*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Tuesday, July 16, 2019
کد خبر: 345990 | تاریخ مخابره :۱۳۹۳/۱۲/۱۶ - ۰۹:۲۸ | سرویس: - 116
آیه ها و آینه ها(۸)
خانه آباد شیخ انصاری(ره) در نجف
حوزه/وقف در اسلام یکی از باقیات صالحات است که تأکید بسیاری بر آن شده و سبب ماندگاری انسان در دنیا می گردد،

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، وقف در اسلام یکی از باقیات صالحات است که تأکید بسیاری بر آن شده و سبب ماندگاری انسان در دنیا می گردد، شاید مهمترین وقف، مسجد است که جایگاه عارفان و انسانهای پاک ونیکوسرشت است و توفیق ساخت آن به هر انسانی داده نمی شود همانطور که خداوند متعال در قرآن کریم فرمود:

إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ توبه/18

مساجد خدا را تنها كسى آباد مى‏كند كه به خدا و روز واپسين ايمان آورده اند

حکایت؛ روزی یکی از مقلّدان شیخ انصاری که از بازرگانان متدیّن بود، در مسیر خود به مکه برای انجام حج، به نجف اشرف و حضور شیخ انصاری آمد و مبلغی به ایشان تقدیم کرد و گفت: این پول از مال خالص (خمس داده شده) من است، آن را بپذیرید و برای خود خانه ای بخرید تا از مستأجری راحت شوید.

شیخ پول را پذیرفت و تاجر به مکه رفت.شیخ اعظم پس از مدتی با آن پول، مسجد خوبی در نجف اشرف بنا کرد و اکنون به مسجد «ترک» معروف است و از زمان تأسیس تاکنون، همواره محل درس و بحث علما و مراجع تقلید بوده است.

تاجر در بازگشت از مکه، به نجف اشرف نزد شیخ انصاری آمد و پس از احوال پرسی عرض کرد: آقا خانه را خریدید؟ شیخ گفت: آری خریدم. پس وی را به کنار مسجد برد و آن را به او نشان داد و فرمود: این مسجد را با پولی که دادی بنا کردم.

تاجر گفت: من آن پول را برای خریدن خانه برای خودتان داده بودم، نه مسجد. شیخ گفت: چه خانه ای بهتر از این مکان مقدس که عبادت خدا در آن انجام می شود. ما به زودی از این دنیا کوچ می کنیم و اگر من با آن پول خانه می خریدم بعد از من به ورثه منتقل می شد، در حالی که این خانه (مسجد) باقی و ثابت است و به کسی منتقل یا بخشیده و یا فروخته نمی شود.

داخل مسجـد برو، ببین چه قدر باصفاست                      چشمه نور و امید، خانه خوب خـــــداست

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی