*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۱ شوال ۱۴۴۰ \ Tuesday, June 25, 2019

اخبار مرتبط با : فقه نو

نگاه فقه به اداره جامعه(۱۸)
چه نهادی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارد؟
حوزه/ شاید یکی از مصادیق (بعضهم اولیاء بعض ) در سوره توبه مراقبت قوا از یکدیگر باشد یعنی قوای سه گانه یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنند مراقب و ناظر هم باشند، زیرا طبق عقل و منطق و شرع هیچ نهادی نمی تواند فقط آمر و ناهی باشد و مأمور و منهی به معروف و از منکر نباشد.
۱۳۹۶/۲/۲۱ - ۱۱:۲۸
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
تقدم حقیقت بر مجاز در هیئات ترکیبیه
حوزه/ در معانی مفردات و هیئات ترکیبیه اصل بر این است که حتی الامکان به سراغ معنای حقیقی برویم و اگر معنای حقیقی قابل اخذ نبود آن گاه سراغ معنای مجازی می رویم.
۱۳۹۶/۲/۱۹ - ۱۰:۱۴
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۱)
نگاه فقه به شرکت های تعاونی و هرمی
حوزه/ از جمله شرکت های نوظهور که حکم به بطلان آن می شود شرکت های بازاریابی است که همان شبکه ی بازاریابی و شبکه ی هرمی می باشد. امروزه بسیاری از این شرکت ها به وجود آمده است و جوانان بسیاری جذب آن شده اند.
۱۳۹۶/۲/۱۷ - ۱۰:۵۹
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۷)
جایگاه " امر به معروف و نهی ازمنکر" در نظریه اتحاد امامت و امارت
حوزه/ یکی از ابعاد امارت، امر به معروف و نهی از منکر است که نقش بسیار مهمی را در حکومت و مدیریت اسلامی دارد و می تواند یک قوه مستقل حساب شود و یا می تواند نقش قوه قضائیه را داشته باشد یا اینکه نقش پلیس را بازی نماید.
۱۳۹۶/۲/۱۳ - ۱۰:۱۱
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی روایاتِ توانایی‌ های متربی در تعلیم و تربیت
حوزه/ ضریب هوشی، استعداد، هوش هیجانی، هوش اخلاقی و ... متفاوت است. نمی ‎شود افراد را به خاطر این ویژگی ‌های خدادادی، ملامت و سرزنش کرد.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۲:۳۴
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
منحرفان فرهنگی را نباید آزاد گذاشت
حوزه/ از آیه ۹۷ سوره طه استفاده می شود نباید منحرفان فرهنگی را آزاد گذاشت هرچند منحرفان سیاسی می توانند آزاد باشند و این در سیرۀ مولا علی علیه السلام نیز قابل مشاهده است.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۰:۴۸
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۳۰)
سه شرطی که به تعاونی ها مشروعیت می دهد
حوزه/ ممکن است تک تک افراد نتوانند کارهای بزرگ را به عهده گیرند ولی اگر دست به دست هم دهند این کار امکان پذیر بوده و می تواند تولید اشتغال کند.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۷:۰۵
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۶)
نگاه مذاهب اسلامی به مفهوم امارت
حوزه/ در طرح اتحاد امامت و امارت که عمدتا اصطلاحی مدیریتی است تا حکومتی، مراد از امارت همان قوای سه گانه است که سران آن توسط امام نصب و از او مشروعیت می گیرند و به معنای جغرافیایی آن نیست که کشور به امارت متحده تقسیم شود.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۲:۱۶
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی تأثیر رغبت و کشش ‌های متربی در تعلیم و تربیت
حوزه/ معنای ششم رفق و مدارا در تعلیم و تربیت به معنای رعایت رغبت و کشش ‌های فرد، احساس آرامش و آسایش شخص است. گاهی در تعلیم و تربیت، رعایت آرامش و آسایش فرد لحاظ نمی ‌شود، بلکه...
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۲:۱۲
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
بررسی علمی «لا» در قاعده لاضرر و لا ضرار
حوزه/ مرحوم شیخ انصاری (ره) می گویند: معنای لا حرج در لا ضرر هم صدق می کند یعنی وقتی در «لا حرج» می گفتیم اگر وضو منشأ حرج باشد، واجب نیست؛ در «لا ضرر» هم این معنا وجود دارد.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۱۵:۲۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۹)
بررسی مشروعیت شرکت های جدید التأسیس و تعاونی ها
حوزه/ اگر حاجت ایجاب کند که انواع دیگری از شرکت های تجاری تأسیس شود از آن ابایی نداریم و اگر شرایط و قیودات و سرمایه و اشخاص و زمان و مکان آن مشخص باشد و از نظر شرعی نیز همۀ جهات آن مشخص باشد و در آن ابهام و جهل و غرر و یا شرط خلاف مقتضای عقد و خلاف شرع در آن نباشد، مشروعیت پیدا می کند و ما آنها را تصویب می کنیم.
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۰:۱۴
خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۸)
ضمانت درشرکت های سهامی مختلط و غیرسهامی مختلط
حوزه/ در شرکت سهامی مختلط، شرکاء سهم ها را می فروشند و آنهایی که ضمانت کرده اند حق مدیریت دارند ولی کسانی که سهام را می فروشند و می خرند، ضمانتی ندارند.
۱۳۹۶/۱/۱۷ - ۱۶:۲۷
آیت الله اراکی تشریح کرد
بررسی دلیل قرآنی وجوب نصب ولی فقیه برای عصر غیبت
حوزه/ آیه ۴۴ سوره مائده، اگرچه در مورد تورات و حاکمان به تورات است ولی حیثیاتی در آن وجود دارد که منحصر به تورات و عاملان به تورات نیست و همچنین عبارت «يَحْكُمُ بِهَا» عام است و شامل تمام موارد حکم می شود و این فقط در مورد ولایت در قضاء نیست بعلاوه اینکه ولایت در قضاء کامل ترین قسمت و نوک پیکان ولایت است....
۱۳۹۶/۱/۱۵ - ۱۴:۴۸
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
انواع ارتباطات شخصی و حکومتی با مسلمان و کافر
حوزه/ در ارتباطات با کفار، مدارای تمام عیار و آنچه که بین مسلمانان و شیعیان وجود دارد، ترغیب نشده است، لذا باید مرزبندی ایمانی کلاًّ حذف نشود.
۱۳۹۶/۱/۹ - ۱۵:۵۴
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
استثنائات اصل رفق و مدارا
حوزه/ رفق و مدارا در سطح روابط عام بشری و بین انسان ‌ها، البته محدود به حدود خاص وجود دارد؛ لذا فی الجمله در روابط انسانی (حتی غیر اهل کتاب) جای جریان اصل رفق و مدارا وجود دارد.
۱۳۹۶/۱/۲ - ۱۱:۰۰