*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ \ الأحد ٣ شعبان ١٤٣٨ \ Sunday, April 30, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

درنشست علمی فقه و حکمرانی حزبی با حضور فضلای حوزه بررسی شد؛
يكي از مشكلات جامعه عدم شرايط استاندارد حزب است /حزب در ادبيات اسلامي از موضوعات عرف به حساب مي آيد
حوزه / امروز يكي از مقدمات حكمراني حزبي، قانون درست حزبي است كه بايد ايجاد شود و يكي از مشكلات و ايرداتي كه در كشور وجود دارد، این است که قانون انتخاباتي با قانون احزاب گره نخورده است
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۲:۲۷
در درس خارج رسانه مطرح شد :
بایدها و نبایدهای انتشار خبر
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه قم، یکی از آسیب های امروز فضای رسانه های مجازی را تجاوز از حد ظلم صورت گرفته در موضوعات خاص دانست.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۰۹:۰۳
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
«قاعده نفی سبیل» در حکومت و عرصه های فردی
حوزه/ قاعده نفی سبیل، (قاعده استقلال جامعه اسلامی)، قاعده حکومتی است اما اختصاصی به حکومت ندارد بلکه در عرصه های فردی هم جاری می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۱۱:۵۱
آیت الله محسن اراکی تشریح کرد:
جایگاه ائمه معصومین(ع)، فرمانروائی سیاسی است
حوزه/ منظور از إعطاء سلاح و کتاب و علم در روایت، صرف دادن شمشیر و کتب ظاهری نیست بلکه مراد این است که جایگاه امامت را به امام بعدی بسپارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۲۰:۲۰
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۰)
نظر فقهاء درباره آثار مترتب بر عقد شرکت در صورت تعیین مدت
حوزه/ شرکت عقد لازم است و لذا می توان برای آن، مدت تعیین کرد و اگر مدت برای آن قرار ندهیم بسا باطل باشد و غرر لازم می آید.
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۱۳:۰۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۶)
مشخصه های محله مسجد محور از نگاه عرف
حوزه/ شهر نیز همانند انسان دارای رفتار و هنجار است، «شهر بهنجار» شهری است که افراد آن احساس ایمنی کنند و ساکنان آن از طریق مکان ها و فضا ها به آن جذب شوند، به همین دلیل هویت شهر ، هویت انسان را تشکیل می دهد.
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۵:۱۴
علم اصلاح ژنتیک ۵ هزار سال قبل در کرمانشاه
حوزه/ سفالینه هایی در ایلام که مربوط به ۵ هزار سال قبل می باشند، کشف شده است که نشان می دهد ایرانیان در آن زمان در گیاهان و دام ها اصلاح ژنتیک انجام می دادند و این علم اصلاح ژنتیک از کرمانشاه ایران به غرب رفته است.
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۴:۰۶
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی(۹)
بررسی اقوال در بقاء اصل شرکت با بطلان شرط
حوزه/ عقد جائز در مبنای مشهور باید در ضمن عقد لازمی، لازم شود؛ و از اینجاست که زوجین پس از اینکه عقد را خوانده اند، افزایش سکه مهرشان ‌تنها در ضمن عقد دیگری جائز است، کم کردن سکه مهر نیاز به عقد دیگری ندارد و زوجه می تواند حق خود را ببخشند.
۱۳۹۵/۱۰/۷ - ۲۳:۲۵
با حضور کارشناسان حوزوی:
نظریه مفهوم شناسی فقه سیاسی و فقه حکومتی بررسی شد
حوزه/ نشست علمی مفهوم شناسی فقه سیاسی و فقه حکومتی با حضور نظریه پردازان عرصه فقه حکومتی و فقه سیاست به همت پژوهشگاه فقه نظام برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۰/۷ - ۲۳:۰۲
در درس خارج فقه مطرح شد؛
مفهوم شناسی قدرت و استطاعت در مربی و متربی
حوزه/ قدرت شرط فعلیت حکم است. اصل حکم و فعلیت آن مقید به قدرت است؛ خطاب متوجه فرد ناتوان نیست. فعلیت تکلیف مقید به استطاعت نیست.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۶:۴۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۸)
چگونه می توان شراکت را برهم زد
حوزه/ هیچ تفاوتی بین پنج مورد فسخ (مرگ، جنون، اغماء، ورشکستگی، عروض سفاهت) با «فسختُ» اعتباری شریکین وجود ندارد و اگر بخواهیم شرکت را بهم بزنیم باید از طریق افراز (جدا کردن حق هر یک از شریکان از مال مشترک) وارد شویم.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۰:۴۴
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
انواع کارمند در کلام امام صادق علیه السلام
حوزه/ بیگانگان حق هیچ گونه سلطه ای بر جامعه اسلامی ندارند و هر قراردادی که خروجیِ آن سلطه بیگانگان در عرصه های مختلف باشد، ملغی است.
۱۳۹۵/۱۰/۴ - ۱۱:۰۴
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی(۷)
عقد شرکت در مبنای ما مثل عقد اجاره می‌باشد/ سبک خبرنگاری امروزی الهام گرفته از قرآن است
حوزه / احکام شرعی از قبیل قضایای خارجیه نمی باشد که آینده را شامل نشود و بگوییم چون در گذشته عقد شرکت وجود نداشت، پس باطل می باشد؛ بلکه قضایای حقیقیه می باشند که حکم روی طبیعت می رود و بناءاً علی ذلک ما چه سابقه ای برای این قائل بشویم یا نشویم این عقد شرکت صحیح می باشد.
۱۳۹۵/۱۰/۲ - ۰۰:۲۰
آیت الله محسن اراکی تشریح کرد:
فرمانروائی سیاسی و مدیریت جامعه از شئون امامت است
حوزه / آیه «إنّی جاعل فی الارض خلیفة»، اشاره به وجود مقدس رسول اکرم صلی الله علیه و آله دارد؛ چرا که پیامبر اکرم، به حکم آیه "وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ" اولین مسلمان در عالم وجود است، یعنی در عالم وجود پیامبر اکرم ص از همه انبیا کامل تر است.
۱۳۹۵/۱۰/۱ - ۱۶:۰۷
نگاهی به مفهوم شناسی و تفاوت اصل و روش
حوزه/ روح حاکم بر عمل، اصل است و خود عمل و فیزیکال آن، روش است. برای خودسازی، مراقبه و محاسبه و داشتن آرامش و طمأنینه به عنوان اصل مطرح است.
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۳:۱۷