*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۲ شوال ۱۴۴۰ \ Sunday, June 16, 2019
کد خبر: 424245 | تاریخ مخابره :۱۳۹۶/۶/۴ - ۱۰:۳۶ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
دبیر شورای عالی دین پژوهان در گفت و گو با حوزه مطرح کرد:
تخصیص بودجه های دولتی به موسسات فرهنگی نیازمند بازنگری است/وجود۷۲۳ موسسه، پژوهشگاه و پژوهشکده در قم
حوزه/ مدیر مسئول شورای علمی دین پژوهان گفت: دولت و مجلس بودجه های حمایتی را بدون تعیین شاخص و ملاک تصویب کرده اند و موسسات هم سالها در فقدان نظارت محاسباتی به مصرف رسانده اند.

دکتر آیت پیمان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» با انتقاد از نحوه تخصیص بودجه های فرهنگی دولت به موسسات و مراکز علمی گفت: گزارشاتی  را به طور تحلیل مشروح و با شرح و توصیف وضعیت هزینه کرد بودجه های فرهنگی دولتی در دبیرخانه دین پژوهان کشور در دست بررسی داریم  که  تناسب بودجه ها وعملکرد موسسات را بررسی و ارزیابی می کند تا مورد استفاده اعضای شورا و مدیریت ها ی ذیربط قرار دهیم.

وی گفت :  فقط در شهر قم ۷۲۳ موسسه  و پژوهشگاه و پژوهشکده با عناوین مختلف بطور رسمی و غیر رسمی (بدون مجوز)  اعلام موجودیت کرده اند که فقط ۲۲۳ موسسه در بررسی ما دارای  فعالیت مستمر شناخته شده اند و مابقی فعالیت برنامه ای و مستمر ندارند و از همین تعداد  هم فقط حدود ۷۰ موسسه  و پژوهشگاه خروجی آموزشی و پژوهشی  قابل توجه دارند.

وی گفت:  مسئله نگران کننده این است که خروجی هیچکدام از اینها هم متناسب با بودجه های حمایتی مصوب و سالانه که از دولت می گیرند نیست و اگر منابع داخلی و سرمایه گذاریها و درآمد های خودشان و کمک ها ی بیوتات و خیرین  و وجوهات شرعی که با مجوز مراجع تقلید  جذب می کنند را هم به آن بودجه های دولتی اضافه کنیم اصلا" توجیه منطقی برای تناسب هزینه ها و دست آوردها پیدا نمی شود و در همان مقدار عملکرد هم هدر دادن بودجه ها در تکراری کاری و موازی کاری و کار بی اولویت،  معضل دیگری است که جداگانه باید بحث شود.

پیمان توضیح داد : اخیرا" بعد از بی اثر دیدن نقدها و گزارشات مکرر به مسئولین ناگزیر طی نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور و رئیس مجلس خواهان تجدید نظر در ملاک ها وشاخص های  تصویب و تخصیص  بودجه های حمایتی  فرهنگی شدیم و مذاکراتی هم  در کمیسیون فرهنگی مجلس  و سازمان برنامه و بودجه در این باره داشته و داریم  و پیگیر یک تجدید نظر و ساماندهی ضروری  بودجه ها و تعیین نحوه نظارت قانونی بر  عملکرد موسسات هستیم  و باید دید توفیق پیدا می کنیم یانه . !

مدیر مسئول و عضو شورای علمی دین پژوهان علت این نابسامانی ها را نفوذ نابجای شخصیت های متنفذ مسئول یا دارای عضویت در موسسات دانست که  در دریافت بودجه متورم و بیش از نیاز در اغلب موسسات و همچنین عدم تعیین سازوکار نظارت بر  مصرف این بودجه های دهها میلیارد تومانی اعمال نظر می کنند و دولت ومجلس هم در برابر آنان عقب نشسته اند.

پیمان گفت:  دولت های گذشته  به خاطر نفوذ شخصیت ها از نظارت شانه خالی کرده اند و این سوء تدبیر به روال و رویه تبدیل شده است و سالها  بودجه دادن به موسسات بدون محاسبه و ذیحسابی از هزینه کرد آنها واقعا" یک فاجعه مدیریتی است که نباید تداوم یابد.

دبیر شورای عالی دین پژوهان کشور گفت:  از آنجا که در آستانه تدوین لایحه بودجه سال ۹۷  هستیم ، کارگروهی را برای بررسی وضعیت مذکور  در دبیرخانه تشکیل خواهیم داد تا در صورتی که دولت و مجلس عزمی برای انجام اصلاحات در این نابسامانی داشته باشند به سهم خود کمک کنیم.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی