*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ \ الأحد ٢٦ رجب ١٤٣٨ \ Sunday, April 23, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۰)
سه شرطی که به تعاونی ها مشروعیت می دهد
حوزه/ ممکن است تک تک افراد نتوانند کارهای بزرگ را به عهده گیرند ولی اگر دست به دست هم دهند این کار امکان پذیر بوده و می تواند تولید اشتغال کند.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۷:۰۵
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۶)
نگاه مذاهب اسلامی به مفهوم امارت
حوزه/ در طرح اتحاد امامت و امارت که عمدتا اصطلاحی مدیریتی است تا حکومتی، مراد از امارت همان قوای سه گانه است که سران آن توسط امام نصب و از او مشروعیت می گیرند و به معنای جغرافیایی آن نیست که کشور به امارت متحده تقسیم شود.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۲:۱۶
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی تأثیر رغبت و کشش ‌های متربی در تعلیم و تربیت
حوزه/ معنای ششم رفق و مدارا در تعلیم و تربیت به معنای رعایت رغبت و کشش ‌های فرد، احساس آرامش و آسایش شخص است. گاهی در تعلیم و تربیت، رعایت آرامش و آسایش فرد لحاظ نمی ‌شود، بلکه...
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۲:۱۲
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
بررسی علمی «لا» در قاعده لاضرر و لا ضرار
حوزه/ مرحوم شیخ انصاری (ره) می گویند: معنای لا حرج در لا ضرر هم صدق می کند یعنی وقتی در «لا حرج» می گفتیم اگر وضو منشأ حرج باشد، واجب نیست؛ در «لا ضرر» هم این معنا وجود دارد.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۱۵:۲۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۹)
بررسی مشروعیت شرکت های جدید التأسیس و تعاونی ها
حوزه/ اگر حاجت ایجاب کند که انواع دیگری از شرکت های تجاری تأسیس شود از آن ابایی نداریم و اگر شرایط و قیودات و سرمایه و اشخاص و زمان و مکان آن مشخص باشد و از نظر شرعی نیز همۀ جهات آن مشخص باشد و در آن ابهام و جهل و غرر و یا شرط خلاف مقتضای عقد و خلاف شرع در آن نباشد، مشروعیت پیدا می کند و ما آنها را تصویب می کنیم.
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۰:۱۴
خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۸)
ضمانت درشرکت های سهامی مختلط و غیرسهامی مختلط
حوزه/ در شرکت سهامی مختلط، شرکاء سهم ها را می فروشند و آنهایی که ضمانت کرده اند حق مدیریت دارند ولی کسانی که سهام را می فروشند و می خرند، ضمانتی ندارند.
۱۳۹۶/۱/۱۷ - ۱۶:۲۷
آیت الله اراکی تشریح کرد
بررسی دلیل قرآنی وجوب نصب ولی فقیه برای عصر غیبت
حوزه/ آیه ۴۴ سوره مائده، اگرچه در مورد تورات و حاکمان به تورات است ولی حیثیاتی در آن وجود دارد که منحصر به تورات و عاملان به تورات نیست و همچنین عبارت «يَحْكُمُ بِهَا» عام است و شامل تمام موارد حکم می شود و این فقط در مورد ولایت در قضاء نیست بعلاوه اینکه ولایت در قضاء کامل ترین قسمت و نوک پیکان ولایت است....
۱۳۹۶/۱/۱۵ - ۱۴:۴۸
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
انواع ارتباطات شخصی و حکومتی با مسلمان و کافر
حوزه/ در ارتباطات با کفار، مدارای تمام عیار و آنچه که بین مسلمانان و شیعیان وجود دارد، ترغیب نشده است، لذا باید مرزبندی ایمانی کلاًّ حذف نشود.
۱۳۹۶/۱/۹ - ۱۵:۵۴
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
استثنائات اصل رفق و مدارا
حوزه/ رفق و مدارا در سطح روابط عام بشری و بین انسان ‌ها، البته محدود به حدود خاص وجود دارد؛ لذا فی الجمله در روابط انسانی (حتی غیر اهل کتاب) جای جریان اصل رفق و مدارا وجود دارد.
۱۳۹۶/۱/۲ - ۱۱:۰۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۵)
ویژگی جمهوریت در طرح اتحاد امامت و امارت
حوزه/ "جمهور" به معنای اکثریت بوده و اکثریت در نظامات رائج جمهوری جهان هیچ وقت چهره عملی به خود نگرفته است. اما جمهوریت در طرح اتحاد امامت و امارت با تأمل در مواردی که بیان می شود مشخص می گردد.
۱۳۹۶/۱/۱ - ۲۳:۱۵
آیت الله اراکی تشریح کرد:
حق اعتراض مردم در صورت عدم نصب ولیّ از نظر قرآن
حوزه/ بر اساس جهان بینی دینی منصب حاکمیت مخصوص خدا است و حکم فرمانروا با نصب الهی نافذ اطاعت او بردیگران واجب می‌شود و لذا ضرورت دارد خدا برای حکومت، ولیّ نصب کند.
۱۳۹۶/۱/۱ - ۰۹:۵۵
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۷)
بررسی ضمانت در شرکت سهامی خاص و عام
حوزه/ ممکن است چند نفر اول، مقداری سرمایه وارد شرکت کنند ولی نتوانند سرمایۀ عظیمی را جمع آوری کنند و این کار را با فروش سهام انجام می دهند. به هر حال در این شرکت نیز سهامداران، مسئولیتی در مقابل دیون ندارند ...
۱۳۹۵/۱۲/۲۷ - ۰۹:۳۵
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۶)
بررسی فقه شرکت با مسئولیت محدود
حوزه/ شرکة ذات المسئولیة المحدودیة (شرکت با مسئولیت محدود)، شبیه شرکت تضامنی است یعنی چند نفر می آیند و این شرکت را منعقد می کنند ولی شرکایی که پشت شرکت هستند می گویند؛...
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۰۹:۲۰
آیت الله اراکی تشریح کرد:
دو دلیل عقلی انتصاب فقیه عادل به حاکمیت در عصر غیبت
حوزه/ در هر حدی که إجراء احکام ممکن باشد باید اجراء شوند و امکان این امر نیز در جوامع عصر غیبت با نصب فقیه عادل موجود است و اگر معصوم این کار را نکند در حقیقت معصوم در إقامه عدل العیاذ بالله سهل انگاری کرده است و این سهل انگاری از معصوم محال است و لذا واجب است عقلا کسانی در زمان غیبت معصوم باشند که بتوانند اقامه عدل کنند و اینها از سوی معصوم مجاز به چنین امری باشند.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۰:۰۰
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۵)
آیا شرکت تضامنی در صورت ورشکست شدن ممنوع المعامله می شود؟
حوزه/ اگر شرکت تضامنی مفلس (ورشکست) شد و دیون آن بیش از اموال آن شد. آیا قاضی می تواند آن را محجور کند و اجازه ندهد که دیگر شرکت مزبور معامله کند و اموال او حبس شود تا تکلیف طلبکاران مشخص گردد؟ به بیان دیگر، آیا شخصیت حقوقی مانند شخصیت حقیقی است؟
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۰۸:۵۴