*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ \ الأربعاء ١ رجب ١٤٣٨ \ Wednesday, March 29, 2017
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵  -  ۰۸:۲۳
به چه اموری می شود سوگند خورد حوزه/ گاهى مورد قسم داراى اسرار و رموز عظيمى است و هدف جلب توجه ما به شناخت اسرار اين موجودات است تا از طريق شناخت آنها به عظمت حق پى ببريم و يا در زندگى از اسرار آنها بهره بگيريم. تمام سوگندهای وارده در سوره «الشمس» از اين مقوله است.
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) کارگران از کار افتاده بايد از بيت المال تامين گردند حوزه / انديشمندان و متفكران برجسته جهان به سخنان امام على عليه السلام در همه زمينه ها با تعجّب و شگفتى نگريسته اند و او را انسانى توصيف كرده اند كه هزاران سال جلوتر از زمان خويش زندگى مى كرده است .
۱۳۹۵/۳/۳۰ - ۰۷:۳۰
مقاله ای از شهيد سيد محمدباقر صدر(ره) نگاهي به اختلاف نگرش ها در تفسير قرآن حوزه/ آنچه در اینجا مورد بررسی ماست توضیح و بیان دو شیوه در تفسیر قرآن است تا در بررسی تفسیری که از قرآن خواهیم داشت، مورد استفاده قرار دهیم.
۱۳۹۵/۳/۲۹ - ۰۱:۰۴
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) وظائف هفده گانه نگهبانان بازار/ نظارت مستقیم امام على عليه السلام بر بازار حوزه / وقتى مردم ، نيازمندِ متاعى هستند، جايز نيست آن متاع در انحصار فردى يا گروهى قرار گرفته و سود كلانى از آن برده شود.
۱۳۹۵/۳/۲۶ - ۱۲:۵۱
نقدی بر «حدود اختیارات حاکم در حقوق کیفری اسلام» حوزه /کتاب «حدود اختیارات حاکم در حقوق کیفری اسلام» با هدف استقراء مصادیق ایفای نقش حاکم اسلامی در فقه و حقوق موضوعه ـ بخش فقه جزایی و حقوق کیفری به رشته تحریر درآمده و در سه فصل تنظیم شده است.
۱۳۹۵/۳/۲۵ - ۱۲:۵۲
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) عوامل معنوی فروپاشی اقتصاد در کلام امام علی(ع) حوزه / هرگاه فعّاليّت هاى تجارى ، در كشورى دستخوش نابسامانى گردد، در تمامى اركان جامعه ، اثر خواهد گذاشت و هرجا كه امر بازرگانى بى رونق شود، توليد نيز نزول مى كند و با اين نزول پايه هاى اقتصادى مملكت ، فرو مى ريزد.
۱۳۹۵/۳/۲۵ - ۰۱:۳۵
به قلم حجت الاسلام والمسلمین محدثی پای درد دل های مسجد؟! حوزه/ شما ظاهرم را جلا داديد و رنگ كرديد؛ امّا باطنم را تاريك ساختيد. وقتي روشن كردن يك چراغ در مسجد ثواب دارد، روشن كردن يك فكر و دل با نور هدايت ثوابش بيشتر نيست؟ چرا به جاي ساختن مسجد، «مسجدي» نمي سازيد؟ شما مصلّا ساختيد، نه مصلِّي.
۱۳۹۵/۳/۲۴ - ۱۰:۴۹
نگاهی به زندگی پرورش یافته مکتب اهل بیت(ع) چرا به سعید بن جبیر فقیه زاهد و گریان می گفتند حوزه/ شاگردان مکتب امامان معصوم علیهم السلام همانند قلّه هایی هستند که از فراز آن، پرتو دیانت و تقوا و دانش رخ می نماید. آنان همانند چشمه سارانی هستند که از فیض چشمه جوشان خویش، دامن طبیعت را طراوت بخشیده و دیده بینندگان را روشنی می بخشند.
۱۳۹۵/۳/۲۳ - ۱۸:۳۹
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) ضرورت امنیت اقتصادی از نگاه امام علی(علیه السلام) حوزه / برای رسیدگی به طبقات پايين و محروم جامعه از افراد مورد اطمينان خود كه خدا ترس و فروتنند انتخاب كن ، تا پيرامونشان تحقيق و مسائل آنان را به تو گزارش كنند. سپس در رفع مشكلاتشان بگونه اى عمل كن كه در پيشگاه خدا عذرى داشته باشى .
۱۳۹۵/۳/۲۲ - ۱۸:۱۶
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) رونق کسب و تجارت در اندیشه اقتصادی امام علی(علیه السلام) حوزه / از اصول كلّى در برنامه ريزى اقتصادى امام على عليه السلام توجّه به آبادانى كشور و رونق دادن به كسب و تجارت است .
۱۳۹۵/۳/۲۰ - ۰۱:۲۵
نیم نگاهی به برکات روزه؛ حكمت هاي اجتماعي روزه در مقاله ای از آيت‌الله العظمي صافي حوزه / روزه‌دار هم به عزّت نفس و شرافت فقراي فاضل آگاه گشته و هم از سختي و رنج آن طبقه محروم اجتماع، خبردار مي‌شود و به فكر كمك به آنها مي‌افتد.
۱۳۹۵/۳/۱۹ - ۱۶:۳۰
نوشته ای از آیت الله هاشمی شاهرودی رمضان مدرسه تکامل روح حوزه/ آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی در مقاله ای، ماه مبارک رمضان را به مدرسه ای برای تکامل روح تشبیه کرده و آزمون این تکامل را شب قدر ارزیابی کرده است.
۱۳۹۵/۳/۱۸ - ۱۸:۴۶
شرح دعای افتتاح (۱) جایگاه ادعیه در تعالی معنوی انسان حوزه / اولیاء دین، ادعیه را صرفاً برای خواندن القاء نفرموده‌اند، بلکه در حقیقت بینش‌های خود را نسبت به خدای متعال ابراز داشته‌ و در این بینش‌ها جهات نقص انسان و اموری که رافع این نقص و نیازهاست و انسان را به نتیجه می‌رسانند بیان کرده‌اند.
۱۳۹۵/۳/۱۸ - ۱۰:۴۸
نیم نگاهی به اعمال و وقایع ماه خدا حوزه /ماه رمضان ، بهار عبادت و تعلیم و تربیت، ماه طهارت و پاکى، و ماه تقوا و خودسازى است; ماهى که مى توان مراحل قرب الهى و سیر و سلوک الى اللّه را با گام هاى سریع و استوار پیمود.
۱۳۹۵/۳/۱۷ - ۱۵:۱۳
یادداشت رسیده اندر حسرت فهم درست حوزه/ حجت الاسلام محمدصالح مازنی از پژوهشگران حوزه و عضو هیئت مدیره انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم با ارسال یادداشتی به تحریریه خبرگزاری حوزه عدم فهم صحیح از کلیدواژه های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب را جفا در حق این دو رهبر بزرگ انقلاب دانسته است.
۱۳۹۵/۳/۱۷ - ۱۱:۳۷
یادداشت مدیرمسئول خط قرمز امام خمینی(ره) در سیاست حوزه/فراموش نکنیم مردی الهی این شجره طوبی را غرس نمود که هدف اصلی‌اش فراگیرسازی فرهنگ، اخلاق و معنویت اسلامی بود. فراموش نکنیم امام راحل برای نشیندن یک غیبت، گاه همه اعتبارات را زیر پا می‌گذاشتند و مجالس رسمی را نیز ترک می‌کردند!
۱۳۹۵/۳/۱۳ - ۱۵:۲۶
آیت الله العظمی سبحانی تبیین کردند؛ تفاوت علم فقه با اخلاق نظری وعملی حوزه /کار فقه، تنظيم زندگي فردي و اجتماعي است یعنی أفعال بيروني انسان را مورد بحث قرار می دهد ولی اخلاق دربارۀ صفات دروني انسان بحث مي‌کند .
۱۳۹۵/۳/۹ - ۱۲:۵۴
پاسخی به یک سئوال امام زمان(ع) چگونه دین را از تحریف حفظ می‌کنند؟ حوزه / در میان وظایف محوله به امام، صیانت دین از دستبرد و تحریف هم قرار دارد، نقطه محوری بحث این است که این صیانت در زمان غیبت آخرین حجت الهی چگونه صورت می‌گیرد؟
۱۳۹۵/۳/۵ - ۱۶:۴۵
یادداشت مدیرمسئول ۱۶ توصیه مراجع معظم به رئیس‌جمهور حوزه/ رابطه نزدیک نظام با زعمای حوزه و عمل به منویات این دلسوزان دین و دولت، می‌تواند ضمن تأمین مصالح کلان جامعه و نظام، راهگشای تحقق آموزه‌های اسلامی و پرهیز از پیرایه‌های غیردینی گردد؛
۱۳۹۵/۳/۵ - ۱۴:۱۴
گفتاری از آیت الله آقا مجتبی تهرانی از تأثیر شغل و محیط آن بر روح خود چه می دانیم حوزه/ انسان به طور معمول، در چهار محیط روش می‏گیرد. این یادگیری از محیط خانوادگی شروع شده، در محیط آموزشی ادامه می‌یابد، در محیط سوم یعنی فضای رفاقتی و چهارمین محیط که محیط شغلی است، کامل می‌شود.
۱۳۹۵/۳/۵ - ۰۱:۳۶
اساسى ترين شرط انقلاب جهانى خورشيد وجود مهدى(عج) کى طلوع خواهد کرد؟ حوزه / وجود مقدس انبياء واولياء (عليهم السلام) وجانشينان آنها از مهمترين جلوه هاى رحمت و رأفت خداوند هستند. اين مردان بزرگ همانند باران بر همگان و همه مناطق مى بارند و مانند خورشيد بر همه جا مى تابند و نور افشانى مى کنند .
۱۳۹۵/۳/۲ - ۱۴:۴۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس