*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۸ شوال ۱۴۴۰ \ Friday, June 21, 2019
کد خبر: 473525 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱۰/۶ - ۱۶:۰۱ | سرویس: بین الملل 125
مفتی سوریه در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی شاهرودی:
آیت الله هاشمی شاهرودی پل دوستی میان عراق و ایران بود
حوزه/ آیت الله هاشمی شاهرودی در آغاز جوانی خود پل دوستی و محبت میان کربلا و قم و میان بغداد و تهران بود و در محافل علمی کاظمیه و نجف اشرف و کربلا رشد یافت و میوه های این تلاش علمی را در قم برداشت کرد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» شب گذشته مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمودهاشمی شاهرودی از سوی حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری نماینده مقام معظم رهبری در سوریه برگزار شد.

شیخ احمد بدرالدین حسون مفتی سوریه در سخنرانی خود در این مراسم گفت: خدای متعال زندگی و مرگ را برای ما انسان ها رقم زد و حیات واقعی ما را پس از مرگ قرار داد و فرمود: «تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ * الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ»[1] تا به ما یاد دهد که زندگی ما در دنیا زندگی موقت است که پایان آن مرگ است و در لحظه مرگ است که حیات و زندگی انسان آغاز می شود و سپاس خدایی را که بهترین لحظات مؤمنان را لحظه ملاقات و دیدار با خود و خروج از دنیا قرار داد.

وی افزود: در این زمینه نمی توانم گفتگوی میان پیامبر اکرم(ص) و حضرت زهرا(ع) را فراموش کنم که پیامبر ما در آخرین دقایق زندگی خود نزد حضرت زهرا(ع) آمد و ایشان را در آغوش گرفت و در گوش ایشان گفت: ای فاطمه جبرئیل نزد من آمد و گفت: ملک الموت پشت در منتظر است اگر شما اجازه بدهید وارد می شود و اگر اجازه ندهید بازمی گردد و پس از شما از هیچ کس دیگری اجازه نخواهد گرفت. حضرت فاطمه عرض کرد پدرجان شما چه پاسخی دادید؟ پیامبر فرمود: من اجازه دادم ای فاطمه و در این هنگام حضرت فاطمه گفت وای از اندوه پدرم. پیامبر فرمود: نه ای فاطمه پس از امروز برای پدرت غمگین مباش که من دیرزمانی است مشتاق ملاقات پروردگارم هستم.

شیخ حسون ادامه داد: طبق فرموده خدای متعال در قرآن کریم، کسانی که بگویند پروردگار ما الله است و بر این راه استقامت کنند، هنگام ملائک بر آنها فرود می آیند و می گویند از ملاقات خود نترسید و نسبت به گذشته خود نیز اندوهگین نباشید و مژده بدهید به بهشتی که به شما وعده داده می شد. ما در دنیا و آخرت دوست شما هستیم و در بهشت هرآنچه بخواهیدو اراده کنید برای شما فراهم می شود و اینها از فضل خدای آمرزنده و مهربان است[2].

 

آیت الله شاهرودی پل دوستی میان کربلا و قم بود

مفتی سوریه در ادامه با اشاره به زندگی پربرکت آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: این مرد صالح و پاک که مراسم ما به یاد ایشان برگزار شده و امروز می خواهیم مردم را با ایشان آشنا کنیم، کسی است که در آغاز جوانی خود پل دوستی و محبت میان کربلا و قم و میان بغداد و تهران بود و در محافل علمی کاظمیه و نجف اشرف و کربلا رشد یافت و میوه های این تلاش علمی را در قم برداشت کرد و در تهران درخشید و از یاوران رهبر انقلاب بود و هیچ گاه عهدش با او را زیر پا نگذاشت و یاری او را ترک نکرد و دوستدار مناصب نبود، اما مایه فخر مناصب بود و دوست نداشت دیده شود، اما در هر کجا که نمایان می شد درخشان بود.

شیخ احمد بدرالدین حسون در ادامه گفت: به یاد دارم حدود 15 سال پیش با ایشان ملاقاتی داشتم؛ ایشان در حکمت و نورانیت به گونه‌ای بود که اگر بخواهم نور او را پیگیری کنم به نور زین العابدین علیه السلام می رسم و اگر بپرسم این همه برکت را از کجا آورده ای می بینم بر در خانه علی(ع) ایستاده و اگر بگویم این همه نور را از کجا آورده ای خواهد گفت: به وصیت رسول خدا عمل کردم که فرمود: من شهر علم و علی دروازه آن است و من بر در این خانه نشستم و صاحب خانه مرا تا محراب بالا برد.

 

توصیه آیت الله شاهرودی در مورد صلوات

وی افزود: به یاد دارم روزی ایشان می فرمود: چه زیبا است صلوات بر محمد و آل محمد؛ زیرا وجود مبارک رسول خدا فرمود: هرجا که باشید بر من صلوات بفرستید که صلوات شما به من می رسد و من نیز به شما پاسخ می دهم. آیت الله شاهرودی ادامه داد: حال که این گونه است پس چرا تمام سخنان ما صلوات نباشد و دست از لعنت بیهوده مسلمانان برنداریم؟

یکی از حاضران به ایشان گفت: ابلیس را هم لعنت نکنیم؟ ایشان با خنده پاسخ داد: اگر تو شیطان را لعنت کنی آیا لعنت تو چیزی بر عذاب او اضافه می کند و حال آنکه خدا بر او غضب کرده است؟ گفت نه. سید ادامه داد: آیا این لعنت برای تو اجری دارد؟ گفت: نه. سید گفت: اما اگر بر محمد و آل او صلوات بفرستی پیامبر و آل او بر تو درود می فرستند، پس تو را چه به لعن بیهوده؟ خود را با کسانی که خداوند آنها را از خود دور ساخته مشغول نکن.

 

لندن ۱۱ شبکه ماهواره ای در اختیار شیعه و سنی قرار داده تا همدیگر را لعنت کنند

مفتی سوریه تاکید کرد: ما امروز نیازمند چنین فکری نورانی هستیم، زیرا می بینم که لندن بیش از 11 شبکه ماهواره ای خود را در اختیار شیعه و اهل سنت قرار داده تا همدیگر را لعنت کنند و آیت الله هاشمی شاهرودی نیز مردی حکیم و دوراندیش بود و در مورد جمهوری اسلامی ایران و سوریه و فلسطین از جانب رژیم صهیونیستی ترسی نداشت، زیرا دشمنی آنها واضح و آشکار است، بلکه نگرانی ایشان از کسانی بود که ظاهر اسلامی دارند و در میان مسلمانان هستند و نام اسلامی دارند اما دلها و فعالیت آنها با مسلمانان نیست و این روزها می بینیم با پول و سرمایه و امکانات انگلیسی شبکه ماهواره ای شیعه یا سنی افتتاح می کنند در حالی که هیچ روز شیعه و سنی نبوده اند.

شیخ حسون ادامه داد: امروز تمام پیروان رسول خدا(ع) یعنی بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان جهان با پیروی از سنت رسول خدا، سنی و با موالات و دوستی و سرسپردگی به خاندان پیامبر شیعه هستند و هرکس این دو روش را در پیش نگرفته باشد شایسته نیست شهادتین را به دروغ بر زبان جاری کند؛ زیرا خدای متعال ما را به پیروی از سنت پیامبر و موالات و پیروی از خاندان او توصیه نموده است.

وی با اشاره به خسارت بزرگ فقدان علمایی همچون آیت الله هاشمی شاهرودی در این دوران با استناد به یک روایت گفت: با مرگ علمایی همچون آیت الله شاهرودی نگرانی ما در مورد امت اسلامی و آینده آنها بیشتر می شود، زیرا خدای متعال خود حافظ اسلام است اما نگرانی ما از ناسپاسی مسلمانان است و اینکه روزی برسد خداوند قوم دیگری را برای یاری اسلام جایگزین ما کند و به مسلمانان بگوید «يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ»[3]. همان گونه که در مورد پیامبر هم هنگامی که اهل مکه ایشان را یاری نکردند مردم مدینه پیامبر را پذیرفتند و در آغوش گرفتند و جان خود را فدای او کردند و چند سال بعد پیامبر و یارانش با عزت و سربلندی به مکه بازگشتند.

 

سوریه نیز در ارتحال آیت الله شاهرودی صاحب عزا است

شیخ حسون تاکید کرد: بدای هدایت و یاری اسلام باید نور را در علما جستجو کنیم و امت اسلامی هنوز علمایی دارد، اما شما باید با دقت و حساسیت ببینید دین خود را از چه علمایی می‌گیرید؟ به هر کسی که با دین خدا تجارت می کند اعتماد نکنید و سراغ کسانی بروید که دین را وظیفه و تکلیف می بینند که تمام پیامبران این گونه بوده اند و اجری بابت رسالت خود نگرفته اند و ائمه آل رسول خدا نیز این گونه بودند که همواره عطا کردند و چیزی از مردم نگرفتند. همچون امام زین العابدین (ع) که قصیده ای در مدح خویش به گوش ایشان رسید و حضرت تمام دارایی خود را برای شاعر آن ابیات فرستاد، اما شاعر آن هدیه را نپذیرفت و گفت ای پسر رسول خدا من به خاطر مالتان شما را مدح نکردم بلکه برای دفاع از آبروی شما این ابیات را گفتم زیرا آبروی شما آبروی رسول خدا(ص) است و من برای این اشعار پاداش جدتان را می خواهم نه مال شما را. امام فرمود ما خاندانی هستیم که هرگاه چیزی عطا کنیم آن را بازپس نمی گیریم پس هدیه را قبول کن و من رضایت پیامبر را نیز برایت ضمانت می‌کنم.

مفتی اعظم سوریه در بخش دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد همه ما در این مجلس به خاطر درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی صاحب عزا هستیم، زیرا ایشان فرزند امت اسلامی بود نه امت عربی یا ایرانی. ایشان فرزند امت اسلام بود و همان گونه که در نماز خود می گوییم سپاسس خدایی را که پروردگار تمام جهانیان است و همان گونه که امام خمینی برای یاری مستضعفان تمام جهان انقلاب کرد، امروز نیز تمام جهان اسلام این مرد را از دست داد.

 

آیت الله هاشمی شاهرودی عاشق فلسطین بود و امروز فلسطین آزمون وفاداری مسلمانان است

وی افزود: آیت الله هاشمی شاهرودی عاشق فلسطین بود و امروز فلسطین آزمون وفاداری مسلمانان است و کسی که از فلسطین دست بردارد، من قسم می خورم از مکه و کعبه هم دست می کشد، زیرا قبله اول با قبله دوم در ارتباط است و کسی که از قبله دست بردارد از اعتقاد خود هم دست می کشد و ایران قدس را رسالت خود قرار داده و سوریه هم قدس را در قلب دمشق قرار داده و از این رو برادری سوریه و ایران برادری ایمانی و یاری مستضعفان جهان و فلسطین است تمام جهان آنها را رها کرده اند و فقط راستگویان با مردم فلسطین مانده اند و از این رو خواهش من این است که تسلیت و تعزیت مردم سرزمین شام را به مردم ایران و امام ما امام خامنه ای برسانید و از خدای متعال می خواهم گام های ایشان(امام خامنه ای) را در راه پیروزی استوار کند و همه مسلمانان را با ایشان همراه کند تا روزی به سوی قدس بازگردیم و آنجا باهم نماز بخوانیم و این آیه را تلاوت کنیم که کنت خیر امة أخرجت للناس. همچنین خواهش من این است که تسلیت همراه با محبت ما را به تمام خانواده های شهدای مدافع حرم و مدافع سوریه برسانید و از تمام ملت ایران با تمام گروه های و نهادهای آن از جمله سپاه پاسداران سپاسگزارم، زیرا دانستند که اگر دمشق سقوط کند پس از آن نوبت به تهران و بغداد و کعبه هم می رسد و از این رو شما هنگامی که به یاری سوریه آمدید در واقع دعوت رسول خدا را اجابت کردید.

رحمت خدا بر سید هاشمی شاهرودی با آن محبت و عشقی که داشت و ما تو را فراموش نمی‌کنیم که پل ایمان و محبت میان عراق و تهران و میان سوریه و سرزمین های اسلامی بودی و از خدای متعال می خواهیم امروز روح این مرد بزرگ را میهمان رحمت خویش گرداند و او را مشمول رحمت و آمرزش خویش قرار دهد و تاکید می کنیم که سرزمین شام قدردان بزرگان جهان اسلام خواهد بود. سلام خدا بر شما و تسلیت ما به خاندان پیامبر به خاطر درگذشت یکی از بزرگان وفادار این خاندان.

 

[1]. ملک، 1و2.

[2]. فصلت، 30.

[3]. محمد، 38.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی