*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ \ ۱۷ رجب ۱۴۴۰ \ Sunday, March 24, 2019
کد خبر: 454912 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۰:۲۴ | سرویس: علمی، فرهنگی 188

راه تشخیص جنابت خانم ها
حوزه/ جنابت یعنی حالتی که بعد از رابطه جنسی یا خارج شدن آب منی برای انسان به وجود می آید که بعد از جنب شدن باید حتما غسل جنابت کنیم.

خبرگزاری «حوزه»، خانم ها چطور می توانند بفهمند جنب شده اند یا نه ؟

آیات عظام امام خمینی(ره)، خامنه ای، سیستانی، صافی، فاضل، مکارم، وحید:

آب و مایعاتی که از خانم ها خارج می شود، اگر با اوج شهوت (اوج لذت ) جنسي همراه باشد، منی است و او جنب شده، اما اگر بدون شهوت آبی از خانمی خارج شود، جنب نیست و غسل هم ندارد.

مگر این که از راه ديگری یقين كنند آبی که خارج شده مني بوده است.

در خانم ها لازم نيست آبی که خارج می شود با پرتاب و سست شدن بدن همراه باشد.

توضيح ‏المسائل مراجع، م 346؛ وحيد، توضيح ‏المسائل، م 352 ؛ سيستاني، تعليقات علي العروة، ج 1، غسل الجنابة، الاول ؛ خامنه‏ اي، اجوبةالاستفتاءات، س 171؛ صافي، هدايةالعباد، ج 1، م 175..

آيت  اللَّه العظمی بهجت:

آب و مایعاتی که از خانم ها خارج می شود، اگر با اوج شهوت(اوج لذت) جنسي و پرتاب همراه باشد، منی  است و آن خانم جنب شده است، ولی اگر هيچ کدام از این دوتا علامت و يا يكي از آنها را نداشت، منی نبوده و غسلی واجب نشده است.

مگر این که از راه ديگری یقين كنند آبی که خارج شده مني بوده است.

بهجت، توضيح ‏المسائل مراجع، م 346.

آيات عظام تبريزي و نوري:

آب و مایعاتی که از خانم ها خارج می شود، اگر با اوج شهوت (اوج لذت) جنسي و سست شدن بدن همراه باشد، منی است و آن خانم جنب شده، ولی اگر هيچ يك از این دو علامت و يا يكي ازآنها را نداشته باشد، منی نبوده و غسلی واجب نیست.

مگر این که از راه ديگری یقين كنند آبی که خارج شده مني بوده است.

تبريزي، استفتاءات، س 248.

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی