرى به قانون ديه را بررسی و تحلیل کردند.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۵:۲۵
در قالب یک مقاله صورت گرفت ؛ تحلیل مقادیر دیه از سوی آیت الله العظمی سبحانی حوزه/ به علاقه مندانى كه گمان مى كنند بر كرسى نوآورى نشسته اند يادآور مى شوم، اجتهاد و استنباط كار آسانى نيست. مرحوم شيخ انصارى در باب انسداد باب علم مى گويد: رزقنا الله الاجتهاد فانّه أشدّ من طول الجهاد، بنابراين نبايد با يك سطحى نگرى و مجرد وجود «أقرّ» يا «فرض» يك چنين فرضيه اى را مطرح كرد و ذهن جوانان را نسبت به احكام نورانى اسلام متزلزل ساخت .
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۰:۵۷
یادداشت وارده: وحدت اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره) حوزه/ در نظام فکری امام‌ قدس سره به مثابه نظام «امامت‌کننده انقلاب» که مسیر انقلاب اسلامی را تا منزل‌های زیادی روشن کرده است، خود به خود توصیه به وحدت در راه آرمان‌های «اسلام عزیز» حیاتی می‌گردد.
۱۳۹۷/۳/۱۲ - ۰۰:۴۲
یادداشت رسیده: دلائل تحمیل صلح بر امام حسن مجتبی(ع) از سوی امویان حوزه/تاریخ نویسان وابسته به بنی امیه و بنی عباس و غربی های یهودی و مسیحی با تحریف و وارونه نشان دادن حقایق و اتهام زنی به خاندان پاک و مطهر پیامبر(ص) سعی کرده اند مزد جیره خواری خود را دریافت کنند!. از جمله این سخنان سست و بیهوده، اتهام به ازدواج های متعدد امام مجتبی(ع) و اتهام مِطلاق(زیاد طلاق دادن همسران) می باشد.
۱۳۹۷/۳/۹ - ۱۴:۳۳
واکنش حجت الاسلام سرلک به خبر فوت ناصر ملک مطیعی حوزه / حجت الاسلام سرلک نوشت: نگاه فرهنگی و تربیتی ما قطعا دچار تنگ نظری هایی خسارت آفرین است. شخصی مثل ناصر ملک مطیعی و یا مرحوم حبیب و یا صدها نفر دیگر که گذشته ای متفاوت وحتی پر خطا داشته اند ولی حالا دلی دارند برای همراهی و توانی برای همکاری...
۱۳۹۷/۳/۵ - ۱۷:۲۳
یادداشت وارده در انتقاد از برنامه های سحرگاهی رسانه ملی؛ "دوش وقت سحر از غصه نجاتمان بدهید..." حوزه / رسانه ملی مخصوصا در حوزه برنامه های سحرگاهی و به خصوص در چند سال اخیر نه تنها به خود زحمت نوآوری در ساخت برنامه در این عرصه را نداده بلکه ابتدائی ترین و دم دستی شکل برنامه سازی را انتخاب کرده...
۱۳۹۷/۳/۴ - ۱۷:۰۷
تلنگرهای حوزویان(۹) واتیکانیزه کردن قم، زمینه چینی برای تجزیه ایران حوزه/ فکر نمی کنم هدف و قصد اصلی ایشان، زمینه سازی برای تجزیه ایران و جدا کردن بیشتر مردم باشد، ‏ولی عملاً یک چنین تلقی و مشروعیتی را برای پاره پاره کردن ایران به وجود می آورد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۱:۱۰
یادداشت وارده قم از ایران تفکیک ناپذیر است! حوزه / یکی از افتخارات جمهوری اسلامی این است که تاکنون در این چهل سال علی رغم تمام توطئه های گوناگون دشمنان خارجی و داخلی، توانسته است وحدت ملی را در سطح کشور حفظ کند و از یکپارچگی و تمامیت ارضی آن دفاع نماید.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۸:۳۵
یادداشت علمی: زیارت قبور بزرگان و پاسخ به شبهات وهابیت برگرفته از آثار حضرت آيت الله جوادي آملي حوزه/ زیارت از ریشه «زَور» است. اصل این واژه به معنای میل و عدول از چیزی است. دروغ را از آن جهت، زُور گفته‎اند كه مایل و منحرف از راه حق می‎گردد احمد بن فارس در ادامه می‎گوید: زائر را از آن جهت زائر می‎گویند كه وقتی به زیارت تو می‎آید از غیر تو عدول می‎كند و رو برمی‎گرداند.
۱۳۹۷/۱/۸ - ۱۲:۴۵
مکتب قم / مکتب نجف، تقابل یا همسویی حوزه / پیامدهای منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ایِ مواضع علمای برجسته شیعه همواره موجب نگرانی و حساسیت سیاستمداران غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها نسبت به عملکرد حوزه‌های علمیه تشیع بوده و این حساسیت‌ها به‌ویژه از زمان سقوط صدام حسین و با قدرت‌گیری شیعیان در عراق فزونی یافته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۰۹:۰۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس