*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ \ الثلاثاء ٢٦ المحرّم ١٤٣٩ \ Tuesday, October 17, 2017

اخبار مرتبط با : دروس خارج فقه

کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۳۰)
حكم فرزندان مرتد
حوزه/ فرزند مرتد ملى قبل از ارتدادش در حكم مسلمان است. پس اگر بالغ شد و كفر را برگزید، او را توبه مى‏دهند. اگر توبه كرد، كارى با او ندارند؛ وگرنه او را مى‏ كشند. فرزند مرتد فطرى نیز قبل از ارتداد پدر یا مادرش در حكم مسلمان است.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۲:۳۶
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۹)
شرایط تحقق ارتداد
حوزه/ شرایط تحقق ارتداد، بلوغ، عقل، اختیار و قصد است. پس، اعتبارى به ارتداد صبى نیست؛ هرچند در آستانه بلوغ باشد و همین‏طور مجنون اگرچه ادوارى باشد و در حالت جنون، از او عمل یا کلامى صادر شود که اگر فرد کاملى مى ‏گفت مرتد مى ‏شد.
۱۳۹۶/۲/۲۹ - ۰۸:۱۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۸)
دیدگاه های نه گانه پیرامون توبه مرتد فطری
حوزه/ بر اساس روایات در مرتد ملى توبه ‏اش سبب سقوط حد قتل است ولى در مرتد فطرى این اثر را ندارد. این تعبیرات نیز در رابطه با حاکم است که از مرتد ملى طلب توبه مى ‏کند ولى از مرتد فطرى چنین تقاضایى را نمى ‏کند؛ حتى اگر خودش نیز توبه کند، مؤثر نیست.
۱۳۹۶/۲/۸ - ۰۹:۳۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۷)
خصوصیت ارتداد‏ ملی و فطری
حوزه/ ملاک در حکم کردن به اسلام طفل، زمان انعقاد نطفه است و اسلام احدالوالدین کفایت مى ‏کند؛ شرط اجراى احکام مرتد فطرى بر چنین فردى نیز گذشتن برهه ‏اى از زمان پس از بلوغ است که در آن، اسلام اصیل و واقعى را اختیار کند.
۱۳۹۶/۲/۱ - ۰۹:۵۴
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۵)
مختلس، غلول و محتال چه کسانی هستند؟
حوزه/ در قطع دست و پاى محارب، سرقت و نصاب و حرز مطرح نیست؛ بلکه امام‌ علیه‌السلام به مجرد صدق محارب در اجراى حدود چهارگانه مخیر است.
۱۳۹۶/۱/۱۸ - ۰۸:۳۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۴)
حکم توبه‏ محارب و کیفیت مجازات
حوزه/ اگر محارب قبل از دستگیرى توبه کند، حد محاربه ساقط مى‏ گردد؛ اما حقوق مردم مانند: قصاص به سبب قتل یا جنایت و ضمان مال باقى است؛ و اگر بعد از دستگیرى توبه کند، هیچ یک از دو حق ساقط نمى ‏گردد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ - ۰۹:۰۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۳)
انواع مجازات محارب و چگونگی اجرای آن
حوزه/ ظاهر آیه ۳۳ سوره مائده‏: «إِنَّما جَزاءُ الَّذینَ یُحارِبُونَ‏ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَساداً أَنْ یُقَتَّلُوا أَوْ یُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَیْدیهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ یُنْفَوْا مِنَ الْأَرْض...» به سبب کلمه‏ «أو» تخییر بین حدود اربعه است؛ یعنى حاکم شرع مخیر است محارب را...
۱۳۹۵/۱۲/۶ - ۰۹:۰۰
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۲)
به چه کسانی عنوان محارب گفته می‌شود؟
حوزه/ حد محارب در چهار مورد ثابت نمى ‏گردد؛ ۱- طلیع: کسانى که مراقب کاروان ‏ها هستند و رسیدن کاروان را به محدوده‏ قطاع ‏الطریق خبر مى ‏دهند. در حقیقت، کانال اطلاعاتى دزدان هستند...
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۰۸:۳۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۱)
مجازات محارب مفسد فی الارض در کتاب و سنت
حوزه/ محارب کسى است که براى ترساندن مردم و به قصد ایجاد فساد در زمین، خشکى، دریا، شهر یا غیر آن، در شب یا روز اسلحه بردارد یا سلاح برهنه کند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۲ - ۰۸:۳۰
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۲۰)
حکم سرقت مُعیر، مؤجر، مال وقفی، زکات و سهم امام‌ علیه ‌السلام
حوزه/ اگر انسانى خانه ‏اش را عاریه داد و مستعیر (عاریه ‏گیرنده) در آن منزل ساکن شد و اثاثیه و لوازم زندگى خود را به آن ‏جا آورد، صاحبخانه (معیر) به آن خانه دستبرد زد و با هتک حرز، قسمتى از اموال مستعیر را به سرقت برد، فقها گفته ‏اند: دست سارق را مى ‏برند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ - ۰۸:۳۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۱۹)
حکم سرقت در زمان قحطی و مجازات آدم‌ ربایی
حوزه/ در اقامه کردن حدّ سرقت با مفقود بودن یکى از دو شرط - یعنی یا مال مسروقه، غیرمأکول باشد یا، اضطرارى به مأکول نداشته باشد- اشکال داریم؛ احتیاط در پیاده نکردن حد است؛ بلکه اگر محتاج و نیازمند هم غیرمأکول را به سرقت برد، عدم قطع دست خالى از قوت نیست.
۱۳۹۵/۱۱/۸ - ۰۸:۳۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۱۸)
حکم جیب ‌بری و سرقت میوه باغ
حوزه/ حرزِ هر چیزى به حسب خودش مى ‏باشد؛ و عرف، براى هر چیزى، حرزى را متناسب مى‏ بیند، البته عرف نمى‏ گوید: هرچیزى باید حرز داشته باشد.
۱۳۹۵/۱۱/۱ - ۰۸:۴۵
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۱۷)
معنا و مصادیق حرز
حوزه/ قول مشهور: حرز به جایى مى ‏گویند که مقفل باشد، درب داشته باشد، و ورود به آن ‏جا بدون شکستن درب یا بریدن قفل یا نقب زدن ممکن نباشد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۹:۳۹
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۱۶)
بررسی شرط «در حرز بودن» مال مسروقه برای ثبوت حد
حوزه/ شرط تحقق سرقتى که بر آن حد قطع مترتب مى ‏گردد، این است که مال مسروقه در حرزى باشد؛ مانند اینکه در مکان قفل ‏دار، یا دربسته ‏اى، یا در زمینى مدفون باشد و یا مالک دور از چشم دیگران آن را در زیر فرش یا وسط کتابى مخفى کرده باشد و به ‏طور کلى، هرچه را عرف محرز مى ‏داند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۰۹:۰۰
کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ فاضل لنکرانی(۱۵)
بررسی اقوال مشهور و غیرمشهور در حد نصاب قطع دست سارق
حوزه/ یکی از شرایط ثبوت حد قطع بر سارق، رسیدن مال دزدیده شده به حد نصاب می ‌باشد اما روایات حد نصاب به پنج طایفه تقسیم گردید که ظاهر آن ها....
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۰۹:۰۰