*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ \ الأحد ٣ شعبان ١٤٣٨ \ Sunday, April 30, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

آیت الله مقتدائی تشریح کرد؛
اقسام ولایت و معنای ولایت تکوینی و تشریعی
حوزه / ولایت تکوینی؛ به معنی اختیار تصرف در امور و موجودات خارجی و در اعضاء و جوارح انسان است که هر انسانی این حق را به صورت فی الجمله و باذن الله داراست.
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ - ۲۰:۵۵
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
قدمت قاعده «لاضرر» در میان علمای شیعه و اهل سنت
حوزه/ برخی از بزرگان مثل حضرت امام (ره) و شاگرد برجسته ایشان یعنی مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی معتقدند که قاعده لا ضرر، قاعده فقهی نیست بلکه حکم شرعیِ حکومتی است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۱۵:۳۵
آیت الله اراکی مطرح کرد
سه دلیل عقلی بر ضرورت حاکمیت ولایت فقیه در عصر غیبت
حوزه/ اگر در عصر غیبت، ولیّ سیاسی نصب نشود، دو تالی فاسد مهم در پی می ‌آورد: «تعطیل شدن حاکمیت خدا» و «مضطر ساختن مردم به حاکمیت طاغوت»؛ از طرفی نیز به عنوان دلیل سوم می توان گفت؛ بین غیبت زمانی با غیبت مکانی فرقی وجود ندارد و امامان در غیبت های مکانی خود تعیین جانشین کرده‌ اند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۱۵:۰۷
استاد حوزه:
رسانه دینی متعهد به تبلیغ فضایل اخلاقی است
حوزه/ رئیس مرکز حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه قم، بر لزوم توسعه و ترویج روح فضایل اخلاقی از طریق رسانه دینی در جامعه تاکید کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۸:۴۲
آیت الله اعرافی:
بررسی روایات رفق و مدارا در اخلاق اجتماعی/کدام خصلت ها موجب حرام شدن آتش جهنم بر انسان می شود
حوزه/ انسان ‌ها در ارتباطات خود با دیگران احوال مختلفی همچون: «نرمی و لِین و جانب» و «خشونت، عنف و خُرق» دارند. این دو به عنوان فضیلت و رذیلت در مباحث اخلاقی مطرح شده و ضمن سابقه داشتن در اخلاق در مفهوم عام ‌تری قرار می‌ گیرند.
۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۶:۵۴
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۱۶)
نگاهی به انواع شخصیت حقوقی
حوزه/ بین فرضی بودن شخصیت حقوقی و واقعی بودن آن فرق گذاشته می شود؛ فرضی بودن وقتی موجود می شود که قوانینی برای آن وضع شود و حدود آن مشخص شود ولی اگر بگوییم این شخصیت واقعی می ‌باشد، قانون را تابع خود می کند.
۱۳۹۵/۱۱/۷ - ۱۵:۰۰
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
دلایل وجوب حفظ نظام در حوزه فرهنگی
حوزه/ ایمان قرآنی همان اسلام است. بنابراین مقصود آیه ۱۴۱ سوره نساء این است که منکران خدا نمی توانند بر مسلمین سلطه پیدا کنند. برای کفار بر جهان اسلام سلطه ای نیست؛ حال مسلمانان، چه شیعه باشند یا سنی. یعنی سلطه کفار نامشروع است.
۱۳۹۵/۱۱/۶ - ۱۱:۲۵
آیت الله محسن اراکی تشریح کرد:
مشروعیت فرمانروایی الهی در عصر غیبت
حوزه/ اختیارات ولایتی، همان اختیاراتی است که فرمانروا باید داشته باشد که مربوط به ذات فرمانروائی و ذات جایگاه فرمان، در جامعه بشری است و اگر این اختیارات را از جایگاه فرمانروائی سلب کنید، این با جایگاه فرمانروائی منافات دارد.
۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۱۶:۲۰
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۵)
فقه شرکت، مالکیت و مباحث جدید آن
حوزه / علل گرایش به شرکت در عصر حاضردرآمد بیشتر،استفاده از عقل جمعی بجای عقل فردی، قدرت دفاع بیشتر، اعتماد بیشتر مشتری و ایجاد تولید و توسعه می‌باشد وبرای فهم مالکیت شخصیت حقوقی در شرکت باید انواع مالکیت ها را بحث کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۷:۳۱
فقه مسجد؛
آیا منبر و دیگر تجهیزات مسجد را می توان از آن مسجد خارج کرد؟
حوزه/ اگر منبر جزء مسجد باشد، تمام احکام مسجد بر آن مترتب خواهد شد ولی اگر جزء مستلزمات مسجد باشد، احکام مسجد بر آن مترتب نخواهد شد.
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۲۸
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
۴ مورد استثناء در قاعده نفی سَبیل (سلطه کافر بر مسلمان)
حوزه/ موارد استثنائات در قاعده نفی سَبیل از باب تخصص است، چون سَبیلِ یک لحظه ای، عرفاً سَبیل شمرده نمی شود.
۱۳۹۵/۱۰/۳۰ - ۰۹:۴۹
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
آیا توان کودکان برای فراگیری شرط آموزش است؟
حوزه/ مربی، مکلف است کودک و فرد غیربالغ را به تکالیف تمرینی و زمینه ‌ساز وادار کند؛ اینجا اگر برای بچه حرج باشد، قاعده «لاحرج» برای غیرمکلف جاری نیست؛ زیرا...
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۰۹:۰۳
در درس فقه رسانه مطرح شد:
راهبردهای جنگ نرم دشمنان در نگاه قرآن/مجازات شایعه سازان در جامعه اسلامی
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی ، بیان قرآن کریم از شیوه های مختلف حمله دشمنان در جنگ نرم را تبیین کرد .
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۰۸:۰۵
استاد حوزه:
آل سعود نماد واقعی نفاق در جهان اسلام است
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی ، آل سعود را مصداق واقعی نفاق در جهان اسلام دانست و بر لزوم هوشیاری در خصوص اهداف رسانه های نفاق افکن سعودی ها تاکید کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۸:۲۷
نگاه فقه به اداره جامعه(۹)
ملاکات اولویت ساخت مسجد
حوزه/ نقشه جامع شهری اقتضاء می کند که بُعد معماری و رعایت فاصله لازم بین دو مسجد یا چند مسجد حتما لحاظ شود و رده و کد مسجد نیز از همان ابتدا ثبت گردد تا جایگاه آن در شبکه و سلسله مساجد شهر جانمایی شود
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۹:۱۳