*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۱ شوال ۱۴۴۰ \ Tuesday, June 25, 2019

اخبار مرتبط با : فقه نو

با حضور کارشناسان حوزوی:
کرسی «رجل سیاسی در فقه سیاسی» برگزار شد
حوزه/ کرسی ترویجی با عنوان «رجل سیاسی در فقه سیاسی» ظهر امروز به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با همکاری دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۱۶ - ۱۴:۴۰
آیت الله سید احمد خاتمی:
راهکار امیر مومنان برای بیمه شدن دستگاه قضایی
حوزه/ برای امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) نگه داشتن مردم و برآوردن حاجات مشروع مردم و خواسته های مشروع آنان، یک اصل اساسی در حکومت بوده است و در عرصه قضایی نیز این ملاک وجود داشته است.
۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۱۵:۵۶
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۶)
تقسیم سهم و موارد کاربرد آن
حوزه/ قسمت، احتیاج به صیغه ندارد و به شکل معاطات هم نیست وقتی دو مال تقسیم می شود و یا برای تقسیم قرعه می کشند و شریکان راضی هستند و اگر راضی نبودند، حاکم شرع آنها را وادار به رضایت کرد دیگر چیز دیگری احتیاج ندارد.
۱۳۹۶/۴/۱۹ - ۱۰:۴۹
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۵)
بازاریابی شبکه ای و صندوق های خانوادگی /حکم درآمدهای بدست آمده از طریق بازاریابی شبکه ای
حوزه/ اگر انسان کار خلافی کرده است و عده ای را گمراه کرده توبه ی آن به این نیست که خودش استغفر الله بگوید بلکه باید مشکلی که ایجاد کرده است را نیز اصلاح کند. البته ممکن است حرف او در آنها اثر نگذارد ولی او بیش از این مقدار تکلیفی ندارد.
۱۳۹۶/۳/۱۲ - ۰۹:۰۵
آیت الله سید احمد خاتمی:
دخالت در سیاست از باب نصب الهی است
حوزه/ معنای سیاست و دخالت در سیاست از باب نصب الهی است نه انتخاب مردم. به همین دلیل امام راحل می فرماید: اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند پیغمبر اکرم را تکذیب کرده است.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۷:۰۶
نگاهی به روایات فقه تزکیه
حوزه / در فقه تزکیه ، مفهوم مدارا با خویشتن این است که در مسائل خودسازی آرام‌آرام حرکت کردن، بر خود تحمیل نکردن. در اعمال خویش رعایت توانایی و ظرفیت خود را کردن. خسته نکردن خویشتن از عبادت و اعمال دینی.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۵:۵۲
نگاه فقه به اداره جامعه(۲۰)
مدیریت شبکه ای در امر به معروف و نهی از منکر
حوزه/ راه نجات از تمرکز زدایی مدیریت امربه معروف و نهی از منکر مدیریت شبکه ای است یعنی کثرت در عین وحدت و وحدت در عین کثرت،زیرا این نوع مدیریت، پیشرفته ترین نظریه مدیریت و سازمان است که با تایید عقلا خدمت آسان و ارزان و فراوان را ارائه می دهد .
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۱:۲۶
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۴)
نکات هشتگانه بازاریابی شبکه ای
حوزه/ بازاریابی شبکه ای قطعا مصداق اکل مال به باطل است و توجیهاتی که برای آن می کنند واقعیت ندارد و شبیه توجیهات حیله های رباخواران است.
۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۱:۵۶
آیت الله سید احمد خاتمی:
قاعده لا ضرر چه نوع مالکیتی را بر می‌دارد؟
حوزه/مأموریت فقهاء دژبانی از مرزهای اسلام است نه این که به دنبال زندگی در سایه القاب و عناوین باشند
۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۱۱:۳۸
بررسی احادیث هفت گانه در رفق و مدارا
حوزه/ آیا موضوع روایات روفق و مدارا مختص مستحبات و مکروهات است؟ یا شامل احکام و معارف الزامی مانند واجبات و محرمات نیز می‌شود؟
۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۱:۲۳
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۹)
نظارت و امر به معروف وظیفه طرفینی امام و امت است
حوزه/ امیرالمومنین علیه السلام در یکی از خطب خود نصحیت یعنی خیرخواهی را که اعم از نظارت و امر به معروف است وظیفه طرفینی امام و امت می داند و اعلام می کند حق شما بر من این است که شما را نصیحت کنم و حق من بر شما این است که در نهان و آشکار مرا نصیحت کنید.
۱۳۹۶/۲/۲۶ - ۱۷:۴۴
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۳)
بررسی دلایل غیر مشروع بودن بازاریابی شبکه ای
حوزه/ در بازاریابی شبکه ای گرفتن پورسانت و حق العمل بازاریابی برای بازاریاب های رده های قبل، از قبیل اکل مال به باطل است.
۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۵:۲۸
‏ آیت الله سید احمد خاتمی:
حتی یک نفر نااهل در میان مسئولین دوران ظهور وجود نخواهد داشت
حوزه/ پیامبر و علی علیهما السلام در مسئله حکومت از علم غیب استفاده نمی کردند بر خلاف دوران حکومت حضرت ولی عصر علیه السلام که ایشان از علم غیب استفاده می کنند به این دلیل که آخرین حکومت است و نباید حتی یک نفر انسان نا اهل در میان مسئولین دوران ظهور باشد.
۱۳۹۶/۲/۲۴ - ۱۴:۴۵
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی روایی اصول و روش‌های تربیتی
حوزه/ نباید کاری کرد که فردی منفعل شود. شکاندن آدم از حیث روحی و درونی در این روایت آمده و مفهوم مهمی است. لطمه معنوی، نوعی کسر و شکستن روحی است. باید دنبال ترمیم و بازسازی روحی بروید.
۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۳:۱۵
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۲)
بازاریابی شبکه ای وعواقب سوء آن در جامعه
حوزه/ در بازاریابی شبکه ای، کسانی که این جنس ها را می خرند این گونه نیست که واقعا مورد نیازشان باشد بلکه بیشتر به دنبال جذب مشتری و بردن سودهای کلان است ،وقتی این کار به مقدار زیاد جلو رود، بازار اشباع می شود و همه تبدیل به فروشنده می شوند و دیگر خریداری وجود ندارد.
۱۳۹۶/۲/۲۲ - ۱۴:۳۰