*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ \ ۱۴ جمادى الأولى ۱۴۴۰ \ Sunday, January 20, 2019
کد خبر: 402813 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۰۹:۱۹ | سرویس: گفتگو 31
آیت الله دری نجف آبادی؛
بی تفاوتی نسبت به سرنوشت انقلاب بزرگترین گناه است/ برای حفظ انقلاب حوزه های علمیه باید هویت خود را حفظ کنند
حوزه/ نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بی تفاوتی نسبت به سرنوشت انقلاب بزرگترین گناه است و نخبگان نباید نسبت به انقلاب و آینده آن بی تفاوت باشند و یا در مورد آن نقد تخریبی داشته باشند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در گفت وگو با خبرگزاری «حوزه»، در خصوص وظایف و رسالت حوزه های علمیه در قبال ولایت فقیه، اظهارداشت: ولایت فقیه به عنوان یکی از مهمترین ارکان انقلاب باید مورد توجه حوزه های علمیه قرار گیرد، به طوری که حوزه های علمیه باید مبانی و اصول موجود پیرامون اصل مهم و مترقی ولایت فقیه را تبیین و به مردم معرفی کنند. در این راستا باید در حوزه های علمیه تحول مناسبی ایجاد شود و این تحول به جامعه منتقل گردد تا از این طریق با سرعت بیشتری و به شیوه های بدیع و سهل، مباحث مربوط به قرآن و دین و معارف الهی در جامعه تبیین و منتشر شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: حوزه های علمیه موتور محرکه انقلاب اسلامی هستند و از سال 42 به پیام امام خمینی(ره) لبیک گفتند و در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسیار مهمی داشتند و ما اگر می خواهیم این انقلاب حفظ شود، حوزه های علمیه باید هویت خود را مانند قبل حفظ کنند و انقلابی بمانند. البته این وظیفه تنها بر عهده خبرگان و حوزه های علمیه نیست؛ بلکه تمامی نخبگان در این ارتباط دارای نقش مهمی هستند.

امام جمعه اراک تصریح کرد: بی تفاوتی نسبت به سرنوشت انقلاب بزرگترین گناه است و نخبگان نباید نسبت به انقلاب و آینده آن بی تفاوت باشند و یا در مورد آن نقد تخریبی داشته باشند، برای رسیدن به این مهم، انقلابی بودن، انقلابی عمل کردن و انقلابی ماندن، یکی از مهمترین شاخصه ها است.

امام جمعه اراک ادامه داد: اولین و مهمترین وظیفه حوزه های علمیه در زمینه انقلابی ماندن، تربیت فقهایی شایسته، زمانشناس، موضوع شناس و حادثه شناس است، کسی که می تواند قدرت اسلام را نشان دهد، فقیه است؛ لذا باید سعی شود که در حوزه های علمیه فقهای بزرگ و دارای افکار بلند و با همت، شجاع و آگاه به زمان تربیت و پرورش یابند تا استوانه های علم، حکمت، معرفت و الگوی اخلاق و فضیلت باشند و مردم به آنها تأسی و از آنها پیروی کنند.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: زمانی در تهران علمای بزرگ و بنامی همچون آیات عظام خوانساری، محمدتقی آملی، آشتیانی و شعرانی(رحمت الله علیه ) حضور داشتند، اما امروز در تهران، دیگر آن وضع را شاهد نیستیم؛ متأسفانه در بسیاری از شهرهای دیگر هم وضع به همین صورت است، و لذا حوزه های علمیه باید این افول را جبران نمایند.

عضو خبرگان رهبری بیان داشت: بدون تردید نقش فقها در هدایت امت اسلامی و تبیین معارف حقه و پاسداری از آرمانهای بلند اسلامی و دفاع از کیان امت اسلامی و پاسخگویی به نیازها و مسایل مستحدثه و سیاستگذاری برنامه برای اداره جامعه اسلامی، از اهم امور است که هرگونه غفلت و سهل انگاری و سرگرمی به مسایل فرعی و حاشیه ای موجب خسارات جبران ناپذیری بر پیکر امت اسلامی می شود؛ لذا تربیت فقهای زمانشناس، حادثه شناس، آگاه به زمان، مدیر و مدبر و دارای استقلال و شجاعت روحی و اخلاقی، از اهم اموری است که حوزه های مبارکه علمیه باید به عنوان قله اهداف خود دانسته و بسترهای لازم را برای این خدمت بزرگ و آینده امیدبخش و درخشان هموار نمایند.

وزیر سابق اطلاعات ادامه داد: مسئولیت مهم دیگر حوزه های علمیه، تأمین، تغذیه و تدبیر برای رشد و پویایی و تحول در تمامی تخصص های مورد نیاز جامعه و تلاش در راه ارتقای سطح علوم و فنون و معارف مربوطه است.

وی به کادرسازی برای نظام اسلامی و آینده نظام به عنوان رسالت دیگر حوزه های علمیه اشاره کرد و افزود: یکی از رسالت ها و مسئولیت های بزرگ حوزه های علمیه در انقلابی ماندن، کادرسازی برای نظام اسلامی و تربیت نیرو مانند تربیت مدرس و معلم برای تأمین نیازهای فراوان نهادهای کشور است، مانند مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، قوه مجریه، نیروهای مسلح، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، مراکز تبلیغی و ارشادی، اوقاف، امامت جمعه و جماعت از آن جمله می باشد.

دادستان سابق کل کشور بیان داشت: تربیت مبلغان زمانشناس و زباندان، اهل قلم و ادب و هنر برای تبلیغ معارف اسلامی نیز از مسایل بسیار مهم و ارزشمند حوزه های علمیه است که باید نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشند.

آیت الله دری نجف آبادی  پاسخگویی به مسایل و شبهات روز جامعه را از دیگر وظایف حوزه های علمیه برشمرد و گفت: مقابله همه جانبه با تهاجم فکری، فرهنگی، اخلاقی و معرفتی بیگانگان و عمّال آنها؛ هوشیاری در برابر اندیشه های وارداتی، سلیقه ای، سیاسی، جناحی و خودباختگی و انفعال؛ و نیز هوشیاری در برابر نوآوری های سلیقه ای و به دور از ضوابط اسلامی، قرآنی و فقهی؛ حفظ و صیانت و تعمیق و گسترش متد فقاهتی مربوط به اساطین حوزه، عنایت ویژه به فلسفه، کلام و عرفان عمیق اسلامی؛ پرهیز از تحجر، جمود و انفعال و خودباختگی؛ مقابله با جهالت، سفاهت، دین سازی و دین تراشی؛ افشاگری علیه دشمنان اسلام و قرآن و اهلبیت(ع)؛ برپا داشتن پرچم عدالت و تواضع؛ الگوسازی و الگو بودن برای جوامع اسلامی؛ پاسداری از حریم امامت و ولایت؛ احیای دو فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر؛ احیا، تعمیق و گسترش فرهنگ جهاد و شهادت و دفاع از حق و ولایت و نظام اسلامی؛ تلاش در راه احیای فرهنگ و تمدن عمیق اسلامی؛ داشتن نقشه راه برای آینده؛ مهندسی فرهنگی جامعه اسلامی؛ تعمیق رابطهها در تمامی سطوح؛ آگاهی نسبت به فضای مجازی و توطئهها و تدبیر و مرزبانی و رصد آن؛ افشای چهره واقعی جنایتکاران و تروریستها؛ دفاع و پاسداری از آزادی های مشروع اسلامی؛ ارتباط بسیار تنگاتنگ و صمیمانه با نسل جوان و نوجوان؛ حضور فعال در مجامع علمی و دانشگاهی و بین المللی در دفاع از اسلام و حقوق مسلمانان و کیان نظام اسلامی و تلاش و مساعدت در راه تحقق و عملیاتی کردن مطالبات نظام و رهبری و آرمانهای امام راحل(ره) و شهدا از دیگر وظایف حوزه های علمیه می باشد.

آیت الله دری نجف آبادی اظهارداشت: حوزه علمیه می بایست رخنه ها و راههای نفوذ دشمنان را ببیند و بشناسد و رصد کند و برای مقابله با آنها تدبیر و چاره اندیشی داشته باشد و فریب جریانهای انحرافی و دسیسه های سازمان یافته دشمنان اسلام و قرآن را نخورد. حوزه باید مانع شکن باشد که در این راستا، اتکال به خداوند متعال همه موانع را برطرف می کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ادامه داد: فقیه آگاه به زمان و شجاع، در راه حرکت جامعه اسلامی بنبستی نمی بیند، بلکه همواره در تلاش و تکاپو برای تحقق اهداف حکومت جهانی حضرت ولیعصر(عج) است و در این زمینه برنامه ریزی و اقدام می نماید و این هدف عالی و متعالی را آنی فراموش نمی کند و دست توسل به عنایات آن بزرگوار داشته و با حسن تدبیر بسترهای لازم را برای تهذیب نفوس و تربیت جامعه فراهم می سازد.

وی بیان داشت : ما روحانیون برای خدمت به اسلام و امام عصر(عج) لباس پوشیده ایم و اگر آبرو و شخصیتی داریم باید خرج و صرف اسلام و عظمت اسلام گردد و خود را برای اسلام بخواهیم.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: سخن و سیره هر یک از ائمه هدی(ع) در میدان مبارزه با دشمن، بهترین و عالیترین حجت، دلیل، راهنماست و نمونه اعجاب انگیز آن، سیره امام مظلوم سیدساجدین حضرت علی بن الحسین(ع) است چه در حوادث کربلا و چه در بیش از سه دهه عمر شریف آن حضرت در سخت ترین شرایط دنیای اسلام قرار داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: سیره علما و بزرگان نیز بسیار درس آموز و عبرت انگیز است و تاریخ و تجارب تاریخی بزرگان دین نیز گنجی پایان ناپذیر است که ما باید از این مسایل اطلاع و آگاهی داشته باشیم و از آن سرمشق بگیریم و قدرشناس باشیم.

آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: حوزه های علمیه و جریان روحانیت برای مقابله با نقشه های شوم دشمنان اسلام باید نقشه راه و برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و دراز مدت و چشم انداز برای ده سال و بیست سال و پنجاه سال آینده داشته باشند. مخصوصاً برای مواجهه با جریان های انحرافی و تحریف شده و سازمان یافته و نیز مراکز جریان ساز و فتنه ساز برنامه ریزی و تدبیر خردمندانه و حکیمانه اندیشیده شود.

وی اظهارداشت: آنگونه که مردم در امور نظامی و امنیتی و انتظامی و اطلاعاتی مسئولیت مستقیمی ندارند بلکه مسئولیت مستقیم به دوش نهادهای مربوطه است و دستگاههای ذیربط باید وظیفه شان را به نحو احسن و مطلوب انجام دهند، در امور اعتقادی و معنوی و پاسداری از ارزشها و تعالی جامعه و حفظ و حراست و صیانت از مکتب، اخلاق، تربیت و تهذیب نفوس، مقابله با نفوذ و تخریب ارزشها و تهاجم و یورش دشمنان و شبیخون فرهنگی، سیاسی بیگانگان، مردم بار مسئولیت را به دوش حوزههای مقدسه علمیه و روحانیت معزز و نظام و مقام معظم رهبری و نهادهای ذیربط می بینند و انتظار دارند که نخبگان، فرهیختگان و دلسوزان و ناصحان امین و ارباب خشیت و خوف از خداوند و اهل ذکر و وارستگان امت اسلامی با همت های بلند و اراده های قوی و عزم های آهنین در برابر نقشه های شیطانی دشمنان بایستند و اجازه فتنه و خیانت و دغل کاری و تحریف و انحراف ندهند و در روز کارزار بهترین تصمیمات را بگیرند و بهترین نسخه ها را عمل کنند و به فرصت طلبان و عمال اجانب نیز اجازه آلوده کردن فضا را ندهند و بر امنیت روحی و اخلاقی و معنوی و اعتقادی و خانوادگی پای بفشرند و با همه وجود این رسالت بزرگ را انجام دهند و همواره آخرین آیه سوره مبارکه آل عمران در این رابطه را نصب العین و برنامه عملیاتی خود قرار دهند.

«یا أیها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، استقامت کنید و در برابر دشمنان (نیز)، پایدار باشید و از مرزهای خود، مراقبت کنید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید.

انتهای پیام   313/17

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی