*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ \ الثلاثاء ٢٤ جمادى الأولى ١٤٣٨ \ Tuesday, February 21, 2017
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵  -  ۰۸:۵۶
آیت الله العظمی مظاهری مطرح کردند؛ راز تکرار داستان ابلیس در قرآن حوزه/ چرا قرآن در چند جا داستان ابليس را نقل کرده است؟! برای اينکه به ما بفهماند که ما بايد خودسازی کنيم. بايد لجوج نباشيم.
آثار برگزیده کتاب سال حوزه(۷) معرفی عدول اصحاب پیامبر(ص) در «العمده» حوزه/ کتاب عمدة(عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار)، اثر سعید عرفانیان درگروه علمی تصحیح و تحقیق: در هجدهمین همایش کتاب سال حوزه اثر برگزیده شناخته شد.
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۰:۲۰
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛ بررسی روایات شش‌گانه لاضرر در فقه حوزه/ ادعای فخرالمحققین در ایضاح الفوائد که این روایات متواتر است ادعای درستی می باشد و شکی نیست که این تواتر لفظی نیست چون تواتر لفظی بسیار کم داریم که یکی از این متواترات حدیث غدیر است.
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۰۹:۱۰
آیت الله العظمی مظاهری مطرح کردند؛ راز تکرار داستان ابلیس در قرآن حوزه/ چرا قرآن در چند جا داستان ابليس را نقل کرده است؟! برای اينکه به ما بفهماند که ما بايد خودسازی کنيم. بايد لجوج نباشيم.
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۰۸:۵۶
در این سه مورد سوگند اعتبار ندارد حوزه/ امام صادق علیه السلام، سه سوگند بدون اعتبار را بیان فرمودند.
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۰۸:۱۳
قطره ای از دریا؛ ۸ پیمانی که خداوند از بنی اسرائیل گرفت حوزه/ رسیدگى به محرومان جامعه، خصوصاً خویشاوندان در كنار احسان به والدین آمده است، تا انسان تنها خود و خانواده خود را نبیند، بلكه به جامعه ‏اى كه در آن زندگى مى‏كند نیز توجه داشته باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۵:۲۳
عوامل رسيدن به يك زندگي مطلوب حوزه /هدف از توجه به مبانی دینی در شیوه و رفتار و منش اجتماعی، ارائه اصول و مبانی زندگی آرمانی است که از آن به،"زندگی معنوی" یاد می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۴:۱۸
شرح حدیثی از مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی؛ منشاء شش‌گانه گناهان حوزه / اموري كه موجب مي‏ شود انسان از فرمان الهي سرپيچي كند و نسبت به خداوند ‌گناه وعصيان كند، شش مورد است.
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۰:۵۵
بهترین دارائی حوزه/ رسول خدا صلی الله علیه وآله در حدیثی، بهترین دارائی را معرفی کردند.
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۷:۵۰
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛ بررسی تحول در فقه و رابطه آن با موضوعات اخلاقی حوزه/ فقه باید با اخلاق رابطه نزدیک برقرار کند؛ موضوعات اخلاقی می ‌توانند بررسی فقهی شوند و تحول در فقه ایجاد شود از جملۀ تحول، تأسیس ابواب یا کتاب ‌های جدید فقهی است.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۷:۰۲
روند تحصیل در حوزه(۱۸) آشنایی با علم درایۀ الحدیث/ کارایی مدرک سطح سه حوزه حوزه/ طلبه (با سپری کردن پایه دهم) سفر طولانی و پربار علمی خود را در مقطع سطح حوزه به پایان برده و خود را برای رسیدن به بلندای قله اجتهاد و فقاهت آماده می سازد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۱۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۷)؛ کمک فداکارانه ملاعباس تربتی به مردم زلزله‌زده حوزه/ از مسائلی که بسیار در اسلام مورد تاکید قرارگرفته است، بحث گره‌گشایی و کمک به همنوع است، برآورده کردن حاجات مؤمنین چه از لحاظ مالی و چه معنوی باید جزئی از زندگی یک فرد مومن باشد و همواره کمک به خلق را وظیفه خود بداند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۵۵
قطره ای از دریا؛ پیامد رسوخ گناه در قلب و روح انسان حوزه/ گاهى گناه چنان در وجود انسان رسوخ مى‏ كند كه قلب و روح را پوشانده و جز زشتى و پلیدى در گفتار و رفتار از انسان صادر نمى ‏شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۲۳
یادگاه شهیدان علم (۱۹۹) دعای طلبه شهید در قنوت نمازش حوزه/در زمان طاغوت که معلمان زن با پوششی بد در کلاس حاضر می شدند از ادامه تحصیل در این مدارس منصرف شد و می گفت: ممکن است دینم به خطر بیفتد و به همین علت برای ادامه تحصیل وارد مدرسه علمیه کرمانیها در قم شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۱۲
ماهنامه "درس‌هایی از مکتب اسلام" ویژه اسفند منتشر شد حوزه/ ششصد و هفتادمین شماره ماهنامه "درسهایی از مکتب اسلام" ویژه اسفند ماه ۱۳۹۵ منتشر شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۰:۵۹
عاملی که لجاجت را شعله‌ور می‌کند حوزه/ امیرالمومنین علیه‌السلام در حدیثی عامل شعله ور شدن لجاجت در انسانها را بیان کردند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۰۸:۱۱
کتاب "علمای عهد ناصرالدین شاه قاجار" منتشر شد حوزه/ کتاب "علمای عهد ناصرالدین شاه قاجار" باب دهم المآثر و الآثار تألیف محمدحسن خان اعتمادالسلطنه با تحقیق ناصرالدین انصاری قمی از سوی مؤسسه کتاب شناسی شیعه منتشر شد.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۵:۳۹
آیت الله اراکی تشریح کرد: غیبت امام معصوم (علیه السلام) غیبت شخصیت حقیقی اوست نه شخصیت حقوقی آن حضرت حوزه/ غیبت امام معصوم به معنای غیبت برای شخص امام است نه برای امامت و شخصیت حقوقی او و در این حالت به نظر ما إعمال امامت معصوم متوقف است بر وجود جانشینی که این امامت را إعمال کند و فرمانروائی و امر ونهی او را انجام دهد، امامت فعال است و ما مأمور به اطاعت از امام هستیم.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۵:۲۴
آیت الله العظمی سبحانی تبیین کردند؛ مصادیق نه گانه نیاز فقیه به علم کلام حوزه/ عقل حکم مي ‌کند تکليف بلابيان، قبيح است. اين برائت عقلي است. اما اين‌ که اين حکم عقل در کجا امضا شده است، بحثي کلامي است.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۴:۴۳
آثار برگزیده کتاب سال حوزه(۶) چیستی و نقش قضایای تحلیلی و ترکیبی در منطق و معرفت شناسی حوزه/ کتاب، چیستی و نقش قضایای تحلیلی و ترکیبی در منطق و معرفت شناسی ، اثر احمد ابوترابی درگروه علمی: فلسفه در هجدهمین همایش کتاب سال حوزه اثر برگزیده شناخته شد.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۲:۵۵
عملی که موجب دورافتادن مومن از بهشت می‌شود حوزه/ امام صادق علیه السلام در حدیثی عاملی را که موجب فاصله افتادن بین مومن و بهشت می شود را بیان کردند.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۰۸:۴۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس