*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۱ شوال ۱۴۴۰ \ Tuesday, June 25, 2019

اخبار مرتبط با : فقه نو

آیت الله سید احمد خاتمی تشریح کرد:
آیا حفظ نظام یک قاعده فقهی است؟
حوزه/ بر فرض وجوب تشکیل نظام ، آیا حفظ آن واجب است و آیا وجوب حفظ نظام اسلامی یک مسئله فقهی است؟
۱۳۹۵/۸/۱۳ - ۰۰:۰۵
استاد حوزه:
منافقان از دموکراسی و حقوق بشر سخن می گویند اما دقیقا برعکس عمل می کنند
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه قم، با اشاره به حربه های نرم دشمنان برای تهاجم فرهنگی، بر لزوم مقابله جدی رسانه های دینی با این هدف پلید تاکید کرد.
۱۳۹۵/۸/۱۱ - ۰۸:۵۹
رابطه فقه و اخلاق و تفاوت آنها با یکدیگر
حوزه/ حکم فقهی قطعاً با حکم اخلاقی متفاوت است. حسن و قبح را اعتباری می ‌دانیم. اگر حکم عقل یا حکم معتبر عقلاء باشد، اتوماتیک ‌وار، فقه می ‌آید. فقه بلافاصله بعد از داوری عقل یا عقلا وارد میدان می ‌شود اما نوع حکم جای دقت دارد.
۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۲۳:۲۵
آیت الله سید احمد خاتمی تشریح کرد:
نیم نگاهی به تاریخ تدوین قواعد فقهی در مذاهب شیعه و اهل سنت
حوزه/ در خصوص تاریخ تدوین قواعد فقهی باید گفت :در این عرصه اهل سنت تألیف بیشتری دارند، اما قواعد فقهی در بین شیعه به تدریج تألیف شده و به تدریج هم رشد کرده است.
۱۳۹۵/۸/۹ - ۱۶:۴۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۲)
شاخص های امارت پیامبر خدا(ص)
حوزه/ رسول خدا علاوه برداشتن امامت، در فرمانده نظامی، گرفتن مالیات، قضاوت کردن و تبیین قانون بر امتش امارت داشتند.
۱۳۹۵/۸/۷ - ۲۳:۳۵
در درس خارج فقه مطرح شد؛
درنگی در دسته بندی­ های فقه نو
حوزه/ در فقه رایج، کتاب فقهی نداریم که مباحث تعلیم و تربیت را به صورت مستوفی در خود جای دهد لذا لازم است در این خصوص کتاب فقهی «تعلیم و تربیت» تدوین شود.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۰۰:۰۵
آیت الله سید احمد خاتمی؛
آغاز قواعد فقهی از قرآن و معصومین علیهم السلام است
حوزه/ قواعد فقهی احکام کلی هستند که در مسیر تشخیص وظیفه مکلف قرار می گیرند و منطبق شدن جزئیات بر قاعده از باب تطبیق است و نه از باب استنباط.
۱۳۹۵/۸/۳ - ۱۵:۵۵
استاد حوزه:
امر به معروف و نهی ازمنکر باید پیام رسانه دینی باشد
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه اظهارکرد: اگر فرهنگ دینی بخواهد در جامعه پیاده شود و رسانه دنبال ساختن فرهنگ دینی باشد، باید امر به معروف و نهی از منکر پیام این رسانه باشد.
۱۳۹۵/۸/۳ - ۰۸:۵۴
نگاه فقه به اداره جامعه(۱)
ویژگی مدیرانی که خداوند منصوب می کند
حوزه / نظریه اتحاد امامت و امارت می تواند به عنوان نظریه سازمانی و سازماندهی اسلام مطرح شود زیرا جامعیت آن به گونه ای است که در برگیرنده تمامی ابعاد و زوایای سازمان اسلامی است .
۱۳۹۵/۷/۳۰ - ۲۰:۰۵
مدیر حوزه
با تعبیر «فقه مضاف» موافق نیستم
حوزه/ موضوع فقه در همه ‌جا و همیشه خاص است، مراد طرح کنندگان از تعبیر «فقه مضاف»، فقه نو است، موضوعاتی چون پزشکی، بانک، بیمه و ... این موضوعات همانند اجارۀ، صلاۀ و ... معیّن و محدود هستند.
۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۱۶:۵۴
استاد حوزه :
تاسیس رسانه دینی، وظیفه اصلی حکومت اسلامی است
حوزه/ استاد فقه رسانه بیان کرد: احیای مردم از گمراهی به سوی نور اصلی ترین وظیفه یک حکومت اسلامی است و همین اصل موجب می شود، رسانه آن نیز احیاگر باشد.
۱۳۹۵/۷/۲۷ - ۰۹:۰۹