*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ \ الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨ \ Friday, June 23, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
قدرت مکلف فلسفی است یا عرفی؟
حوزه/ جایی توان وجود دارد که «قابل» هم ظرفیت داشته باشد. مقدور بودن به مفهوم ظرفیت قابل است. این معنی در امکان ذاتی وجود دارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۶:۰۰
درنشست علمی فقه و حکمرانی حزبی با حضور فضلای حوزه بررسی شد؛
يكي از مشكلات جامعه عدم شرايط استاندارد حزب است /حزب در ادبيات اسلامي از موضوعات عرف به حساب مي آيد
حوزه / امروز يكي از مقدمات حكمراني حزبي، قانون درست حزبي است كه بايد ايجاد شود و يكي از مشكلات و ايرداتي كه در كشور وجود دارد، این است که قانون انتخاباتي با قانون احزاب گره نخورده است
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۲:۲۷
در درس خارج رسانه مطرح شد :
بایدها و نبایدهای انتشار خبر
حوزه/ رئیس مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه قم، یکی از آسیب های امروز فضای رسانه های مجازی را تجاوز از حد ظلم صورت گرفته در موضوعات خاص دانست.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۰۹:۰۳
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
«قاعده نفی سبیل» در حکومت و عرصه های فردی
حوزه/ قاعده نفی سبیل، (قاعده استقلال جامعه اسلامی)، قاعده حکومتی است اما اختصاصی به حکومت ندارد بلکه در عرصه های فردی هم جاری می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۱۱:۵۱
آیت الله محسن اراکی تشریح کرد:
جایگاه ائمه معصومین(ع)، فرمانروائی سیاسی است
حوزه/ منظور از إعطاء سلاح و کتاب و علم در روایت، صرف دادن شمشیر و کتب ظاهری نیست بلکه مراد این است که جایگاه امامت را به امام بعدی بسپارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۲۰:۲۰
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۱۰)
نظر فقهاء درباره آثار مترتب بر عقد شرکت در صورت تعیین مدت
حوزه/ شرکت عقد لازم است و لذا می توان برای آن، مدت تعیین کرد و اگر مدت برای آن قرار ندهیم بسا باطل باشد و غرر لازم می آید.
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۱۳:۰۰
نگاه فقه به اداره جامعه(۶)
مشخصه های محله مسجد محور از نگاه عرف
حوزه/ شهر نیز همانند انسان دارای رفتار و هنجار است، «شهر بهنجار» شهری است که افراد آن احساس ایمنی کنند و ساکنان آن از طریق مکان ها و فضا ها به آن جذب شوند، به همین دلیل هویت شهر ، هویت انسان را تشکیل می دهد.
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۵:۱۴
علم اصلاح ژنتیک ۵ هزار سال قبل در کرمانشاه
حوزه/ سفالینه هایی در ایلام که مربوط به ۵ هزار سال قبل می باشند، کشف شده است که نشان می دهد ایرانیان در آن زمان در گیاهان و دام ها اصلاح ژنتیک انجام می دادند و این علم اصلاح ژنتیک از کرمانشاه ایران به غرب رفته است.
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۴:۰۶
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی(۹)
بررسی اقوال در بقاء اصل شرکت با بطلان شرط
حوزه/ عقد جائز در مبنای مشهور باید در ضمن عقد لازمی، لازم شود؛ و از اینجاست که زوجین پس از اینکه عقد را خوانده اند، افزایش سکه مهرشان ‌تنها در ضمن عقد دیگری جائز است، کم کردن سکه مهر نیاز به عقد دیگری ندارد و زوجه می تواند حق خود را ببخشند.
۱۳۹۵/۱۰/۷ - ۲۳:۲۵
با حضور کارشناسان حوزوی:
نظریه مفهوم شناسی فقه سیاسی و فقه حکومتی بررسی شد
حوزه/ نشست علمی مفهوم شناسی فقه سیاسی و فقه حکومتی با حضور نظریه پردازان عرصه فقه حکومتی و فقه سیاست به همت پژوهشگاه فقه نظام برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۰/۷ - ۲۳:۰۲
در درس خارج فقه مطرح شد؛
مفهوم شناسی قدرت و استطاعت در مربی و متربی
حوزه/ قدرت شرط فعلیت حکم است. اصل حکم و فعلیت آن مقید به قدرت است؛ خطاب متوجه فرد ناتوان نیست. فعلیت تکلیف مقید به استطاعت نیست.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۶:۴۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی(۸)
چگونه می توان شراکت را برهم زد
حوزه/ هیچ تفاوتی بین پنج مورد فسخ (مرگ، جنون، اغماء، ورشکستگی، عروض سفاهت) با «فسختُ» اعتباری شریکین وجود ندارد و اگر بخواهیم شرکت را بهم بزنیم باید از طریق افراز (جدا کردن حق هر یک از شریکان از مال مشترک) وارد شویم.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۰:۴۴
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
انواع کارمند در کلام امام صادق علیه السلام
حوزه/ بیگانگان حق هیچ گونه سلطه ای بر جامعه اسلامی ندارند و هر قراردادی که خروجیِ آن سلطه بیگانگان در عرصه های مختلف باشد، ملغی است.
۱۳۹۵/۱۰/۴ - ۱۱:۰۴
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی(۷)
عقد شرکت در مبنای ما مثل عقد اجاره می‌باشد/ سبک خبرنگاری امروزی الهام گرفته از قرآن است
حوزه / احکام شرعی از قبیل قضایای خارجیه نمی باشد که آینده را شامل نشود و بگوییم چون در گذشته عقد شرکت وجود نداشت، پس باطل می باشد؛ بلکه قضایای حقیقیه می باشند که حکم روی طبیعت می رود و بناءاً علی ذلک ما چه سابقه ای برای این قائل بشویم یا نشویم این عقد شرکت صحیح می باشد.
۱۳۹۵/۱۰/۲ - ۰۰:۲۰
آیت الله محسن اراکی تشریح کرد:
فرمانروائی سیاسی و مدیریت جامعه از شئون امامت است
حوزه / آیه «إنّی جاعل فی الارض خلیفة»، اشاره به وجود مقدس رسول اکرم صلی الله علیه و آله دارد؛ چرا که پیامبر اکرم، به حکم آیه "وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ" اولین مسلمان در عالم وجود است، یعنی در عالم وجود پیامبر اکرم ص از همه انبیا کامل تر است.
۱۳۹۵/۱۰/۱ - ۱۶:۰۷