*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Sunday, July 21, 2019
کد خبر: 459154 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۷:۰۲ | سرویس: مراجع و علما 2
آیت الله خاتمی در جمع مدیران حوزه های علمیه سراسر کشور:
حوزه علمیه هرگز سکولار نبوده، نیست و نخواهد بود/ طلاب فاضل در رشته های تخصصی تبحر کسب کنند
حوزه/ هرگز حوزه علمیه سکولار نبوده، نیست و نخواهد بود؛ در طول تاریخ کهن حوزه های علمیه از زمان امام صادق(ع) تا به امروز حوزه های علمیه سربزنگاه نقش الهی و رسالت دینی خود را ایفا کرده اند، همانطور که اخیراً موضع گیری های صریح مراجع معظم تقلید را در خصوص وضع معیشتی مردم و رفع مشکلات اقتصادی ملاحظه کردید ، این از هوشیاری و بصیرت حوزه و حوزویان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، آیت الله سید احمد خاتمی امروز در آیین افتتاحیه اجلاس مدیران حوزه های علمیه استانی و معاونین و مدیران ستادی در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزه های علمیه اظهار داشت: امروز حوزه های علمیه میراث انبیاء و ائمه اطهار(ع) هستند؛ حوزه ای که میراث امامین باقرین(ع) می باشد، پاسخگوی نیازهای متعدد عصر کنونی است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: این حوزه با برکت و کهن برای پویایی، موفقیت و نوآوری بیش از پیش باید عوامل متعددی را با قوت و توجه بیشتر مدنظر بگیرد تا بتواند رسالت جهانی خود را هر چه بهتر و بیشتر ایفا کند.

آیت الله خاتمی ادامه داد: «قرآن محوری»، «تکیه بر روایات ائمه اطهار(ع)»، «کسب مهارت های علمی»، «جامعیت»، «جوان گرایی»، «تخصص گرایی»، «تسویه عناصر ناصالح»، «فرهنگ تقیّه»، «سعه صدر علمی»، «عنصر مناظره هدفمند»، «توجه به عنصر هجرت»، «استقلال حوزه به معنای درست»،«مسأله اجتهاد و آموختن شیوه درست آن»، «مباحثه»، «انقلابی بودن»، «تشویق هنرمندان آیینی»، «برپایی گردهمایی، همایش و کنگره ها» از جمله عناوینی است که هر کدام در جایگاه خود اگر درست و به جا انجام شود از عوامل موفقیت بیش از پیش حوزه علمیه خواهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به توضیحاتی پیرامون عناوین فوق الذکر، بیان داشت: در خصوص محوریت قرآن کریم در حوزه های علمیه شک و تردیدی وجود ندارد؛ ولی اگر بتوانیم برنامه ای تدوین کنیم که طلاب تا پایه 10 حداقل یک دوره تفسیر قرآن را بخوانند خیلی ارزشمند است.

امام جمعه تهران خاطرنشان کرد: اینکه عده ای حرف اول انقلاب را بعد از 40 سال تکرار می کنند که هنوز قرآن در حوزه جایگاه خودش را پیدا نکرده است، از بی اطلاعی این افراد است؛ امروز قرآن جایگاه واقعی خودش را در حوزه پیدا کرده است؛ امروز بیش از صدها درس تفسیر قرآن کریم در حوزه علمیه تشکیل می شود، این درس، درس عشق است؛ چراکه نه نمره ای دارد و نه مدرکی به کسی می دهند .

آیت الله خاتمی به مساله مهارت آموزی در حوزه های علمیه و طلاب اشاره کرد و افزود: مساله نوشتن و مهارت های نگارشی همانطور که در حوزه امام باقر(ع) و امام صادق(ع) وجود داشت امروز نیز باید از سوی طلاب با جدیت بیشتری مهارت های نگارشی و نوشتاری دنبال شود.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: مهارت خطابه، از جمله مهارت هایی بود که سابقا از سوی بزرگانی همچون آقای خزئلی، فلسفی، آیت الله العظمی مکارم  قبل از انقلاب برپا می شد و فنّ سخنرانی و خطابه به طلاب و روحانیون آموزش داده می شد؛ اما متأسفانه دیگر با آن سبک و سیاق وجود ندارد و می بایست بر روی این موضوع تلاش بیشتری شود.

وی اظهار داشت: امروز فنون و مهارت های دیگری به امر تبلیغ اضافه شده و آن بهره گیری از رسانه های مجازی است که بحمدالله حوزه علمیه در این عرصه اقدامات ارزشمندی را رقم زده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: جامعیت حوزه در موضوعات مختلف به ویژه عرصه اخلاق و اخلاق محوری بسیار رویکرد ارزشمندی است که ان شاءالله همچون گذشته در این حوزه مبارک جاری خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حوزه های علمیه همیشه در عرصه سیاسی حضوری فعال داشته است، تصریح کرد: هرگز حوزه علمیه سکولار نبوده، نیست و نخواهد بود. در طول تاریخ کهن حوزه های علمیه از زمان امام صادق(ع) تا به امروز حوزه های علمیه سربزنگاه نقش الهی و رسالت دینی خود را ایفا کرده اند، همانطور که اخیراً ملاحظه کردید موضع گیری های صریح مراجع معظم تقلید را در خصوص وضع معیشتی مردم و رفع مشکلات اقتصادی، این از هوشیاری و بصیرت حوزه و حوزویان است.

آیت الله خاتمی به جوان گرایی به معنای درست آن اشاره کرد و افزود: جوان گرایی دارای دو معناست؛ یکی اینکه مسنّ تر ها بروند و جوان ها بیایند و دیگر اینکه جوان ها بیایند و از تجربه مسنّ تر ها بهره گیرند، حوزه باید طلاب فاضل را رصد کرده و آنها را در تخصص هایی که تبحّر دارند رشد دهد تا اسلام و معارف آن را با سهولت و روش های متنوعی ترویج کند.

وی ادامه داد: در حوزه علمیه چیزی به اسم خط قرمز وجود نداشت و هر چیزی در راستای مصالح اسلام و مسلمین مورد سوال و جواب قرار می گرفت لذا کرسی های نظریه پردازی را جدی بگیرید و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آن را مورد توجه قرار دهید.

امام جمعه تهران با اشاره به استقلال حوزه علمیه بیان داشت: استقلال حوزه به معنای درست به معنای بریدن از نظام نیست؛ بلکه حوزه علمیه زیر بلیط هیچ کسی نیست و جز با کمک مرجعیت و ولایت یک ریال شهریه از کسی کمک نگرفته و بودجه و ردیف دولتی در این خصوص ندارد، اگر سهم امام(عج) باشد و برسد قطعا در بین طلاب و روحانیون به عنوان حداقل شهریه پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام  313/17

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی