*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Saturday, July 20, 2019

اخبار مرتبط با : فقه نو

کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۲)
بررسی نظر شیخ طوسی و دو تن از بزرگان اهل سنت در مسأله شرکت
حوزه/ شیخ طوسی (ره) می گوید: وقتی با وجود فساد عقد، شریکین تصرف کردند و عقد شرکت سود آورد و سپس تفاضلی پیدا شد؛ سود به قدر مالَین تقسیم می شود و قرارداد قبلی...
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۸:۱۲
نگاه فقه به اداره جامعه(۷)
عوامل تشکیل دهنده هویت محله های شهری
حوزه/ تعاملات انسانی، حافظه تاریخی ( خاطره )، رفتارها و هنجارها، فرهنگ، هنر و سلیقه از مهم ترین عوامل تشکیل دهنده هویت محله های شهری هستند .
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۵:۲۵
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۱)
عقد شرکت را در چه مواردی می توان فسخ کرد؟
حوزه/ علم به بطلان عقد پس از شرکت به معاملات سابق ضرر نمی زند در صورتی که إذنی که برای تجارت داده شده است مقید به صحت شرکت نباشد و در صورت ‌تقیید به صحت شرکت ‌این معامله در نظر صاحب عروه، فضولی است و با فرض رضایت آتی شریک، صحیح می ‌باشد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۷:۲۱
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
قدرت مکلف فلسفی است یا عرفی؟
حوزه/ جایی توان وجود دارد که «قابل» هم ظرفیت داشته باشد. مقدور بودن به مفهوم ظرفیت قابل است. این معنی در امکان ذاتی وجود دارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۶:۰۰
درنشست علمی فقه و حکمرانی حزبی با حضور فضلای حوزه بررسی شد؛
يكي از مشكلات جامعه عدم شرايط استاندارد حزب است /حزب در ادبيات اسلامي از موضوعات عرف به حساب مي آيد
حوزه / امروز يكي از مقدمات حكمراني حزبي، قانون درست حزبي است كه بايد ايجاد شود و يكي از مشكلات و ايرداتي كه در كشور وجود دارد، این است که قانون انتخاباتي با قانون احزاب گره نخورده است
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۲:۲۷
در درس خارج رسانه مطرح شد :
بایدها و نبایدهای انتشار خبر
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه قم، یکی از آسیب های امروز فضای رسانه های مجازی را تجاوز از حد ظلم صورت گرفته در موضوعات خاص دانست.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۰۹:۰۳
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
«قاعده نفی سبیل» در حکومت و عرصه های فردی
حوزه/ قاعده نفی سبیل، (قاعده استقلال جامعه اسلامی)، قاعده حکومتی است اما اختصاصی به حکومت ندارد بلکه در عرصه های فردی هم جاری می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۱۱:۵۱
آیت الله محسن اراکی تشریح کرد:
جایگاه ائمه معصومین(ع)، فرمانروائی سیاسی است
حوزه/ منظور از إعطاء سلاح و کتاب و علم در روایت، صرف دادن شمشیر و کتب ظاهری نیست بلکه مراد این است که جایگاه امامت را به امام بعدی بسپارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۲۰:۲۰
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۰)
نظر فقهاء درباره آثار مترتب بر عقد شرکت در صورت تعیین مدت
حوزه/ شرکت عقد لازم است و لذا می توان برای آن، مدت تعیین کرد و اگر مدت برای آن قرار ندهیم بسا باطل باشد و غرر لازم می آید.
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۱۳:۰۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۶)
مشخصه های محله مسجد محور از نگاه عرف
حوزه/ شهر نیز همانند انسان دارای رفتار و هنجار است، «شهر بهنجار» شهری است که افراد آن احساس ایمنی کنند و ساکنان آن از طریق مکان ها و فضا ها به آن جذب شوند، به همین دلیل هویت شهر ، هویت انسان را تشکیل می دهد.
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۵:۱۴
علم اصلاح ژنتیک ۵ هزار سال قبل در کرمانشاه
حوزه/ سفالینه هایی در ایلام که مربوط به ۵ هزار سال قبل می باشند، کشف شده است که نشان می دهد ایرانیان در آن زمان در گیاهان و دام ها اصلاح ژنتیک انجام می دادند و این علم اصلاح ژنتیک از کرمانشاه ایران به غرب رفته است.
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۴:۰۶
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی(۹)
بررسی اقوال در بقاء اصل شرکت با بطلان شرط
حوزه/ عقد جائز در مبنای مشهور باید در ضمن عقد لازمی، لازم شود؛ و از اینجاست که زوجین پس از اینکه عقد را خوانده اند، افزایش سکه مهرشان ‌تنها در ضمن عقد دیگری جائز است، کم کردن سکه مهر نیاز به عقد دیگری ندارد و زوجه می تواند حق خود را ببخشند.
۱۳۹۵/۱۰/۷ - ۲۳:۲۵
با حضور کارشناسان حوزوی:
نظریه مفهوم شناسی فقه سیاسی و فقه حکومتی بررسی شد
حوزه/ نشست علمی مفهوم شناسی فقه سیاسی و فقه حکومتی با حضور نظریه پردازان عرصه فقه حکومتی و فقه سیاست به همت پژوهشگاه فقه نظام برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۰/۷ - ۲۳:۰۲
در درس خارج فقه مطرح شد؛
مفهوم شناسی قدرت و استطاعت در مربی و متربی
حوزه/ قدرت شرط فعلیت حکم است. اصل حکم و فعلیت آن مقید به قدرت است؛ خطاب متوجه فرد ناتوان نیست. فعلیت تکلیف مقید به استطاعت نیست.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۶:۴۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۸)
چگونه می توان شراکت را برهم زد
حوزه/ هیچ تفاوتی بین پنج مورد فسخ (مرگ، جنون، اغماء، ورشکستگی، عروض سفاهت) با «فسختُ» اعتباری شریکین وجود ندارد و اگر بخواهیم شرکت را بهم بزنیم باید از طریق افراز (جدا کردن حق هر یک از شریکان از مال مشترک) وارد شویم.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۰:۴۴