*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ \ الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨ \ Friday, June 23, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۲۰)
محورهای هشت گانه مالکیت دولت
حوزه/ بحث در شرکت به شخصیت اعتباری رسید و به مناسبت، مسئله مالکیت دولت بیان شد که آیا مالک می شود یا نه؛ و ادلۀ قائلین به ملکیت و منکرین آنها نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۱۲
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی روایی جایگاه خشونت و مدارا در رفتار
حوزه/ رفق و مدارا در روابط اجتماعی در مقابل خُرق و تندی است. رفق و مدارا آیا واجب است یا مستحب؟ در فقه روابط اجتماعی تعبیرات رفق، لِین، مداراة و تعابیر دیگر که در روایات آمده، آیا وجوب را می ‌رساند؟
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۸:۴۰
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
بررسی روایات شش‌گانه لاضرر در فقه
حوزه/ ادعای فخرالمحققین در ایضاح الفوائد که این روایات متواتر است ادعای درستی می باشد و شکی نیست که این تواتر لفظی نیست چون تواتر لفظی بسیار کم داریم که یکی از این متواترات حدیث غدیر است.
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۰۹:۱۰
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
بررسی تحول در فقه و رابطه آن با موضوعات اخلاقی
حوزه/ فقه باید با اخلاق رابطه نزدیک برقرار کند؛ موضوعات اخلاقی می ‌توانند بررسی فقهی شوند و تحول در فقه ایجاد شود از جملۀ تحول، تأسیس ابواب یا کتاب ‌های جدید فقهی است.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۷:۰۲
در درس فقه رسانه:
ادله حرمت غنا بررسی شد
حوزه/ استاد حوزه به تشریح ادله حرمت غنا در آیات و روایات و نزد فقهای شیعه پرداخت.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۴۲
آیت الله اراکی تشریح کرد:
غیبت امام معصوم (علیه السلام) غیبت شخصیت حقیقی اوست نه شخصیت حقوقی آن حضرت
حوزه/ غیبت امام معصوم به معنای غیبت برای شخص امام است نه برای امامت و شخصیت حقوقی او و در این حالت به نظر ما إعمال امامت معصوم متوقف است بر وجود جانشینی که این امامت را إعمال کند و فرمانروائی و امر ونهی او را انجام دهد، امامت فعال است و ما مأمور به اطاعت از امام هستیم.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۵:۲۴
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۹)
سه پاسخ به منکران مالکیت دولت
حوزه/ نفیِ مالکیت دولت موجب می شود که مالکیت شخصیِ افراد نیز از بین برود و هر آنچه با اسکناس می خرند به ملک آنها وارد نشده باشد و حتی مهریه ای که برای زن قرار می دهد، باطل باشد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۳:۵۵
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۱)
وجود چه نهادهایی در مسجد ضروری است؟
حوزه/ با حذف پیرایه های زائد از ساحت مسجد، شاهد مسجدی عتیق و آزاد خواهیم بود که قداست و اصالت و معنویت دارد و با همین حالت رهبریِ تمامی نهادهای محله را به عهده می گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۰:۲۱
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
بررسی سندی قاعده لاضرر
حوزه/ سخن پیرامون قاعده لاضرر بود. تاریخچه قاعده بیان شد و سپس مدرک قاعده مورد بررسی قرار گرفت. چند طایفه روایت بر این قاعده دلالت می کند و حدود ۹۰ حدیث پشتیبان این قاعده است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۲:۱۸
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
فقه تقریب از تقیه مداراتی فراتر است
حوزه/ ارتباط با عامه (اهل سنت) باید همراه با مدارا و اخلاق و رفتار خوب باشد. رفتار همراه با رفق و مدارا که با شیعیان داریم، با مخالفین هم داشته باشیم.
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۲:۲۳
فقه مسجد؛
نگاه فقه به محل ایجاد وضوخانه های مساجد
حوزه/ ساختن وضوخانه تنها برای وضو گرفتن داخل مسجد جایز است به شرطی که ضرری به مسجد و مزاحمتی برای نمازگزاران نداشته باشد و عرفاً تحت عنوان تغییر وقف قرار نگیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۹:۳۹
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۸)
آیا دولت ها شخصیت حقوقی دارند؟
حوزه/ احتیاج ملکیت به مالک عاقل و امضاء نشدن این مالکیتها از سوی شارع مقدس و روایات نافیه مالکیت دولتها، سه دلیل عمده مخالفین تحقق مالکیت های دولتی می باشند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۶:۴۹
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
مهم‌ترین دلیل قاعده لاضرر چیست؟
حوزه/ مدرک قاعده «لاضرر» طوایفی از روایات بوده که اهمّ آن ها قضیه سَمُرَةَ بْنَ جُنْدَب است. این روایت هم از سوی شیعه و هم از اهل سنت نقل شده است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۱ - ۱۱:۴۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۱۰)
نگاه شرع به سرانه مساحت مسجد برای هر فرد
حوزه/ مسجدی که ملاک و محور یک محله و تشکیل دهنده آن است دارای حد شرعی اقلی و اکثری است و نیز دارای قوه تأثیرگذاری مدنی و مدیریتی می باشد که با توجه به تعریفی که به کمک عرف خاص...
۱۳۹۵/۱۱/۲۱ - ۱۰:۱۲
آیت الله اعرافی؛
نگاهی به سطوح مختلف فقه روابط اجتماعی
حوزه/ اسلام در محیط اجتماعی برای همه اعم از شیعیان، سایر مذاهب اسلامی و دیگر ادیان و مذاهب جهت تنظیم روابط اجتماعی و نوع رفتارها شاخص گذاشته است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ - ۱۶:۳۵