*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ \ الأربعاء ٢٧ شعبان ١٤٣٨ \ Wednesday, May 24, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

نگاهی به روایات فقه تزکیه
حوزه / در فقه تزکیه ، مفهوم مدارا با خویشتن این است که در مسائل خودسازی آرام‌آرام حرکت کردن، بر خود تحمیل نکردن. در اعمال خویش رعایت توانایی و ظرفیت خود را کردن. خسته نکردن خویشتن از عبادت و اعمال دینی.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۵:۵۲
نگاه فقه به اداره جامعه(۲۰)
مدیریت شبکه ای در امر به معروف و نهی از منکر
حوزه/ راه نجات از تمرکز زدایی مدیریت امربه معروف و نهی از منکر مدیریت شبکه ای است یعنی کثرت در عین وحدت و وحدت در عین کثرت،زیرا این نوع مدیریت، پیشرفته ترین نظریه مدیریت و سازمان است که با تایید عقلا خدمت آسان و ارزان و فراوان را ارائه می دهد .
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۱:۲۶
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۴)
نکات هشتگانه بازاریابی شبکه ای
حوزه/ بازاریابی شبکه ای قطعا مصداق اکل مال به باطل است و توجیهاتی که برای آن می کنند واقعیت ندارد و شبیه توجیهات حیله های رباخواران است.
۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۱:۵۶
آیت الله سید احمد خاتمی:
قاعده لا ضرر چه نوع مالکیتی را بر می‌دارد؟
حوزه/مأموریت فقهاء دژبانی از مرزهای اسلام است نه این که به دنبال زندگی در سایه القاب و عناوین باشند
۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۱۱:۳۸
بررسی احادیث هفت گانه در رفق و مدارا
حوزه/ آیا موضوع روایات روفق و مدارا مختص مستحبات و مکروهات است؟ یا شامل احکام و معارف الزامی مانند واجبات و محرمات نیز می‌شود؟
۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۱:۲۳
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۹)
نظارت و امر به معروف وظیفه طرفینی امام و امت است
حوزه/ امیرالمومنین علیه السلام در یکی از خطب خود نصحیت یعنی خیرخواهی را که اعم از نظارت و امر به معروف است وظیفه طرفینی امام و امت می داند و اعلام می کند حق شما بر من این است که شما را نصیحت کنم و حق من بر شما این است که در نهان و آشکار مرا نصیحت کنید.
۱۳۹۶/۲/۲۶ - ۱۷:۴۴
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۳)
بررسی دلایل غیر مشروع بودن بازاریابی شبکه ای
حوزه/ در بازاریابی شبکه ای گرفتن پورسانت و حق العمل بازاریابی برای بازاریاب های رده های قبل، از قبیل اکل مال به باطل است.
۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۵:۲۸
‏ آیت الله سید احمد خاتمی:
حتی یک نفر نااهل در میان مسئولین دوران ظهور وجود نخواهد داشت
حوزه/ پیامبر و علی علیهما السلام در مسئله حکومت از علم غیب استفاده نمی کردند بر خلاف دوران حکومت حضرت ولی عصر علیه السلام که ایشان از علم غیب استفاده می کنند به این دلیل که آخرین حکومت است و نباید حتی یک نفر انسان نا اهل در میان مسئولین دوران ظهور باشد.
۱۳۹۶/۲/۲۴ - ۱۴:۴۵
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی روایی اصول و روش‌های تربیتی
حوزه/ نباید کاری کرد که فردی منفعل شود. شکاندن آدم از حیث روحی و درونی در این روایت آمده و مفهوم مهمی است. لطمه معنوی، نوعی کسر و شکستن روحی است. باید دنبال ترمیم و بازسازی روحی بروید.
۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۳:۱۵
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۲)
بازاریابی شبکه ای وعواقب سوء آن در جامعه
حوزه/ در بازاریابی شبکه ای، کسانی که این جنس ها را می خرند این گونه نیست که واقعا مورد نیازشان باشد بلکه بیشتر به دنبال جذب مشتری و بردن سودهای کلان است ،وقتی این کار به مقدار زیاد جلو رود، بازار اشباع می شود و همه تبدیل به فروشنده می شوند و دیگر خریداری وجود ندارد.
۱۳۹۶/۲/۲۲ - ۱۴:۳۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۸)
چه نهادی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارد؟
حوزه/ شاید یکی از مصادیق (بعضهم اولیاء بعض ) در سوره توبه مراقبت قوا از یکدیگر باشد یعنی قوای سه گانه یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنند مراقب و ناظر هم باشند، زیرا طبق عقل و منطق و شرع هیچ نهادی نمی تواند فقط آمر و ناهی باشد و مأمور و منهی به معروف و از منکر نباشد.
۱۳۹۶/۲/۲۱ - ۱۱:۲۸
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
تقدم حقیقت بر مجاز در هیئات ترکیبیه
حوزه/ در معانی مفردات و هیئات ترکیبیه اصل بر این است که حتی الامکان به سراغ معنای حقیقی برویم و اگر معنای حقیقی قابل اخذ نبود آن گاه سراغ معنای مجازی می رویم.
۱۳۹۶/۲/۱۹ - ۱۰:۱۴
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۱)
نگاه فقه به شرکت های تعاونی و هرمی
حوزه/ از جمله شرکت های نوظهور که حکم به بطلان آن می شود شرکت های بازاریابی است که همان شبکه ی بازاریابی و شبکه ی هرمی می باشد. امروزه بسیاری از این شرکت ها به وجود آمده است و جوانان بسیاری جذب آن شده اند.
۱۳۹۶/۲/۱۷ - ۱۰:۵۹
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۷)
جایگاه " امر به معروف و نهی ازمنکر" در نظریه اتحاد امامت و امارت
حوزه/ یکی از ابعاد امارت، امر به معروف و نهی از منکر است که نقش بسیار مهمی را در حکومت و مدیریت اسلامی دارد و می تواند یک قوه مستقل حساب شود و یا می تواند نقش قوه قضائیه را داشته باشد یا اینکه نقش پلیس را بازی نماید.
۱۳۹۶/۲/۱۳ - ۱۰:۱۱
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی روایاتِ توانایی‌ های متربی در تعلیم و تربیت
حوزه/ ضریب هوشی، استعداد، هوش هیجانی، هوش اخلاقی و ... متفاوت است. نمی ‎شود افراد را به خاطر این ویژگی ‌های خدادادی، ملامت و سرزنش کرد.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۲:۳۴