*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ \ الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨ \ Friday, June 23, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

آیت الله سید احمد خاتمی تشریح کرد:
نیم نگاهی به تاریخ تدوین قواعد فقهی در مذاهب شیعه و اهل سنت
حوزه/ در خصوص تاریخ تدوین قواعد فقهی باید گفت :در این عرصه اهل سنت تألیف بیشتری دارند، اما قواعد فقهی در بین شیعه به تدریج تألیف شده و به تدریج هم رشد کرده است.
۱۳۹۵/۸/۹ - ۱۶:۴۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۲)
شاخص های امارت پیامبر خدا(ص)
حوزه/ رسول خدا علاوه برداشتن امامت، در فرمانده نظامی، گرفتن مالیات، قضاوت کردن و تبیین قانون بر امتش امارت داشتند.
۱۳۹۵/۸/۷ - ۲۳:۳۵
در درس خارج فقه مطرح شد؛
درنگی در دسته بندی­ های فقه نو
حوزه/ در فقه رایج، کتاب فقهی نداریم که مباحث تعلیم و تربیت را به صورت مستوفی در خود جای دهد لذا لازم است در این خصوص کتاب فقهی «تعلیم و تربیت» تدوین شود.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۰۰:۰۵
آیت الله سید احمد خاتمی؛
آغاز قواعد فقهی از قرآن و معصومین علیهم السلام است
حوزه/ قواعد فقهی احکام کلی هستند که در مسیر تشخیص وظیفه مکلف قرار می گیرند و منطبق شدن جزئیات بر قاعده از باب تطبیق است و نه از باب استنباط.
۱۳۹۵/۸/۳ - ۱۵:۵۵
استاد حوزه:
امر به معروف و نهی ازمنکر باید پیام رسانه دینی باشد
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه اظهارکرد: اگر فرهنگ دینی بخواهد در جامعه پیاده شود و رسانه دنبال ساختن فرهنگ دینی باشد، باید امر به معروف و نهی از منکر پیام این رسانه باشد.
۱۳۹۵/۸/۳ - ۰۸:۵۴
نگاه فقه به اداره جامعه(۱)
ویژگی مدیرانی که خداوند منصوب می کند
حوزه / نظریه اتحاد امامت و امارت می تواند به عنوان نظریه سازمانی و سازماندهی اسلام مطرح شود زیرا جامعیت آن به گونه ای است که در برگیرنده تمامی ابعاد و زوایای سازمان اسلامی است .
۱۳۹۵/۷/۳۰ - ۲۰:۰۵
مدیر حوزه
با تعبیر «فقه مضاف» موافق نیستم
حوزه/ موضوع فقه در همه ‌جا و همیشه خاص است، مراد طرح کنندگان از تعبیر «فقه مضاف»، فقه نو است، موضوعاتی چون پزشکی، بانک، بیمه و ... این موضوعات همانند اجارۀ، صلاۀ و ... معیّن و محدود هستند.
۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۱۶:۵۴
استاد حوزه :
تاسیس رسانه دینی، وظیفه اصلی حکومت اسلامی است
حوزه/ استاد فقه رسانه بیان کرد: احیای مردم از گمراهی به سوی نور اصلی ترین وظیفه یک حکومت اسلامی است و همین اصل موجب می شود، رسانه آن نیز احیاگر باشد.
۱۳۹۵/۷/۲۷ - ۰۹:۰۹