*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Monday, July 22, 2019
کد خبر: 476477 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۲۱:۱۰ | سرویس: علمی، فرهنگی 75
قطره ای از دریا؛
آیه ای که توصیه می کند خدمات پیشینیان را نادیده نگیریم
حوزه/ بگو: به خدا و آنچه بر ما نازل شده و آنچه بر ابراهیم و اسماعیل و اسحق و یعقوب و اَسباط (پیامبران از نسل یعقوب) نازل گردیده و آنچه به موسى و عیسى و پیامبران دیگر، از طرف پروردگارشان داده شده (به همه‏ى آنها) ایمان آورده‏ایم و میان هیچ ‏یك از آنها فرقى نمى‏گذاریم و ما تنها تسلیم (فرمان) او هستیم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، استاد محسن قرائتی در تفسیر نور به ارائه «نکات ناب» و «پیام های زیبای آیات قرآن کریم» پرداخته که حوزه نیوز در این نوشتار، آیه 84 سوره مبارکه آل عمران را در قالب مجموعه «قطره ای از دریا» ارائه می نماید.

* آيه               

قُلْ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ مَا أُنْزِلَ عَلَيْنَا وَ مَا أُنْزِلَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَ إِسْمَاعِيلَ وَ إِسْحَاقَ وَ يَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَ مَا أُوتِيَ مُوسَى وَ عِيسَى وَ النَّبِيُّونَ مِنْ رَبِّهِمْ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ

* ترجمه                      

بگو: به خدا و آنچه بر ما نازل شده و آنچه بر ابراهیم و اسماعیل و اسحق و یعقوب و اَسباط (پیامبران از نسل یعقوب) نازل گردیده و آنچه به موسى و عیسى و پیامبران دیگر، از طرف پروردگارشان داده شده (به همه‏ى آنها) ایمان آورده‏ایم و میان هیچ ‏یك از آنها فرقى نمى‏گذاریم و ما تنها تسلیم (فرمان) او هستیم.

* نکته ها                     

این آیه، به غیر از یكى دو كلمه، كاملاً شبیه آیه 136 سوره بقره است.

شكل كار اصل نیست؛ بلكه اصل، آن هدف غایى و نهایى است. در هر زمانى ممكن است شكل كار و دعوت انبیا فرق كند، مثلاً حضرت موسى به سراغ فرعون برود و یا حضرت سلیمان، فرمانروایى مانند بلقیس را دعوت كند، ولى هدف نهایى یكى است. درست مانند حركت‏هاى گوناگون امامان معصوم‏علیهم السلام.

اگر از انبیاى گذشته براى معرّفى و یارى پیامبر آینده پیمان گرفته شده، پیامبر آینده نیز مأمور است به نمایندگى از تمام پیروانش، ایمان خود را نسبت به پیامبران گذشته اعلام نماید.

* پيام ها                      

1- ایمان خود را اظهار كنید. «قل»

2- ایمان به انبیا، در كنار ایمان به خداوند است. «آمنا باللّه و ما انزل ... والنبیّون»

3- خدمات پیشینیان را نادیده نگیریم. «و ما انزل على ابراهیم... و ما اوتى موسى»

4- آمدن انبیا، جلوه‏ اى از ربوبیّت الهى است. «والنّبیّون من ربّهم»

5- دین و هدایت الهى، همواره همراه بشر بوده است. انبیا همچون معلّمان یك مدرسه‏ اند كه به طور زنجیره‏ اى مأمور ارشاد مردم هستند. «ابراهیم و اسماعیل ‏و ...»

6- تمام انبیا، داراى هدف واحد هستند. «لانفرّق بین احد منهم»

7- برترى بعضى از انبیا بر برخى دیگر؛ «فضّلنا بعض النبییّن على بعض» [اسراء، 55] هرگز مانع ایمان ما به همه‏ ى آنها نیست. «لانفرّق بین احد منهم»

8 - پیامبر اسلام، با اظهار ایمان خود به سایر انبیا، پیروان آنها را به وحدت دعوت مى‏كند. «لانفرّق بین احد منهم»

9- پیامبر اسلام، تسلیم مطلق حقّ است. «نحن له مسلمون»

10- كسى كه میان انبیا فرق بگذارد، در حقیقت تسلیم خدا نیست. «لا نفرّق... نحن له مسلمون»

11- مؤمنان، هماهنگ با تمام موجودات، تسلیم خدا هستند. «له اسلم من فى السموات و الارض... و نحن له مسلمون»

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی