*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ \ الثلاثاء ٣ رجب ١٤٣٩ \ Tuesday, March 20, 2018
کد خبر: 408903 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۶:۵۰ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
دکتر لک زایی:
امام موسی صدر به تنوع قومی و مذهبی به عنوان فرصت نگاه می کردند
حوزه/ این استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: از نظر امام موسی صدر، تحقق تمدن، مستلزم استقرار اجتماعی است که ایشان در لبنان بر این امر تلاش داشتند و این کشور به جهت تنوع قومی و مذهبی در فضایی قرار داشت که امام موسی صدر به عنوان یک فرصت به آن نگاه کرده و تجربه ماندگاری به دنیای اسلام عرضه نمودند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، دکتر شریف لک زایی در همایش گفتگو و تمدن در اندیشه شهید صدر، اظهار داشت: از نظر امام موسی صدر، تحقق تمدن، مستلزم استقرار اجتماعی است که ایشان در لبنان بر این امر تلاش داشتند و این کشور به جهت تنوع قومی و مذهبی در فضایی قرار داشت که امام موسی صدر به عنوان یک فرصت به آن نگاه کرده و تجربه ماندگاری به دنیای اسلام عرضه نمودند.

وی با اشاره به نقدهای امام موسی صدر بر تمدن غربی، افزود: نقد غرب در اندیشه صدر، با پرسش هایی همراه است که اهم آنها عبارتند از؛ آیا تمدن جدید غرب توانسته است سعادت را برای همه انسان­ها محقق کند؟ گذشته از این، آیا حتی تمدن غرب در پاره­ ای از زمینه­ ها سعادت انسان را تأمین کرده است؟ و آیا با پیشرفت تمدن غرب در عرصه مادی، انسانیت هم پیش رفته و رشد یافته است؟

استاد دانشگاه باقرالعلوم (ع) ادامه داد: امام موسی صدر، از تمدنی سخن می گوید و دفاع می کند که توحید و خداباوری و ایمان در صدر باورهای انسان حضور دارد و انسان در پرتو ایمان و دین زیست می کند.

وی بیان داشت: مطالعه در تمدن اسلامی نشان می دهد این تمدن سراپا انسانیت، علم، کمال، هنر، ادب و همراه با اخلاق و تقواست؛ بنابراین نشانه های یک تمدن پاک و صالح را می توان در آن مشاهده و برای آینده، انگیزه و اندوخته ای فراهم کرد.

دکتر لک زایی گفت: امام موسی صدر به ظرفیت دین در تمدن‌سازی باور عمیقی داشت؛ به عبارت دیگر از نظر صدر، «انسان عامل تمدن‌ساز ودین روح تمدن» است، دین اسلام واجد ظرفیت برای تأسیس و احیای تمدن نوین اسلامی است.

وی افزود: اسلام آیین زندگی است و نگاه آموزه های دینی، یک نگاه جامع و ترکیبی به نیازهای انسان است که همزمان به نیازهای مادی و معنوی انسان توجه دارد، در واقع ما همزمان هم به فلسفه توجه می کنیم هم به اخلاق و هم به فقه، از نظر امام موسی صدر نقش دین بسیار گسترده دیده می شود و از نظر ایشان دین یعنی تلاش برای از نو ساختن انسان، تربیت انسان و ساختن انسان با بهره گیری از اراده خود او و قدرت و توان انتخاب گری او می­تواند نقطه آغاز حرکت به سمت تمدن باشد.

انتهای پیام   313/17

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی