*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ \ الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨ \ Friday, June 23, 2017

اخبار مرتبط با : فقه نو

نگاهی به مفهوم شناسی و تفاوت اصل و روش
حوزه/ روح حاکم بر عمل، اصل است و خود عمل و فیزیکال آن، روش است. برای خودسازی، مراقبه و محاسبه و داشتن آرامش و طمأنینه به عنوان اصل مطرح است.
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۳:۱۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی (۶)
بررسی کیفیت فسخ عقد شرکت با امورطبیعی
حوزه / صاحب جواهر بر خلاف امام خمینی(ره) و صاحب ریاض و شهید ثانی معتقدند اصل شرکت با فسخ طبیعی با عروض مرگ و اغماء و ورشکستگی و جنون و سفه، فسخ نمی شود.
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۲۳:۵۵
آیت الله مقتدائی تشریح کرد؛
حقیقت معنای ولایت در لسان عرب
حوزه / بدون ولایت، اسلام کسی قبول نیست و اینها نشان می دهد که مراد از معنی ولایت در این احادیث، همان در دست داشتن زمام امر است .
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۷:۰۳
کرسی خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی (۵)
آیا شرکت از عقود جائز است یا عقد واجب؟
حوزه / مبنای تصور دو عقدی، جائز بودن عقد شرکت می باشد و جائز بودن این عقد در نزد ما قول صواب نیست، این بنا بر مبنای قوم بود و در مبنای ما وکالت و تملیکی در کار نیست و یک عقد بیشتر رخ نداده است و آن عقل مستقل لازمه شرکت می باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۵ - ۱۶:۴۳
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
مؤلفه های وجوب حفظ نظام در حوزه اقتصادی
حوزه/ تأمین زندگی آبرومندانه برای شهروندان در قانون اساسی به عنوان یکی از اصول زندگی اولیه بیان شده است و نظام وظیفه دارد زمینه این نحوه زندگی را برای همه شهروندان اعم از مسلمان و غیر مسلمان فراهم کند.
۱۳۹۵/۹/۲۵ - ۱۱:۲۷
نگاه فقه به فرایند انتقال ژن در مهندسی ژنتیک
حوزه/در مهندسی ژنتیک، ژن دارای صفت خوب یک موجود زنده به ژن موجود زنده دیگری که دارای این صفت خوب نیست، تلاقی و انتقال می‌یابد و اینکه صفات نامطلوب نیز انتقال می یابد...
۱۳۹۵/۹/۲۴ - ۰۹:۵۰
مبهم گذاشتن واژگان اشکال بزرگ علوم سیاسی متعارف
حوزه/ یکی از اشکالات بزرگ در علوم سیاسی متعارف که در دانشگاه وجود دارد ابهام در واژگان می باشد. به همین دلیل ما واژگان خود را مبهم نمی گذاریم، هرجا حاکمیت مطرح است، یعنی یک فرمانروا وجود دارد که فرمانش بر دیگران رواست...
۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۱۴:۴۰
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی (۴)
بیمه نکردن یکی از مصادیق تفریط در مال شراکتی است
حوزه / مساله یازدهم از مسائل شرکت این است که کارفرمائی که امین بوده ضامن از بین رفتن مال شراکتی نیست، مگر در صورتی که تفریط یا تعدی کند، یکی از مصادیق تفریط در زمان ما نزد عقلا بیمه نکردن مال می باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۱۲:۵۴
نگاه فقه به اداره جامعه(۵)
معیار همسایگی در محله های ویلایی و آپارتمانی چیست؟
حوزه/ "محله مسجد محور" که اخیراً می رود تا به یک گفتمان شرعی شهری تبدیل گردد عام ترین شاخص مدنی اسلام است که بر مصادیق متعددی از جمله شرائط آپارتمان نشینی قابل تطبیق است .
۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۱۱:۳۷
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی (۳)
نظرات متفاوت فقها در خصوص شرط تعلق تمام سود یا زیان برای یکی از دو شریک
حوزه / اینکه صاحب عروه تعلق سود کل شراکت را به یکی از دو شریک جائز نمی داند، ولی تعلق تمام زیان را به یک شریک بدون اشکال می داند، اشکال دارد؛ چنانچه اکثر محشّین عروه به این مطلب اذعان دارند.
۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۰۹:۰۲
آیت الله مقتدائی
بحث ولایت فقیه از اول غیبت صغری مطرح بوده است
حوزه / امروزه دشمنان با القاء شبهه در ذهن دانشگاهیان می خواهند، جوانان را از ولایت فقیه منصرف کنند؛ لذا تحکیم مبانی علمی ولایت فقیه ضرورت دارد، از اول عصر غیبت صغری، بزرگان در کتابهاشان ولایت فقیه را مطرح کردند که البته سه موضوع اساسی در بحث ولایت فقیه مطرح می باشد.
۱۳۹۵/۹/۲۱ - ۱۵:۴۹
آیت الله سید احمد خاتمی تبیین کرد:
سه دستورالعمل حفظ نظام از نگاه امام علی(ع)/ برخورد قاطع با نزدیکان رانت خوار
حوزه/ برخی نزدیکان برای حکومت ها آفت زا هستند ولی مولا علی علیه السلام به طور قاطع در مقابل رانت خواری ایستادند.
۱۳۹۵/۹/۲۱ - ۱۰:۲۷
رئیس مرکز تخصصی حقوق وقضای اسلامی:
پرورش بصیرت سیاسی یکی از اهداف رسانه دینی است
حوزه/ استاد حوزه، یکی از اهداف میانی رسانه دینی، پرورش بصیرت سیاسی جامعه و تبیین و پیگیری تحقق اصول و مبانی تشکیل حکومت اسلامی است.
۱۳۹۵/۹/۲۱ - ۰۸:۰۵
کرسی خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی (۲)
شرط سود بیشتر برای یکی از دو شریک با سرمایه مساوی
حوزه/ شرط کردن سود بیشتر یکی از دو شریک که سرمایه مساوی دارند، در حالتی که در عقد مشارکت، میزان منفعت هر یک قید شده باشد، به دلائل مختلفی جائز است.
۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۱۰:۴۲
چیستی علم بیوتکنولوژی و ابعاد فقهی آن
حوزه/ محصولات تراریخته فرآورده های دانش و فنآوری پیشرفته ای به نام مهندسی ژنتیک است. ژن ها آن ذرات ریز موجودات جاندار است که می گویند؛ ساخت اولیه موجودات جاندار چه گیاهان، چه حیوانات و چه انسان از این ژن هاست.
۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۰۹:۰۴