*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۶ شوال ۱۴۴۰ \ Wednesday, June 19, 2019
کد خبر: 494705 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۳/۲۲ - ۱۵:۱۹ | سرویس: استان‌ها 48
استاد حوزه و دانشگاه تبیین کرد:
حقیقت مظهر و مثال در حکمت ایرانی اسلامی
حوزه/ استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: سه اصل در حکمت متعالیه وجود دارد که شامل اصالت وجود، وحدت وجود و تشکیک وجود است که از آغاز تا پایان حکمت‌اش به این سه اصل استوار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، آیت الله سید مصطفی محقق داماد، استاد فلسفه و حقوق دانشگاه شهید بهشتی ظهر امروز در همایش بزرگداشت حکیم ملاصدرا که در مجتمع آدینه تهران برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های حکمت متعالیه گفت: حرکت جوهری، معاد جسمانی، روحانی،جهنم و بهشت از سه اصل حکمت متعالیه یعنی اصالت وجود، وحدت وجود و تشکیک وجود شکل گرفته است‌.

وی ادامه داد: ملاصدرا در توضیح معاد جسمانی می‌گوید ما  یک معانی اصولیه  داریم که به این معناست که معقولات اولیه در خارج مطابق دارد و جهان خارج ما به ازایی دارد اما معانی غیراصولیه، معانی ثانیه فلسفی است و ما به ازایی در خارج ندارد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: معانی اصولیه سه مطابق در عالم خارج دارد. یک حقیقت که به معنای حقیقت انسان کلی است و مظهر اسم الله است. دوم مثال است به معنای اشخاص انسان‌ها و سوم مظهر که به معنای آنچه در اذهان انسان می‌آید.

وی ادامه داد: در حکمت ایرانی و قبل از زرتشت آیینی بوده به اسم میتراییسم یا مهرپرستی که از نظر تاریخی به آسیای صغیر برمی‌گردد و تا قرن چهار رقیب سرسخت مسیحیت است و در تمدن غربی نیز  بسیار اثرگذار بوده است.

آیت الله محقق داماد بیان داشت: میترا به دو معنای دوست و پیمان است. در فارسی مهر مقابل میترا است و جز با اندیشه تشکیک نمی‌توان آن را فهمید. این به آن معناست که چگونه بین خورشید و مفاهیم معنوی مثل محبت در دل، وفای به پیمان رابطه وجود دارد؟ این تنها با اندیشه تشکیک قابل توجیه است.

وی افزود: حاجی سبزواری می‌گوید که مراد از فهلیون پیروان شیخ اشراق است اما ممکن است این احتمال نیز وجود نداشته باشد و نام حکمای دیگری باشد. زیرا در متن کتب شیخ اشراق این کلمه نیامده است و جای این تحقیق باقیست که این گروه ایرانی دقیقا چه کسانی هستند و نامشان در چه متون دیگری آمده است زیرا معتقدیم حکیم سبزواری جعل نمی‌کند.

 

خبرنگار: فاطمه اسماعیلی

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی