*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Sunday, July 21, 2019
کد خبر: 455244 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۰:۵۴ | سرویس: استان‌ها 46
به همت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان منتشر شد؛
«رصد فرهنگی اصفهان» با محوریت مناطق تبلیغی
حوزه/ رئیس اداره فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: کتاب «رصد فرهنگی اصفهان» با هدف بررسی و شناخت آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی مناطق تبلیغی استان اصفهان، در دفتر تبلیغات اسلامی چاپ و منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از اصفهان، مجید شجاعی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: کتاب «رصد فرهنگی اصفهان(پایش فرهنگی اجتماعی مناطق تبلیغی استان اصفهان)» به کوشش  اداره فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با مشارکت و نظارت اداره کل رصد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم چاپ و منتشر شده است.

وی توضیح داد: این کتاب که در ۱۲۴ صفحه و هفت فصل تنظیم شده است، به بررسی و شناخت مهم‌ترین آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی مناطق تبلیغی استان اصفهان می‌پردازد، فصل اول با عنوان "سیمای پاسخگویان"، وضعیت تأهل، سن، میزان تحصیلات، نوع فعالیت، قومیت و مذهب مردم محل تبلیغ و فصل دوم، مهم‌ترین انحرافات مناسکی و اعتقادی رایج در مناطق تبلیغی را مورد بررسی قرار می‌دهد‌.

رئیس اداره فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ادامه داد: فصل سوم به بررسی مهم‌ترین عقاید و فرقه‌های انحرافی موجود در مناطق تبلیغی و میزان و نحوه فعالیت آنها اختصاص دارد و فصل چهارم، میزان پایبندی مردم مناطق را به مهمترین مسائل شرعی نظیر ادای نماز، حجاب و عفاف، پرداخت خمس و زکات و امر به معروف و نهی از منکر بررسی می‌کند.

شجاعی اذعان کرد: در فصل پنجم، مهم‌ترین مسائل مربوط به سبک زندگی نظیر ازدواج و فرزندآوری، در فصل ششم مهم‌ترین آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی مناطق تبلیغی و در فصل هفتم، مهم‌ترین مسائل در خصوص رابطه مردم این مناطق با نظام اسلامی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ، کتاب «رصد فرهنگی اصفهان» مبتنی بر روش پیمایش و با استفاده از ابزار پرسشنامه و تجزیه و تحلیل داده‌ها در قالب نرم‌افزار SPSS تهیه شده است و جامعه آماری آن را مناطق تبلیغی استان اصفهان تشکیل می‌دهد که ۹۳۳ نفر به صورت هدفمند برای شرکت در این طرح انتخاب شدند.

رئیس اداره فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تشریح کرد: مراحل مربوط به پژوهش و آماده‌سازی کتاب در بازه زمانی شهریور تا دی‌ماه ۱۳۹۶ به طول انجامیده است و ابراهیم فتحی، مدیرکل رصد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و حبیب‌الله اسداللهی و محسن مقدمی در تهیه و اجرای این طرح مشارکت داشته‌اند.

وی در پایان ابراز کرد: در پشت جلد کتاب آمده است: «رصد فرهنگی تحلیل و بررسی ارزش‌ها، نگرش‌ها، هنجارها و رفتارهای موجود در جامعه، سطح فرهنگ ملی و عمومی و خرده فرهنگ‌ها می‌باشد که برای مسئله‌شناسی فرهنگی و پایش جریان‌های فرهنگی تولید شده در حوزه‌های مختلف جامعه اعم از فرهنگ دینی، فرهنگ سیاسی، فرهنگ اقتصادی، فرهنگ مدنی و فرهنگ علمی انجام می‌گیرد و هدف آن آینده‌نگری فرهنگی و شناسایی به موقع جریان‌ها و مسائل فرهنگی و ارائه راهبردهای مواجهه صحیح با آنها می‌باشد».

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی