*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ \ الأربعاء ٢٧ شعبان ١٤٣٨ \ Wednesday, May 24, 2017
چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶  -  ۰۸:۰۰
دوازده نکته قرآنی پیرامون انتخابات حوزه /ايمان و اسلام باوري، قرآن شناسی و سنت شناسي، عدالت محوری و تقوا مداري، توانايی بدنی و دشمن شناسي، زهد و ساده زيستي، و صداقت و مديريت مكتبي، از اصلي ترين شرايط رئيس جمهور صالح در نظام اسلامی است.
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) وظائف هفده گانه نگهبانان بازار/ نظارت مستقیم امام على عليه السلام بر بازار حوزه / وقتى مردم ، نيازمندِ متاعى هستند، جايز نيست آن متاع در انحصار فردى يا گروهى قرار گرفته و سود كلانى از آن برده شود.
۱۳۹۵/۳/۲۶ - ۱۲:۵۱
نقدی بر «حدود اختیارات حاکم در حقوق کیفری اسلام» حوزه /کتاب «حدود اختیارات حاکم در حقوق کیفری اسلام» با هدف استقراء مصادیق ایفای نقش حاکم اسلامی در فقه و حقوق موضوعه ـ بخش فقه جزایی و حقوق کیفری به رشته تحریر درآمده و در سه فصل تنظیم شده است.
۱۳۹۵/۳/۲۵ - ۱۲:۵۲
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) عوامل معنوی فروپاشی اقتصاد در کلام امام علی(ع) حوزه / هرگاه فعّاليّت هاى تجارى ، در كشورى دستخوش نابسامانى گردد، در تمامى اركان جامعه ، اثر خواهد گذاشت و هرجا كه امر بازرگانى بى رونق شود، توليد نيز نزول مى كند و با اين نزول پايه هاى اقتصادى مملكت ، فرو مى ريزد.
۱۳۹۵/۳/۲۵ - ۰۱:۳۵
به قلم حجت الاسلام والمسلمین محدثی پای درد دل های مسجد؟! حوزه/ شما ظاهرم را جلا داديد و رنگ كرديد؛ امّا باطنم را تاريك ساختيد. وقتي روشن كردن يك چراغ در مسجد ثواب دارد، روشن كردن يك فكر و دل با نور هدايت ثوابش بيشتر نيست؟ چرا به جاي ساختن مسجد، «مسجدي» نمي سازيد؟ شما مصلّا ساختيد، نه مصلِّي.
۱۳۹۵/۳/۲۴ - ۱۰:۴۹
نگاهی به زندگی پرورش یافته مکتب اهل بیت(ع) چرا به سعید بن جبیر فقیه زاهد و گریان می گفتند حوزه/ شاگردان مکتب امامان معصوم علیهم السلام همانند قلّه هایی هستند که از فراز آن، پرتو دیانت و تقوا و دانش رخ می نماید. آنان همانند چشمه سارانی هستند که از فیض چشمه جوشان خویش، دامن طبیعت را طراوت بخشیده و دیده بینندگان را روشنی می بخشند.
۱۳۹۵/۳/۲۳ - ۱۸:۳۹
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) ضرورت امنیت اقتصادی از نگاه امام علی(علیه السلام) حوزه / برای رسیدگی به طبقات پايين و محروم جامعه از افراد مورد اطمينان خود كه خدا ترس و فروتنند انتخاب كن ، تا پيرامونشان تحقيق و مسائل آنان را به تو گزارش كنند. سپس در رفع مشكلاتشان بگونه اى عمل كن كه در پيشگاه خدا عذرى داشته باشى .
۱۳۹۵/۳/۲۲ - ۱۸:۱۶
در مکتب اقتصادی امیر المومنین(علیه السلام) رونق کسب و تجارت در اندیشه اقتصادی امام علی(علیه السلام) حوزه / از اصول كلّى در برنامه ريزى اقتصادى امام على عليه السلام توجّه به آبادانى كشور و رونق دادن به كسب و تجارت است .
۱۳۹۵/۳/۲۰ - ۰۱:۲۵
نیم نگاهی به برکات روزه؛ حكمت هاي اجتماعي روزه در مقاله ای از آيت‌الله العظمي صافي حوزه / روزه‌دار هم به عزّت نفس و شرافت فقراي فاضل آگاه گشته و هم از سختي و رنج آن طبقه محروم اجتماع، خبردار مي‌شود و به فكر كمك به آنها مي‌افتد.
۱۳۹۵/۳/۱۹ - ۱۶:۳۰
نوشته ای از آیت الله هاشمی شاهرودی رمضان مدرسه تکامل روح حوزه/ آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی در مقاله ای، ماه مبارک رمضان را به مدرسه ای برای تکامل روح تشبیه کرده و آزمون این تکامل را شب قدر ارزیابی کرده است.
۱۳۹۵/۳/۱۸ - ۱۸:۴۶
شرح دعای افتتاح (۱) جایگاه ادعیه در تعالی معنوی انسان حوزه / اولیاء دین، ادعیه را صرفاً برای خواندن القاء نفرموده‌اند، بلکه در حقیقت بینش‌های خود را نسبت به خدای متعال ابراز داشته‌ و در این بینش‌ها جهات نقص انسان و اموری که رافع این نقص و نیازهاست و انسان را به نتیجه می‌رسانند بیان کرده‌اند.
۱۳۹۵/۳/۱۸ - ۱۰:۴۸
نیم نگاهی به اعمال و وقایع ماه خدا حوزه /ماه رمضان ، بهار عبادت و تعلیم و تربیت، ماه طهارت و پاکى، و ماه تقوا و خودسازى است; ماهى که مى توان مراحل قرب الهى و سیر و سلوک الى اللّه را با گام هاى سریع و استوار پیمود.
۱۳۹۵/۳/۱۷ - ۱۵:۱۳
یادداشت رسیده اندر حسرت فهم درست حوزه/ حجت الاسلام محمدصالح مازنی از پژوهشگران حوزه و عضو هیئت مدیره انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم با ارسال یادداشتی به تحریریه خبرگزاری حوزه عدم فهم صحیح از کلیدواژه های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب را جفا در حق این دو رهبر بزرگ انقلاب دانسته است.
۱۳۹۵/۳/۱۷ - ۱۱:۳۷
یادداشت مدیرمسئول خط قرمز امام خمینی(ره) در سیاست حوزه/فراموش نکنیم مردی الهی این شجره طوبی را غرس نمود که هدف اصلی‌اش فراگیرسازی فرهنگ، اخلاق و معنویت اسلامی بود. فراموش نکنیم امام راحل برای نشیندن یک غیبت، گاه همه اعتبارات را زیر پا می‌گذاشتند و مجالس رسمی را نیز ترک می‌کردند!
۱۳۹۵/۳/۱۳ - ۱۵:۲۶
آیت الله العظمی سبحانی تبیین کردند؛ تفاوت علم فقه با اخلاق نظری وعملی حوزه /کار فقه، تنظيم زندگي فردي و اجتماعي است یعنی أفعال بيروني انسان را مورد بحث قرار می دهد ولی اخلاق دربارۀ صفات دروني انسان بحث مي‌کند .
۱۳۹۵/۳/۹ - ۱۲:۵۴
پاسخی به یک سئوال امام زمان(ع) چگونه دین را از تحریف حفظ می‌کنند؟ حوزه / در میان وظایف محوله به امام، صیانت دین از دستبرد و تحریف هم قرار دارد، نقطه محوری بحث این است که این صیانت در زمان غیبت آخرین حجت الهی چگونه صورت می‌گیرد؟
۱۳۹۵/۳/۵ - ۱۶:۴۵
یادداشت مدیرمسئول ۱۶ توصیه مراجع معظم به رئیس‌جمهور حوزه/ رابطه نزدیک نظام با زعمای حوزه و عمل به منویات این دلسوزان دین و دولت، می‌تواند ضمن تأمین مصالح کلان جامعه و نظام، راهگشای تحقق آموزه‌های اسلامی و پرهیز از پیرایه‌های غیردینی گردد؛
۱۳۹۵/۳/۵ - ۱۴:۱۴
گفتاری از آیت الله آقا مجتبی تهرانی از تأثیر شغل و محیط آن بر روح خود چه می دانیم حوزه/ انسان به طور معمول، در چهار محیط روش می‏گیرد. این یادگیری از محیط خانوادگی شروع شده، در محیط آموزشی ادامه می‌یابد، در محیط سوم یعنی فضای رفاقتی و چهارمین محیط که محیط شغلی است، کامل می‌شود.
۱۳۹۵/۳/۵ - ۰۱:۳۶
اساسى ترين شرط انقلاب جهانى خورشيد وجود مهدى(عج) کى طلوع خواهد کرد؟ حوزه / وجود مقدس انبياء واولياء (عليهم السلام) وجانشينان آنها از مهمترين جلوه هاى رحمت و رأفت خداوند هستند. اين مردان بزرگ همانند باران بر همگان و همه مناطق مى بارند و مانند خورشيد بر همه جا مى تابند و نور افشانى مى کنند .
۱۳۹۵/۳/۲ - ۱۴:۴۰
پاسخ به یک شبهه؛ چرا در عصر انبیاى گذشته حکومت عدل جهانى تحقق نیافته است؟ حوزه / گاهی این سئوال در بین مردم، ایجاد شبهه می کند که چرا در عصر انبیاى گذشته حکومت عدل جهانى تحقق نیافته است؟ویا چرا حکومت عدل جهانى در پایان تاریخ و آخرالزمان اجرا مى‌گردد؟
۱۳۹۵/۲/۳۱ - ۱۱:۵۰
آیت الله العظمی صافی تشریح کردند: آیا نظام امامت منحصر به عصر حضور است؟ حوزه / آیا «نظام امامت‏»، با پایان یافتن دوره غیبت صغرى و آغاز غیبت کبرى (سال ۳٢۹ هجرى قمرى) پایان یافت و پس از ظهور حضرت مهدی‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف این نظام از نو برقرار مى‏شود یا این‌که «نظام امامت‏» استمرار دارد؟
۱۳۹۵/۲/۳۰ - ۱۰:۲۲
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس