*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ \ الأحد ٣ شعبان ١٤٣٨ \ Sunday, April 30, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

آیت الله اراکی تشریح کرد:
دو دلیل عقلی انتصاب فقیه عادل به حاکمیت در عصر غیبت
حوزه/ در هر حدی که إجراء احکام ممکن باشد باید اجراء شوند و امکان این امر نیز در جوامع عصر غیبت با نصب فقیه عادل موجود است و اگر معصوم این کار را نکند در حقیقت معصوم در إقامه عدل العیاذ بالله سهل انگاری کرده است و این سهل انگاری از معصوم محال است و لذا واجب است عقلا کسانی در زمان غیبت معصوم باشند که بتوانند اقامه عدل کنند و اینها از سوی معصوم مجاز به چنین امری باشند.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۰:۰۰
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۵)
آیا شرکت تضامنی در صورت ورشکست شدن ممنوع المعامله می شود؟
حوزه/ اگر شرکت تضامنی مفلس (ورشکست) شد و دیون آن بیش از اموال آن شد. آیا قاضی می تواند آن را محجور کند و اجازه ندهد که دیگر شرکت مزبور معامله کند و اموال او حبس شود تا تکلیف طلبکاران مشخص گردد؟ به بیان دیگر، آیا شخصیت حقوقی مانند شخصیت حقیقی است؟
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۰۸:۵۴
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی ادله رفق و مدارا با کفار حربی و غیرحربی
حوزه/ بین مؤمن و کافر نوعی مرز است که عنوان «کفر» است. اگر چنین اصلی به دست آید که بین مؤمن و کافر باید مرز محفوظ باشد، هدفش ایجاد نوعی صلابت و استواری و شدت در تعامل با کفار است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۵:۲۲
فقه مسجد؛
بررسی مصادیق آلات مسجد
حوزه/ دو نظریه در بین فقها در جزء بودن یا نبودن آلات مسجد مطرح است؛ اولی نظر مشهور که می‌گویند وسائل مسجد، جزء مسجد است. دومی نظر شیخ انصاری و مرحوم سبزواری که بین آلات غیر منقول با آلات منقول فرق گذاشته اند؛ ولی بنظر ما اگر عرف اینها را جزء مسجد می داند در آن حالت اینها جزء مسجد خواهند بود وإلّا فلا.
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۴:۴۸
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۴)
ضمان‌های پنج‌گانه در شرکت‌های تضامنی
حوزه/ امروزه ضمان، بیشتر از باب ضمّ ذمه به ذمه است مثلاً کسی وام می گیرد و دیگری ضامن او می شود که معنای آن این است که اگر او وام را نداد من می دهم نه اینکه ذمۀ او به من نقل شده و من بدهکار هستم.
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۱:۲۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۳)
اگر امام معصوم(ع) ظاهر و حاکم شود چه مسجدی می‌سازد
حوزه/ اگر معصوم (ع) هم اکنون ظاهر، قاهر و حاکم شود، چه مسجدی می سازد؟ دیدگاه او چه مسجدی را اسلامی می بیند؟؛ آیا ایشان الگوی وحیانی ندارد و همه بناها و ساخت و سازها را تأیید می کند؟
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۱۰:۳۶
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۳)
آیا در باب ضمان وجود ذمه شرط است؟
حوزه/ گاه فرد، ضامن یک موجود خارجی می شود که در ذمه نیست. مثلاً در مال الغصب کسی مال دیگری را غصب می کند؛ در اینجا شخص دیگری ضامن می شود که مال را به فرد برساند. این از باب ضمان اعیان خارجیه...
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۱۲:۰۱
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۲)
بررسی دو شیوه رایج ضمان
حوزه/ دلیلی بر انحصار ضمان بر هیچ یک از این دو (تفسیر شیعه و اهل سنت) نداریم و ضمان گاه به صورت نقل ذمه به ذمه و گاه به صورت ضمّ ذمه به ذمه است؛ زیرا هر دو در میان عقلاء رواج دارد و از ناحیۀ شارع نیز ردعی (منعی) صورت نگرفته است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - ۱۰:۲۵
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
اقسام چهارگانه ارتباطات انسانی
حوزه/ آیا رفق و مدارا در روابط اجتماعی میان انسان‌ ها به مفهوم عام است، یا در ارتباطات بین مسلمانان مطرح بوده و یا در ارتباط با مؤمنان و شیعیان است؟ آیا شعاع رفق و مدارای کل انسان ‌ها (اهل کتاب، مسلمانان و یا شیعیان) به نحو مطلق است؟
۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - ۱۰:۳۸
بررسی فقه تراریختگی؛
دستورات دینی به حقیقت غذا توجه دارند
حوزه/ آیا ما مکلف هستیم که در مورد امنیت غذائی خود و خانواده برنامه ریزی کنیم و یا حکومت چه وظیفه ای در مورد امنیت غذائی مردم دارد؟؛ اینها سرفصل های تحقیق در بحث فقه امنیت غذایی می باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ - ۱۸:۳۵
آیت الله اراکی تشریح کرد:
لزوم تحقق ملکه عدل و ملکه تقوا برای فرمانروا در عصر غیبت
حوزه/ ملکۀ عدلی که تقوا را پشت سر نداشته باشد، تضمین شده نیست و این به درد نمی خورد؛ تا خوف الهی، خوف معاد و تقوای الهی نباشد، در این حالت عدالت فرمانروا ظهور نمی کند و این ملک باقی نمی ‌ماند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۱۴:۵۵
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
مراد از ضرر و ضرار چیست؟
حوزه/ ضرر فعل یک طرفی و ضرار دو طرفی است و ضرر شروع کار و ضرار هم پاسخ در مقابل آن است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۱۵:۳۸
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۲)
مدیریت سه‌گانه برای مسجد
حوزه/ با حذف پیرایه های زائد اداری، تجاری و خدماتی از ساحت مسجد، مسجدی عتیق و آزاد داشته باشیم که قداست، اصالت و معنویت دارد.
۱۳۹۵/۱۲/۹ - ۰۹:۳۳
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۱)
تفاوت شرکت های جدید و تضامنی
حوزه/ شرکت تضامنی عبارت است از اینکه دو نفر یا عده ای آن را برای امر تجارت منعقد می کنند. خود شرکت، شخصیت حقوقی دارد. جمیع شرکاء در این شرکت به دو چیز ملتزم می شوند: اول اینکه...
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۶:۰۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۰)
محورهای هشت گانه مالکیت دولت
حوزه/ بحث در شرکت به شخصیت اعتباری رسید و به مناسبت، مسئله مالکیت دولت بیان شد که آیا مالک می شود یا نه؛ و ادلۀ قائلین به ملکیت و منکرین آنها نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۱۲