*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ \ السبت ٢٧ ربيع الأوّل ١٤٣٩ \ Saturday, December 16, 2017
کد خبر: 411550 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۲/۲۸ - ۱۵:۲۵ | سرویس: استان‌ها 45
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران مازندران:
آداب پسندیده نوروز باستان مورد تأیید اسلام است/ عید حقیقی اصلاح درونی انسان است
حوزه/ معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران مازندران با بیان این که آداب و رسوم پسندیده نوروز باستان، مورد تأیید اسلام است، گفت: عید حقیقی تغییر و تحول درونی ماست که منجر به رسیدن قرب و رضایت پروردگار می شود.

خانم خدیجه ساروی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در مازندران، در خصوص نگاه اسلام به عید و جایگاه نوروز در معارف دینی، اظهار داشت: نوروز از اعیاد باستانی ایرانیان است که از قدیم الایام، با آداب و رسوم خاصی برگزار می شود؛ البته این آداب و رسوم، با ظهور دین اسلام، تعدیل و یا بعضا تأیید و در نهایت با  فرهنگ اسلامی گره خورده است.

وی افزود: آن دسته از آداب و رسوم سنتی ایرانیان که در نهایت با فرهنگ اسلامی گره خورد، به عنوان سنتی ایرانی - اسلامی معرفی و ماندگار شد، به گونه ای که مردم همه چیز آن آداب و رسوم را، از افکار و عقاید گرفته تا آداب و رسوم محلی، همه را با معیار اسلام می سنجند.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران مازندران گفت: این از فطرت پاک و طینت پاک ایرانیان است که همیشه بر مبنای قانون زندگی کرده و قانون الهی را معیار همه قوانین و آداب و رسوم خود می دانند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان این که بسیاری از آداب و رسوم ایران باستان، با ظهور اسلام مورد تأیید هم قرار گرفت، گفت: صله رحم، دید و بازدید، احترام به بزرگترها، مهمانی دادن و مهمانی رفتن، عیدی دادن و گرفتن، دور هم بودن، از احوال هم با خبر بودن، به یاد هم بودن، عیادت از بیماران، حتی به یاد گذشتگان و اموات بودن که آداب خاصی هم دارد و ... ، همه از آداب و رسومی است که نه تنها اسلام آن ها را رد نکرده و تأیید کرده است، بلکه حتی فراتر از تأیید، نسبت به انجام آن ها تأکید هم دارد.

خانم ساروی تصریح کرد: ما ایرانیان معتقدیم همان گونه که در عید نوروز در طبیعت تغییر و دگرگونی بوجود آمده و این طبیعت لباس نو به تن می کند، ما هم باید در خودمان تغییر و تحول ایجاد کرده و افکار و رفتارمان را بازنگری و نو نمائیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مضامین دعای تحویل سال، گفت: دعای تحویل سال، عالیه المضامینی است که همه ایرانی ها  آن را باور داشته و این دعا را در هنگام آغاز سال می خوانند؛ لذا عید نوروز فراتر از سنت و آداب و رسوم بوده و یک اعتقاد و باور به نو شدن و تغییر به «إِلَی أَحْسَنِ الْحَال»ِ است.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان مازندران افزود: «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَار»، به این معناست که همه قلب ها و ابصار، درک و فهم، بصر و بصیرت و درک حقایق، در اختیار و در دید قدرت خدا است که می تواند آن ها را تغییر دهد.

خانم ساروی ادامه داد: «یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ» نیز بر این باور است که خداوند مدبر بوده و  تدبیر شب و روز و هر آنچه در آن اتفاق می افتد به دست اوست؛ لذا سعادت و خوشبختی آن را پروردگار عالم رقم می زند.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان مازندران با اشاره به فراز «یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ» دعای تحویل سال نیز، تاکید کرد: خداوند تغییر دهنده حَول و احوال است که حال و احوال انسان ها و عالم را که کهنه گردیده عوض و جابجا، نو و بهاری می کند.

خانم ساروی اظهار کرد: در دعای «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» ما از خدای تغییر دهنده و تدبیرکننده، احسن الحال را خواسته ایم، تا زمین، درخت، طبیعت ، سبزه و ... را به تناسب خودش به بهترین شکل تغییر دهد؛ البته باید توجه نمود که ما باید حال درونی خود را که هزاران بار بیشتر و پیچیده تر از طبیعت است به تناسب خود، تغییر دهیم.

وی بیان کرد: احسن الحال به این است که باید بنده خوبی برای خدا بوده، حق بندگی را ادا کرده و به بندگان خدا خدمت کنیم؛ لذا باید هواهای نفسانی و کدورت و دعوا را از بین برده و اتحاد و هم دلی را بیشتر نمائیم.

معاون فرهنگی حوزه خواهران در پایان خاطر نشان کرد: عید حقیقی تغییر و تحول درونی ماست؛ باید درون خودمان را اصلاح کرده و به مقام قرب و رضایت پروردگار برسیم. 

انتهاي پيام313/48

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی