*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۸ رمضان ۱۴۴۰ \ Friday, May 24, 2019
کد خبر: 471261 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۲:۴۲ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
آیت الله علیدوست:
قاضی می تواند در صورت نبود قانون به فتوای معتبر استناد کند
حوزه/عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: قاضی می تواند به فتوای معتبر در صورت نبود در قانون، استناد کند و قدر متقین هم فتوای مرجعی است که مورد توجه مردم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، آیت الله علیدوست، در نشست رؤسای انجمن های علمی حوزه با رئیس پژوهشگاه رویان که درسالن اجتماعات این انجمن در قم برگزار شد، با بیان اینکه کارهای که در مؤسسه رویان و کشور انجام می شود، بسیار بزرگ و در راستای پیشرفت دانش، رفع مشکلات از مردم و دفاع از اعتبار و اقتصاد کشور است، گفت: در گذشته خارجی ها نگاه چندان خوبی به دانش، علم و تولیدات علمی کشور ایران نداشتند، ولی در حال حاضر شرایط علمی کشور با گذشته بسیار فرق کرده و همین مسئله باعث تغییر نوع نگاه خارجی ها به جامعه علمی ایران اسلامی و نظام شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه اظهارداشت: درسفری اخیری که به واتیکان داشتم، آقای توران معاون کنفرانس می گفت« با همه گروهای اسلامی مصر، الجزایر و... ارتباط داریم ولی ایرانی ها متفاوت با دیگر گروها از جهت علمی، منطقی و... سخن می گویند».

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد:البته این شرایط زمانی ادامه خواهد داشت که دچار فرسایش مغزهای شیعیان و ایرانیان نشویم؛ دراین صورت می توانیم خیلی حرفها در دنیای امروزی برای جهانیان برای گفتن داشته باشیم.

آیت الله علیدوست بابیان اینکه فقه شیعه دارای ظرفیت بزرگی است و فقیه شیعی، ضمن حفظ هنجارهای اجتهاد، می تواند بسیاری ازمسائل و سؤالات را حل کند عنوان کرد: براین باوریم که فقه شیعه پاسخ گوی همه مسائل است و هیچ سؤالی نیست که فقه شیعه نتواند پاسخ دهد.

عضو جامعه مدرسین بابیان اینکه فقه شیعه منبع عالی وحیانی برای پاسخ گویی است و اگر الان چیز جدیدی مطرح می شود این طور نیست که در فقه نبوده و بلکه تنها ادبیات جدیدی است، گفت: اگر چه در تراث گذشته سخنی از ادبیات جدید مانند تغییر جنسیت نبود و شاید اولین بار از زمان امام راحل با این ادبیات شروع شد،ولی با همه این احوالات این ادبیات و مسائل چیز جدیدی نیست و این همان ظرفیت فقه شیعه است که می تواند پاسخ همه مسائل باشد.

این استاد حوزه افزود: اما موضوعی که در ارتباط با کار پژوهشگاه رویان است، گزارش دادن صحیح، دقیق و کامل از موضوعات است. اما گاهی گزارش هایی که از مراکز علمی حوزوی می رسد، ناقص است  و گاهی جانب دارانه سوال می شود. برای همین جوابهای که داده می شود یا ناقص یا بکار نمی آید.

وی گفت: اکنون سوالاتی که از دادگاه ها به مؤسسه پژوهشی وتحقیقاتی قوه قضاییه می رسد، شاهد هستیم  که سؤالات که از طریق دادگاه ها مطرح می شود همه جدید هستند و این جدید بودن یا به دلیل این است که قانون ورود نکرده یا قانون متناقض قانون است.

آیت الله علیدوست افزود: کاری که موسسه حقوقی قوه قضاییه انجام می دهد، این است برای آن سوال پرونده علمی درست می کند، سوال را کامل می کنند، بعد سراغ مراجعی می روند که مقلد دارند، چون قاضی می تواند به فتوای معتبر در صورت نبود در قانون، استناد کند و قدر متقین هم فتوای مرجعی است که مورد توجه مردم است.

عضو جامعه مدرسین ادامه داد: این کار انجام می دهند تا از این طریق جلوی سوالات غلط و ناقص گرفته  شود، به همین دلیل جوابهایی که مراجع می دهند، هماهنگ است.

این استاد حوزه بیان داشت: این حرف را برای این زدم که پژوهشگاه رویان هم در همین جهت حرکت کند و همین کار را انجام دهد چون ما شاهد این هستیم که آنچه دراین پژوهشگاه مطرح است مربوط به دانش واحد نیست، برای همین باید در طرح موضوع از روانشناس و جامع شناس...  استفاده شود.

رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی برای همکاری دو مجموعه پیشنهادی هم داد و اظهارداشت: اگر سه مرحله تبیین موضوع، تشکیل پرونده علمی که همان بومی فقه و گرفتن فتوا است را شروع کنیم، کار بزرگی انجام دادیم. چون اگر صد صفحه پرونده علمی داشته باشیم و فتوای معتبری پشت آن نباشد، کار موجه نخواهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه گفت: برای همین در قدم اول از سوی پژوهشگاه رویان ارائه  پرونده صحیح و در  تشکیل مرحله دوم پرونده علمی فقهی است که انجمن فقه، مرکز تحقیقات مجلس و قوه قضاییه می تواند، کمک کند تا پرونده را به حد فتوا برسانند چون این گروه ها می دانند فقیه دنبال چه چیزی است.

وی ادامه داد: این کار فقهای جوانی است که تخصص دارند و مبانی را می دانند، ولی این فقهای جوان اگر نظری بدهند بدرد شاید پژوهشگاه نخورد. برای همین فقهای جوان بعد از کارهای تحقیقاتی و تعیین موضوع برای ارائه تعیین فتوا برای فقیه ارسال خواهند کرد تا فتواهای مطابق موضوع صادر شود.

آیت الله علیدوست گفت: اگر برای اینکار و مراحل فرایند دائم تعریف کنیم، به  فتوا خواهیم رسید، ولی اگر این فرایند ومراحل طی نشود، فتوا هم با موضوع هم خوانی ندارد دلیل آن این است دائم موضوعات جدید خلق می شود.

این استاد حوزه اظهارداشت: انجام این مراحل باعث می شود در همه حال فقیه و کارشناس در کنار پژوهشگاه رویان وجود داشته باشند.

313/40

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی