*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ \ الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨ \ Friday, June 23, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

نگاه فقه به اداره جامعه(۹)
ملاکات اولویت ساخت مسجد
حوزه/ نقشه جامع شهری اقتضاء می کند که بُعد معماری و رعایت فاصله لازم بین دو مسجد یا چند مسجد حتما لحاظ شود و رده و کد مسجد نیز از همان ابتدا ثبت گردد تا جایگاه آن در شبکه و سلسله مساجد شهر جانمایی شود
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۹:۱۳
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد؛
مصادیق عدم ولایت کافر بر مسلمان در فقه و قانون اساسی
حوزه/ از مصادیق مهم قاعدۀ نفی سبیل، بیع عبد مسلم به کافر بود. اما مصادیق قاعده، مختص به این مورد نیست. از جمله موارد مهم قاعده نفی سبیل، ولایت ‎های فقهی است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۵:۵۰
وضعیت تولید و مصرف محصولات تراریخته در جهان امروز
حوزه/ یک فرا بررسی جهانی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، نشان می دهد که طی ۱۴۷ مطالعه‌ای که در بیست سال گذشته صورت گرفته است؛ محصولات تراریخته استفاده از آفت کش ها را تا ۳۷ در صد درحوزه کشاورزی کاهش و سود کشاورزان ازاستفاده از این محصولات در دنیا به میزان ۶۷ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۴:۳۱
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
لذت گرایی و نقش آن در تعلیم و تربیت
حوزه/ آیا لذت و ألم امری مطلق است یا نسبی؟؛ آنچه محل تردید نیست آن است که ألم و لذت مطلق نیست. بلکه ألم و لذت، تابعی از ادراک انسان است و همچنین میل فرهنگی وی....
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۳:۲۴
نگاه فقه به اداره جامعه(۸)
مسجد، مصداق کامل نهاد تصمیم ساز و فراگیر محله است
حوزه/ تنها مرکزی که مصداق کامل نهاد تصمیم ساز و فراگیر محله دارد، مسجد است که بر محوریت یک امام جماعت و هیأت امناء، تمامی تصمیم سازی پیش رو محلی و رهبری سیاسی، معنوی، اجتماعی را عملا و علنا ایفا می کند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۱۶:۲۳
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۴)
آیا شرکا می توانند کالا را به مضاربه بگذارند؟
حوزه/ مضاربه (در کالا) خلاف قاعده نیست و قبل از اسلام نیز وجود داشته است. هم، مضاربۀ پولی و هم، مضاربۀ کالا شرعا "صحیح" می ‌باشد و امروزه خیلی از مالکان کالای خود را تحت نظر دیگری قرار می دهند تا با آن تجارت کند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۸:۳۴
در درس فقه رسانه مطرح شد :
نمی توان برای تظلم خواهی دست به دامان رسانه های بیگانه شد
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق وقضای اسلامی هرگونه تظلم خواهی از رسانه های بیگانه را حرام دانست.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۰:۵۶
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
تأثیر میل و رغبت در تعلیم و تربیت
حوزه/ معنای پنجم در باب قدرت و توانایی عبارت از: آرامش، آسایش و راحتی شخص است. «مقدور باشد» یعنی کار، روان و آسان باشد؛ نه به معنای اینکه اگر انجام دهد به سختی و حرج می ‌افتد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۶:۵۳
آیت الله اراکی بیان کرد:
تحریف جایگاه امامت و رهبری در نگاه سکولار
حوزه/ یک نگاهی در مورد همه شئون دین و امامت وجود در نگاه سکولار وجود دارد که در حقیقت انکار ضروری دین و نگاه سکولار به دین است و گاهی این را یک رنگ تقدس هم می زنند که کأنّه امام هم اگر به سیاست وارد نشود، انسان خوبی است و ....
۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۲۳:۵۰
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۳)
تکلیف اذن و وکالت در صورت باطل شدن عقد شرکت
حوزه/ وقتی عقد باطل شد اذن و وکالت هم باطل می شوند و در این صورت عقد دائما مقید به شرکت است و اگر یکی از شریکین کار و فعالیتی انجام دهد، فضولی است و فضولی نیز اجرة المثل ندارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۸:۰۲
آیت الله مقتدائی تشریح کرد؛
چرا ولایت محور واجبات شرعی است؟
حوزه / امام می فرماید؛ اگر کسی شب‌هایش با اشتغال به نماز بگذرد و روزها روزه بگیرد و تمام مالش را در راه خدا صدقه بدهد یا هر سال به مکه برود، لکن ولیّ خدا را نشناسد و متابعت از او نکند و راهنمایی از او نگیرد حقی بر خداوند ندارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۵:۵۵
آیت الله سید احمد خاتمی:
استقلال کشور، سبب مطرح شدن ایران در جهان شده است
حوزه/ به خوبی می توان استقلال جامعه اسلامی را (از قاعده نفی سبیل) استنباط کرد؛ ما معتقدیم استقلال کشور، سبب مطرح شدن ما در جهان شده و روزگاری بر این کشور گذشت که کسی ما را به حساب نمی آورد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۰۹:۳۹
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۲)
بررسی نظر شیخ طوسی و دو تن از بزرگان اهل سنت در مسأله شرکت
حوزه/ شیخ طوسی (ره) می گوید: وقتی با وجود فساد عقد، شریکین تصرف کردند و عقد شرکت سود آورد و سپس تفاضلی پیدا شد؛ سود به قدر مالَین تقسیم می شود و قرارداد قبلی...
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۸:۱۲
نگاه فقه به اداره جامعه(۷)
عوامل تشکیل دهنده هویت محله های شهری
حوزه/ تعاملات انسانی، حافظه تاریخی ( خاطره )، رفتارها و هنجارها، فرهنگ، هنر و سلیقه از مهم ترین عوامل تشکیل دهنده هویت محله های شهری هستند .
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۵:۲۵
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۱)
عقد شرکت را در چه مواردی می توان فسخ کرد؟
حوزه/ علم به بطلان عقد پس از شرکت به معاملات سابق ضرر نمی زند در صورتی که إذنی که برای تجارت داده شده است مقید به صحت شرکت نباشد و در صورت ‌تقیید به صحت شرکت ‌این معامله در نظر صاحب عروه، فضولی است و با فرض رضایت آتی شریک، صحیح می ‌باشد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۷:۲۱