*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ \ ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Tuesday, July 23, 2019
کد خبر: 458974 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۰:۲۷ | سرویس: مراجع و علما 2
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در اجلاسیه مدارس علمیه خواهران:
وابستگی حوزه به دولت، مشکلات جامعه را دو چندان می کند/دولت نسبت به مسائل حوزوی و تربیت دینی دل سوزی نمی کند
حوزه/ دولت فعلی نسبت به مسائل حوزوی و تربیت دینی دل سوزی نمی کند. اگر حوزه وابسته به دولت باشد با وجود این مشکل، قطعا مشکلات حوزه چند برابر می شود.

 به گزارش خبرنگارخبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در چهاردهمین اجلاسیه  سراسری مدارس علمیه خواهران که در سالن بیداری اسلامی جامعه الزهرا (س) در قم برگزار شد، گفتند: یکی از مسائل مهم در انقلاب، شکل گیری حوزه عملیه خواهران بود، خواهران وارد موضوع مهم تربیت شدند و چون جامعه نیاز داشت به سرعت درهمه جا پیش رفت.

این مرجع تقلید افزودند: اما بعضی ازمتحجران از این برنامه ها نهی می کردند و می خواستند نیمی از مردم  را از نظام تعلیم و تربیت حذف کنند؛ اما نظام این کاستی ها را کنار زده و باعث شده زنان، نقش مهمی درتعلیم وتربیت داشته باشند.

تمام افتخارات مردان را زنان هم می توانند کسب کنند

معظم له بیان داشتند: خدای کریم درقرآن،  10گروه را نام می برد که از جمله آن زنان هستند؛ یعنی تمام افتخاراتی که مردان می توانند در مسائل مختلف اعتقادی و دینی و اخلاق، اجتماعی داشته باشند، زنان نیز می توانند داشته باشند.

 ایشان افزودند: این جالب است که قرآن 1هزار 400سال به این مسئله خبر داد و اطلاع رسانی کرد. جامعه ای که در بدترین شرایط قرار داشت؛ ولی قرآن در آن زمان می فرماید، زنان همانند مردان در مسائل مختلف می توانند؛ اثرگذارباشند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: بنابراین اگر می خواهیم به قرآن عمل کنیم، می توانیم بگویم زنان می توانند مانند مردان اثرگذار و نقش آفرین باشند، بنابراین آیات  معجزه و درس برای همه است. آن مسائل که زنان رامورد اهانت مورد تمسخر قرار دادند می توان به وسیله آیات از بین برد.

مشکلات جامعه از سوء  مدیریت است

ایشان افزودند: موضوع دیگر بحث مدیریت است. مشکلات جامعه در مسائل مختلف به مدیریت برمی گردد. رهبر انقلاب به همین مسئله مدیریت درقضایایی اخیر تاکید کردند. در بحث آموزش و تربیت خواهران، مدیریت حرف اول می زند. باید دراین مسئله مدیران برای مدیریت صحیح آموزش ببینند.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: درجنگ جهانی دوم؛ آلمان ویران شد؛ ولی دوباره از نو و بهتر از اول ساخته شد،چون مدیریت صحیح درآنجا وجود دارد و درکشور ما هم باید همین طور باشد.

معظم له عنوان کردند: موضوع دوم بازدهی است. بازدهی باید به دنبال مدیریت باشد. کسی که مسئله ای را یادگرفته به دیگران بیاموزد. این آموختن افتخار باشد، نه اینکه آن را از بین ببریم.

مکتب شیعه ترویج و منتشر شود

ایشان بیان داشتند: باید مکتب شیعه ترویج و منتشر شود. امروز دنیا دنبال مکتب اسلام می گردد و از مسائل فعلی خودشان خسته شدند. دراینجا 10 تفاوت وجود دارد. مکتب اسلام عقل را حجت می دانند؛ ولی در سایر مکاتب این گونه نیست و عقل راحجت نمی دانند. باید با سربلندی، مکتب اسلام را در دنیا ترویج کنیم و این نشان از اهمیت مسئله است.

امتیاز زنان برمردان درتربیت

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: نکته دیگر امتیاز زنان برمردان درتربیت است. نقش زنان در تربیت بسیار پررنگ است؛ چون فرزندان به مادران در دوران کودکی وابسته اند و این مادران می توانند آنچه را که در مدارس آموختند به فرزندان بیاموزند.

معظم له ابراز داشتند: حوزه علمیه خواهران باید با برادران در برنامه وحدت داشته باشند. در برنامه دوگانگی نباشد. این دوگانگی مشکلاتی را ایجاد می کند.

لزوم جذب خیرین و موقوفات

ایشان افزودند: مسئله دیگر استقلال حوزه هایی علمیه ازنظر مالی است. باید مستقل از دولت باشند. در این زمینه باید فعالیت های برای جذب خیرین و موقوفات صورت گیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیری اظهار داشتند: به خصوص که دولت فعلی نسبت به مسائل حوزوی و تربیت دینی دل سوزی نمی کند. اگر وابستگی با وجود این مشکل شود، قطعا مشکلات چند برابر می شود.

تفاوت حوزه علمیه شیعه با اهل سنت

این مرجع تقلید ابراز داشتند: مهمترین تفاوت حوزه علمیه شیعه با اهل سنت در همین وابستگی و عدم وابستگی است. استقلال حوزه باعث شد که امام راحل توانستند انقلاب ایجاد کنند.

همه بیدار باشند

معظم له عنوان کردند: مسئله دیگر باید آموزش سیاسی و اجتماعی درحوزه علمیه خواهران باشد، اگر نباشد دراین جا نفوذ می کنند و مدیریت سیاسی و اجتماعی را در دست می گیرند. بنابراین باید در بحث سیاسی همه بیدار باشند و به موقع در صحنه سیاسی حضور جدی پیداکنند نسبت به مسائل سیاسی کشور بی تفاوت نباشند.

ایشان بیان داشتند:مسئله بعدی بعد از فارغ التحصیلی طلاب خواهر است که برای پایان فارغ التحصیلی طلاب باید فکری کرد. باید این مسئله موردمطالعه قرار گیرد.

   313/40  

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی