*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۱ شوال ۱۴۴۰ \ Tuesday, June 25, 2019

اخبار مرتبط با : فقه نو

آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
مراد از ضرر و ضرار چیست؟
حوزه/ ضرر فعل یک طرفی و ضرار دو طرفی است و ضرر شروع کار و ضرار هم پاسخ در مقابل آن است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۱۵:۳۸
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۲)
مدیریت سه‌گانه برای مسجد
حوزه/ با حذف پیرایه های زائد اداری، تجاری و خدماتی از ساحت مسجد، مسجدی عتیق و آزاد داشته باشیم که قداست، اصالت و معنویت دارد.
۱۳۹۵/۱۲/۹ - ۰۹:۳۳
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۱)
تفاوت شرکت های جدید و تضامنی
حوزه/ شرکت تضامنی عبارت است از اینکه دو نفر یا عده ای آن را برای امر تجارت منعقد می کنند. خود شرکت، شخصیت حقوقی دارد. جمیع شرکاء در این شرکت به دو چیز ملتزم می شوند: اول اینکه...
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۶:۰۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۰)
محورهای هشت گانه مالکیت دولت
حوزه/ بحث در شرکت به شخصیت اعتباری رسید و به مناسبت، مسئله مالکیت دولت بیان شد که آیا مالک می شود یا نه؛ و ادلۀ قائلین به ملکیت و منکرین آنها نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۱۲
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی روایی جایگاه خشونت و مدارا در رفتار
حوزه/ رفق و مدارا در روابط اجتماعی در مقابل خُرق و تندی است. رفق و مدارا آیا واجب است یا مستحب؟ در فقه روابط اجتماعی تعبیرات رفق، لِین، مداراة و تعابیر دیگر که در روایات آمده، آیا وجوب را می ‌رساند؟
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۸:۴۰
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
بررسی روایات شش‌گانه لاضرر در فقه
حوزه/ ادعای فخرالمحققین در ایضاح الفوائد که این روایات متواتر است ادعای درستی می باشد و شکی نیست که این تواتر لفظی نیست چون تواتر لفظی بسیار کم داریم که یکی از این متواترات حدیث غدیر است.
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۰۹:۱۰
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی تحول در فقه و رابطه آن با موضوعات اخلاقی
حوزه/ فقه باید با اخلاق رابطه نزدیک برقرار کند؛ موضوعات اخلاقی می ‌توانند بررسی فقهی شوند و تحول در فقه ایجاد شود از جملۀ تحول، تأسیس ابواب یا کتاب ‌های جدید فقهی است.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۷:۰۲
در درس فقه رسانه:
ادله حرمت غنا بررسی شد
حوزه/ استاد حوزه به تشریح ادله حرمت غنا در آیات و روایات و نزد فقهای شیعه پرداخت.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۴۲
آیت الله اراکی تشریح کرد:
غیبت امام معصوم (علیه السلام) غیبت شخصیت حقیقی اوست نه شخصیت حقوقی آن حضرت
حوزه/ غیبت امام معصوم به معنای غیبت برای شخص امام است نه برای امامت و شخصیت حقوقی او و در این حالت به نظر ما إعمال امامت معصوم متوقف است بر وجود جانشینی که این امامت را إعمال کند و فرمانروائی و امر ونهی او را انجام دهد، امامت فعال است و ما مأمور به اطاعت از امام هستیم.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۵:۲۴
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۹)
سه پاسخ به منکران مالکیت دولت
حوزه/ نفیِ مالکیت دولت موجب می شود که مالکیت شخصیِ افراد نیز از بین برود و هر آنچه با اسکناس می خرند به ملک آنها وارد نشده باشد و حتی مهریه ای که برای زن قرار می دهد، باطل باشد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۳:۵۵
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۱)
وجود چه نهادهایی در مسجد ضروری است؟
حوزه/ با حذف پیرایه های زائد از ساحت مسجد، شاهد مسجدی عتیق و آزاد خواهیم بود که قداست و اصالت و معنویت دارد و با همین حالت رهبریِ تمامی نهادهای محله را به عهده می گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۰:۲۱
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
بررسی سندی قاعده لاضرر
حوزه/ سخن پیرامون قاعده لاضرر بود. تاریخچه قاعده بیان شد و سپس مدرک قاعده مورد بررسی قرار گرفت. چند طایفه روایت بر این قاعده دلالت می کند و حدود ۹۰ حدیث پشتیبان این قاعده است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۲:۱۸
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
فقه تقریب از تقیه مداراتی فراتر است
حوزه/ ارتباط با عامه (اهل سنت) باید همراه با مدارا و اخلاق و رفتار خوب باشد. رفتار همراه با رفق و مدارا که با شیعیان داریم، با مخالفین هم داشته باشیم.
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۲:۲۳
فقه مسجد؛
نگاه فقه به محل ایجاد وضوخانه های مساجد
حوزه/ ساختن وضوخانه تنها برای وضو گرفتن داخل مسجد جایز است به شرطی که ضرری به مسجد و مزاحمتی برای نمازگزاران نداشته باشد و عرفاً تحت عنوان تغییر وقف قرار نگیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۹:۳۹
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۸)
آیا دولت ها شخصیت حقوقی دارند؟
حوزه/ احتیاج ملکیت به مالک عاقل و امضاء نشدن این مالکیتها از سوی شارع مقدس و روایات نافیه مالکیت دولتها، سه دلیل عمده مخالفین تحقق مالکیت های دولتی می باشند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۶:۴۹