*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۵ شوال ۱۴۴۰ \ Wednesday, June 19, 2019
کد خبر: 462914 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۸:۱۹ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
گام جدید حوزه در مسیر تحول اجتهادی:
طلاب پایه نهم و دهم درس جدید «الفائق فی الاصول» را انتخاب کنند +۳ نمره تشویقی
حوزه/ با ابلاغ مدیرحوزه های علمیه، کتاب «الفائق فی الاصول» امسال به صورت آزمایشی جزء برنامه درسی رسمی حوزه قرار گرفته است و طلاب پایه نهم و دهم حوزه می توانند درس الفائق را در سامانه آموزش انتخاب و ثبت نام کنند.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»،‌ مجموعه فقه معاصر که متشکل از اساتید با تجربه و شناخته شده دروس خارج از جمله آیات و حجج اسلام والمسلمین شب زنده دار، قائنی، شهیدی، شوپایی، عندلیب، مدرسی یزدی و تحت اشراف مدیریت حوزه های علمیه می باشد از دو سال قبل یکی از برنامه های خود را تالیف کتب جدید فقهی و اصولی برای تدریس در دروس سطح و خارج قرار داد که بحمد لله بخش اول، اولین اثر پرمایه و حاصل صدها ساعت تلاش علمی آن اساتید با نام «الفائق فی الاصول» به زیور طبع آراسته و از ابتدای سال تحصیلی 97 ـ 98 جز دروس رسمی حوزه گردیده است.

چهار موضوع مهم اصولی

این اثر در چهار موضوع مهم اصولی و مورد نیاز و کاربردی در مباحث فقه معاصر تالیف گشته است که عبارتند از: باب اول: سیره عقلای قدیم و مستحدث؛ باب دوم: سیره متشرعه قدیم و مستحدث؛‌ باب سوم: قاعده لو کان لبان و باب چهارم: تمسک به اطلاقات در موضوعات مستحدثه.

در تالیف این کتاب تلاش گردیده ضمن حفظ دقت های خاص اصولی و اجتهادی، با ادبیاتی روان و فصیح و باذکر مثال های خاص فقهی موضوعات کاربردی فوق برای طلاب به طور دقیق بررسی و روشن گردد و با ارجاع به کتب فقهای و اصولیون معاصر و سلف، محققین فعال حوزوی بتوانند بیشتر با تراث علمی شیعه آشنا گردند.

مجموعه فقه معاصر در آینده ای نزدیک با انتشار مباحث مهم اصولی و فقهی زیر که در کتب درسی حوزوی به صورت بحثی مستقل مورد تدقیق و آموزش قرار نگرفته است؛ گامی بسیار مهم در راستای تحول و بالندگی هر چه بیشتر دروس حوزوی بر خواهد داشت؛ موضوعی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و مراجع معظم «دام ظلهم العالی» بوده است.

موضوعات اصولی آینده:

 بررسی حجیت الغای خصوصیت، تنقیح مناط، اولویت، تناسب حکم و موضوع، مذاق شارع، قیاس، مقاصد شریعت و نیز بررسی حجیت عرف و تطبیقات آن.

موضوعات فقهی آینده: ماهیت شخصیت حقوقی و احکام آن، ماهیت پول و احکام آن، احکام بانک و عقود جدید و ...

با ابلاغ مدیرحوزه های علمیه، کتاب «الفائق فی الاصول» امسال به صورت آزمایشی جزء  برنامه درسی رسمی حوزه قرار گرفته است و طلاب پایه نهم و دهم حوزه می توانند درس الفائق را در سامانه آموزش انتخاب و ثبت نام کنند و در صورت موفقیت در امتحان کتبی این درس 3 نمره  تشویقی به امتحان شفاهی کفایه در صورت کسب نمره حداقل 12  افزوده می گردد.

در نیم سال اول 97 ـ 98 این درس به وسیله اساتید زیر ارائه می گردد:

. آیت الله مهدی شب زنده دار

مکان: مسجد اعظم، شبستان ۴ (دار التلاوه)

ساعت: ۱۱ - ۱۲

حجت الاسلام و المسلمین محمد تعظیمی فر

مکان: مدرسه آیت الله تبریزی (ره)، مدرس ۳۰۳

ساعت: ۱۰ -۱۱.

امید است طلاب سطوح عالی با حضور عالمانه در این درس ضمن ارتقای علمی خویش در مسیر بالندگی هر چه بیشتر دروس حوزوی نیز همراهی شایسته ای داشته باشند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی